SPIN

Ulica Armii Czerwonej zmieni nazwę

Aneta Borkowska wtorek, 22 kwietnia 2014, 09:58 Siedlce

Nie Ofiar Komunizmu a Pamięci Ofiar II Wojny Światowej – taką nazwę ma mieć dotychczasowa ulica Armii Czerwonej w Siedlcach. Podczas najbliższej sesji miejskiej radni mają podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę.

Przypomnijmy, że o zmianę nazwy ulicy Armii Czerwonej od miesięcy zabiegał siedlecki oddział stowarzyszenia KoLiber, który wyszedł do władz miasta z inicjatywą obywatelską postulując nową nazwę: Ofiar Komunizmu. Ostatecznie podczas piątkowej sesji radni pochylą się nad innym projektem. Oto treść jego uzasadnienia.

Niniejszy projekt uchwały jest odpowiedzią na wnioski formułowane przez środowiska niepodległościowe, zrzeszające w swoich szeregach osoby zasłużone w walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej o usunięcie nazwy Armii Czerwonej z nazewnictwa ulic siedleckich jako reliktu komunistycznego.

Dotychczas w Siedlcach nie nadano ulicy nazwy upamiętniającej ofiary II wojny światowej. W Siedlcach znajdował się obóz jeniecki „Stalag 366”, w którym przetrzymywani byli jeńcy wojenni narodowości rosyjskiej, włoskiej, francuskiej, a także polskiej. Powstał on w 1940 r. i istniał do jego likwidacji w marcu 1944r, kiedy to wywieziono ostatni transport jeńców do Niemiec. Przy tej ulicy znajduje się cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, na którym pochowani są także żołnierze innych narodowości – upamiętnienie wszystkich ofiar wojny jest jak najbardziej uzasadnione.

W związku z tym wychodzimy z inicjatywą uchwałodawczą zastąpienia nazwy ulicy Armii Czerwonej nazwą Ofiar II Wojny Światowej.

33 komentarze

 1. f16 dodano 7 lat temu

  Czekam na "Dlaczego?", "Fobia", "Głupota" od miłośników Rosji…
  Bdb inicjatywa. Już dawno należało to zrobić!

 2. tylko.. dodano 7 lat temu

  Tylko to potrafią. Nad resztą trzeba mysleć.

  • Benita dodano 6 lat temu

   Skandal żeby taka tablica i nazwa ulicy była do tej pory w wolnej Polsce.

 3. Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

  Nazwa ulicy Pamieci Ofiar II Wojny Światowej będzie chyba "złotym środkiem," i powinno to zadowolić każdą stronę, ponieważ ofiary były po wszystkich stronach II Wojny.

  • Paweł Wyrzykowski dodano 7 lat temu

   Proponowana przez prezydenta i aprobowana przez środowiska lewicowe nazwa zadowoli tylko jedną stronę – tę, która nie chce, by pamiętano o ofiarach cywilnych, które cierpiały również PO II Wojnie Światowej.

  • Paweł Michowiecki dodano 7 lat temu

   Żaden kompromis z tą nazwą ofiar II WŚ ,a raczej ukłon PiS do środowiska SLD z którymi składało kwiaty pod pomnikiem Armii Radzieckiej w lipcu 2013 r. ręka rękę myje. Żeby był kompromis idąc Pana podejściem Panie Leszku to tablicę na pomniku powinno się zmienić bez wyzwolicieli tylko "poległym żołnierzom armii radzieckiej" i wydzielić też z wejściami resztę miejsc poległych już nie z armii czerwonej lecz i jeńców. Nazwa proponowana przez Kolibra była tym kompromisem szczególnie że ludzie z armii radzieckiej jak można zauważyć na mogiłach zginęli po wyzwoleniu miesiące po nim w trakcie dociskania ludności siedleckiej podczas grabieży na niej. Fotki z cmentarza https://www.facebook.com/photo.php?fbid=238288109658041&set=a.238287792991406.1073741826.117676628385857&type=1&theater

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Chciałbym tu tez przytoczyc fakt zabijania żołnierzy radzieckich (powracających z obozów niemieckich) przez żołnierzy radzieckich, za to, że dali się złapać. Miało to miejsce m.in. w podsiedleckiej wsi Myrcha i być może ich ciała są na tym cmentarzu.Są to ofiary komunizmu i faszyzmu, czyli nacjonalizmu czerwonego i brunatnego.

   • Paweł Michowiecki dodano 7 lat temu

    Panie Leszku faszyzm to był we Włoszech w III Rzeszy był Nazizm – Narodowy Socjalizm. Nacjonalizm w zależności od kraju na inny charakter i nie nadużywałbym tego terminu w sposób dewaluujący bo nacjonalizm nie jest zły sam w sobie ale jeśli zmieszamy go ze złą ideologią socjalizmu to wtedy były tego złe efekty przykładami jest Nazizm czy faszyzm lecz faszyzm to pochodna komunizmu. Co do radzieckich żołnierzy zabijanych przez radzieckich żołnierzy za to że dali się złapać to świadczy o tym jakimi ci żołnierze radzieccy byli i z jakim elementem negatywnym przystawali i mu służyli. I potwierdza że armia radziecka oraz jej żołnierze nie zasługują na jakiekolwiek hołd.

  • Siedlczanin - racjonalista dodano 7 lat temu

   Panowie Wyrzykowski i Michowiecki

   Zrozumiałe jest Wasze stanowisko w zakresie treści uchwały zmieniającą nazwę jednej z ulic Siedlec, bowiem prawdopodobnie jesteście sygnatariuszami zgłoszonego projektu przez stow. Koliber.

   Pragnę Was uświadomić, iż angażowanie się w takie sprawy jest bezcelowe w kontekście trwającej kampanii wyborczej do europarlamentu. Kiedy jednak znów będziecie przedstawiać historię według uznawanego jedynie przez Was porządku nie zapominajcie, iż zarówno na byłych już ziemiach Polski, jak i nowo przyłączonych podczas wyzwalania z rąk hitlerowców zginęło ponad milion żołnierzy radzieckich. To są fakty niezaprzeczalne i każde podobne kroki mają jedynie za zadanie podzielić społeczeństwo oraz zbić kapitał polityczny na eskalacji antagonizmu wobec Rosji.

   Wracając do wyborów. Małe pytanko do Pana Wyrzykowskiego: co zamierza Pan robić w europarlamencie jako tu cytuję: "świecki krzewiciel wiary"? Proszę nam zdradzić jaki ma Pan plan działania, bowiem startując z trzeciego miejsca na liście ma spore szanse na zdobycie mandatu. Co Siedlce na tym zyskają?

   Pozdrawiam

   Źródło informacji: http://pe2014.pkw.gov.pl/pl/komitety/view/42

   • świecki krzewiciel wiary dodano 7 lat temu

    Zawód: świecki krzewiciel wiary. Brak słów. Jestem gorliwym katolikiem, praktykującym i w miarę możliwości stosującym zasady zaczerpnięte w Piśmie Świętym w życiu codziennym. Śledzę czasem pana poczynania na forach i fb. Muszę powiedzieć, że pana postawa jest nie raz dalece odmienna od tej, którą chce pan tutaj, mówiąc brzydko, sprzedać. Szydzenie i w mojej opinii nawet obrażanie bliźniego to pierwszy przykład, który rzucił mi się w oczy. Czasem warto jednak uderzyć się w piersi i zrobić sobie rachunek sumienia zanim coś takiego się napisze w wyborczym formularzu. Życzę pokory.

    • Paweł Wyrzykowski dodano 7 lat temu

     Byłbym wdzięczny za przykłady, choćby z troski o to, abym się poprawił. Chyba, że takowych brak… "Racjonalisty" nie skomentuję, cieszę się tylko, że zakłada wysoki wynik Nowej Prawicy. Martwi mnie jednak motanie się wśród pół-argumentów i pół-zarzutów, sugerowanie siania antagonizmów wobec Rosji (akurat w stronę czy to narodowców czy wolnościowców jest to trafione jak kulą w płot), pisanie o robieniu kampanii wyborczej inicjatywą zmiany ulicy (sprawa była na jeden miesiąc, rozwiązałaby się w lutym długo przed wyborami) etc.

    • Siedlczanin - racjonalista dodano 7 lat temu

     Panie Wyrzykowski

     Pragnę Panu przypomnieć, że wszelkie inicjatywy organizacji zaangażowanych w wyborach obojętnie jakiegokolwiek szczebla są elementem kampanii, jeśli zostały podjęte w przypadającym roku wyborczym.

     Nikt nie da się nabrać, iż inicjatywa stow. Kolibra nie ma związku z wyborami. Zamydlić oczy w tym zakresie może Pan twardemu elektoratowi NP, który nie ukończył jeszcze 18 lat, ale na szczęście nie pozostałej części społeczeństwa. Proszę zatem wymyśleć inną wymówkę. Pozdrawiam

     • Paweł Wyrzykowski dodano 7 lat temu

      Jeśli twierdzi pan, że KoLiber startuje w jakichkolwiek wyborach, to polecam 8 godzin snu i przynajmniej pół godziny spaceru dziennie. Może po miesiącu się poprawi.

   • Paweł Michowiecki dodano 7 lat temu

    Jakby byli wyzwolicielami to by nie narzucili nam komuniści swojego systemu nie sfałszowali wyborów oraz nie zostawili tu wojsk okupacyjnych i nie mordowało polskiej elity Katyń itp. Więc jak się chce coś skolonizować zbrojnie to nie dziwmy się że zginęli też żołnierze radzieccy tym bardziej że wypowiedzieli nam wojnę 17 września.

   • Siedlczanin - racjonalista dodano 7 lat temu

    Panie Michowiecki

    Niestety z faktami historycznymi jest Pan na bakier. O tym, jaki system polityczny będzie panował w krajach wyzwolonych spod pręgierza hitlerowców decydowały de facto konferencje w Jałcie, Teheranie i Poczdamie. Wpierw ustalono nowy podział polityczny Europy, a potem strefę wpływów.

    Istniała realna szansa, by na przełomie lat 1944/45 móc odbudować kraj własnymi siłami bez pomocy z zewnątrz. W. Churchill jeszcze przed posiedzeniem pierwszej Konferencji wyposażył we wszelkie narzędzia dyplomatyczne ówczesnego Prezydenta RP na Uchodźstwie Raczkiewicza celem zapewnienia mu bezpieczeństwa kiedy ten wybrałby się do Polski, aby stworzyć silną alternatywę dla wzmacniającego się ruchu komunistycznego w naszym kraju. Niestety Raczkiewicz odmówił udziału w tej misji z powodów sobie tylko znanych. Gdyby postąpił zgodnie z własnym sumieniem z pewnością historia Polski potoczyłaby się inaczej. Być może nie uniknęlibyśmy komunizmu, ale z pewnością jego przesunięcie w czasie mogłoby doprowadzić do tego, że Polska otrzymałaby wsparcie w ramach Planu Marschalla. Wówczas sytuacja gospodarcza byłaby znacznie lepsza.

    Fakty jednak były takie, a nie inne. Nie mając żadnej konkurencji politycznej i poprzez propagandę strachu ("co wybierasz? polskiego komunistę, czy radzieckiego?") komuniści szybko rośli w siłę, zapewniając jednocześnie Stalina o braterskiej jedności.

    Do kogo zatem powinniśmy mieć żal za losy Polski? Z pewnością do uczestników w/w Konferencji i do Rządu Polskiego na Uchodźstwie, który zrzucił z siebie jarzmo odpowiedzialności za odbudowę kraju. Poległy żołnierz radziecki na polskiej ziemi nie może i nie jest winien za decyzje podejmowane na samej górze. Dostał rozkaz złożenia najwyższej ofiary za naszą wolność – podobnie jak polscy żołnierze – i go wykonał. Uważam zatem – słusznie zresztą – że ta akcja Kolibra jest świadectwem prowadzenia zgniłej kampanii wyborczej, tylko po to, by zradykalizować nastroje społeczne.

    Na koniec odniosę się do Pańskiej swobodnej interpretacji ideologii politycznych, oraz ich źródeł. Zakładając, że ma Pan rację (choć każdy historyk temu zaprzeczy) to mam dla Pana pytanie. Twierdzi Pan, że nazizm wywodzi się z faszyzmu, a ten zaś jest pochodną komunizmu, czyli jeśli dobrze zrozumiałem wszystko co złe ma swoje źródło w socjalizmie. Ocenę absurdalności tej tezy pozostawmy innym czytelnikom SPIN-u, a teraz wróćmy do pytania. Co według Pana zatem jest źródłem komunizmu, lub jak woli Pan socjalizmu? Co Pana zdaniem było przedtem? Chętnie poznamy Pańskie stanowisko w tej materii. Pozdrawiam.

    • Kieł dodano 7 lat temu

     Kpisz czy o drogę pytasz? Raczkiewicz (w przeciwieństwie do dziwnie zachowującego się Mikołajczyka) był na tyle trzeźwym politykiem, aby wiedzieć co by go spotkało gdyby przybył do Polski. Byłby proces siedemnastu. Albo specjalny proces, albo inne rozwiązanie (patrz np. doświadczenie katyńskie). A sytuację w Europie po wojnie ukształtowała siła, a nie żadne konferencje. W Polsce nie decydowały po wojnie żadne wybory (bo wtedy wygrałaby endecja) tylko siła, a ustawki zwane dla niepoznak wyborami (co to za wybory, gdy nie było bardzo silnej endecji) to taka "zabawa" wodza czerwonej armii Józefa Stalina zrealizowana rękami ludzi Berii.

    • Benita dodano 6 lat temu

     Czasami o naszej historii decydowali inni ale dziś nie możemy nazywać sami ulic naszymi wrogami

   • Kieł dodano 7 lat temu

    A ilu żołnierzy Armii Krasnoj zginęło w czasie wyzwalania Siedlec z rąk obszarników itp. w 1939 roku? O tych co wtedy zginęli zapomniałeś? Nieładnie, masz wybiórczą pamięć. Zapomniałeś też o ich wodzach, też żołnierzach Krasnoj Armii. Ich nie zamierzasz czcić? Bo wymieniasz tylko poległych i to akurat w Polsce. A może powinieneś wspomnieć tych biednych kołchoźników co wyzwalali Finlandię w latach 1939-40 (ginęli tam setkami tysięcy dzięki swym wielkim wodzom).

   • Siedlczanin - racjonalista dodano 7 lat temu

    Do Kieł

    Ton Pańskiej wypowiedzi dobitnie dowodzi, iż nie jest Pan zainteresowany merytoryczną dyskusją na temat historii, lecz nakręcaniem bezsensownej pyskówki.

    Proszę o czytanie ze zrozumieniem wypowiedzi, do których się Pan odnosi. Narzędzia dyplomatyczne, o których wspomniałem zapewniały Raczkiewiczowi pełne bezpieczeństwo, bowiem posiadałby status ambasadora (lub konsula jak kto woli) brytyjskiego.

    Dalsze dywagacje na temat: "co by było, gdyby…" są wyłącznie wyrazem Pańskich marzeń. Faktów historycznych Pan nie zakłamie, no chyba, że partia, której sympatyzuje wygra wszystkie najbliższe wybory i wzorem NSDAP zacznie palić niewygodne książki. To jednak niestety dla Pana się nie spełni, bowiem ludzie swój rozum mają. Pozdrawiam.

    • Kieł dodano 7 lat temu

     1, Mój ton nie odbiega ani trochę od pana tonu. I moja pyskówka w niczym nie odbiega od tonu pana tekstów.Tu cytuję pana "Niestety z faktami historycznymi jest Pan na bakier".
     2. Prezydent Raczkiewicz jako konsul angielski byłby jeszcze bardziej groteskowy niż p. Mikołajczyk wiejący z kraju i zostawiający swoich ludzi na pastwę NKWD czy UB. A jaką radość sprawiłby Stalinowi, gdyby próbował organizować ruch polityczny (jak mógł to robić jako konsul angielski). I co by zrobiła z tym sowiecka propaganda. A wybory i tak sfałszowaliby, tak jak sfałszowali wygrane przez PSL wybory. I mieliby więcej ludzi wyłożonych na tacy do zarżnięcia w katowniach NKWD i UB. Na szczęście to doskonale Raczkiewicz rozumiał.
     3. O jakim paleniu książek ty tu piszesz? Ja znałem zapisy cenzury na pisarzy, ale kojarzą mi się z zupełnie inną opcją polityczną. W Polsce wcielały te zapisy politycy lewicy, w Niemczech też zresztą czynili to socjaliści. I polscy cenzorzy nie ponieśli za to żadnej kary.
     4. Kolega o tym niszczeniu książek zapomina, podobnie jak o 1939 roku (17 września) o Finlandii (1939-1940 itd.), o państwach bałtyckich ad 1940.

 4. BS dodano 7 lat temu

  To ciekawe, bo w lutym 2012 r. rzecznik Urzędu Miasta mówił mi, że nikt nie zwracał się z wnioskiem o zmianę nazwy tej ulicy ze względu na fakty historyczne. Na cmentarzu, do którego przylega ta ulica, spoczywają radzieccy żołnierze polegli w walce z Niemcami, w tym jeńcy z lat 1941-44 i czerwonoarmiści, którzy zginęli w walkach o Siedlce w lipcu i sierpniu 1944 r. "Choć istnieją różne opinie na temat roli Armii Czerwonej w okresie II wojny światowej, nie da się zaprzeczyć, że na naszej ziemi poległo wielu radzieckich żołnierzy" – podkreślał wtedy Paweł Mazurkiewicz (z wykształcenia historyk). – "W moim odczuciu siedlczanie podchodzą do tych spraw ze zrozumieniem i dużym szacunkiem do osób, które straciły życie w czasie wojny" – dodawał. Czy pan rzecznik mówił o swoich pobożnych życzeniach, a nie faktach, czy też w siedlczanach coś się przez te 2 lata odkręciło?

  • Uljanow dodano 7 lat temu

   Siedleckiemu Leninowi wygodnie wypowiadać się w imieniu reszty, każdemu siedzi w głowie i wie, jak do czego siedlczanie podchodzą.

 5. wniosek dodano 7 lat temu

  Należy sprawdzić kto podpisywał wniosek.
  Moim zdaniem większość podpisów należy do ludzi przyjezdnych.
  W naszym mieście jednak nikt tego nie będzie sprawdzał, jest wniosek i będą głosować.
  Więcej nie trzeba pisać, bo wszyscy wiedzą jak będzie.

  Wynika z tego, że tysiące zmarłych jeńców różnych narodowości oraz Rosjanie polegli w czasie wyzwolenia Siedlec to ofiary Stalina. Brawo.
  Co na to historycy?

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Szczególnie ci z Kolibra….

   • gratuluję dodano 7 lat temu

    Wygląda na to że młodzi z Kolibra skruszyli beton, nawet jeśli przepadnie ich propozycja nazwy (ul. Ofiar Komunizmu), to i tak jest to Ich (z duzej litery) zwycięstwo. Gratuluję!

 6. Paweł Michowiecki dodano 7 lat temu

  Jak PiS z SLD składało kwiaty pod pomnikiem radzieckich "wyzwolicieli" link do filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=iTIyAQ2ykf4

  • Tego już za wiele. dodano 7 lat temu

   Nie dziw się niektórzy nasi lokalni to typowe nieudolne marionetki. Nie chcę wymieniać nazwisk, ale kto obejrzał ten filmik to zobaczył.

  • Chyba jednak gratulacje chybione dodano 7 lat temu

   Wniosek był o zmianę nazwy ale nie od "bocianów".

 7. obserwator II dodano 7 lat temu

  Moja propozycja brzmi chyba rozsądniej i proponowałbym nazwanie tej ulicy "Ulicą Głupoty i Tępoty Politycznej"Uzasadnienie.W mieście tym już tyle narobiono idiotyzmów i głupoty na różnych szczeblach więc myślę,że nazwa taka jest w pełni zasadna.

 8. zafałszowana historia dodano 7 lat temu

  Może Paweł Michowiecki powie coś na temat Berezy Kartuskiej,rozumiem jego niechęć do Armii Czerwonej ale tam byli żołnierze i zwykli prości kołchożnicy,którzy pod rozkazami sekretarzy politycznych poszli w pierod a co było potem to już wiadomo.Może odpowie nasz polityczny historyk właśnie co Polacy zrobili w Berezie Kartuskiej i będziemy mieli jasność w temacie.

  • Paweł Wyrzykowski dodano 7 lat temu

   Naprawdę nie rozumiem, skąd sugestia, że p. Michowiecki popierałby Berezę Kartuską, skoro jest sympatykiem Romana Dmowskiego. No i dziwię się porównaniu Berezy Kartuskiej ze skalą okrucieństw, jaka spotkała Polaków z rąk sowieckich okupantów.

 9. obserwator II. dodano 7 lat temu

  do Pawła Wyrzykowskiego.Sznowny przedmówco czy pamiętasz kto był odpowiedzialny za stworzenie miejsca odosobnienia i każni dla Polaków nieposłusznych,nie kto inny jak wielki Marszałek Józef Piłsudski i to za jego zgodą nawracano polaków na "wiarę"polityczną,również tam nawracano członków przedwojennych ONR,którzy to nie pamiętają kto był ich zwolennikiem likwidacji i unicestwienia.Radzę się zapoznać co niektórym członkom prawicowych organizacji z działalnością wychowawczą oddziałów stworzonych w Berezie Kartuskiej gdzie też "nieposłuszni"obywatele tego kraju przechodzili piekło na ziemi a nie mówi się w kręgach prawicowych nic i może panowie z IPN przypomną narodowi historię tego miejsca a nie tylko kto z kim współpracował choć to jest też w niektórych przypadkach propagandą.

  • Paweł Wyrzykowski dodano 7 lat temu

   Przecież doskonale wiem, czym była Bereza Kartuska, bo w kręgach prawicowych (nie mówimy oczywiście o piłsudczykowskim, socjalistycznym, lewicowym PiSie) upamiętnia się tę czarną kartę historii, którą Polsce zafundowała sanacja.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?