SPIN

Nasza religijność słabsza niż w roku 2010?

Beata Głozak czwartek, 17 lipca 2014, 23:06 Siedlce

Coraz mniej wiernych uczęszcza regularnie na niedzielną mszę św., ale i tak diecezja siedlecka znajduje się w pierwszej dziesiątce w kraju – wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

dominicantes201310 lipca na konferencji prasowej przedstawiono wyniki badań dominicantes (osoby uczęszczające regularnie na niedzielną mszę św.) i communicantes  (osoby przystępujące do Komunii św.) za ubiegły rok.

Jak wynika z przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego materiału,  w diecezji siedleckiej na niedzielną mszę św. przychodzi 46,2 proc. wszystkich zobowiązanych co daje 9 wynik wśród wszystkich diecezji w kraju. To też 7,1 proc. więcej niż ogólnie w Polsce. 18,5 proc. wszystkich zobowiązanych w diecezji siedleckiej przystępuje do komunii św. W Polsce ten wskaźnik wynosi 16,3 proc.

Z danych zamieszczonych na stronie Instytutu wynika, że w największy odsetek wiernych na niedzielnej mszy św. był w roku 2010 (49,1 proc.). Także wtedy najwięcej wiernych przyjmowało komunię św. (19 proc.). W 2012 roku w diecezji siedleckiej było 721 379 katolików.

diecezja siedlecka/Polska dominicantes (proc.) communicantes (proc.)
2013
diecezja siedlecka 46,2 18,5
Polska 39,1 16,3
2012
diecezja siedlecka 48,0 18,7
Polska 40,0 16,2
2011
diecezja siedlecka 46,9 18,1
Polska 40,0 16,1
2010
diecezja siedlecka 49,1 19
Polska 41 16,4

Badanie przeprowadzane jest każdego roku w jedną niedzielę października lub listopada. Zgodnie z kryterium ma to być „niedziela przeciętna” wśród wszystkich niedziel roku liturgicznego. W krajowym liczeniu bierze udział ok. 10 tys. osób duchownych i kilkadziesiąt tysięcy woluntariuszy – liczmanów.

źródło: iskk.pl/opr. bg

13 komentarzy

 1. Katolik dodano 7 lat temu

  To co kler wyprawia w Siedlcach z tą niby władzą to i tak jest to bardzo duża frekwencja bym powiedział dużo za duża,ale jestem pewien że owieczki się obudzą .

  • rukol dodano 7 lat temu

   Siedlce to miasto klerykałów.
   Morale kleru żadne, pogubili się czarni to co czynią wola o pomstę do Nieba no i ta pomsta przyjdzie!.
   Nowy biskup nie radzi sobie z tą hun tą.
   Ciągle u władzy w kurii siedleckiej są księża zbrukani swoją postawą,pławiący się w przepychu,mający kobiety i dzieci . Dokąd tak będzie ? kto i kiedy ? zakończy erę siedleckich księży bezbożników, nadętych pyszałków żyjących tak jakby Boga w ogóle nie było??
   Księży którzy człowieka katolika nazywają " gó…em" a groby zmarłych traktują buldożerem i walcem. Kuria siedlecka takie działania nagradza czyniąc takich księży proboszczami , prałatami,potrójnymi dyrekturami .
   Bardzo chora instytucja kościelna w Siedlcach

 2. Lolek dodano 7 lat temu

  Przy takim "tepie" zycia i rozwijajacych sie mozliwosciach, roznicach nie ma czasu na zabobonskie myslenie ktore jest juz nie modne. Co z tatuazami na szyji pojde tam?.

 3. obserwator II. dodano 7 lat temu

  Spada liczba wiernych biednieje kler i to dopiero będzie kłopot.Stawki obsługi wiernych zostaną podniesione bo jak wiadomo stopa dobrobytu czarnych musi zostać utrzymana.Może nasza władza odstawi od cycka opłaty za podświetlanie kościołów,które się świecą całe noce.

 4. Anonim dodano 7 lat temu

  Dane te są pewnie zawyżone gdyż wiarygodność "instytutu" raczej niska.

 5. wierna dodano 7 lat temu

  jeżeli ktoś jest prawdziwym katolikiem to będzie chodził do kościoła,bo Bóg jest najważniejszy,

  • master dodano 7 lat temu

   "wierna"? .. chyba kościołowi 🙂 . Takim ciemniakom jak Ty to i g+ów,o w papierku kościół sprzeda. Może i Bóg jest najważniejszy, ale kościół to zakłamana instytucja i niewiele ma wspólnego z Bogiem.

 6. wasza religijność może słabsza, moja nie dodano 7 lat temu

  za mało macie meczetów, synagog, może wtedy będzie większa wasza religijność

 7. ferrari dodano 7 lat temu

  PRZYKŁAD JAK TCHÓRZEWSKI, KUDELSKI ,ORZYŁOWSCY ,SOCHACKA, FIGAT, FILIPEK,PARYŁA I NIEMIRKA I INNI TO PiS SPRAWIEDLIWI I KATOLICY TO JA WOLE BYĆ ATEISTO LEPIEJ SIĘ CZUJE.

  • stop debilom dodano 7 lat temu

   Nie zmieniaj nicków, nie obrażaj innych, nie ćpaj tyle lub zmień dealera.

 8. xxxx dodano 7 lat temu

  gdzie liczy się mamona to nie ma wiary

 9. Darek dodano 7 lat temu

  Jezus cię kocha 🙂

 10. wierzący - niepraktykujący dodano 7 lat temu

  nic dziwnego jeśli młodzież przed bierzmowaniem musi zaliczyć tyle spotkań,mszy, nabożeństw różańcowych, majowych i innych a potem jeszcze w kolejce odstać by dostać pieczątkę -że się było – niczym za komuny zaliczony czyn społeczny ,że potem młodzież przestaje w ogóle chodzić do kościoła BIERZMOWANIE = UROCZYSTE POŻEGNANIE MŁODZIEŻY Z KOŚCIOŁEM W OBECNOŚCI SAMEGO BISKUPA tak młodzież nazywa ten sakrament .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?