SPIN

Dzień Świadomości Autyzmu w Siedlcach

Aneta Borkowska poniedziałek, 24 marca 2014, 08:29 Społeczeństwo

2 kwietnia to dzień Obchodów  Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Zakład Karny w Siedlcach przyłączył się do obchodów, które odbędą się w siedleckiej Sali Widowiskowej „Podlasie”.

Obchody Dnia, to zwrócenie uwagi na szczególne potrzeby osób dotkniętych autyzmem oraz podniesienie świadomości społecznej na temat choroby. Jest to również okazja do zaangażowania jak największej liczy osób do współpracy skutkującej poprawą jakości życia osób dotkniętych tą chorobą, ale także ich rodzin.

Organizatorami siedleckich Obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Sali Widowiskowej „Podlasie” jest Fundacja „Żółty Latawiec”. Przez cały dzień każdy będzie mógł wziąć  udział w loterii fantowej. Koszt jednego fantu to zaledwie 5 zł. Tego dnia każdy los wygrywa. Zakład Karny zasilił loterię fantową 2 zaproszeniami do zwiedzania zabytkowych obiektów więzienia. Pamiętajmy, że każda złotówka to szansa na poprawę warunków opieki i godnego życia dzieci autystycznych.

Zakład Karny w Siedlcach od połowy ubiegłego roku aktywnie zaangażował się w działania na rzecz dzieci dotkniętych autyzmem. W sierpniu 2013 zostało podpisane porozumienie z  Przedszkolem dla dzieci autystycznych „Żółty Latawiec” w Siedlcach, na mocy którego skazani odbywający karę w oddziale terapeutycznym siedleckiego zakładu karnego  wykonują pomoce terapeutyczne i dydaktyczne służące do terapii chorych dzieci. Terapeuta oddziału terapeutycznego Grzegorz Demianiuk pod koniec lutego odwiedził przedszkolaków „Żółtego Latawca”, by wspólnie podczas zajęć podzielić się m.in. umiejętnością wyplatania koszyków z wikliny papierowej. Grzegorz podzielił się doświadczeniem w terapii manualnej, którą na co dzień prowadzi wspólnie z Markiem Michalakiem. Obaj są autorami wszystkich zabawek i pomocy terapeutycznych, które są wykonywane przez skazanych w siedleckim zakładzie karnym.

Podopieczni Żółtego Latawca nie są jedynymi, których wspiera Zakład Karny w Siedlcach. 2 grudnia 2013r. dyrektor jednostki Marek Suwiński podpisał kolejne porozumienie, tym razem ze Stowarzyszeniem Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „Labirynt”. Podopieczni „Labiryntu”, na mocy tego porozumienia, również otrzymują wykonane przez więźniów w ramach terapii zajęciowej pomoce terapeutyczne.

tekst oraz zdjęcia: Marta Kuźma

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?