SPIN

Zielone światło dla programu naprawczego finansów

Aneta Borkowska wtorek, 1 lipca 2014, 15:26 Siedlce

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła przygotowany przez Siedlce program naprawy finansów publicznych akceptując tym samym sposób w jaki miasto chce wyjść z finansowego dołka. Przypomnijmy RIO nakazała wdrożenie Programu Postępowania Naprawczego w związku z przekroczeniem przez miasto na koniec roku 2013 dopuszczalnego 60-procentowego zadłużenia.

W dokumencie znalazły się też uwagi, które jak mówi skarbnik miasta Kazimierz Paryła na samą sentencję opinii nie mają wpływu.

– Chodziło między innymi o to, że brak jest w Programie reakcji na wydatki, które są ustawowo ograniczone. Niestety wydatki promocyjne które „poszły” w styczniu, jeszcze przed uchwaleniem programu muszą być. Mamy podpisane umowy z radiem, telewizją i gazetami, więc nie ma możliwości, aby to ograniczyć – mówi Paryła. – Na pewno nie będzie wydatków dodatkowych, ponadplanowych, nie będzie podwyżek diet radnych i wynagrodzeń dla ścisłego kierownictwa urzędu, czyli od naczelników po prezydenta – dodaje skarbnik.

Program Postępowania Naprawczego jest przygotowywany na 3 lata, ale może być to też okres krótszy. Przypomnijmy, że głównym sposobem na poprawę siedleckich wskaźników ma być sprzedaż przez miasto około 90 ha terenu z jednoczesnym przystąpieniem do ich wykupu. Jeśli to się uda – program naprawczy powinien zakończyć się jeszcze w tym roku.

– Jeśli na jesieni ta transakcja, w planowanej wielkości, się powiedzie to już w tym czasie mamy „załatwiony” Program Postępowania Naprawczego i miasto nie ma żadnych kłopotów – przyznaje Paryła. – Niestety trochę to potrwa, gdyż to są bardzo długie terminy do ogłoszenia publicznego. W tej chwili taką formą sprzedaży są zainteresowane 4 podmioty.

W rozmowie z nami skarbnik kolejny raz podkreśla, że miasto nie miało kłopotów z długoterminowym zadłużeniem.

– Ono jest bardzo małe jeśli chodzi o obciążenie budżetu. To co się stało było wynikiem tego, że niemożność ograniczenia wydatków zbiegła się w czasie z brakiem jakiegokolwiek zainteresowania nieruchomościami – wyjaśnia. – Nieco ponad 3 miliony przy zakładanych 50 z ich sprzedaży to śmieciowy dochód i dokładnie to co nie wykonało się w dochodach pozostało na rachunku bieżącym. Zadłużenie bieżące zepsuło wskaźnik, ale na chwilę i teraz należy przewartościować je na zadłużenie długoterminowe – podsumowuje.

Tak się stanie jeśli do skutku dojdzie sprzedaż 90 ha terenów.

16 komentarzy

 1. efaster dodano 7 lat temu

  jaja w biały dzień jedyny pomysł UM na zmniejszenie długu to oddanie w zastaw (lombard jak kto woli) Błoni Siedleckich brawo, a co jeśli znajdzie się drugi Amber Gold albo firma pokroju Zambetu, niby miasto ma być jedynym kupującym a właściwie odkupującym, ale niech się spóźnią ze spłatą 1 dzień i już jest powód do zerwania umowy i odsprzedania jednego z największych wolnych terenów w mieście (przypuszczam akt własności notarialnie zostanie zapisany na nabywcę gruntu od UM) Złoty interes odsprzedać za ok. 47 mln. a odkupić za ok. 80 mln. (8 mln. zł rocznie przez 10 lat) … no brawo. Zamiast ciąć wydatki UM woli oddawać w lombard grunty by je później za (prawie) drugie tyle odkupić. Ok. przekształcamy zobowiązania bieżące (krótkoterminowe) w długoterminowe ale to dalej zadłużenie i są większe odsetki od kapitału (dłuższy okres spłaty). Dla mnie dług to dług a czy mam go spłacić za tydzień czy za 10 lat (w ratach) to to samo. Owszem na raty można wziąć telewizor czy lodówkę albo auto, ale nikt nie kupuje jeden rzeczy po drugiej jak jeszcze nie spłacił poprzedniej, ba jakby iść pokrętnym tokiem rozumowania prezydenta i skarbnika, to każdy Siedlczanin powinien kredyt spłacać "chwilówką" a jak tej spłacić nie może to następną. Ludzie to nic innego jak kreatywna księgowość albo spirala kredytowa. Szkoda, że skarbnik czy prezydent nie robią tego w swoich domach, ba Oni raczej inwestują w akcje, obligacje czy lokują kapitał na lokatach, albo w nieruchomościach itp. A nie na odwrót … no ale jak ma się ponad 10 tys. poborów miesięcznie (z naszych podatków) + zarobki żon to jest z czego oszczędzać, ba wystarczy zobaczyć ich domy na Sokołowskiej obok byłego ING (skarbnik) czy Świrskiego obok tej ruiny na rogu przy BS (prezydent) odpicowane że ho,ho …. nikomu nie zazdroszczę czy coś ale warto by ludzie wiedzieli

  PS.
  by uciąć jakieś spekulacje czy coś
  sam mieszkam w bloku i nie narzekam, ba nawet to lubię …

  a bo bym zapominał te umowy na reklamę to o kant d…y potłuc to są jakieś życzenia przed świętami czy sponsorowanie prognozy pogody na TVP Warszawa w zamian za przyjechanie tu i zdobienia programu na żywo (najczęściej wydania Kuriera Mazowieckiego) owszem fajnie, że coś takiego jest, ale to dużo kosztuje wystarczy wejść na ich stronę i poczytać cennik reklam na ich antenie. Powiem tak skórka nie warta wyprawki …

 2. Kalinek dodano 7 lat temu

  Na Litość Skarbniku ale mataczysz Pan … sprzedaż sposobem na zapaść a jak Pan już wszystko opchniesz to co ????? koszty będą cały czas constans tylko sprzedać już nie będzie co ??? ale co tam tedy Kudelski będzie miał po 70 -tce to co mu tam ?! ale ja tu żyć Panie Prezydencie jak ….?

 3. resztówwki dodano 7 lat temu

  Leśne dziadki i tak utopią Miasto. Już nie będzie co prywatyzować. Tylko dlaczego oni nie używają prawidłowego nazewnictwa???? Kamufluja i wygodniejsze jest "sprzedaż" Prywatyzacja, czyli sprzedanie za gotowiznę mienia publicznego nie przechodzi im przez gardło. Hipokryci.

 4. echo dodano 7 lat temu

  Sprawę "załatwia" jak to mówi urzędnik,sprzedaż i potem kupno tego samego kawałka miasta.Taki numer poprawi władzy wskaźniki ale będzie dodatkowo kosztowało kilka milionów rocznie za dzierżawę własnego terenu,który sprzedajemy i kupujemy zarazem.Gdzie tu oszczędzanie w kryzysie?
  W domu wariatów byliby tym zachwyceni.

 5. Zorro dodano 7 lat temu

  Mataczą tyle lat i dalej będą o to jestem spokojny ale jestem ciekaw kiedy ludzie się obudzą i przejrzą na oczy.amen

 6. ojojoj dodano 7 lat temu

  Nie drwijcie z prezydenta. Bo jak zamiast niego nastanie nowy zorro, to zobaczycie dopiero. A on siedzi cichutko i tylko czekać jak po urlopach wyskoczy na rzeź.

 7. do Zorro dodano 7 lat temu

  Nadzieja znowu TYLKO w odnowionej i bez "Bolków" SOLIDARNOŚCI. Amen

 8. Zorro dodano 7 lat temu

  Ojojoj bedzie ciekawie.

 9. wawa dodano 7 lat temu

  Panie skarbnik stawia pan wóz przed koniem, tak jakby on miał ciągnąć konia, zamiast odwrotnie. Skąd takie durne pomysły? Dziwię się że ktoś przyjął taki pomysł?

 10. Zorro dodano 7 lat temu

  Nadzieja w odnowionej SOLIDARNOŚCI zgoda pod warunkiem że nie będziecie się kryli za sutannę grubego klechy i nie zbliżycie się do PiS Tchórzewskiego bo tam Bolków jak mrówek .amen

 11. Anonim dodano 7 lat temu

  Jakby PO rządzilo to te stawy poszły by nie za 90 ale za 9mln w ręce jakiegoś prominenta partii albo jego rodziny http://www.fakt.pl/politycy-po-kupili-szpital,artykuly,440684,1.html

 12. planowanie po siedlecku dodano 7 lat temu

  Pan Skarbnik powiedział "niemożność ograniczenia wydatków zbiegła się w czasie z brakiem jakiegokolwiek zainteresowania nieruchomościami – wyjaśnia. – Nieco ponad 3 miliony przy zakładanych 50 z ich sprzedaży to śmieciowy dochód i dokładnie to co nie wykonało się w dochodach pozostało na rachunku bieżącym."To tak jakby rządzący w Siedlcach żyli nie mając wiedzy o sytuacji gospodarczej w Polsce. Jakie gazety oni tam czytają w tym urzędzie? przeciez prenumeraty wykupują od lat.Moim zdaniem to skutek nie kompetentnych radnych.Czy nie ma tam żadnego prawnika albo kogoś kto zna sie cokolwiek na gospodarce?Tylko z drugiej strony kto z radnych słuchałby innej osoby niż Prezydenta?A Prezydent? żyje jeszcze czasami peerelu. Nawet taki przeciętny człowiek jak ja nie mam nic wspólnego z biznesem,widzi, że od kilku lat w mieście jest dużo lokali do wynajęcia,ogłoszenia wisza i wiszą, to wiem,że nie ma chętnych na kupno wSiedlcach. A Szanowni Radni myśleli,że chętni będą i zaplanowali sobie zyski ze sprzedaży.Za co biorą pieniądze?Za siedzenie na sesjach i głosowanie,nie za myślenie.teraz my mamy za to płacić.I niech Radni mi tu nie iodpisują,że przecież daliśmy wam stadion i akwapark. Nie daliście nam,zaciągnęliście na to kredyty w naszym imieniu bez naszej zgody.

 13. Siedlczanka dodano 7 lat temu

  Panie skarbnik a co z redukcją zatrudnienia, szczególnie emerytów – nóż się otwiera.

 14. x dodano 7 lat temu

  Emeryci z prezydentem i innymi urzędasami na czele, czas najwyższy odejść na zasłużony odpoczynek, a nie na podwójnych dochodach z pracy i z ZUS Młodzi chętnie was zastąpią, za o wiele niższe wynagrodzenia niż wasze.

 15. Optymista dodano 7 lat temu

  Proponuje program naprawczy , budowa mieszkań komunalnych powinna wynosić 5 zł za m 2 a nie 8 oszczędzajcie bo wszystko zmarnujecie a w ogóle czy w tym mieście jest prokuratura .

 16. Szaki dodano 6 lat temu

  Najgorsze jest to że nikt nie mówi na jakiej zasadzie mają odkupić błonie czy to będzie za 1 zł czy za wartość rynkową czy WRĘCZ ZA CENĘ jaka się podoba właścicielowi.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?