„Stawka większa niż 8 mld” – naklejki takiej treści ma na swoich ubraniach część radnych Prawa i Sprawiedliwości – to sprzeciw wobec działań rządu, które ich zdaniem doprowadzają do zachwiania równowagi finansowej Siedlec i innych samorządów.
Dzisiaj rada miasta będzie decydować nad podjęciem projektu uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego.
Rada Miasta Siedlce zwraca się z wnioskiem do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego o dokonanie analizy sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego
i podjęcie stosownych działań. Decyzje władz centralnych w ostatnich latach zaburzyły równowagę finansową gmin, powiatów i województw. Wskazać należy na zmiany ustawowe, które:
a) spowodowały zmniejszenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego,
b) przekazały nowe zadania albo rozszerzyły zakres dotychczas realizowanych zadań bez odpowiednich zmian w dochodach JST,
c) wprowadziły inne zmiany w przepisach ustaw szczegółowych, w wyniku których nastąpiło zmniejszenie dochodów własnych JST.
Efektem tych zmian jest fakt, iż ok. 8 mld złotych rocznie tracą polskie samorządy w skutek powyższych zmian ustawowych. Spowodowało to zachwianie równowagi finansowej samorządów. Ten proces się pogłębia, a jego skutki rząd pozostawił samorządom i społecznościom lokalnym w całej Polsce.
Rozpoczęła się dyskusja nad punktem:
Jerzy Myszkowski: Od kilku lat samorządom brakuje pieniędzy i chcemy tym zwrócić uwagę na ten problem. I zdecydowaliśmy się na taki projekt.
Jacek Garbaczewski: Nie rozumiem tego stanowiska. Grupa radnych podejmując ten projekt chyba trochę minęła się z czasem, bo od wielu miesięcy trwają prace i 15 listopada ogłoszono konsultacje społeczne. I chciałbym zapytać prezydenta czy nasze miasto zgłosiło jakąkolwiek uwagę. Takie konsultacje trwały, Głowacki powiedział, że przedstawiciel od nas występował i chciałbym zapytać z jakimi, bo trochę mam wrażenie, że ta dzisiejsza manifestacja z tymi naklejkami jak i firma w postaci tego projektu jest niczym innym jak manifestacja polityczna.
Wojciech Kudelski: To jest mówienie o oczywistych faktach, bo miasto nie miałoby zadłużenia jakbyśmy co roku dostawali taką subwencję jaką powinniśmy dostać. Nie możemy sobie pozwolić na to by zaniedbać oświatę i musimy w budżecie znaleźć pieniądze. Ostro protestuję, ze to sytuacja polityczna. Siedlce są członkiem w Związku Miast Polskich i tam większość mają członkowie PO. My się upominamy o pieniądze jakie nam i innym miastom się należą, bo rząd podnosi pensje nauczycielom, ale subwencji nie podnosi.
Jarosław Głowacki: Mówiliśmy na przykład o możliwości połączenia szkół gimnazjalnych i podstawowych i to zgłosiliśmy na spotkaniu Związku Miast Polskich i prosiliśmy aby tą uwagę w naszym imieniu złożyli, ale czy złożyli to muszę sprawdzić.
Jacek Garbaczewski: To po co ten projekt skoro w naszym imieniu ma wypowiadać się ZMP. Ale każdy ma to takiego projektu prawo i czy on będzie to zaraz zobaczymy.
Mariusz Dobijański: Prezydent nie powiedział o żadnych wprowadzonych uwagach, bo ich po prostu nie było. A komentując temat oświaty to mam wrażenie, że siedlecka oświata to taki „chłopiec do bicia”, bo w zależności od sytuacji i to albo się nią chwalimy, ile to mamy osiągnięć, jaki poziom, albo narzekamy ile to ona nas kosztuje, jakie to obciążenie. Zgadzam się, że ta uchwała nie jest agitacja polityczna, ale to jest zwykłe bicie piany i maskowaniem własnej nieudolności aby przerzucić winę na kogoś innego.
Wojciech Kudelski: Rozumiem pana wypowiedź, bo pan stoi w rozkroku i trudno aby pan skrytykował rząd na tej sali, bo pewnie by miał pan od razu kłopoty.
Sylwester Czyżyk: Taka dyskusja o subwencji toczy się od wielu lat, ale jest jedna grupa która jest zadowolona dyrektorzy szkół i przedszkoli niepublicznych, bo mogą sobie tą subwencję przeznaczyć na wynagrodzenia. Mam wrażenie, że przy okazji tej kontroli wyszło, że pieniądze się dzieli zza biurka i kontroluje zza biurka. Powinniśmy się zastanowić jak to zmieniać, ale mam wrażenie że nic się nie da, bo nikt nikogo nie rozlicza za nic. Jeśli się nie kontroluje to taki jest skutek i mam wrażenie, że tak będzie bo nikt nie „dostał po łapach”.
Wojciech Kudelski: Kontrola z chwilę kiedy doszło do nas, że są nieprawidłowości, bo kontroli sprawa została skierowana do prokuratury i ona rozpoczęła postępowanie.
Sławomir Kurpiewski: W świetle przepisów wszelkie dotacje mają charakter podmiotowy to znaczy przysługują proporcjonalnie do wydatków czynionych w placówkach publicznych w przeliczeniu na jedno dziecko. Do 31 grudnia 2013 ustawa nie precyzowała co to jest ten wydatek bieżący, dopiero od 1 stycznia 2014 wiemy na co mogą być przeznaczone środki w świetle dotacji.
Sylwester Czyżyk: Na komisji rewizyjnej, bo to na niej pojawiła się informacja z audytu, pan Panie naczelniku usilnie wmawiał nam, że do tej pory nie można było dokonywać kontroli, ale pani z komisji która obok siedziała powiedziała, że ależ można. Nie chcę się teraz kłócić, ale to pokazuje, ze nic się nie da.
Głosowanie: ZA – 16, PRZECIW – 7, WSTRZTMUJĄCYCh – 0 Uchwała została podjęta.
co za bzdury, szukają winnych wszędzie tylko nie u siebie.
Większość samorządów w ostatnim czasie podjęły lub podejmą podobne uchwały (pod warunkiem, że w części z nich większość z PO na to pozwoli, co graniczy z cudem; odrzucali projekty obywatelskie w sprawie m.in. sześciolatków to i nie pozwolą podjąć takiej uchwały).
to naturalne że rączki umywają… nikt im nie kazał budować pomników władzy z kredytów.
I to jest najgorsze
Doprowadzili do dramatu finansów miejskich . Zasłaniają się innymi. Zero klasy, zero honoru.
Ostatni łabędzi śpiew ludzi, którzy już nigdy nie powinni rządzić miastem. Wyprowadzanie Siedlec z zapaści potrwa szmat czasu i będzie kosztowało mnóstwo pieniędzy i wyrzeczeń które obywatelom spadną na ramiona jako prezent po obecnej władzy.
Z prasy wyczytałem,że np Bydgoszcz w roku 2012 miał zadłużenie chyba 68 %,ale dotacji unijnych miał 5.300 zł na jednego mieszkańca. Ile u nas przypadło na 1 mieszk.? wie ktoś? Miasto musiałoby otrzymać więcej niz 400 mln zł. Tyle było?
Bydgoszcz jest większa niż Siedlce, ma większy budżet etc. więc porównujmy procenty, a nie kwoty.
A poza tym Bydgoszcz to rodzaj żeński, a nie męski.
Kudelski nie zna słowa honor tylko honorarium.
Pozdrawiam
Ach miłe Panie redaktorki, a dlaczego to tak bardzo szybko i bez powodu, został usunięty komentarz dotyczący utrzymywania na siłę siedleckiej szkoły tylko dlatego, że dyrektor należy do partii PISu.
Dajcie możliwość przeczytania tej informacji większej grupie mieszkańców Siedlec. Może dużo mieszkańców nie wie jak fałszywie szukają oszczędności nasze władze. Precz z rządami PIS w Siedlcach. Nareszcie czas na zmiany całej władzy siedleckiej na czele z prezydentem.
Proszę o przywrócenie tego komentarza.
Drogi czytelniku
Żaden komentarz nie został usunięty. Proszę nie pisać nieprawdy.
Popieram Panią Anetę Borkowską, żadnych komentarzy nie usuwają na tym portalu. Raz też napisałem w takiej formie komentarz o usunięciu mojej treść, co nie było prawdą.
Jarosław Głowacki: Mówiliśmy na przykład o możliwości połączenia szkół gimnazjalnych i podstawowych i to zgłosiliśmy na spotkaniu Związku Miast Polskich i prosiliśmy aby tą uwagę w naszym imieniu złożyli, ale czy złożyli to muszę sprawdzić.
ŚMIECHU WARTE!!!!! Wiedział co powiedział. Jak zwykle ASEKURACJA. WSTYD.
PANIE GŁOWACKI "a daj Pan spokój"
A ten pampers co se na koszulę nakleił – tarczę? Czy ofertę lizingu?
Za uchwałą głosowało 16 radnych, a więc nie tylko PiS i STS
Winni wszyscy, tylko nie Kundelski i spolka. Buahahaha.
Głowacki ten śmieszny i nie udolny wice powinien na czole przylepić sobie, ja przypominam sprawcie państwo ilu kierowników pracuje i kto w USC to jest przykład jak zmarnowali miasto. amen.
Głowacki mówi o niczym. Trzeba się habilitować by pojąć sens jego wypowiedzi. Ale kasę łupić jako wicek a na dodatek w Radzie Nadzorczej.
miasto ma długi a wydają pieniądze na jakieś durne naklejki.Po co?