SPIN

Oszuści „na wnuczka” znów działają

Aneta Borkowska czwartek, 3 kwietnia 2014, 12:38 Kronika Policyjna

Od wczoraj (2 kwietnia) do tutejszej komendy znów napływają informacje o oszustach, którzy telefonicznie podając się za wnuczka lub innego członka rodziny wyłudzają pieniądze. Ofiarami przestępców zazwyczaj stają się osoby starsze i mieszkające samotnie, które łatwowiernie odnoszą się do nieznajomych.

Policja w związku z tym apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami proszącymi nas o pomoc finansową. Podstawową zasadą ustrzeżenia się przed oszustwem jest fakt, aby nie udzielać pożyczek przez telefon nikomu. Członek rodziny, jeżeli faktycznie chce pożyczyć od nas pieniądze, zgłasza się w tym celu do nas osobiście.

Sprawcy wykorzystują najczęściej zaufanie i „dobre serce” swoich ofiar. Oszuści podają się za członka rodziny, bliską osobę. Twierdzą, że znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, np. wypadek drogowy lub nadarzyła się wyjątkową okazja i proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Niestety,  potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada.

Wszystkie podejrzane przypadki należy dzwoniąc na numer alarmowy 997.

autor: nadkom. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach

Komentarze (1)

  1. ja nie rozumiem dodano 7 lat temu

    jak można być tak naiwnym, że daje się pieniądze obcemu człowiekowi, bez sprawdzenia, czy o pomoc prosi faktycznie ktos z rodziny. Zwłaszcza, ze tyle się o tym mówi.
    Tez jestem babcią, ale mi to nie grozi. Po pierwsze nie mam pieniędzy, nie mam od kogo pozyczyć, a po drugie az tak naiwna to nie jestem.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?