SPIN

„AUSCHWITZ-BIRKENAU 3D” – wystawa fotografii

Aneta Borkowska czwartek, 27 marca 2014, 08:26 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 3 kwietnia o godz. 18. na otwarcie wystawy fotografii trójwymiarowej „AUSCHWITZ-BIRKENAU 3D”. Autorami fotografii są Jacek Gniewek i Michał Grzywacz. Galeria Fotografii FOKUS, ul. Pułaskiego 7.

Miesiąc kwiecień, nazwany „Miesiącem Pamięci Narodowej”, jest okazją do przypomnienia znaczących w historii naszego narodu miejsc i wydarzeń, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.

Wystawa AUSCHWITZ – BIRKENAU 3D jest unikatowym, trójwymiarowym zapisem obecnego wyglądu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Składa się z dwudziestu trójwymiarowych, dokumentalnych zdjęć o wymiarach 100×70 cm.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest miejscem, które powinien zobaczyć każdy. Nie wszyscy jednak mogą tu przyjechać. Z myślą o takich osobach powstała ta wystawa. Wszystkie prezentowane na niej fotografie wykonane są w technice trójwymiarowej zwanej anaglifem, która pozwala pokazać przestrzeń na płaskiej powierzchni zdjęcia. Dzięki temu zabiegowi oglądający otrzymują namiastkę rzeczywistego obrazu i mogą przez chwilę poczuć się jakby rzeczywiście byli w muzeum.

Niestandardowa technika, jaką wykonane są fotografie oraz duży format potęgują dodatkowo odbiór przekazu poprzez iluzję przestrzeni. Autorzy i organizatorzy spodziewają się, że wystawa spotka się z zainteresowaniem szczególnie młodzieży, dla której w dobie internetu, obraz jest najważniejszym nośnikiem informacji.

Te 20 prac to zaledwie mała część tego, co można zobaczyć na żywo, z pewnością jednak pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, do czego człowiek jest zdolny, by pognębić i zniewolić drugiego człowieka.

Wystawa czynna do 18 kwietnia.

źródło: MOK (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?