SPIN

O historii, Ukrainie, Matce Bożej i eurowyborach w rocznicę Konstytucji

Beata Głozak sobota, 3 maja 2014, 23:11 Siedlce

– Święto 3 Maja jest poświęcone przede wszystkim kultowi Matki Bożej Królowej Polski. To święto dla Polaków bardzo ważne. To uchwalenie Konstytucji 3 Maja zbioru praw i obowiązków obywateli i rządzących – mówił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podczas uroczystości trzeciomajowych.

Centralne uroczystości uczczenia 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny odprawionej o godz. 10 w siedleckiej katedrze. Tuż przed godziną 12. na Skwer im. gen. Tadeusza Kościuszki dotarły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele zakładów pracy, władz centralnych i władze samorządowe.

Uroczystość zaczęto od odegrania przez trębacza hejnału „Witaj Majowa Jutrzenko” z wieży „Jacka” i odśpiewania hymnu narodowego i po czym przemówienie wygłosił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Odniósł się w nim do historii, aktualnych wydarzeń w kraju, na Ukrainie, kanonizacji Jana Pawła II i Unii Europejskiej. Zgodnie z tradycją w trakcie centralnych obchodów przyrzeczenia złożyli nowi członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Przemówienie Wojciecha Kudelskiego

Święto 3 Maja jak zwykle jest poświęcone przede wszystkim kultowi Matki Bożej Królowej Polski. I ten wątek bardzo pięknie wyeksponował w swojej homilii ksiądz biskup Piotr. Ja chciałbym odnieść się jeszcze do opieki Matki Bożej Królowej Polski, do ziem, które kiedyś były w ramach Rzeczypospolitej.

My często gościmy w Berdyczowie, w naszym mieście partnerskim. Tam, w tym samym czasie kiedy nastąpił kult Matki Bożej we Lwowie, kiedy nastąpiły śluby króla Jana Kazimierza w tym samym czasie zaczęło funkcjonować sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej. Ono jest porównywane do naszego sanktuarium na Jasnej Górze i z tego miejsca życzę Ukraińcom, naszym braciom, żeby tak jak Matka Boża Królowa Polski w decydujących trudnych chwilach wspierała i wspiera naród polski, tak im życzę, żeby wymodlili sobie łaski u Matki Bożej Berdyczowskiej w jej sanktuarium, żeby nastał pokój na Ukrainie. Żeby Ukraińcy byli wolni. Żeby Matka Boża dała im moc i ducha, żeby naród ukraiński mógł się skonsolidować i zapewnił sobie wolność i bezpieczeństwo. Bo nie ukrywajmy od tego zależy też i nasz byt.

3 maja to święto dla Polaków bardzo ważne. To uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Naród – świadomy swojej tożsamości powinien mieć władzę, która będzie sprawiedliwie rządziła państwem. Naród taki powinien jednak nauczyć się kontrolować władzę każdą. Czy to królewską, czy wybraną demokratycznie, kontrolować w odpowiednio krótkim czasie, bo jeśli ta kontrola następuje po kilkudziesięciu latach to wtedy państwo zdecydowanie osłabia się. Mamy tego przykłady. W okresie saskim, w okresie komunistycznym trzeba było siły całego narodu potem, żeby napisać konstytucję, żeby próbować ratować naród, było już trochę późno. Ale cała rzecz polega na tym, żeby w krótkim czasie wypracować w państwie taki system kontroli, żeby w odpowiednim momencie powiedział rządzącym: Słuchajcie, trzeba to i to naprawić. I myślę, że cały czas to hasło jest aktualne.

Konstytucja jest zbiorem praw i obowiązków obywateli jak i rządzących. I o to my na co dzień musimy się upominać.

Stoimy w przededniu następnych wyborów. Spotykamy się w 10 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Jak dobrze wiemy w tysiącletniej historii naszego państwa mieliśmy wiele unii: unii personalnych, unii między narodami. Pierwsza taka unia to Mieszka I z Dąbrówką, Czeszką dała podstawy do dynastii Piastów, potem unie z Andegawenami, Jagiellonami, Sasami, Wazami. Różnie na tych uniach wychodziliśmy. Teraz jesteśmy w Unii Europejskiej.

Dbajmy o to żeby tam ludzie, których wybierzemy dobrze reprezentowali interesy naszego narodu i naszego kraju. Żebyśmy nie byli tam na kolanach, ale żeby Polska zasługiwała tam na szacunek i na odpowiednie traktowanie. Wejście do Unii to dla naszego narodu dobrodziejstwo. Ja tak to oceniam. Jak i większość, mam nadzieję Polaków, bo poszliśmy do Unii na skutek wyboru narodu w referendum. Myślę, że gdybyśmy w tej Unii nie byli to dzielilibyśmy pewnie niepokoje jakie są w tej chwili na Ukrainie. Dbajmy o to, żeby dobrze znajdować się w tej Unii. Dbajmy o wnoszenie i podtrzymywanie tam wartości, na których stoi Europa, ale także nie dać się oszukiwać, nie dać się wykorzystywać, być czujnym. I świętując dziesięciolecie wejścia do Unii przypominajmy tym, którzy kandydują do Unii Europejskiej o tym, że mają obowiązek kontaktować się z nami, ze swoimi wyborcami, że z chwilą kiedy ich wybierzemy oni nie mogą spocząć na laurach tylko maja słuchać głosu narodu.

Szanowni Państwo, jesteśmy też wszyscy pod wrażeniem wielkiego przeżycia, kanonizacji największego z rodu Polaków – Jana Pawła II, świętego Jana Pawła II. Pamiętajmy o tym, że to właśnie za przyczyną Matki Najświętszej Pan Bóg posyłał do nas takich wielkich ludzi jak  Stefan kardynał Wyszyński, jak Karol Wojtyła, którzy będąc wielkimi hierarchami kościelnymi dbali o interes narodu, dbali o to, żeby narodowi nie działa się krzywda. Dbali o to, żeby w każdym z nas budować, wzmacniać wartości te najważniejsze, te które przyniósł na ziemię Chrystus. My nie możemy o tym zapominać. My, ciesząc się z kanonizacji Jana Pawła II mamy cały czas wracać do jego nauki, wracać do jego troski o nasz naród, o naszą ziemię i w tym duchu mamy wychowywać nasze dzieci, naszą młodzież.

3 maja 6Jak co roku jednym ze sposobów uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były biegi uliczne. W imprezie, której organizatorem był Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki, wzięły udział dziesiątki młodych ludzi. Najmłodszą uczestniczką była trzyletnia Nina, która wystartowała na dystansie 600 metrów.

19 komentarzy

 1. znów... dodano 7 lat temu

  Wypowiada się jak osoba duchowna …a trzeba odróżniać sacrum od profanum.

  • Ania dodano 7 lat temu

   HIPOKRYTA niczym Tusk. Jak go chcą skontrolować to nie pasuje mu ,jak mieszkańcy zwracają uwagę to mu nie pasuje, jak chca innej ustawy śmieciowej niz koalicja zglosila to mial to gdzies. Jak mlodzi zadaja pytania niewygodne to pisze listy do szkol zeby debat zabronic. Ten czlowiek klamie juz jak mowi "dzien dobry" chyba.

 2. bankier dodano 7 lat temu

  Pytanie do historyków – co tak naprawdę dała Polsce ta konstytucja żeby ją tak wychwalać i świętować? Za 4 lata Polska i tak zniknęła z mapy świata.

 3. on dodano 7 lat temu

  Panie prezydencie. Jak pan powiedział "święto 3 Maja jest poświęcone przede wszystkim kultowi Matki Bożej Królowej Polski" – a ja odniosłem wrażenie, że kampanii wyborczej do europarlamentu

  • ? dodano 7 lat temu

   Najśmieszniejsi są ci, którzy pod wpływem nadchodzących wyborów dumnie niby ku chwale Ojczyzny rozdają flagi i składają wieńce pod pomnikami. To mnie śmieszy, ale i drażni. Takich jak ja jest wielu.

 4. pisarz dodano 7 lat temu

  Pan Prezydent bardzo ładnie przemówił.Taka uroczystość to piękna lekcja patriotyzmu.

 5. echo dodano 7 lat temu

  Kazanie z ambony a uroczystość ponoć państwowa.

 6. gucio dodano 7 lat temu

  Proponuję poczytać, co mieszkańcom mówi o UE starosta radzyński (włosy się na głowie jeżą): http://radzyninfo.pl/2014/05/3-maja-radzyniu-dwulos-unii-europejskiej/#comment-8521

 7. Realista dodano 7 lat temu

  Czy pan Kudelski widział kiedyś w życiu pełny tekst konstytucji? Po przeczytaniu jego słów:

  "To uchwalenie Konstytucji 3 Maja – zbioru praw i obowiązków obywateli i rządzących – mówił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski"

  wydaje mi się, że nie wie nic o treści tego dokumentu.

 8. heh dodano 7 lat temu

  Pobożna prawica polska wychwala liberalną, mieszczańską konstytucję, pisaną przez antykościelnych oświeceniowych masonów (no, jeden z nich był nawet księdzem).
  O ironio..
  ale wiadomo, że to nie specjalnie, tylko z niewiedzy 🙂

 9. Ignacy dodano 7 lat temu

  Ten człowiek już odleciał całkowicie.
  Jedyne pytanie to czy on wierzy w to co mówi, czy też jest tak załgany.
  Zdradza też ogromne braki w wiedzy historycznej.
  A Ukraińcy nigdy nie byli naszymi braćmi i lepiej żeby nimi nie byli jeżeli palą i dobijają rannych swoich rodaków. O zamordowanych ponad 200000 Polaków w czasie II wojny światowej to Szanowny Pan Prezydent nie pamięta, czy dalej będzie robił ludziom wodę z mózgu !?
  Wstydzić się takiego Prezydenta, który na dodatek podpiera się Kościołem.

 10. jancio dodano 7 lat temu

  Panie Prezydencie proszę o namiary na dilera, u którego się Pan zaopatruje… świetny towar…

 11. gdzie ja żyję? dodano 7 lat temu

  Jak czytam powyższe komentarze to zastanawiam się gdzie ja żyję? Zastanawia mnie ile jadu trzeba mieć w sobie, aby obrażać innych nawet przy takiej okazji? Ile tu pseudo-historyków po Wikipedii i ateistów na pokaz…

  • Ignacy dodano 7 lat temu

   Nazywanie rzeczy po imieniu nazywa Pan(Pani) obrażaniem?
   Gdzie jest ten jad?
   Skąd Pan( Pani) wie, ze jestem pseudo- historykiem po, jak to zostało "pięknie"ujęte, Wikipedii?
   I przy okazji.
   Należałoby mieć trochę tej wiedzy historycznej, żeby wiedzieć, że wśród ówczesnych biskupów polskich byli jawni przeciwnicy konstytucji i zdrajcy narodu, którzy brali i moskiewskie pieniądze- Józef Massalski, Szymon Kossakowski, czy sam prymas Michał Poniatowski.
   I co?
   Jestem ateistą i to na pokaz, czy podaję fakty historyczne?
   Jest jeszcze jedna różnica miedzy nami.
   Ja nie obrzucam nikogo inwektywami, zwłaszcza wtedy gdy tego kogoś nie znam.
   Pozdrawiam.
   Ignacy.

  • on dodano 7 lat temu

   Ci wg Ciebie "pseudo historycy" mają rację i prawdę mówią. Z Twojej wypowiedzi wynika że to Ty nie znasz historii. Proponuję przeczytać najpierw ten "wspaniały" tekst konstytucji i odpowiedzieć sobie na pytanie dla kogo ona była? .

 12. Morejko dodano 7 lat temu

  "Święto 3 Maja jak zwykle jest poświęcone przede wszystkim kultowi Matki Bożej Królowej Polski" – powiedział prezydent, co świadczy o tym, że jest on bardziej katolikiem niż Polakiem.
  "…życzę Ukraińcom, naszym braciom, żeby tak jak Matka Boża Królowa Polski w decydujących trudnych chwilach wspierała i wspiera naród polski, tak im życzę, żeby wymodlili sobie łaski u Matki Bożej Berdyczowskiej w jej sanktuarium, żeby nastał pokój na Ukrainie. "
  Czyli są dwie różna Matki Boskie – jedna pomaga nam, a druga może pomóc Ukrainie. Gratulacje, panie prezydencie. Jestem dumny z pana światopoglądu.
  A tak naprawdę, to mi wstyd.

 13. Kościuszko nie zawsze był przez władze kochany. dodano 7 lat temu

  Najwięcej pokrzykują ci, co jeszcze 25 lat temu z pałami stali po pomnikiem Kościuszki aby niepokorni i wolni ludzie nie mogli świętować Trzeciego Maja. Na pewno i ci co roztrzaskali głowę Kościuszce i ogrodzili skwer.

 14. Wesoły mason dodano 7 lat temu

  Dla znawców ,,,
  "I. RELIGIA PANUJĄCA

  "Religią narodową panującą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami; przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania jest zabronione pod karami apostazji. Że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych warujemy. "

 15. artór dodano 7 lat temu

  Niestety, ale wszelkie uroczystości patriotyczne zawłaszczył sobie KK i PiS. W Siedlcach dodatkowo mamy prezydenta, którego publiczne wystąpienia przypominają kościelne kazania. To sprawia, że wiele osób, które czują się patriotami, ale nie w sosie kato-polo-smolo, po prosto omija takie uroczystości szerokim łukiem. Przynajmniej ja, bo nie chcę utożsamiać się z tymi ludźmi.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?