SPIN

Dyskutują nad sprzedażą nieruchomości

Aneta Borkowska piątek, 23 maja 2014, 14:45 Aktualnie, Siedlce

Na sesji rozpoczęła się właśnie dyskusja nad punktem: „Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiących własności Miasta Siedlce”.

Marek Kordecki: Uważam, że w tym programie nie ma nic, niż to, że my chcemy oddać 90 hektarów za 47 milionów i potem płacąc 8 milionów chcemy to dzierżawić, a potem wykupić. A co jeżeli nie będziemy mogli spłacić tych 8 milionów. A po drugie jak mam uwierzyć w to co widzę, jeżeli tutaj zmiana na niższe kwoty jest tłumaczona, że pierwotny zapis był pomyłką wpisujących. I jeszcze RIO, czemu niektóre rzeczy zrobiliśmy po terminie, było odkładane tłumacząc, ze jeszcze zdążymy. My to już mamy nałóg trwonienia pieniędzy. W tej chwili to wygląda na próbę ukrycia długów na czes wyborczy. Co zrobimy jak sprzedamy te hektary i nie zostanie nam nic. Sprzedaliśmy halę, która przynosiła zyski i jeżeli tej polityki nie zmienimy to niedługo nie zostanie nam tutaj nic.

Kazimierz Paryła: My się niczego nie wyzbywamy, tylko używamy do załatania dziury. To jest jedyna metoda na dzień dzisiejszy. Bo żaden z banków nie udzieli miasto kredytu ani złotówki i wtedy RIO będzie nam cały czas uchylać i uchylać nieskończoność. Przyjęcie tego programu nawet pół hektara nie przepada, będzie sobie leżał, nic się z nim nie będzie działo. Nikt nie będzie miał możliwości odkupić tego terenu poza miastem. To jest jedyne rozwiązanie, które da spokój na przyszłość czy to nam czy kolejnym, którzy po nas tu będą. Te działki w najbliższych dziesięciu latach nie będzie miała zmiany zagospodarowania. I jeśli będzie lepsza sytuacja to wszystko to będzie można spłacić wcześniej, ale to jest teraz najlepsze. Bo inaczej będzie trzeba ciąć bardzo mocno wydatki bieżące, a ta metoda nie doprowadza do ataku na ludzi i struktury.

Mariusz Dobijański: Bez podjęcia tej uchwały plan naprawczy nie ma racji bytu. Skarbnik zakłada że wartość nieruchomości wynika z wyceny. Zgadzam się, że stoimy pod ścianą, ale najważniejszą istotą tego planu jest założenie, ze które przyjmujemy już chyba od 2 lat, ze ruszy się rynek nieruchomości. Jeśli się nie ruszy to następne nasze budżety znów będą przeszacowane. A my nie mamy możliwości cięcia kosztów wydatków i nikt nie ma odwago aby powiedzieć komukolwiek że trzeba mu zabrać. Skarbnik powiedział, że nie możliwości kredytu i to jest strasznie smutne. Prezydent skutecznie przez dwa czy trzy ostatnie lata na każde moje wystąpienie dotyczące budżetu wypowiadał się że jestem czarnowidz, pesymistą, proszę o więcej odwagi w nas, czy w skarbnika. Potem czytałem komentarze, że ja odreagowuję wybory, ale tak naprawdę to dzisiaj jesteśmy w momencie konsekwencji o której mówiłem, tymi argumentami się posługiwałem. Zawsze było tak mówione: panowie radni jak nie przegłosujecie to będziecie winni temu że nie będzie pieniędzy na pensje, na kulturę, sport. I to był dylemat czy mamy być tymi, którzy sypią piach w tryby tej maszyny, które waszym zdaniem tak idealnie działa. I teraz kto miał rację, czy ja ten czarnowidz, czy prezydent optymista. Ja starałem się być obiektywny i nie popadać w hura optymizm, który tak naprawdę uśpił naszą czujność. Bo może gdybyśmy się trochę zastanawiali trochę dłużej, pewnie wiele rzeczy by nie powstało, ale może nie doszlibyśmy do momentu kiedy musimy zastawić w lombardzie 90 hektarów. I znów jesteśmy w tej sytuacji, bo jak nie przegłosujemy to będziemy winni braku pieniędzy i potrzeby zwolnień i cięć. A jak przegłosujemy to będziemy znów mówić że przecież też przegłosowaliśmy.

Jacek Garbaczewski: W 2006 roku prezydent zaatakował dzisiejszego współkoalicjanta, że zadłużenie miasta i nieudolne zarządzanie i, że musi oddać w zastaw Błonia razem z tym krzyżem. Co się zmieniło od tego roku, że dzisiaj wchodzi pan w buty Symanowicza i dzisiaj widzi to jako dobre rozwiązanie.

Wojciech Kudelski: Pan nie znajdzie takiego mojego stwierdzenia, bo ja zawsze mówiłem, że po wielkich przemianach w naszym kraju nasze miasto zaczęło się zmieniać. Siedlce nie były bogatym miastem. Proszę mi pokazać kiedy powiedziałem, że mój poprzednik źle rządziła miastem. I niech pan nie wkłada w moje usta słów, których nie powiedziałem. Bo pójście w zadłużenie miasta było uzgodnione po to by się rozwijać, by budować obiekty np sportowe czy kulturalne. Większość podnosiła rękę za takim rozwiązaniem, a teraz chcecie robić ze mnie kozła ofiarnego.

Jacek Garbaczewski: Ja państwu pokażę taki dowód (od red. radny pokazał gazetę z wypowiedzią) i tak naprawdę na dzień dzisiejszy różni pana od Symanowicza tylko brak wąsów.

Mariusz Dobijański: Przeciętnego mieszkańca nie interesuje czy i na ile miasto jest zadłużone, jego interesuje czy może iść do aquaparku, na stadion. I państwo spełniacie te ich potrzeby i stąd potem takie, a nie inne wyniki w głosowaniu. I ja nie wypieram się, że głosowałem, ale  moja decyzja była spowodowana mylnymi przesłankami, bo moje pytania były nazywane czarnowidztwem.  I czy ja dobrze rozumiem, że jeżeli sprzedamy tą nieruchomość za 70 milionów to bank sobie to potem sprzeda za 80? To w takim razie to nie jest sprzedaż, to jest zabieg księgowy bo to jest kredyt.

Kazimierz Paryła: Dokładnie to jest przekształcenie krótkoterminowego terminu spłaty na długi, aby mieć spokój z tym długiem i móc planować.

Wojciech Kudelski: Wczoraj pojawiała się pierwsza jaskółka, bo odbył się przetarg na jedną z naszych działek, która poszła za ponad 900 tysięcy. Czyli jest to jakaś przesłanka ze te nieruchomości są zabezpieczeniem naszego długu. Panowie z PO te przyczyny kłopotów wynikają z mniej lub bardziej nieudolnych rządów Platformy, czemu was ta władza nie docenia, tutaj tak dobrze doradzacie, czemu was nie powołają na ministrów. Jeśli jesteście ekspertami i potraficie stawać na schodach to czemu was nie doceniają.

Głosowanie: ZA – 13 PRZECIW – 9 WSTRZYMAŁO SIĘ – 0. Uchwała została podjęta.

33 komentarze

 1. władza chce... dodano 7 lat temu

  Władza chce powiedzieć – po nas choćby potop. Innego pomysłu nie ma. Władza się zużyła i trwa w zakłamaniu.

 2. teraz wymyslili jedyne wyjście dodano 7 lat temu

  ~"Nikt nie będzie miał możliwości odkupić tego terenu poza miastem." Ale jakim kosztem!

 3. juznienaiwny dodano 7 lat temu

  pod tym podpisało się Panów dwóch Prezydent i Skarbnik

  "W wyniku podjęcia działania zaprezentowanego w powyższej tabeli, nieruchomości staną
  się przedmiotem umowy cywilno-prawnej pomiędzy miastem, a inwestorem, w ramach
  której miasto jako właściciel aktywów dokona sprzedaży nieruchomości jednocześnie
  podpisując z nabywcą długoterminową umowę dzierżawy. Niemniej w wyniku zawarcia
  umowy dzierżawy nabywca będzie pobierał od miasta raty dzierżawne w wysokości ok. 8
  mln zł rocznie przez okres 10 lat Raty będą stanowiły wydatek bieżący miasta i oddziaływać
  będą na wysokość relacji z art. 243 UoFP po 2016 r. Po okresie trwania umowy
  dzierżawy miasto będzie uprawnione do odkupu prawa własności i ponownego stania się
  właścicielem nieruchomości."

  wydatki z tytułu dzierżawy to 80 mln w ciągu 10 lat, proszę sobie policzyć jakie to jest oprocentowanie 🙂

 4. efaster dodano 7 lat temu

  Kudelski będzie zawsze wywijał kota ogonem, to nie My to Oni winni, coś jak Kaczyński na zasadzie My jesteśmy tam gdzie w tedy, Oni tam gdzie stało ZOMO

  pis powoli zamienia się w sektę, Oni naprawdę wieżą w to co mówią, a to nie jest dobry objaw, może czyta to jakiś specjalista z dziedziny psychiatrii, dla mnie to są urojenia i objawy schizofrenii

  to się powinno leczyć i to w trybie pilnym

  • obserwator dodano 7 lat temu

   Niech ktoś odpowie na takie pytania "Komisarz już prawie siedzi w Siedlcach, wszystko się wali, na nic nie ma pieniędzy, Prezydent opowiada bajki wespół ze skarbnikiem, Mostostal ledwie dyszy, a poparcie dla PiS-u w wyborach do PE wyniosło 40%"? Czyżby mieszkańcy żyli w wirtualnym świecie ?

   • do obserwator dodano 7 lat temu

    Jedynie ostatnia fraza, czyli "(…) a poparcie dla PiSu-u w wyborach do PE wyniosło 405" jest prawdziwa. Pieniądze są, dług owszem też – ale niebawem dług będzie topniał, o komisarzu nie ma mowy, a Mostostal dostał w ostatnich dniach sporą kasę zaległą z GDDKiA.

 5. Sławek dodano 7 lat temu

  Tak to jest jak się melioranta wybierze na prezydenta. Zaleje wszystko własną głupotą.
  Pozdrawiam

 6. bankier dodano 7 lat temu

  Po co to dzierżawic i ponosić koszty? Co to są za działki? Jeśli puste to nic nierozumiem. Czyli wyjdzie 80 baniek + koszt wykupu? To bedzie leasing zwrotny i te 8 baniek rocznie to rata czy tylko renta dzierżawna? Bo na razie to wyglada na pijacką wyprzedaż…

 7. "Siedlce nie były bogatym miastem" dodano 7 lat temu

  Panie Prezydencie jak Siedlce nie były bogatym miastem z dużymi zakładami pracy to gdzie Pan wtedy był. Co z Pańską pamięcią?

  To Pan nie był bogaty, a teraz jest inaczej.

 8. Jan dodano 7 lat temu

  Skarbnik i Kudelski nadają na jednej fali leją wodę, próbują ratować swoje tyłki ale im się nie uda nadchodzi czas na rozliczenie tych szkodników miasta.

 9. wojtek dodano 7 lat temu

  dobre – Wojtek różni się od Mirka już tylko tym, że brak mu wąsów 🙂 !!!

 10. okm dodano 7 lat temu

  hmmm jak 90 ha to pewnie terenu Placu Papieskiego, za ul. Północną …. nic innego nie przychodzi mi do głowy…… jak dla mnie to kreatywna ksiegowosc… no i pewnie RIO i tak to zakwestionuje bo dlug zamieniona na dług :/

 11. Garbaczewski dodano 7 lat temu

  …modli się pod figurą a diabła ma za skórą…

 12. Buta dodano 7 lat temu

  Buta bije z Kudelskiego. Nie ma honoru przyznać się do błędów, archaicznego zarządzania i negatywnych skutków decyzji. Wini innych. Rząd. Odwraca kota ogonem. Niech dalej utrzymuje Rodzinne Ośrodki Kultury z podwójnymi służbami, przerosty zatrudnienia w oświacie, Niech toleruje niekompetentnych członków zarządów z zarobkami ok. 120 tys. zł. etc. etc… Szybko kolejny kredyt przefiukają.

 13. orlysokoly dodano 7 lat temu

  Ten prezydent to pinokio jakiś. Nos mu się wydłuża przy każdym słowie. Kiedyś dziadek od orzełków dziś po prostu pinokio. Już wiem skąd ta sztuka w CKiS.
  a ponadto mok pragnie zadedykować panu pinokiu nową sztukę, w związku z zapaścią finansową miasta: Nowe szaty cesarza… bo nasz cesarz jest nagi, choć w narcyzm, pychę i butę przyozdobiony.

 14. dialogi dodano 7 lat temu

  – Kaziu mam długi?
  – Lepiej mieć długi niż krótki.
  – To co z tym zrobić?
  – Wylizyngować…

 15. Wysek dodano 7 lat temu

  Jedno trzeba przyznać – miasto nie ma pieniędzy i łapie się brzytwy. Dziwi mnie natomiast postawa Radnych PO. Oni pomysłu nie mają i mocno krytykują, chociaż wspólnie rządzili z PiS i STS. Trochę wygląda to tak, jak by Radni z PO zorientowali się, że okręt pod nazwą "Siedlce" tonie i jako pierwsi siedli w szalupę. Po czym odpłynęli do bezpiecznej przystani "opozycja".

  • mantra dodano 7 lat temu

   Żyjemy w świecie, w którym co chwila trzeba zmieniać politykę finansową. To nie jest tak, że co dobre wczoraj, dziś też jest dobre. Ale największym błędem jest tkwić w pewnych ekonomicznych zaszłościach, mieć sentyment do rzeczy, które nie mają prawa się powtórzyć i tłumaczyć wszystkim, że inaczej się nie da.
   Krótko mówiąc – statek tonie i tonąć będzie. Problem w tym, że część załogi na tym statku jest tak upita, że tego nie widzi i to wypiera.
   Wczoraj był ostatni moment, żeby ten statek uratować…

  • czy dodano 7 lat temu

   wg Ciebie powinni się pochlastać?

  • Mów co chcesz, ale... dodano 7 lat temu

   póki co to tylko radni PO alarmują o zagrożeniach Siedlec i o tym, że Kudelski prowadzi miasto na górę lodową. Może pora zastanowić się nad tym, co mówią i na co zwracają uwagę?

   • POPiS dodano 7 lat temu

    Kłamstwo. Przecież PO było w sitwie z PiSem i razem głosowali budżety. Dostali stanowiska w spółkach i była zgoda na zadłużanie. Jedynymi, którzy ostrzegali byli młodzi z Kongresu Nowej Prawicy. Paweł Wyrzykowski i Paweł Michowiecki na jesieni wejdą do rady miasta i wtedy POPiS spanikuje. Nie mogę się już doczekać.

 16. Dno dodano 7 lat temu

  Panie Garbaczewski przekroczył Pan granicę kulturalnego zachowania, oczywiście dyskusja merytoryczna jak najbardziej tak ale to co Pan zrobił jest zwykłą arogancją i pogardą dla drugiego człowieka.

 17. widz dodano 7 lat temu

  to banki skupują nieruchomości żeby je potem sprzedawać ?

  Pani Dobijański, tak Pan powiedział ?

 18. Pati dodano 7 lat temu

  Garbaczewski brak klasy!!!

 19. . dodano 7 lat temu

  Artykul tego nie wyjasnie bo ogranicza sie do cytatow z sesji rady ale niech ktos mi powie, czy ja dobrze rozumiem – miasto ma zamiar sprzedac komus Blonia siedleckie za 47 mln a nastepnie przez 10 lat dzierzawic je placac 8 mln zlotych, aby nastepnie, po zaplaceniu 80 mln, odkupic ten teren? Jesli tak to za ile, oprocz tych 80 mln zaplaconych przez 10 lat? A co jesli nie znajdzie sie chetny do takiego zakupu? Co sie stanie z budzetem miasta? No i ostatnie pytanko odbiegajace troche od tematu, jak wyladalaby sytuacja budzetu gdyby Kudelski postawil na swoim i kupil rezerwat przyrody "stawy siedleckie" za 15 mln zlotych? Moze Panie zadadze te pytanie lub udziele odpowiedzi jesli takowe maja. Pozdrawiam – Siedlczanin do 30 czerwca – pozniej szczesliwy mieszkaniec jednej z podsiedleckich gmin 🙂

 20. Zadluzone Siedlce to wina Tuska. dodano 7 lat temu

  "Panowie z PO te przyczyny kłopotów wynikają z mniej lub bardziej nieudolnych rządów Platformy".

  Arogancja Kundelskiego nie zna granic. Winni wszyscy tylko nie on. Ja mu mowie, ze jest k….m, jesli mysli ze siedlczanie uwierza w te bzdury, ze Tusk jest winny kaastrofalnym problemom finansowym Siedlce. Teraz szanowny Panie Kundelski, moze mnie Pan podac do sadu za obraze majestatu nam wybitnie panujacego prezydencika smiesznego i nieudolnego w dodatku.

 21. okm dodano 7 lat temu

  ale zeby BŁONIA PAPIESKIE sprzedac!!!!!!!!!!!!!!???????????? to jakby Krakow swoje Błonia sprzedał!!!!! i to PIS!!!! a gdzie pamiec po JP2?????

 22. mantra dodano 7 lat temu

  Żyjemy w świecie, w którym co chwila trzeba zmieniać politykę finansową. To nie jest tak, że co dobre wczoraj, dziś też jest dobre. Ale największym błędem jest tkwić w pewnych ekonomicznych zaszłościach, mieć sentyment do rzeczy, które nie mają prawa się powtórzyć i tłumaczyć wszystkim, że inaczej się nie da.
  Krótko mówiąc – statek tonie i tonąć będzie. Problem w tym, że część załogi na tym statku jest tak upita, że tego nie widzi i to wypiera.
  W piątek był ostatni moment, żeby ten statek uratować…

 23. kolacja na titanicu dodano 7 lat temu

  Czy to prawda, że prezydent wystawia kolację z okazji elgrekowskiej? Czy to już za kasę z lombardu, czy jednak płaci ze swojej kieszeni… bo jak dobrze zrozumiałem innych pieniędzy w kasie miasta brak?

 24. Leon dodano 7 lat temu

  Krótka pamięć panowie Dobijański i Garbaczewski. Głosowania nad budżetem miasta od roku 2007 do 2013 łapki wędrowały do góry tylko świst szedł a teraz miasto zadłużone. Hipokryci, kto to miasto zadłużał przez tyle lat – krasnoludki? A słynna już ofensywa inwestycyjna, którą szczycił się Dobijański w wyborach to nic innego jak inwestycje na kredyt i stąd te długi panowie (bez)Radni. Miejcie "coś" w spodniach i weźcie się do roboty, bo dzisiejszy stan finansów miasta to nic innego jak sprzątanie po waszej nieudolnej "ofensywie inwestycyjnej"

 25. Leon dodano 7 lat temu

  Już mieszkańcy pokazali wam w wyborach do PE co myślą o waszych wygłupach. Kordecki jeden z najgorszych na całej liście PO. Tyle głosów to dostawali kandydaci do Rady w jednym okręgu. Wyrzykowski już niedługo was utopi "asy siedleckiego samorządu" . A Garbaczewski zachowuje się jak najgorsza szuja. Już zapomniał kto przyjmował go do roboty w Urzędzie Miasta czy potem do Agencji Rozwoju Miasta. Chodził i skamlał o robotę a dziś wielki bohater, bo u Strusa robi. Pół roku i znowu będzie skamlał u Prezydenta o jakąś posadkę.

 26. pisbis dodano 7 lat temu

  Sie martw leon o swój estees prędzej.

 27. TIK-TAK dodano 7 lat temu

  pisbis czy to chodzi o Dybciaka.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?