Zdaniem Pauliny, uczennicy klasy o profilu humanistycznym tegoroczna matura z j. polskiego na poziomie podstawowym była łatwiejsza niż matura próbna. Podobnego zdania byli też inni uczniowie „Ekonomika”, którzy skończyli pisać pierwszy z serii egzaminów przed czasem.
– Wypracowanie odnoszące się do konkretnego fragmentu utworu nie jest trudne, bo nie trzeba odwoływać się do całego utworu – powiedziała. – Jeśli chodzi o drugi temat, czyli „Wesele” to spodziewaliśmy się, że ta lektura może być i tu nie byliśmy zaskoczeni.
Po pierwszym dniu matur większości naszych rozmówców dopisywały dobre humory. Zapytałyśmy ich jakie mają sposoby na odstresowanie się przed egzaminem? – Najlepiej jest się do niego po prostu przygotować. Nocek nie zarywałam, raczej dnie. W nocy spałam – stwierdziła ze śmiechem Katarzyna. – Dobrze jest zjeść gorzką czekoladę przed egzaminem i spokojnie do niego podejść, nie uczyć się w przeddzień, bo i tak nic nam nie zostanie – dodała Paulina.
Jutro licealiści zmierzą się z matematyką. To ona od kilku lat jest największym postrachem maturzystów. To na matematyce polegają najczęściej.
– Przypuszczam, że będzie ciężko, bo ja jestem „ciemna” z matematyki, ale zobaczymy – przyznała Milena. – To moim zdaniem najtrudniejszy przedmiot na maturze i nie ma jakichkolwiek pomysłów na to co może być, bo może być i pewnie będzie wszystko.
Oto pytania jakie pojawiły się na maturze:
– Na podstawie fragmentu Wesela Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.
– Żołnierskie emocje bohaterów Potopu Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.
Chlopi i Potop w tym roku
Mam nadzieję, że kolega nie pisał dziś matury. Tematy dotyczyły "Potopu" i "Wesela".
i….. zaaaaa rok, maturaaa….. 🙂
Jak czytam tematy, to rozumiem, że dziś maturzysta musi umieć czytać (podane fragmenty)ze zrozumieniem. A kiedyś to chyba wymagane było w podstawówce?
PS
O co chodzi w zdaniu "…. omów …. sytuacje ukazanych w nim postaci" ? To chyba nie "po polskiemu". Ja bym nie wiedział o co chodzi, czyli zapewne nie zdałbym matury.