SPIN

Na żywo: Trwa sesja rady miasta

Aneta Borkowska czwartek, 26 czerwca 2014, 09:17 Aktualnie

godz. 9.15 – prezydent Wojciech Kudelski zaproponował zdjęcie z porządku obrad punktu 15, który dotyczy zasad określania i przyznawania stypendiów sportowych. Za było 17, przeciw 1. Punkt został zdjęty.

godz. 9.19 – radny Myszkowski prosi o dołączenie kolejnego punktu dotyczącego gospodarki odpadami komunalnymi. Radny Garbaczewski chce w związku z tym pół godzinną przerwę, gdyż materiały dotyczące tego punktu dostali dopiero chwilę przed sesją. Trwa głosowanie czy dodać punkt do porządku obrad (za – 16, przeciw – 2. wstrzymało się -1). Punkt został wprowadzony.

godz. 9.24 – radny Piwoński chce aby punkty dotyczące głosowania o budżecie i nad absolutorium prezydenta były przeniesione z końca na początek bo obawia się że część radnych może już być niezdolna w sensie intelektualnym. Trwa głosowanie (za – 7, przeciw – 9, wstrzymał się -1). Punkty nie zostały przeniesione.

godz. 9.39 – trwa dyskusja nad punktem 9, dotyczącym stanu przygotowania do wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Radny Mazurkiewicz podziękował za boisko nad siedleckim zalewem, które będzie sprzyjać zwiększaniu aktywności, bo jak obserwuje to boisko już jest oblężone przez mieszkańców. Radny Garbaczewski razem z Mazurkiewiczem apelują by otworzyć place zabaw przy przedszkolach i przy szkołach po godzinach pracy placówek, by najmłodsi mieszkańcy mogli korzystać w wakacje. Obecnie jest to możliwe przy większej grupie, a jak twierdzi Garbaczewski ciężko czasem zebrać nagle 20 osób jeśli czyjeś dziecko chce się pobawić. Jego zdaniem wystarczy tablica z zaznaczeniem, że dziecko powinno być pod opieką dorosłych. Dodatkowo radny apeluje by wszystkie orliki były otwarte w tych samych godzinach a nie jednej do 20, a inny do 18. Prezydent się z tym stwierdzeniem nie zgadza, że boiska są zamykane. Garbaczewski stwierdził, że wystarczy zajrzeć do opracowania stworzonego przez miasto i zaczął przytaczać co jest w opracowaniu napisane. Prezydent twierdzi, że wystarczy wtedy skontaktować się z dyrektorem jeśli jest potrzeba wejścia na boisko, a te zapisy to tylko przestrzeganie prawa. Jednak jeśli zależy radnemu to zostaną wywieszone karteczki żeby kontaktować się z dyrektorem w celu skorzystania po wyznaczonych godzinach. Radca prawny urzędu powiedział, że racje są po dwóch stronach, ale gdyby coś się stało dziecku na takim boisku to organ który zarządza tym placem ponosi nie tylko odpowiedzialność cywilną, ale także karną. Teraz wystarczy tylko usiąść i dograć wszystko. Radny Dobijański podkreślił tylko, że trzeba to zrobić szybko bo już w sobotę wakacje, jednak naczelnik Wydziału Edukacji, Kurpiewski uważa, że już wszystko jest zrobione i uregulowane. Radny Poduch uważa, że jeśli wyłączną odpowiedzialność zrzuci się na dyrektorów to oni albo faktycznie zamknął te boiska i place zabaw albo przyjdą i będą chcieli dodatkowych etatów. Więc nie można popadać w skrajność. Dyrektorów trzeba zobligować do sprawdzenie swoich urządzeń przy placówkach. Radny podkreślił, że jeśli szkoła zorganizuje piknik to oczywiście wtedy jest odpowiedzialna placówka, ale po godzinach jej pracy już nie, zapytał także co w takim razie zrobić ze szkołami, które nie są do końca ogrodzone. Radny Nowak stwierdził że wiele miast nam, zazdrości takiego planu i jest on prawie idealny. Rozmawiałem wcześniej już z naczelnikiem Kurpiewskim i uważam, że niepotrzebnie się czas traci na sesji. Głosowanie: za – 21, przeciw -0, wstrzymało się – 0.

– godz. 10.08 – przed chwilą za salę obrad wszedł Andrzej Grundland, były prezes Zakładu Utylizacji Opadów. Jak dowiedziała się nasza dziennikarka, złożył na ręce przewodniczącego Henryka Niedziółki pismo z prośbą o udzielenie mu głosu podczas sesji. 

godz. 10.34 – dyskusja dotycząca punku o odpadach komunalnych. Głównie chodzi o odpady poremontowe. Radny Garbaczewski pyta od kiedy to będzie już wprowadzone i jak zabezpieczyć system przed podrzucaniem odpadów przez inne podmioty. Naczelnik Lipinski mówi że odpady te są traktowane jako nietypowe i wyjątkowe, a firmy które remontują powinny podpisać swoje umowy. Ale problem jest z tym, że się pojawiają przy pojemnikach na zwykłe odpady i wprowadzamy taką możliwość ale pod warunkami, musi się dana osoba zgłosić a my wtedy sprawdzimy ile tego jest i czy faktycznie remontuje swoje mieszkania. Wtedy będą podstawiane pojemniki po te odpady. Lekkie zastrzeżenia ma radny Dobijański, który przytoczył, że sam podczas remontu łazienki zapełnił 12 worków z odpadami i pyta czy to jest ta minimalna ilość i czy za większą będzie płacił. Naczelnik zacytował, że przewidywana ilość podczas remonty to metr sześcienny. Powiedział, że jest to głównie po to by rozdzielić remont samodzielny przez lokatora od tego który wykonuje firma, bo ona powinna mieć swoją umowę na wywóz tych odpadów.

godz. 10.50 – 15 minut przerwy w związku z prośbą radnego Garbaczewskiego by można było doczytać o dodanym punkcie.

 

 

 

8 komentarzy

 1. to dodano 7 lat temu

  Grunland – jedna z największych porażek Kudelskiego. Nadal próbuje robić z nas idiotów czego dowodem jest chęchy zabraniania głosu na sesji.

 2. to się wytnie dodano 7 lat temu

  poczekaj, wydaje mi się, że idiotę to zrobi ze swojego promotora 🙂

 3. siedlczanin dodano 7 lat temu

  Brawo 1410 nie daj się chłopie bo odejdziesz i będzie co złe na ciebie.

 4. dobij dodano 7 lat temu

  Przestańcie wkręcać 1410! Odkrył aferę, a prokuratura i tak umorzy!

 5. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  A co z pomnikiem Kaczyńskiego? Nie wystarczy ulica? Siedlczanie czy ktoś z Was chce takiego monumentu wielkością, jak podają media, papieża? Może tak zapytać nas, mieszkańców czy chcemy takiego twora. teren pod pomnik jest oddany a nie sprzedany, do tego zagospodarowanie tego terenu (kwiatki, sprzątanie, pielenie, podlewanie, i inne) a jak carlos zapowiada "to i monitoring by się przydał bo ogłupione społeczeństwo może zdewastować".

 6. mieszkaniec dodano 7 lat temu

  Tak bardzo chcemy i wara zdrajcy od Bochatera RP!

  • Tak jest! dodano 7 lat temu

   i na pomniku niech będzie wyraźnie napisane:

   Bochaterowi IV RP – Narót

 7. andrzej grundland dodano 7 lat temu

  Witam,
  Prosiłem o głos by podziękować Radzie Miasta i Panu Prezydentowi oraz za ich pośrednictwem Siedlczanom za możliwość pracy u was oraz za dobrą naukę.
  Chciałem także przekazać ustalenia z konferencji Green Korea 2014 a zwłaszcza opowiedzieć o programie realizowanym przez koncerny LG, Possco w Chorwacji z pieniędzy Banku Światowego w tematyce odpadów. Korea Płd. na 50% odzysk surowców wtórnych – w Siedlcach jest to 6% stad rozmowa z menadżerem prowadzącym temat w Chorwacji a który wyraźił chęć przyjazdu do Siedlec w lipcu, mogła by Radnych zainteresować, podobnie jak i programy finansowania inwestycji infrastrukturalnych przez Bank Światowy.
  Chciałem także aby radni mogli zadać mi pytania, jeśli takowe by mieli. Na poprzednich sesjach pod moją nieobecność uczyniono na de mną "sąd kapturowy"…
  Nie ma oczywiście takiej procedury udzielania głosu "obcym" Rada jednak na wniosek Przewodniczącego może przegłosować sprawę…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?