SPIN

Najlepsze statystyki od lat

Aneta Borkowska wtorek, 8 lipca 2014, 20:12 Siedlce

Coraz mniejsze bezrobocie, coraz więcej ofert pracy – tak dobrych statystyk w siedleckim pośredniaku nie było od końca 2012 roku. Czy to zwiastuny długotrwałego ożywienia? Zdaniem Ewy Marchel na wyciąganie takich wniosków jest jeszcze za wcześnie, ale sytuacja cieszy. 

Na koniec maja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siedlcach zarejestrowanych bezrobotnych było mniej niż 7,5 tysiąca. W samym mieście pracy nie miało mniej niż 4 tysiące osób. Takich liczb jak mówi Ewa Marchel, dyrektor PUP nie było od bardo dawna. Dodatkowo w tym samym czasie było zaskakująco dużo ofert pracy.

– Niektóre z nich są naprawdę zachęcające, bo pojawiły się stanowiska za ponad 4 tysiące za miesiąc i to są etaty – mówi Marchel. – Oczywiście więcej jest ofert na umowę zlecenie, ale godzinowa stawka jest za 10, 12 lub 15 złotych, a był czas, gdy pojawiały się za 3 złote. Jest sporo ofert dla specjalistów, ale także kucharzy i wykwalifikowanych robotników – dodaje.

Dyrektor nie chce stawiać tez czy te statystyki oznaczają dłuższą poprawę na rynku, ale jest to sytuacja która cieszy.

– Być może jest to spowodowane niżem demograficznym, ale mniej osób się rejestruje, a więcej podejmuje zatrudnienie. W maju zarejestrowało się niewiele ponad 500 osób, a zazwyczaj jest to około tysiąca na miesiąc. Za to wyrejestrowało się prawie tysiąc, w tym ponad 500 z powodu podjęcia pracy – dodaje dyrektor.

Wybrane statystyki na maj 2014:

3 945 – zarejestrowanych ogółem
2 303 – długotrwale bezrobotni
1 802 – zarejestrowane kobiety
1 076 – bezrobotni powyżej 50 roku życia
854 – bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych
456 – zarejestrowani z prawem do zasiłku ogółem
260 – bezrobotni niepełnosprawni
203 – podjęcie pracy niesubsydiowanej (oferty powstałe bez wsparcia państwa)

22 komentarze

 1. darek dodano 7 lat temu

  1 076 – bezrobotni powyżej 50 roku życia !!!
  to 25% szok,a mamy do 67lat pracować.

  • Andrzej dodano 7 lat temu

   Wyjechałem za granicę do pracy to obniżyłem statystykę która teraz PUP i władza siedlecka może się chwalić….

 2. czy???? dodano 7 lat temu

  Czy to TEWULEC???

 3. ktoś z pociągu dodano 7 lat temu

  Nie wiem tylko, czy naprawdę spadek bezrobocia to wynik dobrej działalności miejscowych (siedleckich) władz, czy spadek ten wyjaśniają raczej zapchane pociągi jadące codziennie rano z Siedlec do Warszawy…

  • y. dodano 7 lat temu

   IMO statystyki poprawiły pociągi + ludzie ze zwolnień grupowych, którym pokończyły się zasiłki i nie chodzą już do UP (nie są zarejestrowani).

   + prawodpodobnie parę innych czynników, które nie świadczą o poprawie jakości życia w SDC

   • michaś dodano 7 lat temu

    No tak, jak zwykle pierdzielenie w komentarzach 3 po 3 byle nie przyznać, że to jednak fajna sprawa, że to bezrobocie spadło.

    • Wyrzykowski dodano 7 lat temu

     Spadło bezrobocie czy liczba zarejestrowanych bezrobotnych na papierze? To, że ktoś nie jest zarejestrowany jako bezrobotny nie oznacza, że pracuje. "3 po 3" to jest te ciągłe zapewnianie, jak to jest dobrze, miło, fajnie i sympatycznie. Strach pomyśleć, ile roboczogodzin przepada na dojazdy ludzi z Siedlec do Warszawy, ile mogliby zarobić przez ten czas mając pracę tu na miejscu.

 4. LUKI dodano 7 lat temu

  Nieudacznicy każdą porażkę przykrywają propagandą , to styl PRL nauczył się Kudelski z Sochacką ludzi w ciula robić .

 5. ktoś z pociągu dodano 7 lat temu

  Do Michasia
  …ależ oczywiście, że to fajnie, że bezrobocie spadło 🙂 Szukam tylko przyczyny tego spadku i raczej upatruję go w Warszawie, a nie w działaniach miejscowych włodarzy….
  Z moich obserwacji wynika, że każdego dnia do Warszawy z Siedlec dojeżdża parę tysięcy ludzi, bo w Siedlcach po prostu nie ma dla nich żadnej pracy.

  • michaś dodano 7 lat temu

   Starasz się być obiektywny, czytam twoje słowa i prawie się z nimi zgadzam, ale w ostatnim zdaniu poległeś pisząc "żadnej pracy". Pesymizm i subiektywizm w twojej wypowiedzi widać gołym okiem. Tylko na co on?

   Wiadomo, że porównując Siedlce do Warszawy nie pokażemy naszego miasta w różowych barwach. Takie porównania nie mają najmniejszego sensu. Porównajmy się z innym miastem podobnej lub większej wielkości we wschodniej Polsce. Tutaj wskaźnik bezrobocia spada, a wskaźnik osób zamieszkałych w Siedlcach i płacących tu podatki (pewnie ku twojemu zdziwieniu) rośnie. Miasto, w którym nie ma pracy się nie rozwija i się odludnia.

   Nie twierdzę, że wszystko to to zasługa siedleckich władz. Na pewno jakiś, mniejszy czy większy, wpływ na to mają. Jako siedlczanin lubiący swoje miasto po prostu się cieszę z takich jak ta wiadomości.

  • aaa dodano 7 lat temu

   No właśnie czas najwyższy aby pracujący urzędasy – emeryci (otrzymujący emeryturkę i godną płacę) ustąpili miejsca pracy młodym. Ja pracuję za najniższą krajową, a dzieci mają takie same buzie do jedzenia jak urzędasów. Mnie nie stać na to aby pojechać na urlop, aby moje dziecko pojechało na kolonie, a i ubrania kupuję w ciuchlandzie za grosze, bo inaczej dzieci byłyby głodne. A wam cały czas mało. Gdybyście otrzymywali kilka razy więcej tego co macie i tak byłoby wam mało. Czas najwyższy oderwać się od stołków, i do domu.

 6. EMIGRACJA TRWA - to bezrobocie mniejsze dodano 7 lat temu

  spada bezrobocie bo Polaków ubywa (emigracja), po prostu tragedia

 7. obserwator II. dodano 7 lat temu

  Propaganda w stylu mistrza tej dziedziny i nauczyciela polityków również polskich,samorządowych Gebelsa wciąż jest aktualna pomimo upadku tamtego ustroju i osądzenia zbrodniarzy.Kłamstwo ciągle góruje nad polską polityką obojętnie kto rządzi,czy to prawica,czy lewica,czy kościelni dostojnicy.Może pośredniak poda jeszcze liczbę osób które nie są zarejestrowane bo zostały już wyrejestrowane i wówczas okaże się jaka jest prawda.Może się okazać,że to właśnie pośredniak powinien być skasowany jako organ nie przydatny i jako ostoja socjalizmu nie pomaga a przeszkadza.

 8. Korfanty dodano 7 lat temu

  Bzdura totalna.Teraz będą świętować "sukces" tylko nikt nie widzi że są:
  -Prace sezonowe
  -Warszawa
  -Migracja do prac sezonowych i innych za granicą.
  Te 3 czynniki wpływają na spadek ilości bezrobotnych w powiecie.
  Szkoda jedynie że jak wszyscy wrócą to znowu będzie płacz i lament 🙂

 9. oferty pracy dodano 7 lat temu

  "Niektóre z nich są naprawdę zachęcające, bo pojawiły się stanowiska za ponad 4 tysiące za miesiąc i to są etaty". Dziwne, bo kilku lat szukam jakiejś oferty dla humanisty i nic nie znajduję poza agentami ubezpieczeń i tym podobnych. czysta urzędnicza propaganda. Dlaczego pani dyrektor nie poda ile, dla kogo i jakież to są etaty po 4 tys zł? Chyba mogłaby podać, bo pewnie nie jest ich dużo, skoro są interesujące?

  • Magda dodano 7 lat temu

   A może pójdziesz do PUP i sama się zapytasz. Wszystko mają robić za Ciebie inni? Szukasz pracy to skoro zobaczyłaś taką informację i idź i dopytaj o szczegóły. A nie tylko postawa roszczeniowa.

   • do Magdy dodano 7 lat temu

    Na[pisałam przecież, że od kilku lat szukam, co tydzień w internecie, a wielokrotnie bywałam osobiście pod tablicą. Byłam tez 2 razy na rozmowie przy biurku i zawsze nie było propozycji ani obiecanej informacji przez telefon. Czy prośba o podanie informacji skierowana do urzędnika jest postawą roszczeniową? Kobieto, urzędnik ma to w obowiązku, bo za to ma płacone.

 10. wesoły lulek dodano 7 lat temu

  Zastanawiam się dlaczego okres porównawczy zaczyna się z końcem 2012 roku… ciekawe czy przy jego wydłużeniu statystyki wyglądałyby równie dobrze 😉

 11. ~~hi hi dodano 7 lat temu

  w końcu biurwy wzięły się do roboty , bo ich wynagrodzenia są teraz w systemie premiowania w zależności od ofert pracy , tj. zakończonych sukcesem.( wg nowych przepisów )

 12. Xaveri dodano 7 lat temu

  Brakuje w tych statystykach pola "bezrobotni z wyższym wykształceniem".

 13. master dodano 7 lat temu

  Zlikwidować ten niepotrzebny urząd pracy. Oni są tylko po to żeby dać pracę pracującym tam nieudolnym urzędnikom za pieniądze podatników.

 14. McCafe dodano 7 lat temu

  Zadziwiające, bo przeszło 10 osób z grona najbliższych znajomych i rodziny (mieszkańców Siedlec, bezrobotnych będących zarejestrowanymi w UP) wyjechało w ciągu ostatniego roku za granicę. Nie dziwne, że przyczynili się do takich "optymistycznych" statystyk. Żal…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?