SPIN

Akcja „Oznakuj swój rower”

Aneta Borkowska poniedziałek, 12 maja 2014, 16:24 Kronika Policyjna

W minioną sobotę (10 maja) policjanci Wydziału Prewencji KMP w Siedlcach rozpoczęli kolejną akcję znakowania rowerów. Jak wynika z ilości oznakowanych jednośladów, akcja cieszyła się dość dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.

Rowery bardzo często padają łupem złodziei, dlatego warto je oznakować. Połączenie kilku zabezpieczeń, takich jak zabezpieczenia techniczne typu linki, blokady wraz z oznakowaniem roweru zwiększa szanse na to, że nasza własność nie padnie łupem złodzieja. I to właśnie jest jednym z głównych powodów, dla których warto oznakować swój rower.

Znakowanie polega na wygrawerowaniu w kilku miejscach kombinacji cyfr i liter przypisanych tylko jednemu rowerowi. Taki kod umieszczany jest w kilku miejscach. Podczas kontroli patrole sprawdzają, czy dany rower ma oznakowanie, jeśli ma – sprawdzają dalej w policyjnej bazie danych, czy nie figuruje jako skradziony. Usunięcie tego numeru przez złodzieja wiąże się również z koniecznością jego spiłowania z ramy, co spowoduje zmiany w jej strukturze. Ujawnienie takich zmian na ramie również będzie zwracało uwagę kontrolujących policjantów, że najprawdopodobniej rower został wcześniej skradziony. Oznakowanie roweru w dużym stopniu przyczynia się do jego identyfikacji. Może się zdarzyć, że utracony przez siedlczanina w swoim mieście rower – odnajdzie się np. nad morzem – i oczywiście wróci do właściciela.

Dwaj dzielnicowi Wydziału Prewencji, tj. asp. Artur Wasilewski wspólnie z sierż. szt. Pawłem Suchożebrskim, w czasie akcji oznakowali mieszkańcom 17 rowerów.

autor: nadkom. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?