SPIN

Siedlec sposób na wyjście z dołka: więcej sprzedaży i wyższe podatki

Beata Głozak sobota, 17 maja 2014, 18:07 Siedlce

Wyższe podatki lokalne, więcej dzieci w klasach, cięcia etatów w podstawówkach i gimnazjach oraz zamrożenie wzrostu wynagrodzeń w budżetówce. Władze miasta opublikowały program postępowania naprawczego dla swoich finansów. Jeśli nie zostanie on wprowadzony budżet Siedlec ustali RIO.

Regionalna Izba Obrachunkowa decyzją z 29. kwietnia wezwała władze Siedlec do uchwalenia programu postępowania naprawczego (kliknij). Powodem jest wysokie zadłużenie miasta, które w ostateczności może doprowadzić do jego niewypłacalności.

Dokument zawiera analizę budżetu od roku 2009 po stronie dochodów i wydatków, prognozy na kolejne ale przede wszystkim proponowane rozwiązania, które mają wyciągnąć Siedlce z finansowego dołka.

1. Sprzedaż nieruchomości rolnych (sprzedaż mienia w roku 2014 na poziomie 50 mln 900 tys. zł.)

Zakładaną na 2014 r. wartość sprzedaży nieruchomości gruntowych na poziomie 47.400.000,00 zł zamierza się osiągnąć w głównej mierze przeznaczając do sprzedaży nieruchomości o łącznej ok. 90 ha powierzchni (…) nieruchomości staną się przedmiotem umowy cywilno-prawnej pomiędzy miastem, a inwestorem, w ramach której miasto jako właściciel aktywów dokona sprzedaży nieruchomości jednocześnie podpisując z nabywcą długoterminową umowę dzierżawy. Niemniej w wyniku zawarcia umowy dzierżawy nabywca będzie pobierał od miasta raty dzierżawne w wysokości ok. 8 mln zł rocznie przez okres 10 lat. Raty będą stanowiły wydatek bieżący miasta.

2. Podniesienie stawek podatków lokalnych

Obecne stawki podatku od nieruchomości stanowią 75% wysokości maksymalnych stawek podatkowych wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów na 2014 r. Ostrożne podnoszenie wysokości podatków zagwarantuje Miastu stabilne dochody z tego tytułu oraz nie będzie zbyt uciążliwe dla mieszkańców i podmiotów prywatnych.

3. Zaostrzenie polityki kadrowej w placówkach oświatowych (zmiany dotyczą podstawówek i gimnazjów)

W ramach działań oszczędnościowych średnia liczebność oddziału powinna wzrosnąć do 26 uczniów (…) zasadnym jest stopniowe zwiększanie średniej liczebności oddziału w latach 2015-2016. Ponadto zaleca się weryfikację urlopów na podratowanie zdrowia poprzez kierowanie na kontrole lekarskie, jednakże na chwilę obecną nie jest możliwe oszacowanie oszczędności z tego tytułu.

Program zakłada restrukturyzację godzin nauczania w szkołach co ma w ostateczności doprowadzić do restrukturyzacji etatów: 16 w podstawówkach i 7 w gimnazjach.

4. Zamrożenie wzrostu wydatków w administracji publicznej

Dynamika wzrostu wynagrodzeń oraz pozostałych wydatków bieżących w kategorii administracja publiczna w badanym okresie sięga 4,3% w skali roku. Z tego względu w okresie niestabilnej sytuacji finansowej Miasta zaleca się zahamowanie dynamiki wzrostu wydatków w tej kategorii.

5. Zmiana formy zabezpieczenia wierzytelności

Poręczenia udzielone przez Miasto zbyt mocno obciążają budżet (…) celowa jest zamiana tej formy zabezpieczenia na inną, taką jak chociażby hipoteka lub przeniesienie zabezpieczenia na majątek spółki. Mając jednak na uwadze początkowe koszty i formalności związane z zamianą formy zabezpieczenia, to przedsięwzięcie może okazać się długotrwałe w realizacji.

Decyzję o tym czy PPN zostanie wprowadzony w życie podejmą radni. Jeśli nie dadzą zielonego światła proponowanym rozwiązaniom lub program nie uzyska pozytywnej opinii regionalnej izby obrachunkowej budżet Siedlec ustali RIO.

69 komentarzy

 1. Tragedia dodano 7 lat temu

  i jak w temacie. To żaden plan, to gniot.

  • Anonim dodano 7 lat temu

   Oj na serio to jest plan ??? ostateczny ???? to faktycznie amatorka na maxa naprawdę potrzeba radykalnych zmian ludzi i wizji Miasta ludzie do wyborów a Prezydencie do dymisji !!! i to im szybciej tym lepiej dla miasta i mieszkańców

 2. Karol dodano 7 lat temu

  Zamrożenie wzrostu wydatków w administracji publicznej – tylko prezesi dyrektorzy spółek kosza grubą kasę. Po co 3 prezesów ? prezydentów?
  czy innych kierowników którzy i tak nic nie robią a polityka się zajmują??

 3. jancio dodano 7 lat temu

  patrzcie i uczcie się, jak beton pisowski rządzi naszym miastem… niedługo wybory…

  • pawcio dodano 7 lat temu

   Ten beton, jak nazwałeś PiS, nie podwyższył podatków od ośmiu lat, co w każdym PO-wskim mieście stało się w tym czasie nie raz.

   Oświecona Platforma, która ponosi całkowitą odpowiedzialność m.in. za długi [z pozostałymi rządzącymi miastem], niczym kameleon tworzy teraz różne oskarżenia prześcigając się w co raz bardziej absurdalnych tezach i zarzutach. Takim ludziom nie można ufać, bo jednym opowiadają to, drugim tamto, tak jak im wygodnie. Hipokryzja goni hipokryzję. Wolę jednak ten beton.

   PO jeszcze bardziej niż w skali siedleckiej skompromitowała się na arenie ogólnopolskiej, a dalsze rozwinięcie tego sformułowania nie ma sensu. Tym rozgoryczonym, co im się w mieście nic nie podoba i wszystko jest złe, a jedyne oświecenie płynie ze strony panów z PO życzyć pozostaje więcej spokoju, mniej agresji i więcej chilloutu.

   • obserwator dodano 7 lat temu

    Już niedługo PiS-iorów wywiozą na taczkach. Oj przyśni się dziadek z babką. Wreszcie jest szansa by było normalnie.

 4. JA dodano 7 lat temu

  Super, może niedługo zrobią jedną klasę… w każdej szkole i będziemy uczyć w salach gimnastycznych, a dzieci będą siedziały po turecku, nie nie może lepiej pod gołym niebem, nie będzie kosztów oświetlenia, sprzątania…

  • robson dodano 7 lat temu

   26 osób w klasie to jeszcze nie tragedia. Jak ja uczyłem się w podstawówce to było przeważnie ponad 30.

   • pawcio dodano 7 lat temu

    o to, to, ja miałem 37 nawet w LO

    • jojo dodano 7 lat temu

     ile lat temu? chodzi chyba o to żeby się nie cofać w rozwiązania sprzed lat…np. lekcje na korytarzach … i to nie tylko w-f-u…

   • . dodano 7 lat temu

    Mamy niz demograficzny; zamiast go wykorzystac aby przy mniejszych klasach lepiej zajac sie edukacja dzieci, postanawia sie tu szukac oszczednosci. Twoj argument zbije tym, ze moja babcia przed wojna uczyla sie w 30 osobowej klasie gdzie jeden elementarz byl na piecioro dzieci – moze do tego mamy wrocic. Mi sie wydawalo, ze jak kraj sie rozwija, bogaci, spoleczenstwo sie cywilizuje, to mieszkancom powinno byc lepiej a nie tak samo albo wrecz gorzej. Ale co tam, mamy super teatr z komercyjnym repertuarem najnizszych lotow a dokladamy do niego po 5 mln rocznie bo tyle gdzies wynosi budzet CKiS. Mamy stadion za 30 mln, mamy aqupark za 40 mln – kolejne dwie inwestycje ktore nijak sie same nie utrzymaja wiec miasto musi i zawsze bedzie musialo je dotowac. Stac nas. Co najwyzej ludzie wieksze podatki zaplaca czyli dobijemy do maksymalnej stawki przewidzianej przez ustawodawce.

 5. pisarz dodano 7 lat temu

  Żeby tylko znalazł się kupiec na te 90 ha. bo jeśli nie to co wtedy.

  • Realista dodano 7 lat temu

   Kupiec się znajdzie, ale nie za tą kasę, której żądają. Ceny nieruchomości do zbycia są tak zawyżone, żeby w budżecie wyszło ok. Żeby to faktycznie sprzedać trzeba sporo zejść z ceny.

 6. komornik dodano 7 lat temu

  Ponawiam pytanie – LOMBARD już wybrany?

 7. siedlczanin dodano 7 lat temu

  Ale brednie. Oddamy 90 ha ziemi w ręce prywatne ( zapewne wiemy czyje) i do tego jeszcze niejaki PAWCIO usiłuje bronic polityki PIS. Ludzie najwyższy czas bić na alarm. Mam nadzieje, ze na najbliższej sesji Prezydenci podadza się do dymisji. Ta sytuacja tylko ich obciąża i nie uda sie zręcznie przerzucic winy na PO.

 8. lichwiarz dodano 7 lat temu

  Kupiec już jest… Kupcem jest miasto. Sprzedajemy sami sobie. To zwykły zastaw. Do tego doprowadza rozpusta finansowa. Jak się jest alkoholikiem to się idzie na leczenie i przestaje pić, a nie wyprzedaje się sreber rodowych. Ile razy tu na tym portalu sygnalizowano, że jest źle z finansami? A prezydent dalej swoje… Ale wyparcie, to pierwszy objaw nałogu.
  Niestety jest już tak tragicznie, że nikt tych sreber nie chce od nas kupić… a miasto zamiast wyjść z nałogu i się leczyć – idzie do lombardu. Prezydencie, to ostatni moment by iść na finansowy odwyk. Ja bym tak zrobił, nawet kosztem przegranych wyborów, bo pójście drogą lichwy będzie nie do rozliczenia przez historię i następne pokolenia.

  • obserwator dodano 7 lat temu

   Prezydent gdyby mógł pewnie już dawno dałby sobie na luz, ale mu nie wolno. Świadczy o tym choćby niedzielne rozdawanie gazetek wyborczych razem z Karolem Tchórzewskim. Myślicie, że Karol rozdawałby ulotki Prezydenta? Żenada.

 9. Zorro dodano 7 lat temu

  Wyższe podatki lokalowe wzmocnią galerie a do końca dobiją umierających siedlczan .amen

  • "a do końca dobiją umierających siedlczan " dodano 7 lat temu

   Wieś wróci na wieś.

 10. sięnieudało dodano 7 lat temu

  Miał być Bob Budowniczy a jest Wojciech Długi.

 11. oni dodano 7 lat temu

  Wyszło szydło z worka/ To co miało się stać po wyborach samorządowych musi być zrealizowane już natychmiast. Ale to nie wszystko bo w roku powyborczym w naszym mieście wzrosną ceny wszystkich mediów i usług świadczonych przez spółki miejskie, pomimo że mają zyski np PEC za 2013 r. osiągnął zysk wynoszący ponad 10mln zł brutto pomimo że wiele wydał na różnego rodzaju sponsoring

 12. juznienaiwny dodano 7 lat temu

  "Zakładaną na 2014 r. wartość sprzedaży nieruchomości gruntowych na poziomie 47.400.000,00 zł zamierza się osiągnąć w głównej mierze przeznaczając do sprzedaży nieruchomości o łącznej ok. 90 ha powierzchni (…) nieruchomości staną się przedmiotem umowy cywilno-prawnej pomiędzy miastem, a inwestorem, w ramach której miasto jako właściciel aktywów dokona sprzedaży nieruchomości jednocześnie podpisując z nabywcą długoterminową umowę dzierżawy. Niemniej w wyniku zawarcia umowy dzierżawy nabywca będzie pobierał od miasta raty dzierżawne w wysokości ok. 8 mln zł rocznie przez okres 10 lat. Raty będą stanowiły wydatek bieżący miasta."

  sprzedajemy 90 ha po 50 zł/m2 uzyskujemy 47 mln zł i jednocześnie dzierżawimy od nabywcy 90 ha płacąc mu łącznie przez 10 lat 80 mln zł, wchodzę w ten biznes
  jeśli ten cytowany fragment nie został wyrwany z kontekstu i ma być "clou" programu to niech RIO się lepiej zajmie budżetem bo to jest jakaś amatorszczyzna, a swoją drogą propozycja programu powinna zostać zawieszona w stronie UM żeby można się było zapoznać z całym tekstem a nie fragmentami.:)))

  • o co kaman? dodano 7 lat temu

   przejrzałem dokument – nie rozumiem. wartość tego gruntu – 6 nieruchomości to 71 750 108 zł chcą sprzedać za 47 mln? o co kaman?

 13. plan naprawczy dodano 7 lat temu

  "sprzedajemy 90 ha , uzyskujemy 47 mln zł i jednocześnie dzierżawimy od nabywcy 90 ha płacąc mu łącznie przez 10 lat 80 mln zł" ,
  Nie jestem ekonomistą, ale to wygląda jak kolejny kredyt: dziś bierzemy 47 mln w gotówce, a prawie dwa razy tyle oddajemy w czasie późniejszym. Nie wiem tylko czy po 10 latach będziemy płacić za dzierżawę 8 a może 18 mln.

  • juznienaiwny dodano 7 lat temu

   …umowa ma być cywilno-prawna, czyli prawdopodobnie zastaw na nieruchomościach, po 10 latach nieruchomość może przejść na własność inwestora może wrócić do miasta, na jakich warunkach oczywiście zależy to od zapisów w umowie (np.zwrot 47 mln zł o ile będzie miasto na to stać) tak czy owak przegranym jest miasto i mieszkańcy bo obciąży to nasze portfele (zapowiadane podwyższenie podatków) a wygranym inwestor (w skrajnie niekorzystnym wariancie może mieć 90 ha + 80 mln zł z czynszu) no i pamiętać należy,że podpisanie takiej umowy wiąże się z negocjacjami pomiędzy stronami a te mogą być długie i uzyskane warunki mogą być gorsze od tego co miasto chce

 14. siedlce dodano 7 lat temu

  Pec osiągnoł zysk? A co z turbinami??? – pracują?

  • oni dodano 7 lat temu

   Tak osiągnął zysk w wysokości 10.624 463zł brutto, a netto 8 579 358zł!!!! . Powstaje pytanie 1. dlaczego aż tyle i po drugie po co były podwyżki w styczniu czy lutym 2013r?

 15. firmakrzak dodano 7 lat temu

  I właśnie dlatego nie było sesji 14 maja. Bo jak se chłopaki w urzędzie przejrzeli tego gniota, to chcieli go ze wstydu cichcem wrzucić na sesję. Nie udało się i kupa…

 16. cudek dodano 7 lat temu

  Najłatwiej podwyższyć podatki lokalne?! To żaden program naprawczy!!!!!

 17. efaster dodano 7 lat temu

  ja jeb##e sprzedać 90 ha gruntu za ok. 47,5 mln a później ten sam teren dzierżawić za 8 mln. rocznie przez 10 lat co daje 80 mln.

  ludzie, przecież to 2 krotna przebitka, toż to rozbój w biały dzień … tym z urzędu powinna zając się prokuratura i CBA i jak nic kryminał przynajmniej 25 lat

  a jak uchwał przejdzie a odpowiednie organa się tym nie zainteresują sam osobiście złoże zawiadomienie do prokuratury (a daję słowo nie żartuję) to jest jawne działanie na szkodę samorządu i jego mieszkańców.

  o zwiększaniu lokalnych podatków i zwalnianiu nauczycieli już nie wspominam

 18. mr2 dodano 7 lat temu

  haha podwyzki w budzetowce sa zamrozone juz od lat, coraz wiecej specjalistow (a niewiele ich juz zostalo) z tego powodu znajduje lepsze stanowiska bo przeciez inflacja wciaz zjada te wyplaty bardziej i bardziej. Wspolczuje tym ludziom, na gorze dzieja sie cuda, a Ci ktorzy wykonuja rzeczywista prace na rzecz tego podupadlego miasta dostaja kopy w tylek.

 19. pejsowaty dodano 7 lat temu

  Jednym zdaniem, po 85 latach władze chcą oddać miasto w ręce prawowitych właścieli: żydowskiemu kapitałowi.

 20. Przepraszam dodano 7 lat temu

  Przepraszam ale ten dokument to żaden program naprawczy. Kupa teorii etc. etc.. Opiera się na "kamuflażu"zbycia – sprzedaż -dzierżawa. A lichwę siedlczanie zapłacą. Tak naprawdę tonący Kudelski brzytwy się trzyma. Wreszcie siedlczanie poznali kompetencje rządzącego w Siedlcach PIS. Dlaczego np. nie łączą w jedno rodzinnych ośrodów kultury?? Po co otrzymują w Spółkach fikcyjnych partyjnych członków Zarządów np. MPK (JŁ) czy TBS (JK) etc….przecież każdy z nich zarabia rocznie około 120 tys. zł. W inych sferacf np. edukacja tez należy ciąć koszty….nie mieć w głowie zbliżających sie wyborów…..

 21. okm dodano 7 lat temu

  ten wariant z dzierzawa tez nie przejdzie bo to jakby nie było wejdzie w zobowiazania miasta wiec de facto dlug sie nie zmniejszy. po drugie jest jeszcze sporo kasy w gwarancjach miasta w spolkach np arms ma kredyty jako spolka prawa handlowego ale gwarancja tych kredytow pochodzi z miasta wiec rowniez jest brana pod uwage w mozliwosciach pozyskiwania zewnetrznego finansowania, kolejnych obligacji nikt nie kupi bo miasta ma slabe wskazniki, jedynym rozwiazaniem na szybką poprawę jest sprzedaz czesci udzialow w pec, nie calosci ale czesci tak zeby miec realny wplyw na funkcjonowanie spolki, sprzedaz nieruchomosci to w obecnym czasie pobozne zyczenia, ja zrobilbym raczej odwrotnie niz miasto, jezeli na rynku pojawi sie duzo miejskich nieruchomosci to cena pojdzie w dol bo duza podaz to spowoduje, raczej teraz rzucilbym te ciekawsze a pozniej jak sie rynek ruszy sprzedawalbym te mniej ciekawe. sytuacja jest trudna ale nie bez wyjscia tylko jeden problem jest kluczowy, TRZEBA ZATRUDNIACH EKONOMISTOW, OSOBY OD ZARZADZANIA A NIE RODZINY POLITYKOW!!!! duzo oszczednosci w stolkach prezesowo-dyrektorskich, jest z,a duzo wice w spolkach miejskich, za duzo kierownikow obiektow, za duzo sztucznie potworzonych etatow, to jest sporo oszczednosci ale raczej nie na juz, nauczycieli zredukowac ale wylacznie tych ktorzy juz maja swiadczenia emerytalne bo tacy rowniez pracują a ich redukcja nie bedzie tak bolesna dla ich rodzin, podnoszenie podatkow to efekt odwrotny, a teraz chce sie zmniejszyc za pustostany podatek- bzdura. osoby zyjace z wynajmu dadza rade, lokale sie wynajma tylko za nizsza stawke. raczej pomyslalbym o duuuzych ulgach dla nowych zakladow pracy, za tworzenie miejsc pracy, tak jest kasa z citu, pitu, stadler tez sie wyniesie bo oni glownie skladaja z czesci a nie produkuja i przegrywaja przetargi z bydgoszczą. a argument prezydenta ze powinni wygrac przetarg jest malo zgodny z prawem. nie mozna sobie wybierac dowolnie, poprostu przegrali bo sa drozsi. no i trzeba sie modlic za mostostal bo tu jakby cos sie zlego wydazylo to tragedia dla calych Siedlec.

  pozdrawiam

  • xxx dodano 7 lat temu

   A po co tyle szkół ponadgimnazjalnych utrzymywać skoro nie ma uczniów, to też generuje ogromne koszty, utrzymać budynki i rzeszę nauczycieli.Czas najwyższy aby wszechwiedzący i obiektywny naczelnik sięgnął po rozum do głowy. Utrzymujecie dwie najmniej liczne szkoły w których jest po kilkunastu uczniów w klasie. Jako szef oświaty przez kilka lat tolerował nadużycia w przedszkolach. Co dopiero teraz ujrzało światło dzienne. Nikt chyba tyle nie zarabia rocznie co pani dyrektor przedszkola. Gdzie do tej pory był nadzór Urzędu. A może już czas i dla Pana Kurpiewskiego na emeryturę. Miasto jak najszybciej powinno pozbyć się emerytów z dochodami z etatu i całkiem nie małą emeryturką.

 22. może coś przegapiłem dodano 7 lat temu

  Podczas wymiany władzy w zuo mogłem przeczytać o pożyczce dla miasta od tej instytucji. Można domniemywać że takowa została udzielona, inne firmy komunalne również mogły pożyczyć organowi jakieś kwoty.
  W programie nie znalazłem na ten temat wzmianki.
  Jedno co zasługuje na ocenę dobrą w tym programie, to zamiana poręczeń z kapitałowych na hipoteczne. Nie rozumiem uporu że program naprawczy ma dać błyskawiczny efekt. Powoduje to na wstępie gorszą pozycję sprzedawcy. Zwiększenie liczebności uczniów w klasach jest złym pomysłem. Oświata wymaga ogólnopolskiego zreformowania. Duża klasa=mała skuteczność.
  Zdecydowanie nie podoba mi się pożyczka lombardowa.

 23. juznienaiwny dodano 7 lat temu

  … przeczytałem program, przykre że tylko na tak niewiele stać władze miasta.

 24. Zorro dodano 7 lat temu

  NIECH CZARNA MAFIA ODDA CO ZAWŁASZCZYŁA I WSZYSTKO SIĘ WYRÓWNA .AMEN I ODSUNĄĆ TCHÓRZEWSKICH I BĘDZIE PORZĄDEK I SPOKÓJ .AMEN

 25. Jaśko dodano 7 lat temu

  Ooooo fajnie…kolejna podwyżka podatków , HURRRAAA
  Teraz realnie zastanawiam się nad przeniesieniem działalności poza teren miasta…Banda oszołomów…

  • pawcio dodano 7 lat temu

   O podwyżki podatków to miej pretensje do rządu. Podatki lokalne jak do tej pory nie zostały podniesione od 8 lat!

   • juznienaiwny dodano 7 lat temu

    miej świadomość,że każdy siedlczanin nawet ci którzy urodzili się dzisiaj ma dług wynikający z rządów obecnych władz w wysokości około 700 zł, tyle powinien każdy z nas wpłacić do kasy UM, a że podatków nie podnosili a może powinni i wtedy miasto nie wpadłoby w takie g.. jak obecnie

    • ??? dodano 7 lat temu

     mamy tylko 59 mln zł długu?

     • juznienaiwny dodano 7 lat temu

      .. to skrót myślowy, długu mamy duuuużo wiecej

 26. młodzi do wyborów dodano 7 lat temu

  Dlatego czas na zmiany. Potrzeba młodych ludzi u władzy, oni są nowocześni i z polotem. Takich nam trzeba wybierać do rządzenia Siedlcami.

 27. ale ZUO ma sie dobrze dodano 7 lat temu

  Wywalili prezesa, ktory osiągał zyski, płacą kupę kasy warszawiakowi, zmieniają pałace, gabinety urzadzja im zdolne architektki itd.
  Zwolnią nauczycieli – zatrudnią młode , zdolne studentki za większą kasę.
  Teraz dopiero zrozumiałam 'promocję miasta na rondzie"?
  Będziemy jedli trawę, jeździli rowerami, z braku środków do zycia powiększy sie odsetek spacerujących, a jedyną rozrywka będzie muzeum diecezjalne niezagrożone bankructwem

 28. gugusia dodano 7 lat temu

  Miasto nie poszuka trochę oszczędności u siebie : zwolnić emerytów , zmniejszyć ilość kierowników i naczelników , w trudnej sytuacji finansowej można zawiesić fundusz socjalny / a jest spora kwota na pracownika / nie wypłacać trzynastek , jubileuszówek i niech pracownicy nie mówią że mało zarabiają .

  • Szarak dodano 7 lat temu

   Co do szarych pracowników kochana, to od prawie 4 lat nie widzieli podwyżki.

 29. Radek -fan województwa SIEDLECKIEGO dodano 7 lat temu

  Czas na zmiany. Rewolucję wyborczą czas zacząć. Jak ? wywalić wszystkich dotychczasowych posłów.
  .

  Podjęliśmy się promowania wszystkich akcji, które maja na celu wysłanie dotychczasowych byłych i obecnych posłów oraz senatorów na zieloną trawkę.

  1. w naszej propozycji mając na uwadze, iż nie zmienimy upodobań politycznych skłóconych nie do pogodzenia Polaków – zaproponowaliśmy: głosowanie na którą każdy z Was chce partię ale krzyżyk stawiasz przy nazwisku osoby, która dotychczas nigdy nie była posłem ani senatorem.

  Warto przed wyborami- pomyśleć-może Nasza "paczka" ma racje

 30. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  KUDELSKI,SOCHACKA I GŁOWACKI DOPROWADZILI MIASTO DO BANKRUCTWA ,TO NIE MOGĄ PRZEDSTAWIAĆ ŻADNEGO PROGRAMU NAPRAWCZEGO BO SĄ NIEWIARYGODNI. OŚMIESZYLI SIĘ I PRZY OKAZJI NAS WSZYSTKICH.AMEN

  • pawcio dodano 7 lat temu

   cała Platforma podnosiła ręce za wszystkimi uchwałami, które wiązały się z finansami miasta, więc ponoszą taką samą odpowiedzialność jak wymienieni wyżej

   • juznienaiwny dodano 7 lat temu

    … najłatwiej bić się w cudze piersi..
    … budżet opracowuje skarbnik i zarząd miasta (przezydent) i ich bezpośrednio to obciąża, a że jednomyślnie rada przyjęła budżet to trzeba podziękować wszystkim za rzetelną pracę, dobrze że to wyszło przed wyborami a nie po

   • on dodano 7 lat temu

    Mijasz się z prawdą, zanim napiszesz poczytaj więcej

   • Komarek dodano 7 lat temu

    Nie cała, mijasz się z prawdą lub kłamiesz.

    • juznienaiwny dodano 7 lat temu

     poczytałem, polecam też innym 🙂

     Rozdział 3
     Uchwała budżetowa
     Art. 233.
     Inicjatywa w sprawie sporządzenia projektu uchwały:
     1) budżetowej,
     2) o prowizorium budżetowym,
     3) o zmianie uchwały budżetowej
     – przysługuje wyłącznie zarządowi jednostki samorządu terytorialnego.

     źródło:http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20091571240

     i dalej…

     Załącznik Nr 1
     do Zarządzenia Nr 56/2011
     Prezydenta Miasta Siedlce
     z dnia 2 marca 2011 r.

     Kompetencje Prezydenta Miasta – Wojciecha Kudelskiego.
     Prezydent Miasta zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jest organem wykonawczym samorządu Miasta Siedlce. Wykonuje on uchwały Rady Miasta Siedlce i zadania określone przepisami prawa, kieruje bieżącymi sprawami Miasta oraz reprezentuje je na zewnątrz. Prezydent wykonuje zadania przy pomocy Urzędu Miasta Siedlce, miejskich jednostek organizacyjnych oraz powiatowych służb, inspekcji i straży.
     1. Do zakresu zadań i kompetencji Prezydenta należy w szczególności:
     a) przygotowywanie projektów uchwał Rady Miasta Siedlce,
     ……..
     2. Prezydent bezpośrednio koordynuje i sprawuje merytoryczny nadzór nad zadaniami z zakresu:

     1) polityki finansowej Miasta,

 31. tabelka dodano 7 lat temu

  Jest taka tabelka mówiąca o uczniach i nauczycielach. Gdyby była wypełniona (są puste miejsca), dowiedzielibyśmy się ilu nauczycieli ma więcej niż jeden etat.

 32. Zorro dodano 7 lat temu

  Problem jest ważniejszy następne pieniądze unijne nie dotrą do SIEDLEC bo nie będzie wkładu własnego ,kto za to odpowie panie sprawiedliwy Wojciechu Kudelski, nie nadajesz się nawet na mikołaja. amen

 33. Jan dodano 7 lat temu

  RADNI BEZRADNI ZAPYTAJCIE PANIĄ SOCHACKĄ NA ILU ETATACH PRACUJE DYREKTOR DUDEWICZ TO WAM SIĘ OCZY OTWORZĄ . KOMISARZ JAK NAJSZYBCIEJ ZABEZPIECZAĆ DOKUMENTY.

  • xxx dodano 7 lat temu

   Oj tak, tak i to jak najszybciej.

 34. placowy dodano 7 lat temu

  Te tereny rolne, to Błonia Papieskie razem z krzyżem. Brońcie krzyża!

  • xxx dodano 7 lat temu

   Oj tak, tak jak najszybciej.

 35. Juyliusz dodano 7 lat temu

  Pachnie tu coś leasingiem zwrotnym

 36. może Radni coś wymyślą dodano 7 lat temu

  Gdyby zrezygnowali z połowy swoich "diet" to ile by było oszczędności? Około 250 tysięcy rocznie? Ci co są na emeryturze albo maja posady w spółkach miejskich albo stanowiska kierownicze w placówkach podległych miastu nie powinni być Radnymi.

 37. COS TAM WSPONIAJA/.... dodano 7 lat temu

  Coś tam w programie wspominają o wynagrodzeniach. Nawet jeśli nie zrobią w br. podwyżek to i tak są ustawieni. Ciągle im mało. Przykłady – Głowacki bierze b.dużą kasę jako zastępca to jeszcze dorabia w Radzie Nadzorczej spółki miejskiej, Marchel – to samo- etat plus Rada Nadzorcza PE sp. z o.o., Lipiński – to samo, etat plus RN……. Jednym słowem skok na kasę.

  • niemożliwe! dodano 7 lat temu

   Nie wiedziałem, że prezydenci i kierownicy z urzędu miasta mogą dorabiać w spółkach miejskich.To jakby 2 etaty tylko ten drugi za nic nie robienie.A tak się Pan Prezydent szczyci krystalicznością charakterów swoich podwładnych.

   • możliwe dodano 7 lat temu

    …jest to możliwe i tak jest…

 38. durneludzie dodano 7 lat temu

  Głosują na ten PIS żeby zminili Polskę, a oni zmieniają ten kraj w oligarchię kolesi. Każdy z nich ma zarobki rzędu 10 tysięcy złotych, a pierwszy krzyczy jak to w Polsce jest źle, jakie to nierówności społeczne. Obłuda i hipokryzja.

 39. na kogo więc głosować? dodano 7 lat temu

  Problem w tym, że "oligarchia kolesi" jest w planie każdej partii bez wyjątków. Smutne , że PIS przynajmniej w Siedl. też nie oparł się temu. A tak na nich liczyłem. Komu teraz zaufać? Nie chodzić na wybory?

 40. Jan dodano 7 lat temu

  Ja do tego mieszczucha z słomo w butach ,kolego sprzedawczyku ty byś ojca i matkę sprzedał za parę groszy,bez honoru i bez wstydu .amen prawda PANIE ZORRO .

 41. !?! dodano 7 lat temu

  Komentarze wskakują po kilkanaście jednocześnie a wcześniej ich nie ma 24-36 godzin. Jeśli nie macie czasu na prowadzenie "siedlecki portal informacyjnie najlepszy", to dajcie sobie spokój.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?