SPIN

W Siedlcach wysokie stężenie ozonu

Beata Głozak wtorek, 10 czerwca 2014, 23:47 Aktualnie

W tym tygodniu poziom ozonu w powietrzu będzie podwyższony co może doprowadzić do kiepskiego samopoczucia. Dzisiaj w Siedlcach jego stężenie było wyższe niż w Warszawie.

Wytwarzane przez samochody związki azotu w połączeniu z wysoką temperaturą, prowadzą do powstania tzw. smogu ozonowego, dokuczliwego zwłaszcza w terenach podmiejskich.

Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i niewydolnością układu krążenia oraz dzieci, osoby starsze, astmatycy czy sportowcy mogą odczuwać: ból głowy, podrażnienie oczu i dróg oddechowych, obniżenie wydolności. Zaleca się, aby unikały długotrwałego przebywania na powietrzu i wysiłku fizycznego, zwłaszcza między godziną 14 a 18.  Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego starostowie mają monitorować sytuację.

Dzisiaj na punktach pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie stacja w Siedlcach odnotowała jednogodzinne stężenie 106 μg/m3. Poziom alarmowy to 240 µg/m³.

Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego/opr. bg

2 komentarze

  1. Wsiowy dodano 7 lat temu

    Na terenach podmiejskich jest najwyższe stężenie ozonu ? Po co ja budowałem chałupę za bańkę w Stoku ??? Przenoszę się na Piłsudskiego !

  2. Lek dodano 7 lat temu

    Ja tam się nie znam, ale teoria o powstawaniu "smogu ozonowego" w wyniku działania związków azotu i wysokiej temperatury jest ciekawa. Może to metoda w walce z dziurą ozonową 🙂 Polecam ekologom.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?