SPIN

III Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”

Aneta Borkowska sobota, 28 czerwca 2014, 13:30 Aktualnie, Kultura, Zapowiedzi kulturalne

III_OFTP-baner_1000x500_Spin

Od września do grudnia 2014 roku na deski Sceny Teatralnej Miasta Siedlce powróci kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”. Zapoznaj się z repertuarem.

Poprzednie dwie edycje wydarzenia zgromadziły ponad setkę aktorów i wokalistów oraz przyciągnęły kilkadziesiąt tysięcy widzów na siedlecką widownię. W tym roku repertuar festiwalowy jest zróżnicowany na tyle, aby każdy miłośnik teatru znalazł w nim coś dla siebie.

III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW PRYWATNYCH „SZTUKA PLUS KOMERCJA”

rajd dakar malzenski

28 września godz. 16. – Inauguracja Festiwalu – „MAŁŻEŃSKI RAJD DAKAR”

Reżyseria: Piotr Dąbrowski,
Obsada: Katarzyna Pakosińska oraz Mirosław Zbrojewicz,
Produkcja: Fundacja I Love Stage,

Komedia Małżeński Rajd Dakar to nowy spektakl Sigitasa Parulskisa (autora przebojowej Kobiety Pierwotnej). Tym razem twórca chce pokazać wszystkim parom, jak często pozbawione są sensu ich spory i zatargi. A robi to w sposób zabawny, błyskotliwy i pełen humoru. Małżeński Rajd Dakar to wypełniona genialnym żartem opowieść o zazdrości, miłości, zdenerwowaniu, rozdrażnieniu, zaufaniu, zniechęceniu i innych emocjach, które towarzyszą każdej parze w codziennym życiu. Przedstawiona jednak z przymrużeniem oka i w niecodziennej scenerii. Jak skończy się afrykańska wyprawa Jolki i Fryderyka – czy ich miłość to tylko fatamorgana, czy łączące ich uczucie wyschło jak woda na pustyni, czy będzie to ostatnia podróż ich życia? Przekonacie się o tym już wkrótce!

zlodziej

13 października godz. 17. i 20. – „ZŁODZIEJ”

Reżyseria: Cezary Żak,
Obsada: Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Leszek Lichota,
Produkcja: Agencja Artystyczna Certu,

ZŁODZIEJ to gwiazdorska obsada, inteligentna fabuła i przede wszystkim mnóstwo humoru. Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek. To złodziej sympatyczny, zagrany brawurowo przez Cezarego Żaka. Złodziej, który przeszukując dom poznał najgłębsze tajemnice mieszkańców. Złodziej z fantazją, psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami. Świetna zabawa, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał.

kolacja na cztery

14 listopada, godzina 19. „Kolacja na cztery ręce”

„Kolacja na cztery ręce” Paula Barza opowiada historię hipotetycznego spotkania dwóch najwybitniejszych muzyków baroku – Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla.
Obaj genialni, choć ich muzyka różni się w swoim charakterze i przesłaniu. Nigdy w życiu naprawdę się nie spotkali, ale wiedzieli osobie wszystko. Zazdrościli sobie wzajemnie, obaj pod koniec życia stracili wzrok. Leczył ich ówczesny wędrowny europejski okulista doktor J. Taylor. Paradoksalnie tylko anonimowy lekarz mógł być w rzeczywistości pośrednikiem między dwoma, tracącymi kontury, światami dwóch geniuszy. W ciemności odchodzenia towarzyszyła im tylko muzyka… To gorzka komedia o sztuce życia w wielkim świecie i o życiu w świecie wielkiej sztuki. Haendel, Bach przy jednym stole, wykwintne jedzenie, wspaniała muzyka i tajemnicza postać Schmidta, przyjaciela, demiurga, złego ducha czy może strażnika czasu, który, nawet dla największych tego świata, jest nieubłagany.

produkcja: Studio Ars Mica
obsada: Leszek Zduń, Przemysław Stippa, Rafał Odrobina

intryga

5 grudnia godz. 17. i 20. „INTRYGA”

Reżyseria: Jan Englert,
Produkcja: Teatr Kamienica i Beta Art,
Obsada: Joanna Koroniewska, Beata Ścibakówna, Szymon Bobrowski, Tomasz Stockinger, Zbigniew Zamachowski,

Wielka miłość, zdrada, tajemnica, która nie może wyjść na jaw oraz zagadkowe morderstwo. Bogaty biznesmen stojący na progu bankructwa postanawia sfingować własną śmierć, zgarnąć pieniądze z polisy i zacząć nowe życie. Kto może wystawić fałszywy akt zgonu? Lekarz, który ma romans z żoną biznesmena. W zamian rekin finansjery obiecuje usunąć się w cień, a pan doktor będzie miał wolną drogę do poślubienia „wdowy”. Żeby plan się powiódł, trzeba przygotować misterną intrygę…
Niestety nic nie jest takie, jakie na początku się wydaje. Nic nie idzie tak, jak powinno, kolejne postacie wprowadzają coraz to nowe zwroty akcji. Tajemnice, podejrzliwość, egoizm, hipokryzja, obłuda, ambicje, złość, zemsta i cynizm – wszystko to miesza się ze sobą, prowadząc do nieoczekiwanego zakończenia.

Uczty teatralne

bog mordu

20 października godz. 19. „BÓG MORDU”

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska,
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk,
Obsada: Jolanta Fraszyńska, Cezary Pazura, Anna Dereszowska, Michał Żebrowski,
Produkcja: Teatr 6. piętro,

„Bóg mordu” to wybuchowa mieszanka błyskotliwego tekstu i brawurowej gry aktorskiej, które  sprawiają, że z twarzy widzów od początku do końca przedstawienia nie schodzi uśmiech, ale z tyłu głowy pojawia się refleksja. To intrygujący portret różnorodnych damsko-męskich relacji i stosunków wewnątrzmałżeńskich oraz obraz współczesnego, wcale nieprostego, rodzicielstwa. To spektakl który najkrócej określić można jako „słodko-gorzką bombę emocjonalną”. Wszystko rozpoczyna się od rozsądnej, wyważonej rozmowy dwóch par małżeńskich, które spotkały się by spisać oświadczenie o bójce swoich dzieci w parku. Jest niezwykle kurtuazyjnie i zabawnie, ale każde kolejne wypowiadane ze sceny słowo przybliża widzów do momentu w którym bohaterom opadną maski tolerancji i przyzwoitości, a swoje prawdziwe oblicze pokaże tytułowy „bóg mordu”. Na podstawie tekstu tej sztuki Roman Polański nakręcił swój głośny film „Rzeź”.

skapiec

30 października godz. 19. PREMIERA „SKĄPIEC”

Reżyseria: Maciej Czapski,
Obsada: Waldemar Obłoza, Dorota Zielińska, Bartłomiej Magdziarz, Tomasz Bednarek, Agata Sasinowska, Maciej Czapski oraz adepci Studia Teatralnego im. J. Woszczerowicza,
Produkcja: Scena Teatralna Miasta Siedlce

„Skąpiec” Moliera to kolejna premiera Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza na deskach  Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. Tekst trzystuletni, „kanoniczny”, wszak to lektura. O czym to jest?… O tym, że Harpagon (patron wszystkich skąpców, dusigroszów, groszorobów, wyrodnych ojców  i raptusów), targany paranoją, kocha szkatułkę z pieniędzmi bardziej niż dzieci, że młodzi chcą się wyrwać spod bezdusznej kurateli, a życie domowników kręci się wokół pieniądza.  A także o tym, czego zazwyczaj nie widać, bo na próby (poza ostatnią generalną) widzów się nie zaprasza. O tym, jak aktor wciela się w postać, jak się przekracza granicę między prywatnością a scenicznością, jak zespół zmaga się z przeciwnościami, jak powstaje spektakl. Taka jest forma tego przedstawienia – teatr w teatrze, ze sporą dawką improwizacji, z ukazaniem kolejnych etapów na drodze do premiery.

skrzypek

10 listopada godz. 18. „SKRZYPEK NA DACHU”

Reżyseria: Zbigniew Czeski,
Kierownictwo muzyczne: Lucjan Jaworski,
Choreografia: Henryk Rutkowski,
Przygotowanie chóru: Włodzimierz Fruziński,
Produkcja: Teatr Muzyczny w Lublinie,

„Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema. Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.

danuta w

29 listopada godz. 18. „DANUTA W.”

Autorzy: Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz,
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda,
Reżyseria: Janusz Zaorski,
Produkcja: Teatr Polonia,

Spektakl DANUTA W. powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice, opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W odważnej i przejmującej autobiografii  autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi – jak zawsze naturalna i silna – zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń. W roli Danuty Wałęsy zobaczymy Krystynę Jandę, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem mówi tak:
Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski  w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.

Mistrzowie Sceny  – Koncerty i recitale wybitnych postaci polskiej sceny i estrady

koncerty

25 października godz. 19. – Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz – „Z takich piosenek żyję”
– 22 listopada, godz. 19. – recital Hanny Banaszak,
11 grudnia godz. 17. i 20. – Kabaret Moralnego Niepokoju w najnowszym programie „Pogoda na suma”, skład: Magdalena Stużyńska, Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Rafał Zbieć, Przemysław Borkowski oraz Orkiestra Moralnego Niepokoju,
13 grudnia godz. 19. – Gala zakończenia Festiwalu – koncert Marka Torzewskiego,

Festiwal Dzieciom i Młodzieży, produkcje Sceny Teatralnej Miasta

kopciuszek

5 października godz. 16. – Rodzinna Niedziela w Teatrze – Premiera spektaklu „Kopciuszek”

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Iwona Maria Orzełowska,
Wykonanie: Teatr Tańca Caro Dance,
Produkcja: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce

Widowisko słowno – taneczne na podstawie baśni braci Grimm i Charles’a Perraulta „Kopciuszek”. Spektakl to klasyczna, mądra opowieść skierowana głównie do najmłodszych widzów będąca propozycją teatralną dla całej rodziny.
Kopciuszek to historia pracowitej, dobrej i pięknej dziewczynki, która mieszka ze złą macochą i samolubnymi przyrodnimi siostrami. Te zazdrosne o jej urodę, każą wykonywać Kopciuszkowi najcięższe prace. Pewnego dnia dzięki pomocy swojej matki chrzestnej – dobrej wróżki, Kopciuszek uczestniczy w balu na królewskim dworze. Urzeczony jej niezwykłą urodą Książę, nie widzi poza nią świata. Szczęście nie trwa jednak długo. O północy Kopciuszek musi wrócić do domu, bo czar Wróżki pryśnie. Wymykając się z pałacu, gubi na schodach swój pantofelek. Książę nie mogąc zapomnieć o pięknej dziewczynie, która skradła jego serce rozpoczyna poszukiwania…

romeo-i-julia

19 października godz. 16. – Premiera spektaklu „Romeo i Julia”

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Iwona Maria Orzełowska,
Wykonanie: Teatr Tańca Caro Dance,
Produkcja: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce,

Fascynująca historia o miłości opowiedziana magicznym językiem tańca. „Romeo i Julia” to najbardziej znana tragedia miłosna świata i jedna z najczęściej wystawianych sztuk Szekspira. Romantyczna historia dwójki kochanków z Werony, pochodzących ze skłóconych ze sobą rodów Montecchich i Capulettich, niezmiennie zachwyca odbiorców i inspiruje kolejnych twórców z różnych dziedzin sztuki. Na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce tę ponadczasową historię przedstawią tancerze i aktorzy Teatru Tańca Caro Dance. Dużym atutem spektaklu będzie ciekawa scenografia, kostiumy z epoki, porywająca muzyka, ale przede wszystkim profesjonalny taniec i poruszająca gra aktorska.

9 listopada godz. 16. – Rodzinna Niedziela w Teatrze, premiera spektaklu „Jarmark bajek”

Reżyseria: Urszula Gotowicka,
Obsada: Urszula Gotowicka oraz Adepci Teatru Dziecięcego Dramma-Mia,
Produkcja: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce,

Po „Tajemniczym Pokoju” Teatr Dziecięcy „Dramma Mia”  przygotował widowisko złożone z wierszy znakomitych  poetów polskich, m.in.: J.Brzechwy,A.Fredry, J. Kulmowej, A. Frączek, J. Papuzińskiej, D. Wawiłow, N. Usenko. Na oczach widzów mali aktorzy zamienią się w galerię  fantastycznych postaci. Ogromną niespodzianką będzie dla milusińskich gigantyczny Smok animowany przez pokaźną grupę dzieci. Magii dopełni scenograficzna koncepcja i różnorodne style teatralne (teatr lalkowy, teatr czarny, teatr cieni, teatr przedmiotu, maska, multimedia) oraz lalki zbudowane m.in. przez młodych twórców z  „Dramma Mia” z twórczo wykorzystanych odpadów. Wierszowane opowieści łączą prostą fabułę z elementami zabawy, oswajają z umownością teatru, z aktorskimi żartami i przebierankami. Teatralne czary, w których aż kipi od tańca, ruchu i piosenki będą się odbywać na bardzo młodej publiczności. Wierzymy, że i dorośli dadzą się zaczarować.

dziadek

23 listopada godz. 16. „Dziadek do Orzechów”

Reżyseria i choreografia: Iwona Maria Orzełowska,
Wykonanie: Teatr Tańca Caro Dance,
Produkcja: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce

Znana baśń autorstwa E.T.A. Hoffmanna z muzyką Piotra Czajkowskiego w wykonaniu artystów Teatru Tańca Caro Dance, w reżyserii i choreografii Iwony Marii Orzełowskiej, zostanie wystawiona ponownie specjalnie dla mieszkańców naszego miasta i regionu. Ta ponadczasowa bajka, familijne przedstawienie, związane z tradycją bożonarodzeniową, porusza odwieczną tematykę walki dobra ze złem. Magię widowiska podkreśla przepiękna muzyka klasyczna brzmiąca nowocześnie między innymi porywający Walc Kwiatów – jeden z najpiękniejszych walców na świecie, Taniec żołnierzyków – ponadczasowy hit oraz urok bożonarodzeniowej scenografii, wszystko oprawione wspaniałym wykonaniem artystów związanych z Teatrem Tańca Caro Dance – Mistrzów Świata, wielokrotnych finalistów i laureatów programu You Can Dance – Po prostu tańcz!.

opowiesc

7 grudnia godz. 16. – „Opowieść wigilijna”

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Iwona Maria Orzełowska,
Obsada: Teatr Tańca Caro Dance, Teatr Es, Chór Miasta Siedlce,

„Opowieść Wigilijna” to wzruszająca historia przemiany skąpca w człowieka hojnego i dobrego dla innych, na podstawie znanego opowiadania Karola Dickensa, nawiązującego do Wigilii Bożego Narodzenia. Przed spotkaniem Duchów Bożego Narodzenia, Scrooge jest człowiekiem, dla którego pieniądze są najważniejsze, ale wówczas jego życie jest marne i nieszczęśliwe. Dopiero po wizycie dziwnych gości i refleksji nad swoim życiem, przekonuje się, że bogactwo nie daje radości, jeśli nie można się nim dzielić. Około 80 artystów na scenie, znakomita muzyka, ciekawa choreografia, bogactwo ruchu i obrazu gwarantują fascynujące widowisko z głębokim przesłaniem, opowiadające o tym co w życiu jest najważniejsze. Familijne widowisko dla całej rodziny, które trzeba zobaczyć!.

Możliwość komentowania jest wyłączona.