SPIN

Nie było wtopy na „Potopie”

Aneta Borkowska poniedziałek, 5 maja 2014, 11:04 Siedlce

Zdaniem Pauliny, uczennicy klasy o profilu humanistycznym tegoroczna matura z j. polskiego na poziomie podstawowym była łatwiejsza niż matura próbna. Podobnego zdania byli też inni uczniowie „Ekonomika”, którzy skończyli pisać pierwszy z serii egzaminów przed czasem.

– Wypracowanie odnoszące się do konkretnego fragmentu utworu nie jest trudne, bo nie trzeba odwoływać się do całego utworu – powiedziała. – Jeśli chodzi o drugi temat, czyli „Wesele” to spodziewaliśmy się, że ta lektura może być i tu nie byliśmy zaskoczeni.

Po pierwszym dniu matur większości naszych rozmówców dopisywały dobre humory. Zapytałyśmy ich jakie mają sposoby na odstresowanie się przed egzaminem? – Najlepiej jest się do niego po prostu przygotować. Nocek nie zarywałam, raczej dnie. W nocy spałam – stwierdziła ze śmiechem Katarzyna. – Dobrze jest zjeść gorzką czekoladę przed egzaminem i spokojnie do niego podejść, nie uczyć się w przeddzień, bo i tak nic nam nie zostanie – dodała Paulina.

matury 4Jutro licealiści zmierzą się z matematyką. To ona od kilku lat jest największym postrachem maturzystów. To na matematyce polegają najczęściej.
– Przypuszczam, że będzie ciężko, bo ja jestem „ciemna” z matematyki, ale zobaczymy – przyznała Milena. – To moim zdaniem najtrudniejszy przedmiot na maturze i nie ma jakichkolwiek pomysłów na to co może być, bo może być i pewnie będzie wszystko.

Oto pytania jakie pojawiły się na maturze:

– Na podstawie fragmentu Wesela Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

– Żołnierskie emocje bohaterów Potopu Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.

 

4 komentarze

 1. Radek dodano 7 lat temu

  Chlopi i Potop w tym roku

  • kketrab dodano 7 lat temu

   Mam nadzieję, że kolega nie pisał dziś matury. Tematy dotyczyły "Potopu" i "Wesela".

 2. 11515 dodano 7 lat temu

  i….. zaaaaa rok, maturaaa….. 🙂

 3. Lek dodano 7 lat temu

  Jak czytam tematy, to rozumiem, że dziś maturzysta musi umieć czytać (podane fragmenty)ze zrozumieniem. A kiedyś to chyba wymagane było w podstawówce?
  PS
  O co chodzi w zdaniu "…. omów …. sytuacje ukazanych w nim postaci" ? To chyba nie "po polskiemu". Ja bym nie wiedział o co chodzi, czyli zapewne nie zdałbym matury.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?