SPIN

Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”

Aneta Borkowska niedziela, 1 czerwca 2014, 09:57 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

spin

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza 7 i 8 czerwca już po raz siódmy na niepowtarzalne widowisko plenerowe przygotowane przez kilka zespołów teatralnych – Festiwal, który swoim poziomem artystycznym i organizacyjnym dorównuje największym tego typu projektom w regionie.

Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem” to wydarzenie uzupełniające lukę w ofercie kulturalnej miasta i jest jedną z nielicznych tego rodzaju inicjatyw w regionie. Za jego pośrednictwem szerokie grono odbiorców ma kontakt ze sztuką ulicy, przez co również staje się jej aktywnym uczestnikiem.

Program 7 czerwca (sobota)
godz. 18. – „Dwa światy” – Alternatywny Teatr Tańca „Luz”, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Sala Widowiskowa „Podlasie” MOK,
godz. 22. – „Gloria” – Teatr Woskresinnia, Plac gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach,

Celem spektaklu „Dwa światy” jest przybliżenie publiczności dwóch stylów tanecznych: ludowego i współczesnego. Współpracy młodzieży ze wsi z małego miasteczka z dużym miastem. Pokazanie, że taniec ludowy i taniec współczesny może się uzupełniać i tworzyć harmonię, w której odnajdują się młodzi ludzie oraz widzowie. „Dwa Światy” to historia dwojga ludzi pochodzących z świata kultury wiejskiej i aglomeracji miejskiej. Pokonują wspólnie panujące stereotypy dotyczące kultury ludowej i współczesnej.

Spektakl „Gloria” opowiada o rytuałach i obyczajach, jakie towarzyszą człowiekowi od początku dziejów. Woskresinnia używając właściwych sobie środków teatralnej ekspresji pokazuje jak ważną rolę w życiu człowieka pełnił… ogień. Przy dźwiękach plastycznej muzyki i granym na żywo perkusyjnym koncertem, Aktorzy – Twórcy Uniwersum, staną się orszakiem weselnym, trupą wesołych tancerzy i kuglarzy, by nagle przemienić się w rycerzy Apokalipsy i dokonają unicestwienia. Widz śledzi sytuacje towarzyszące człowiekowi od zawsze: narodziny życia, zabawę, radość, harmonię, ale i piekielne sceny rodem z apokaliptycznych wizji zniszczenia człowieka. Finał spektaklu daje jednak nadzieję na ostateczne zwycięstwo dobra. Estetyka spektaklu odwołuje się do na folkloru ukraińskiego. W popisach tanecznych na szczudłach wykorzystano muzykę laureatki Eurowizji, ukraińskiej artystki Rusłany.

Program 8 czerwca (niedziela)
godz. 21. – „Mąż i żona” – Teatr FANUM, Skwer przy fontannie,
godz. 22. – „Cykl” – Teatr Usta Usta Republika, Plac gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach,

Na skwerze przy fontannie wystąpi siedlecki Teatr FANUM ze spektaklem „Mąż i żona” według scenariusza hr. Aleksandra Fredro, w reżyserii Huberta Prekurata. „Mąż i żona” to klasyczna komedia traktująca o pogmatwanych relacjach i romansach damsko-męskich. Jeden dom, jedno małżeństwo, a komplikacji co nie miara! Żona z mężem, mąż ze służącą, żona z przyjacielem rodziny, a on także z wymienioną już służącą. Każdy z każdym, wszyscy ze wszystkimi – brawurowy tekst pisany wierszem w zaskakującej łóżkowej realizacji.

Tegoroczny Festiwal Teatrów Ulicznych zakończy spektakl plenerowy „Cykl” w wyk. poznańskiego Teatru Usta Usta Republika. „Cykl” to multimedialny spektakl, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia. „Wrażliwość miejsca” to jeden ze znaków rozpoznawczych, a zarazem największych atutów poznańskiej grupy. Brak stałej siedziby stał się bowiem impulsem do oswajania na potrzeby teatru niecodziennych przestrzeni miejskich. W Bytomiu prezentowali m.in. spektakl „777”, w ramach którego na podziemnym parkingu zaaranżowali niecodzienne, metafizyczne kasyno.

Udział we wszystkich spektaklach prezentowanych w ramach VII Festiwalu Teatrów Ulicznych „Pod Niebem” jest bezpłatny.

źródło: MOK / reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.