SPIN

Będzie specsesja ws. sytuacji finansowej miasta

Beata Głozak niedziela, 27 kwietnia 2014, 23:09 Siedlce

Na 14. maja wstępnie zaplanowano nadzwyczajną sesję miejską, na której radni będą dyskutować o finansach miasta. 1. kwietnia Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę Rady Miasta Siedlce dot. wieloletniej prognozy finansowej i wszczęła postępowanie nadzorcze ws. lutowej uchwały budżetowej.

Na początku miesiąca miejscowe kolegium RIO wszczęło postępowanie nadzorcze w sprawie uznania za częściowo nieważną lutową uchwałę budżetową. Według Izby nierealistyczne jest zwiększenie w tym roku o niemal 1,9 mln złotych dochodów z tytułu podatku, w tym podatku od nieruchomości (1 mln zł) i środków transportu (860 tys. zł). Według Kolegium osiągnięte z tego tytułu dochody z tamtego roku nijak mają się do planów na rok bieżący. RIO zaleciło zatem zmniejszenie planowanych dochodów o wspomnianą kwotę i podjęcie działań zmniejszających wskaźnik zadłużenia.

Mamy nadwyżkę

– W projekcie budżetu przedłożonym radnym kasujemy dochody tak jak Izba sugeruje, zmniejszamy wydatki – mówi Kazimierz Paryła, skarbnik miasta. Przyznaje, że miasto jest w trudnej sytuacji, ale nie traci płynności finansowej. Jak dowodzi, po pierwszym kwartale jest nadwyżka budżetowa.

– Dzisiaj mamy 13 milionów na koncie, z czego na wypłatę dla nauczycieli potrzebujemy 5,5 miliona. Dochody bieżące są wyższe od wydatków bieżących o ponad 14 milionów co jest efektem realizowanej polityki oszczędnościowej. Inwestycje będą i są ograniczane do minimum, ale co warto podkreślić nie powinno być problemów z pozyskiwaniem środków unijnych z programów na lata 2014-2020.

Jak to możliwe? Zdaniem Paryły w momencie kiedy pojawią się umowy na inwestycje unijne, Regionalna Izba Obrachunkowa da pozytywną opinię na zaciągnięcie kredytów.

Kiepskie wskaźniki

Złe wskaźniki finansowe mają być spowodowane w głównej mierze wysokimi wydatkami bieżącymi miasta.

– W tej kadencji na przykład w sektorze dotacji na przedszkola niepubliczne kwota wzrosła z 4 do 14 milionów złotych. Jeszcze gorzej jest w niepublicznych placówkach ponadgimnazjalnych. Przez cztery lata pozyskaliśmy 156 milionów dotacji unijnych na co ze środków własnych musieliśmy wyłożyć ponad 190 milionów – wylicza Paryła. – Kto z tej sali byłby odważny i powiedział, że nie chce unijnej kasy? Nikt – dodaje.

Będzie specsesja

To nie wszystko. RIO decyzją z 1. kwietnia orzekła też o nieważności lutowej wieloletniej prognozy finansowej. Jednym z powodów takiej decyzji był fakt, że w planach na lata 2015 – 2021 zwiększono planowane dochody bieżące, ale nie podano podstaw do tego. Kolegium RIO zwróciło też uwagę, że w lutowej prognozie kwota długu za 2013 rok była mniejsza niż wynika to ze sprawozdania z rok 2013.

– Sami z siebie chcemy wyjść z inicjatywą uchwalenia programu postępowania naprawczego, który będzie opiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową, a w nadzorze przyjmowany przez wojewodę i ma być gotowy na 14. maja – przyznaje Kazimierz Paryła, ale o szczegółach programu nie chce mówić. Wiadomo, że na 7. maja planowane jest przedstawienie jego projektu radnym.

22 komentarze

 1. pisarz dodano 7 lat temu

  Przecież miasto ma olbrzymi majątek w postaci różnych nieruchomości, wystarczy tylko sprzedać tereny pod różne inwestycje i gotówka wpłynie do kasy miasta.

  • Paweł Michowiecki dodano 7 lat temu

   Płynie jak długo jeden raz to jest krótkie patrzenie. To taka pijacka wyprzedaż która rozwiązuje sprawę na chwilę ,ale niesie negatywne skutki na przyszłość. Wyprzedawać można ,ale nie wszystko i dzielenie na działki nie mając nawet nabywcy jest głupie. Potem nie ma miejsca na duże zakłady produkcyjne których miasto nie umie ściągnąć, a raczej nie chce inwestorów mają gdzieś żeby nie wschodzić jedynemu słusznemu i nie robić konkurencji by móc na otwarciu galerii powiedzieć że jest "kapitalizm" 😀

   • świecki krzewiciel wiary dodano 7 lat temu

    Pijackie to są takie argumenty i słownictwo jak przedstawione wyżej.

    • Paweł Michowiecki dodano 7 lat temu

     To mnie poruszyło 😀

 2. echo dodano 7 lat temu

  Bardzo dobrze,że będzie taka sesja – okazja do zmiany na stanowisku miejskiego skarbnika,czas na to najwyższy.

  • do ECHO dodano 7 lat temu

   Tak w Rzymie nakazali uczyni?

 3. pisarz dodano 7 lat temu

  Za obecną sytuację budżetu miasta nie można winić skarbnika.To minister Rostowski swoimi działaniami wpędził samorządy w tarapaty.

 4. radzio dodano 7 lat temu

  Po takich informacjach siedlczanie maja pozamiatane.
  Dokładnie taki sam powód jak Kudelski w kandydowaniu na trzecią kadencję ma Tusk, który musi po raz trzeci wygrać wybory.Następca Tuska czy Kudelskiego rozpocznie urzędowanie od sporządzenia raportu o stanie miasta w jednym i państwa w drugim przypadku.
  Okaże się wtedy, że król jest nie tylko goły ale ma również za uszami nie jedno. Siedlczanom pozostała modlitwa.

 5. mieszkaniec dodano 7 lat temu

  Dla otrzeżwienia samozachwytu naszej władzy podam za dzisiejszymi informacjami na onecie.
  Rado do tej pory otrzymał z funduszy unijnych 562mln zł.,zrealizował ponad 100 projektów,i pisza ,że to mało.Ale żeby nie było ,że Radom duży to Płock otrzymał 452mln zł.
  A ILE DOTĄD DOSTAŁY SIEDLCE 50MLN?????
  I ten nasz prezydent śmie twierdzić ,że Siedlce są w trudnej sytuacji finansowej bo musiały mieć wkład do realizowanych projektów unijnych.
  10 lat minęło -szanse stracone bezpowrotnie i nie zapowiada się żeby coś się zmieniło bo nie ma komu pisać wniosków o dofinansowanie dużych inwestycji ,tylko jakieś pierdoły ,które i tak nie przechodzą bo widocznie ktoś kto decyduje o podziale środków ocenia je jako mało potrzebne.

 6. dotacje i kredyty poszły na ośrodki kultury dodano 7 lat temu

  i komunałki.
  Żadnych inwestycji, które przyniosłyby zyski w przyszłości i pozwoliły na spłatę kredytów. Co więcej – do nadal do tego dopłacamy.
  Przeciętny mieszkaniec miasta nie zyskał nic na tym co zrobiono. A zadłużenie obciązy wszystkich.

  • stop kłamstwo, dodano 7 lat temu

   Dotacje UE trafiły do óświaty, sportu, kultury, infrastruktury, budownictwa komunalnego, na projekty społeczne, do urzędów pracy i tak dalej. Nie kłam.

   • mieszkaniec dodano 7 lat temu

    Nieprawda kwoty które podałem dotyczą tylko projektów zatwierdzanych przez urząd marszałkowski nie dotyczą bieżących dotacji z budżetu panstwa do oświaty ,budownictwa komunalnego czy tym podobnych,A przypominam ,że komunałki to akurat u nas powstają też na kredyt i to bardzo drogi bo to partnerstwo o którym mówią nijak dla miasta nie jest korzystne ,bo wychodzi chyba drożej niż by gotowe mieszkania u dewelopera kupić. Takie przyszłościowe myślenie ma nasza władza .Tzw "pijacka wyprzedaż majątku "pomoże ale na bardzo krótko,a żaden dobry gospodaz majątku sie nie pozbywa.

 7. panZagadka dodano 7 lat temu

  Kto zrozumiał skarbnika temu medal. Istny bełkot. To mamy nadwyżkę czy jej nie mamy? To RIO kazało nam tworzyć kreatywne "nierealistyczne" dochody czy pan prezydent? To jest dobrze czy jest źle, skoro skarbnik twierdzi z taką pewnością, że za niedługo RIO wszystko nam zatwierdzi…
  a tak na koniec: skoro program naprawczy, to znaczy, że ktoś coś popsuł, coś skopał, czyż nie? Czyli budżet i wieloletnia prognoza finansowa były bublami, pisbożnymi listami życzeń.
  Więc chyba nie jest tak dobrze, jak próbuje się nam Siedlczanom kit wciskać.

 8. Zorro dodano 7 lat temu

  Proszę zaprosić pana Tchórzewskiego na sesje niech posłucha i popatrzy na swoich rajców a może jeszcze Kiernikowskiego i Niemirkę i niech oddają kasę.amen

 9. asdad dodano 7 lat temu

  Nic dziwnego, że tyle wydajecie na przedszkola, jeśli dyrektorka przez 4 lata zarabia ponad milion złotych. Panie Kudelski, Pana czas już dobiegł końca. Pana i całej Pana PISowskiej, fanatycznej świty.

 10. Skarbnik dodano 7 lat temu

  Dzięki jego inżynierii finansowej to jeszcze trzyma jako tako się kupy. Ale to mamienie siedlczan. Niestety, niekompetentna władza, wydała masę kasy na rzeczy do których przez dziesiątki lat będziemy dokładać. Teraz nie wiedza co robić. Amatorszczyzna wyszła bokiem. Proponuje jeszcze: utworzyć trzeci ośrodek kultury, poszerzyć o kolejnych funkcjonariuszy partyjnych zarządy spółek, kupić stawy siedleckie, wybudować ratusz..etc.

 11. mieszkaniec dodano 7 lat temu

  Orzełowskiemu marzy sie filharmonia- czemu nie?skoro jest tak dobrze.Najważniejsze żeby zaspokoić chore ambicje partyjnych kumpli.W wyborach samorządowych Orzełowski zdobył sporo głosów dla Pis to i zapłata musiała być,a że odbyło sie to kosztem innych inwestycji to już inna sprawa.

  • waldi dodano 7 lat temu

   Choćby bezsensowne ograniczenie rozbudowy podlasia kosztem tego paskudnego kloca ckis. Komin teatralny miał być w podlasiu, ale orły to zablokowały bo podlasie przecież mokowskie. Wydali kupę kasy i wciąż ten kloc nie spełnia oczekiwań. Siedzenia niekomfortowe, magazynów brak, przebieralnie za małe. Ale zemsta na moku była i to się liczyło najbardziej.

 12. Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

  To chyba nowego ratusza w centrum miasta nie będzie? 😉

 13. Zorro dodano 7 lat temu

  To wstyd dla miasta panie KUDELSKI, ze swoją świtą pan się ośmieszył nie wspomnę o tym śmiesznym TCHÓRZEWSKIM. AMEN.

  • Lek dodano 7 lat temu

   To koalicja zgoda i rozwój doprowadziła do obecnej sytuacji. Bezkarnie wspólnie zadłużali miasto i dzielili stołki, do dziś PO ma wiele stanowisk w mieście. I teraz nagle się obudzono?

 14. radny dodano 7 lat temu

  Nie będzie 14 maja nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?