SPIN

Nowe autobusy z alkomatem: nie ruszą, jeśli kierowca pił

Aneta Borkowska sobota, 29 marca 2014, 09:24 Siedlce

W najbliższy poniedziałek MPK podpisze umowę na zakup 4 nowych autobusów tupu MAN. Wyposażone w bramki liczące pasażerów pojazdy mają wyruszyć na trasy już we wrześniu.

– Marka MAN powraca – mówi w rozmowie z nami Krzysztof Dębiński, prezes MPK Siedlce. –   Tym razem będą to autobusy nowego typu, dziesięcioipółmetrowe, po 80 miejsc w tym 19 siedzących, spełniają także normę emisji spalin. Po ich zakupie wycofamy ostatnie autobusy wysokopodłogowe i będziemy dysponować jedynie niskopodłogowymi – tłumaczy.

Nowe autobusy będą miały wbudowane bramki liczące pasażerów i będą testowane na wszystkich trasach, aby poznać dokładne dane na temat ich obciążenia. To jednak nie wszystko. Będą miały także alkomaty.

– To urządzenie, które nie pozwoli uruchomić autobusu jeśli jego kierowca pił alkohol – mówi Dębiński i podkreśla, że teraz stan trzeźwości kierowców jest również sprawdzany. – Sprawdzamy sto procent kierowców głównie przy wydawaniu dokumentów do jazdy, ale kierowcy muszą być przygotowani do kontroli w każdej chwili – tłumaczy.

Zakup czterech midibusów zostanie dofinansowany z resztek funduszy unijnych. Wartość całego projektu wynosi 3,745 mln zł, z czego 2,348 mln to oczekiwana dotacja.

6 komentarzy

 1. Monika dodano 7 lat temu

  A to już nie wystarczy że kierowca wie, że idzie do pracy i odpowiada za zdrowie i życie ludzi? No chyba ma głowę a w niej prawdopodobnie szare komórki…

  • Kuba dodano 7 lat temu

   A Ty się z choinki urwałaś? To po co więzienia budować, przecież wystarczy że ludzie wiedzą, że nie można zabijać, kraść itp. I masz odpowiedź.

   Pomysł uważam za dobry, a nawet bardzo dobry. Ten który nie pije nie będzie się czuł urażony bo skoro nie pije to się obawiać nie musi. A Ci co krzyczeć będą że to jakieś poniżające od razu są podejrzani.

   • Monika dodano 7 lat temu

    Myślę że nieodpowiedzialnych gnojków MPK nie przyjmuje do pracy, a człowiek zdrowy psychicznie i myślący nie ma pomysłów typu: idę do roboty zrobiony.

 2. fan dodano 7 lat temu

  Gdyby tak było….,nie było by wypadków z nietrzeźwymi kierowcami:)

 3. BRAWO! dodano 7 lat temu

  Siedlce urealniaja pomysły Tuska 🙂 No, kto by się spodziewał?

 4. ;) dodano 7 lat temu

  Ale news do pracy to się idzie trzeźwym niezależnie od tego jaki zawód sie wykonuje 😉

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?