SPIN

Auschwitz – Birkenau widziany w trójwymiarze

Aneta Borkowska piątek, 4 kwietnia 2014, 09:31 Kultura

„Trudno mówić o doznaniach estetycznych oglądając wystawę, ale walorów edukacyjnych z pewnością jej nie brakuje. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla młodzieży, ale i dorosłych!” (Portal SIERPC ONLINE)

Po raz pierwszy w historii Galerii FOKUS siedlczanie mogą oglądać trójwymiarowe zdjęcia. Wczoraj otwarto wystawę dwudziestu wielkoformatowych fotografii, które przedstawiają obóz koncentracyjny w Auschwitz Birkenau. Autorami prac są Jacek Gniewek i Michał Grzywacz.

Wystawa stworzona została dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przyjechać do Muzeum Auschwitz – Birkenau osobiście. Po założeniu specjalnych okularów oglądający otrzymuje namiastkę rzeczywistego obrazu i może chociaż przez chwilę poczuć się jakby rzeczywiście był w muzeum. Bliskość prezentowanych obiektów jest niezwykle przejmująca i jednocześnie przerażająca. Druty, tory, bagaże, sterta protez czy piece kremacyjne momentami wydają się być na wyciągnięcie ręki.

20 prezentowanych prac to zaledwie mała część tego, co można zobaczyć na żywo. Pewne jest jednak to, że pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, do czego człowiek jest zdolny. Nietypowa i przejmująca ekspozycja,  nie wymaga ani specjalnego komentarza ani wyjątkowej oprawy. Tak naprawdę najwięcej mówi o niej cisza.

Wystawę oglądać można do 18 kwietnia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?