SPIN

Orzełowska: Zarzuty o niegospodarność są głęboko przesadzone

Aneta Borkowska środa, 23 lipca 2014, 10:27 Siedlce

– Jak pan redaktor ma ładny dom, który panu prezydentowi się spodoba i pan prezydent powie, że może lepiej by było wykorzystać go w inny sposób, to pan go odda? – tak Janina Orzełowska zobrazowała próbę umieszczenia siedleckiego liceum w budynku marszałkowskiego „Koledżu”.  

Janina Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego i Mirosław Krusiewicz, dyrektor departamentu edukacji publicznej i sportu w urzędzie marszałkowskim zajęli stanowisko wobec słów prezydenta Siedlec potępiających adaptację budynku NKJO na potrzeby jednostek podległych marszałkowi. Przypomnijmy, że Wojciech Kudelski stwierdził, że zarzuca marszałkowi zmarnowanie pieniędzy społecznych, a decyzję o nieprzekazaniu budynku siedleckiemu uniwersytetowi nazwał polityczną.

Delikatnie zdumieni…

wojciech_kudelski_konferencja_lipiec

„Zarzucam marszałkowi, że zmarnował społeczne pieniądze”

– Jesteśmy delikatnie zdumieni doniesieniami medialnymi dotyczącymi naszej inwestycji, czyli budynku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych – od tych słów spotkanie z mediami zaczęła Orzełowska. Przypomniała, że obiekt ten jest obiektem marszałkowskim, wyremontowanym za spore pieniądze (14 mln zł – z czego 2 mln to wkład własny). – Do naszego budynku przenosimy nasze jednostki: bibliotekę i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które zajmują się kształceniem. Do tej pory były one w budynku pana prezydenta, w którym umowa najmu użyczenia kończy się 31 sierpnia 2014. Wydaje nam się bardzo zasadne to, że dbamy o nasze jednostki – dodała.

Jej zdaniem dopiero po przeprowadzce MSCDN będzie mógł w pełni wykorzystywać swój potencjał: prowadzić szkolenia, konferencje dla dużych grup co w budynku przy O. Lange 6 było niemożliwe.

– Zaskoczeniem było, że pan prezydent powiedział, że to są zmarnowane pieniądze – podkreśliła Janina Orzełowska. – Według nas absolutnie tak nie jest.

… i zaskoczeni

Koszty przeniesienia i urządzenia się obu instytucji mają wynieść ponad 100 tysięcy złotych. MSCDN na ten cel dostało od zarządu województwa wsparcie w wysokości 50 tys zł, a biblioteka musiała przeprowadzę opłacić w ramach własnego budżetu. Jedyne pieniądze zewnętrzne jakie książnica ma pozyskać to 75 tys zł od miasta za odsprzedaż części regałów jakie znajdują się w obiekcie przy Oskara Lange.

 kolegium-urzad-uph

Janina Orzełowska o Kolegium: Nie ma polityki. Zachowajmy zdrowy rozsądek

– Jeśli MSCDN zostałby w dotychczasowym miejscu to samorząd województwa musiałby ponieść dodatkowe koszty – zwróciła uwagę członkini zarządu. – Tam trzeba wymienić instalacje, ciągli kanalizacyjne, zrobić łazienki i część podłóg, więc wydaje nam się, że zarzuty pana prezydenta o niegospodarności są głęboko przesadzone – dodała.

Kilkuletnie nakłady województwa na adaptację budynku miejskiego pod potrzeby swoich instytucji mają opiewać na kilkaset tysięcy złotych, a koszty samych mediów to ok. 20 tys. zł miesięcznie.

– Nieporozumieniem jest też informacja, że książki, regały trafiają do sal multimedialnych i ten sprzęt zostanie jakoś zniweczony – stwierdziła rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska. – Biblioteka jest umieszczona w miejscu zaplanowanym na bibliotekę, a sale multimedialne będą wykorzystane szerzej niż do tej pory – podkreśliła.

Tu nie ma polityki

– Tu nie ma polityki. Organ prowadzący nie może sobie pozwolić na to, żeby przekazać innemu samorządowi majątek o wartości około 30 milionów złotych, a na taką wartość szacujemy nasz obiekt. Na pewno radni sejmiku takiej decyzji by nie podjęli, bo to byłby zarzut o niegospodarność – stwierdził z kolei Mirosław Krusiewicz.

kolegium

Była „chemia” czy będzie przełom w sprawie „Żółkiewskiego”?

Przypomnijmy, że władzom miasta bardzo zależało, aby w budynku Kolegium swoją siedzibę znalazło IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego. Miało to być możliwe, gdyby obiekt marszałkowski został przejęty przez siedlecki uniwersytet. Tak się nie stało. Jak zapewnia Orzełowska powodem były ekspertyzy prawne. Dotyczyły one możliwości przekazania uniwersytetowi „w pakiecie” budynku Kolegium i budynku „Medyka” zaś prezydent miał przejąć bibliotekę pedagogiczną.

– Okazało się, że abyśmy mogli przekazać „Medyka” to najpierw trzeba byłoby zlikwidować szkołę i rozwiązać umowy o pracę. Nie było racjonalnych przesłanek,  aby rozwiązywać dobrze funkcjonującą szkołę – podkreśliła Orzełowska. – Jeśli chodzi o NKJO to podstawą odmowy było to, że przesłanki dotyczące projektu unijnego mówią, że mamy mieć tam uczelnię na poziomie wyższym, a w projekcie było powiedziane, że dotyczącą też doskonalenia nauczycieli – wyjaśniała.

Odda pan prezydentowi swój dom?

Członkini zarządu województwa przyznała, że zdaje sobie sprawę z tego, że prezydentowi Siedlec zależało na tym, aby uczniowie „Żółkiewskiego” mieli zajęcia w nowoczesnym, przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych budynku, ale jak stwierdziła, żaden samorząd nie oddaje „o tak sobie” nieruchomości. Próby umieszczenia siedleckiego liceum w budynku marszałkowskiego „Koledżu” Janina Orzełowska skwitowała pytaniem do jednego z dziennikarzy.

– Jak pan redaktor ma ładny dom, który panu prezydentowi się spodoba i pan prezydent powie, że może lepiej byłoby go wykorzystać w inny sposób, to pan go odda?

Podczas spotkania z mediami potwierdzono też, że w pismach od prezydenta pojawiały się pomysły na zamianę obiektu Kolegium na inne nieruchomości, ale konkretów nie było. Miały być one szczegółowo omawiane w sytuacji kiedy okazałoby się, że przekazanie budynku przy Asłanowicza jest możliwe.

 

 Nowa siedziba – nowe możliwości Biblioteki Pedagogicznej i Mazowieckiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.

Prezydent Siedlec zarzuca samorządowi województwa, że przenosząc instytucje województwa do budynku, który jest własnością województwa i został wyremontowany dzięki pieniądzom województwa i przez województwo pozyskanej dotacji unijnej – marnotrawi społeczne pieniądze. Tymczasem nowa lokalizacje w centrum miasta, przestronne sale konferencyjne i świetnie wyposażona sala multimedialna to szansa na rozwój i poszerzanie oferty obu instytucji – biblioteki oraz centrum doskonalenia nauczycieli. To także dobra informacja dla kilkudziesięciu tysięcy osób – nauczycieli, studentów i uczniów korzystających z ich usług.

Teza prezydenta jest wyjątkowo nielogiczna. Można odnieść wrażenie, że krytyka decyzji zarządu wynika z faktu, że własność samorządu województwa – budynek dawnego kolegium językowego – jest dziś bardzo atrakcyjną dla miasta nieruchomością. Jego atrakcyjność wynika oczywiście z inwestycji poczynionych poczynionych przez województwo i pozyskanej na ten cel dotacji unijnej w wysokości 12 mln zł. Należy przy tym pamiętać, że każdy samorząd miał możliwość ubiegania się o wsparcie europejskie na rewitalizację i remonty zabytkowych nieruchomości. Wiele samorządów z naszego województwa – dbając o swoje mienie – po takie wsparcie sięgało.

(tekst zmieniony)

80 komentarzy

 1. focus dodano 8 lat temu

  Tak, tak. Niech Pani tak dalej robi wodę z mózgu Siedlczanom. Doskonale znamy wasze krętactwo.Wszystko można sprawdzić. Pokażmy to w mediach. Zobaczymy jak Pani Orzyłowska i pan Kruszewicz wypadną w debacie publicznej. Wiemy, że budynek przeznaczony był na kształcenie nauczycieli języków obcych. Pamiętamy petycję młodzieży do Marszałka. Nawet nie wysłuchał, co mamy do powiedzenia. Nie liczcie na to,że dostaniecie od nas poparcie panie i panowie z PSL i PO. My już wiemy, kto szkodzi dobrej oświacie w Siedlcach.Nie zrobiliście dla nas nic. Mamy dość waszych kłamstw!!!

  • do focus dodano 8 lat temu

   Focus, a duże było to czym się uderzyłeś w głowę???

  • do focus dodano 8 lat temu

   Focus a duże było to czym się uderzyles w głowę?

  • NiePrzepadamZaPolityką dodano 8 lat temu

   Takie przypadki jak twój się leczy i nie pozwala im rozwijać, sugeruję wizytę kontrolną u lekarza. Poza tym, jak już siejesz demagogię to przynajmniej postarałbyś się poprawnie przepisać nazwisko, brzmiało by to groźniej i wiarygodniej 🙂

 2. przecież idzie NIŻ DEMOGRAFICZNY dodano 8 lat temu

  Zbliża się wieloletni niż i zdecydowany brak dostatecznej ilości urodzeń, Będzie coraz mniej dzieci do uczenia a i tak większość z nich uczymy zawodów humanistycznych -niepotrzebnych w takich dużych ilościach i dlatego też coraz więcej , wyjedzie na zachód .rozbudowywanie infrastruktury pedagogicznej i ilości nauczycieli jest to sztuka dla sztuki.

 3. samorząd dodano 8 lat temu

  każdy samorząd miał możliwość ubiegania się o wsparcie europejskie na rewitalizację i remonty zabytkowych nieruchomości.
  Dokładnie.Siedlce mogły odrestaurować także Hale targową ale łatwiej było sprzedac na piwiarnie niż zadbac o ostatni zabytek w miescie.Tak samo z tymi kamienicami na Esperanto.

  • prywatny -znaczy dopilnowany dodano 8 lat temu

   Prywatny właściciel przynajmniej o halę zadbał i zrobił z niej obiekt zgodnie przeznaczeniem pierwotnym -Hala targowa to Hala Targowa

  • on dodano 8 lat temu

   I jeszcze budynek Żółkiewskiego

 4. samorządowiec dodano 8 lat temu

  Moim skromnym zdaniem to Kudelski próbuje ratować wizerunek i usprawiedliwiać niewywiązywanie się z przedwyborczych obietnic, a i oczywiście najlepszą obroną jest atak… na marszałka.

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Przecież zbliżają się wybory i trzeba kota odwrócić, zwalić winę na innych, odciągnąć uwagę od długów UM Siedlce.

 5. siedlczanin dodano 8 lat temu

  No właśnie wiele władz samorządowych po takie dotacje sięgnęło i dużo z tego skorzystali. A gzie był nasz prezydent???? Co zrobił w tym kierunku aby pozyskać środki które były na wyciągnięcie ręki???? Nie mieli na wkład własny????. Więc łatwiej było brać kredyty które obciążają nas i nasze dzieci. Chcieli pokazać, że się coś robi w mieście??? To jest proste, że w mieście nie ma osoby kompetentnej i doświadczonej w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
  Szkoda, że powieziono stąd Panią v-ce Prezydent Sosnowską skuteczną specjalistkę od pozyskiwania funduszy unijnych. Teraz cieszy się Sokołó Podl. To wszystko w tej kwestii.

  • Siedlczanin dodano 8 lat temu

   Kulą w płot! Miasto Siedlce należy do najbardziej aktywnych i skutecznych j.s.t. w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Vide: http://www.siedlce.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=80&menu_id=86&page=19. Miasto Siedlce było wielokrotnie nagradzane za swoje programy. I jeszcze jedno. W najmniejszym calu nie można tych zasług przypisać partiom, a już szczególnie PO. To efekt pracy wielu ludzi, którym do politykowania daleko!
   A co do meritum sprawy, rację ma nasz Prezydent. Szkoda obiektu przy Konarskiego na inne cele niż szkoła. Biblioteka Pedagogiczna i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli miały dobre warunki na Langego. Decyzja Zarządu Województwa nie ma usprawiedliwienia merytorycznego. To była decyzja polityczna!

   • Jaka szkoda urzędniku dodano 8 lat temu

    Decyzja właściciela nie na rączkę PIS

    • Do Siedlczanina dodano 8 lat temu

     Nasz prezydent podejmuje w większości tylko decyzje polityczne na stołkach kierowniczych – chociażby w oświacie.

     • do siedlczanina dodano 8 lat temu

      prezydent nie jest politykiem, jest wykonawcą decyzji najmądrzejszych reprezentantów prawych i sprawiedliwych T.

   • Jeszcze jedno dodano 8 lat temu

    Skuteczność była rękami PO ale się skończyło.
    Ile lat można jechać na tym, że się wyremontowało 3 budynki za środki unijne.
    Trzeba mówić ile do tego poszło środków własnych.
    Nie 15% lecz ponad 100%.
    To jest o czym należy się chwalić o umiejętności pisania wniosków.

   • on dodano 8 lat temu

    Kolejny urzędnik broni swego szefa?

 6. Andy dodano 8 lat temu

  Nie cierpię PSLu, ale w tym przypadku Pani z nikkąd [nie wiadomo gdzie i co robiła przed urzędem marszałkowskim] ma rację

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Nie pisz głupot, nie mieszaj, nie ośmieszaj się.
   Jeśli ty nie wiesz to nie znaczy, że inni nie wiedzą.

   • plumm dodano 8 lat temu

    a czy to wazne co sie robilo i na czym sie zna, to nawet lepiej, ze sie nie zna na niczym, a pani marszalek Janina Ewa i jej brat dyrektor Ireneusz z ARiMR mają inne zalety, wszystkie zawarte w osobie Krzysztofa Wawrzyńca, brata ciotecznego :):):)

    • do plumm dodano 8 lat temu

     to i tak lepiej niż znajomy listonosz z sąsiedniej gminy na fotelu prezesa agencji rozwoju miasta, ale przecież w pisie nie ma kolesiostwa

 7. , dodano 8 lat temu

  Lepiej kogoś posądzać o niegospodarność i marnotrawienie społecznych pieniędzy nie widząc co dzieje się na własnym podwórku.

  • do wyżej dodano 8 lat temu

   Lepiej na siłę wybielać obcych niż bronić i szukać usprawiedliwienia dla swoich? Takie postępowanie jest chore. W tym wypadku ma rację Kudelski cokolwiek by ktoś nie powiedział w tym temacie.

   Prosty przykład. Budujemy dwupiętrowy dom. Piękna elewacja. podział pokoi, umeblowanie jakości najwyższej. Po jakimś czasie nie wiadomo z jakiej przyczyny stwierdzamy, że w tym miejscu lepsza będzie hurtowania, która do tej pory mieliśmy w innym miejscu, też w niezłych warunkach. W związku z tym burzymy ściany, meble idą w odstawkę, a hurtownie trzeba na nowo przyodziać w potrzebne jej rzeczy do funkcjonowania. Tyle, że w tym przypadku ktoś to robiłby za własne pieniądze, własne widzimisię finansowałby sam. Tutaj finansujemy wszyscy my.

   • Zulu Czaka dodano 8 lat temu

    Prosty przykład. Budujemy piękny dom, elewacja, podział pokoi itd. Nagle chcemy tam hurtownię. Ale przychodzi sąsiad i mówi: daj, ja lepiej to wykorzystam. Nieważnie, że poniosłeś niemałe nakłady i jak oddasz, to nie masz już domu, ale nadal spłacasz raty kredytu i jeszcze musisz sobie coś wynająć. Nie, sąsiad chce i już. Cham się uprze i mu daj. Fascynująca logika.

 8. mig dodano 8 lat temu

  Kiedyś bolszewicy zamieniali kościoły i pałace na magazyny. Teraz PSL ze Struzikiem na czele zamienia szkołę wyremontowaną za ciężkie miliony też na magazyn – dobrze, że przynajmniej książek.

 9. Emil dodano 8 lat temu

  Kudelski czuje się przegranym, a wybory idą. Dlatego po raz pierwszy odważył się krzyknąć.
  Brawo! Szkoda, że tylko to mu pozostało – krzyki i narzekanie na innych. Jest spalony.

  • do wyżej dodano 8 lat temu

   Zawsze można zaklinać prawdę jak to robisz Ty i wierzyć, że przesądzone się nie ziści. Nikt nie czuje się przegranym. Zobaczymy w listopadzie.

   • on dodano 8 lat temu

    Muszą ci dobrze płacić

    • ./ dodano 8 lat temu

     A może obiecują jakiś stołek dobrze płatny?

   • ono dodano 8 lat temu

    Trzeba zrobić wszystko co zgodne z prawem aby ten pan nie narobił już więcej długów, a na kredyt, który przyjdzie spłacać naszym dzieciom łatwo się robi wszystko co tylko dusza zapragnie

 10. jak??? dodano 8 lat temu

  Jak Kudelski uważa że była niegospodarność niech formalnie złoży doniesienie do prokuratury. Urządzanie konferencji w tej sprawie z Tchórzewskim to tylko wyborczy lans.

 11. focus dodano 8 lat temu

  W Polsce, tym bardziej w Siedlcach, nikt nie jest zainteresowany wyjaśnieniem afer. To już wiemy. Sprawa NKJO jest właśnie kolejną taką aferą, którą Samorząd Mazowiecki na czele z panią Orzyłowską stara się ukryć, pokazując, że społeczeństwo lokalne zyska coś na tym przekształceniu. Nic nie zyska. Biblioteki i CODN-y będą centralizowane. To tylko kwestia czasu. Pytanie do Pani Orzyłowskiej. Ilu nowych pracowników zostanie zatrudnionych ,,z polecenia" w wyniku tworzenia nowej placówki?
  Ilu zwolnicie? Dlaczego coraz bardziej biedniejące rodziny z Siedlec i okolic zostały pozbawione nowoczesnej szkoły, wyposażonej nie gorzej niż szkoły zachodnioeuropejskie ??? To własność społeczeństwa, czy decydentów z Urzędu Marszałkowskiego??? Konsultowaliście decyzję ze społeczeństwem. Było zadowolone??? Była pani, czy też marszałek Struzik na takim spotkaniu? Szczerze!….

  • urzędnicy komentujący dodano 8 lat temu

   komentowanie przez urzędników (w urzędzie) miało być zablokowane, a jak widać nie jest.

  • do focus dodano 8 lat temu

   obowiązkiem prezydenta miasta jako organu prowadzącego żółkiewskiego było zadbanie o to, aby w godnych warunkach uczniowie mieli miejsce do nauki. Konkursy na rewitalizacje były??? Były!!! MOK, CKiS, Sala widowiskowa wszystko tam poszło, gdzie byli decydenci miasta z pomysłami o złożenie wniosku na to historyczne liceum??? właśnie tam gdzie teraz siedzieli z nosami przed monitorami swoich komupterów w ciepłym UM. ten niedobry bo nam nie dał tego, nie niedobry bo tamtego!!! co za parodia Wojewóda oddał miastu budynek po komendzie i co się w nim teraz dzieje poza szalejącym wiatrem???nic!!! a tu w pełni wyposażony za unijną kasę by się przydał!!! Słuszna i jedyna możliwa decyzja zarządu województwa.

  • Beata Głozak dodano 8 lat temu

   Ja od minionego roku pytam jaki poważny, doświadczony samorządowiec i polityk pozwoli sobie na to, aby poinformować opinię publiczną, że coś jest już prawie "przyklepane" i załatwione bez tej drugiej strony, od której wszystko zależy?
   Nikt mi oficjalnie nie odpowiada, ale spotkałam się też z urzędnikami, którzy pytanie kwitują tylko uśmiechem.
   Kilkakrotnie też rozmawiałam do kolejnych nagrań z A. Struzikiem i nigdy, podkreślam nigdy z jego ust nie padło nic co mogłoby wskazywać, że taka ciekawa zamiana jest możliwa. Zawsze to było krótkie: drodzy państwo wiem, że wam zależy, ale decyzję podejmą prawnicy, proszę bez hurraoptymizmu.
   Mam też w pamięci jedną szybką i całkiem przypadkową rozmowę w siedleckim urzędzie, po której już wiedziałam, że z tego nic nie będzie.

   • atlas dodano 8 lat temu

    Pisze Pani, że od minionego roku stawia pani oficjalne pytanie, " jaki poważny, doświadczony samorządowiec i polityk pozwoli sobie na to, aby poinformować opinię publiczną, że coś jest już prawie "przyklepane" i nie otrzymuje Pani oficjalnie odpowiedzi. Jest to skandaliczne lekceważenie IV władzy. Nie napisała Pani tylko, komu Pani to pytanie oficjalnie stawiała. Czyżby Prezydentowi Siedlec?
    Natomiast marszałek A. Struzik w pani relacji jawi się jako "poważna figura". W związku z tym ja też oficjalnie pytam, jakie są przyczyny tak wielkiej admiracji marszałka. Liczę na oficjalną odpowiedź i pozdrawiam.

    • Beata Głozak dodano 8 lat temu

     po pierwsze nie lubię jak przekręca się to co piszę – nie napisałam że marszałek jawi się w jakikolwiek sposób – napisałam natomiast, że nigdy w oficjalnych rozmowach marszałek – dziennikarz. A. Struzik nie powiedział nic co mogłoby wskazywać na "dawanie słowa" – czy marszałek dawał czy nie dawał? nie wiem. wiem natomiast i Pan/Pani też to wie, że prezydent o dawaniu słowa mówił w obecności dziennikarzy bez obecności marszałka. Koniec kropka. Proszę zatem nie przekręcać moich słów bo z takimi ludźmi co przekręcają słowa nie lubię ani nie umiem pisać i rozmawiać bo się za szybko denerwuję a nawet mocniej.

     PO drugie nie napisałam, że oficjalnie pytam :D, napisałam, że pytam a oficjalnie nikt mi nie odpowiada. Dla mnie to różnica. Jeśli mi ktoś nie odpowiada oficjalnie to nie mogę powiedzieć Panu/i kto to. To chyba jasne. Poza tym są też luźne, niedziennikarskie rozmowy.
     Samego prezydenta o to nie pytałam 😀 Mój błąd – zapytam przy najbliższej okazji, ale też nigdy nie było to dla mnie na tyle interesujące pytanie, żeby musiało znaleźć się w tekście informacyjnym.
     Moje pytanie tutaj było podyktowane raczej chęcią przeczytania opinii ludzi którzy tutaj piszą.
     Tyle ode mnie. Mojej odpowiedzi.
     Wolałabym też przeczytać Pani/a odpowiedź na moje pytanie. ile razy spotkał się Pan/i z takimi sytuacjami w takich dość poważnych sprawach? Bo ja jako jako zwykła mieszkanka tego miasta mam wrażenie, że nasi prezydentowie wyszli przed szereg.
     Nie podoba mi się też to, że W. Kudelski mówi że marszałek dał słowo a zarząd w osobie I.Orzełowskiej mówi, że to byłoby niezgodne z prawem.

    • Beata Głozak dodano 8 lat temu

     I jeszcze nie przepadam za rozmowami z osobami, którzy od razu upatrują jakiegoś drugiego dna. Jakiej wielkiej admiracji? Takie stonowane wypowiedzi ze strony polityków i samorządowców (bez względu na to jak przebiegają rozmowy nieoficjalne) są dla mnie dowodem na to, że ten samorządowiec po prostu nie otwiera ust kiedy jeszcze nie powinien.

     • Anonim dodano 8 lat temu

      moje zdanie: autor nie powinien komentować pod swoim art..

     • Beata Głozak dodano 8 lat temu

      dlaczego? nie mogę mieć zdania, którego nie prezentuję w tekście? nie mogę rozmawiać o tym z innymi?

     • atlas dodano 8 lat temu

      Houston mamy problem.

      Stosuje Pani podwójne standardy. Jako zwykła mieszkanka Siedlec ma Pani wrażenie, że Prezydentowie (kto , kiedy? I czy to jest w ogóle właściwa liczba mnoga?) wyszli przed szereg. Pani Prawo. Mnie natomiast odmawia Pani prawa do tego, że po lekturze Pani komentarza A. Struzik jawi jako "poważna figura".

      Ma Pani rację. Nie napisała Pani tego wprost, ale czuły słuchacz sobie dośpiewa. Ja sobie dośpiewałem. Pani odpowiedzi na mój komentarz tylko to potwierdzają. Dowody: Pyta Pani: „Ja od minionego roku pytam jaki poważny, doświadczony samorządowiec i polityk pozwoli sobie na to, aby poinformować opinię publiczną, że coś jest już prawie "przyklepane". Po czym odpowiada Pani: „Nikt mi oficjalnie nie odpowiada, ale spotkałam się też z urzędnikami, którzy pytanie kwitują tylko uśmiechem”. Znaczy to, że doświadczony samorządowiec, o którym mowa powyżej, w gruncie rzeczy nie jest ani doświadczony, ani poważny. Mam nadzieję, że uzna Pani moje prawo do takiej interpretacji .

      Na dodatek pogrążyła się Pani całkowicie, pisząc, że oficjalnie takiego pytania Pani nie postawiła: „napisałam, że pytam a oficjalnie nikt mi nie odpowiada. Dla mnie to różnica. Jeśli mi ktoś nie odpowiada oficjalnie to nie mogę powiedzieć Panu/i kto to”. Zaciekawiło mnie to, że pyta Pani (jak rozumiem, ani oficjalnie, ani nieoficjalnie) i jak Pani pisze:”Nikt mi oficjalnie nie odpowiada”. Przyznaje też Pani się do błędu, bowiem Prezydentowi tego pytania Pani też nie postawiła. W tej sytuacji pytam się, czy oczekiwanie oficjalnej odpowiedzi na tak (nie)postawione pytanie jest zasadne, a czas (jak rozumiem długi) oczekiwania wcale mnie nie dziwi.

      Odpowiem Pani także wprost na pytanie o związek powagi polityka z realnością obietnic. Jest wielu polityków, którzy składali nierealistyczne obietnice. O stu milionach z pewnością Pani pamięta. Jest tego multum. Ani W. Kudelski ani A. Struzik nie stanowią tu wyjątku. Zamiast zająć się nowym budynkiem przeznaczonym na NKJO, który ma mieścić różne instytucje, tylko nie szkołę, sprowadza Pani dyskusję do poziomu „jedna pani powiedziała”.

      Na koniec jeszcze drobne uwagi. Obrażanie się na logikę wynikającą z czytania ze zrozumieniem tekstów Pani autorstwa, dyskusja ad personam, pisanie nie wprost, aluzyjnie, to coś, co mi w najwyższym stopniu nie odpowiada. Czytelników można nie lubić, ale uważnych czytelników trzeba cenić.

      Na tym dyskusję kończę, gdyż nie chcę, by mnie Pani znienawidziła 😉

     • Beata Głozak dodano 8 lat temu

      Nawet nie wiem od czego zacząć.
      1 akapit. To nie wrażenie, że prezydentowie (moje słowo :D) wyszli przed szereg: http://www.spin.siedlce.pl/2013/10/31/byla-chemia-czy-bedzie-przelom-w-sprawie-zolkiewskiego/
      2 akapit. pisząc doświadczony samorządowiec miałam na myśli bardziej zachowanie prezydenta, który oficjalnie, do mediów mówi "marszałek dał słowo". według mnie sprawa idzie o zbyt ważne kwestie żeby mówić "marszałek dał słowo" powinno być "marszałek dał pismo".
      3 akapit. Dla mnie pytanie oficjalnie to jest np. na konferencji. A w jednej z luźnych rozmów wyglądało to tak: dlaczego prezydent to powiedział skoro kilka godzin wcześniej struzik był raczej "oschły" w tej materii. Odpowiedź: I właśnie dobrze prezydent zrobił, to był dobry ruch. Ja: Powie to Pan do nagrania? Odpowiedź: Nie. Wydaje się Pan zapominać to co pisałam wcześniej, że to pytanie nie spędzało mi snu z powiek.
      😀 Co innego nierealistyczne obietnica, którą jak Pan pośrednio przyznał złożył prezydent a co innego mówienie o tym co zrobi ktoś inny lub że prawie zrobił.
      Ja się nie obrażam – po prostu nie lubię jak ktoś przekręca to co piszę i nie odpowiada na to co piszę. nie wiem też o jakie teksty Panu chodzi – o informacyjne czy wpis na forum? Informacyjne są czysto informacyjne i nie trzeba nad nimi specjalnie mędrkować.
      Ja ciągle nie rozumiem dlaczego miasto poprzez UPH miałoby w ogóle dostać wyremontowany budynek od innego samorządu? Z jakiej racji? I tu już nie chodzi o zdanie prawników – tylko w ogóle z jakiej racji?
      Tematem głównym nie jest NKJO – tylko IV LO i to, że od lat się rozsypuje.

     • Magda dodano 8 lat temu

      Do anonim

      A czemu to autor nie może skomentować własnego tekstu? On nie może mieć własnego zdania w tekście, a pod?

      Nie rozumiem tego oburzenia naszego prezydenta, nie dali mu czegoś co nie jest jego. I od razu chcę uprzedzić teksty że jestem za PSL czy Orzełowską, nie nie jestem i nie pałam do niej sympatią, ale tutaj rację ma marszałek.

      Nawet jeśli fajnie byłoby aby tam była szkoła to nie prezydent o tym decyduje, a zachowuje się jakby był królem i co powie to tak ma być. Chciał zmazać plamę po Żółkiewskim ale się nie udało. Więc teraz płacze i się żali co jest żałosne. Nawet jeśli marszałek mu coś obiecał, to dorosły człowiek dopóki nie ma tego na papierze to nie lata i się nie chwai bo potem wygląda po prostu głupio.

 12. wesoły lulek dodano 8 lat temu

  Widzę że harda ekipa PRowa obecnego el presidente jest dzisiaj wyjątkowo aktywna na forum. Tak z ciekawości, dużo za wpis płacą?

  • Można, można (nikt nie zabroni) dodano 8 lat temu

   Ale w ten sposób robi się "dziecinada".

  • do atlasa dodano 8 lat temu

   atlas napisał do autorki artykułu: Jest wielu polityków, którzy składali nierealistyczne obietnice. O stu milionach z pewnością Pani pamięta." Jak może pamiętać, miała wtedy może 8 lat i podejrzewam,że aż tak polityką od dziecka się nie interesuje.

  • atlas dodano 8 lat temu

   Spin, mamy problem!

   Niestety, już wiem, że mnie Pani znienawidzi.

   Proszę czytać ze zrozumieniem własne teksty, gdyż inaczej, niż to Pani pisze w swoim komentarzu, tematem przewodnim artykułu jest kwestia przekazania nowego budynku NKJO w związku z likwidacją szkoły oraz związany z tym zarzut niegospodarności. Zarzut ten został potwierdzony w tytule materiału ,Orzełowska: Zarzuty o niegospodarność są głęboko przesadzone”. Rozumiem, że p. Orzełowska kwestionuje tylko skalę tej niegospodarności.

   W dalszej części artykułu pojawia się informacja, że nowy budynek NKJO miał być przeznaczony pod szkołę na poziomie wyższym, dotyczącą też doskonalenia nauczycieli. Gdzie jest więc ta szkoła na poziomie wyższym? O doskonalenie nauczycieli sejmik faktycznie zadbał, ale szkołę – główny cel projektu – wykreślił z planów. To tak, jakby kupić goździk do butonierki, a nie kupić garnituru. No, ale politycy z sejmiku to pierwsza liga, poważne chłopaki i dziewczyny. Nie to co z naszego miasta.

   Namawiam też wszystkich do wzniesienia się ponad podziały nasze sejmikowe – wasze siedleckie. Warto najpierw rozważyć dobro młodzieży i miasta, a potem rozważać aspekty prawne.
   Będę posądzony o stronniczość, ale prezydent Kudelski jest bardziej do tego skłonny proponując wymianę nieruchomości. Po stronie sejmiku mamy zachowanie jak w piosence, bo nieważne czyje co je, ważne to je, co je moje.

 13. OLEK dodano 8 lat temu

  A co urzędnicy maja robić? Jak nie ma kasy, to nie ma za co realizować usług, nie ma za co zlecać przetargów. Jednym słowem – nie ma co robić! W każdej normalnej firmie szef wysłał by część na urlopy zaległe, resztę na urlopy bezpłatne… a w urzędzie PiSzą komentarze, by za dobra kasę nic nie robić po wyborach dalej.

 14. penia dodano 8 lat temu

  Tej Pani już dziękujemy. Mam nadzieję że na tych chłopków z PSL już nikt nie zagłosuje. Niech zaczną w końcu hektary obrabiać a nie przyszli ze słomą w butach na salony zamiast krowy doić i kartofle kopać. A nam pracę zabierają w mieście i musimy codziennie do stolicy jechać za chlebem.
  Jak pani marszałek jest taka mądra to czemu prawa jazdy nie zrobiła tylko za nasze pieniądze wozi ją kierowca? Wystarczy już znajomków posła Borkowskiego i spółki! Ja też chcę być marszałkiem !

  • Polandia dodano 8 lat temu

   Czyli pan Kudelski również nie posiada prawa jazdy, bo w urzędzie miasta jest służbowy samochód i kierowca?! Orzełowska mieszka w Siedlcach, to tak dla twojej wiadomości. I jeszcze jedno: wieś to stan umysłu a nie miejsce pochodzenia. Jak widać po wpisie, dominujący w Twoim ograniczonym umyśle.

  • do penia dodano 8 lat temu

   ręce opadają czytając ten pustostan, szanowny/a peniu już niedługo 16 listopada będziesz miał/a okazję zostać marszałkiem. startuj, wygrywaj i podejmuj decyzje, odpowiadaj swoją pracą za to do czego zostałeś/ąś zobowiązany/a. Cała gromada decydentów z hasłem o prawie i sprawiedliwości nie robi kompletnie nic, narzekają, krytykują, zarzucają a sami co? Co dobrego zrobili dla tego miasta. Jak coś się nie uda to wszystkiemu winne chłopaki z PSL i PO, jak sukces to MY jesteśmy wspaniali, dumni wielcy nie potrzebujemy koalicji z nikim. Żenada

   • valc dodano 8 lat temu

    Słuszna propozycja. Wystartujmy eszyscy do wyścigu o fotel marszałka. A tak poważnie. Co dobrego PO i PSL zrobiło dla Siedlec? Może jekieś przykłady szanowny oponencie? Bo, że Pis nie zrobiło nic, to już wiemy.

  • jojo dodano 8 lat temu

   Jaki problem, wystartuj w wyborach

  • Tara dodano 8 lat temu

   Rzadko zabieram głos, ale wypowiedź peni pod hasłem "Siedlce dla siedlczan" powaliła mnie swoją głupotą i prostactwem.
   Droga peniu! Czy czasem zastanowisz się za nim coś takiego napiszesz? oczywiście, że masz prawo do własnego zdania, ale jeśli takie jest Twoje zdanie, celu nie osiągniesz i nie obronisz racji Prezydenta Kudelskiego, który nie będąc siedlczaninem z urodzenia, zabiera Ci pracę w Siedlcach.
   Ciekawa jestem odpowiedzi czym według Twojego poglądu powinien się zając Pan Prezydent.
   I jeszcze jedno: zapytaj tych siedlczan jeżdżących do pracy do Warszawy czy wolą pracować w Siedlcach za 1.500 zł czy w Warszawie za 3.800 zł.

  • siedleckie salony dodano 8 lat temu

   penia napisała o ludziach z PSL "przyszli ze słomą w butach na salony zamiast krowy doić i kartofle kopać."
   A jakież to salony tu są?Gdzie jakaś arystokracja? Gdzie jakiś szlachcic chociaż z rodowodem? Na pewno są potomkowie jaśniepańskiej służby i to pewnie tacy tak się wypowiadają. Ktoś z inteligencji od pokoleń co najmniej od przedwojnia tak nie gardził ani niżej urodzonymi, ani zwykłymi chłopami.

 15. ooooo dodano 8 lat temu

  Och te arbuzy. może wreszcie w przyszłych wyborach uschną.

 16. focus dodano 8 lat temu

  Kolejne kłamstwa i bzdety. Starania PSL o likwidację kolegiów w 2006 r., link:
  http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/54BD8491
  Nie chcą, a biorą środki unijne na rozbudowę NKJO, czyli NAJWIĘKSZĄ INWESTYCJĘ OŚWIATOWĄ NA MAZOWSZU.
  Nie chcieliście tego typu szkół, to dlaczego wybudowaliście
  w 2010 r.? Nie było na co wydać pieniędzy? Ciekawe..
  Dobry gospodarz nie inwestuje w padający kombajn, kiedy ma zamiar produkować stolarkę okienną. Nieprawda pani marszałek?
  W tym przypadku widać skandaliczne wydawanie pieniędzy podatnika! Niech Pani nam nie opowiada, że radni nie zagłosują. Zagłosują tak, jak wcześniej się ,,ustawicie". Dziwię się, że do tej pory sprawą nie zajmują się ogólnopolskie media. Może dlatego, że Urząd Marszałkowski płaci niezłą kasę za ogłoszenia, reklamę itd. Wasz kapitał (jak pani to ujmuje) ludzki (problem), który macie głęboko w poważaniu… I to wszystko w sercu Polski.

 17. ' dodano 8 lat temu

  .

 18. a nie..... dodano 8 lat temu

  A nie uczyła mamusia aby nie wyciągać ręki po nieswoje????

  • valc dodano 8 lat temu

   Dlaczego nie swoje? Swoje, jak najbardziej. A że NKJO jest w gestii sejmiku, a nie miasta, to nie ma znaczenia. Jest to majątek ( w rozumieniu p. Orzełowskiej – dom) mieszkańców Mazowsza, a szerzej Polaków.

 19. w dodano 8 lat temu

  żal mi żółkiewskiego!

 20. mieszkaniec dodano 8 lat temu

  To Siedlce dopłacają do uczniów szkół średnich pochodzących w dużej części zpoza Siedlec i nic by się nie stało gdyby sejmik woj. mazowieckiego wsparł miasto w utrzymaniu oświaty, a jeżeli nie to niech P.Orzyłowska zabiera młodzież z Powiatu do szkól w Mordach i Mrozach.

 21. TIK-TAK dodano 8 lat temu

  Podział do finansowań i podział administracyjny tego dzikiego kraju jest tyle wart co ich posłowie tzn. Kaczyński,Tusk, Piechociński

 22. free lancer dodano 8 lat temu

  tak tak rozliczyc ile "laska marszalkowska " wydala na dojazdy do stolicy. slusznie piszecie jest pracownikiem Urzedu Marszalkowskiego ktorego obowiazuja takie same zasady jak innych pracownikow. ale coz dziura w budzecie samorzadu a sie waza jak PREZESY. sprawdzcie sami nawet jej kierowca nie inaczej jak z PSLela

 23. TIK-TAK dodano 8 lat temu

  ARBUZY PANIE KUDELSKI ONI SIĘ NIE ZMIENIĄ ALE JESTEM PEWIEN ŻE PAN I PANA TA KLERYKALNA PARTIA NICZYM SIĘ OD NICH NIE RÓŻNI I JESZCZE JESTEM PEWIEN ŻE PO NASTĘPNYCH WYBORACH BĘDZIECIE W KOALICI RAZEM PiS I PSL TO DOPIERO BĘDZIE CIEKAWA KRZYŻÓWKA POZWOLI PAN ŻE DALEJ NIE NAPISZE SZCZEGÓŁOWO JAKA TO KOALICJA BĘDZIE .AMEN

 24. Kinga dodano 8 lat temu

  W zabytkowym budynku przy ulicy Konarskiego powinna być szkoła gastronomiczna.

 25. dot gospodarności, dług dodano 8 lat temu

  Właśnie TS podał, że UM sprzedał 2 działki za prawie 3 mln zł.
  Wcześniej też sprzedano domy zajezdne.
  Nikt jednak nigdzie nie podaje o ile z m-ca na m-c maleje dług miasta Siedlce. Ile obecnie on wynosi?
  Chodzi to by każdy widziął wchodząc na stronę miasta czy Spin, że miasto na dzień dzisiejszy ma 450 mln długu.

 26. penia dodano 8 lat temu

  Ot się wieśniaki obruszyli i na hektarach robić się nie chce! Lepiej jechać do miasta na etat a wieczorem obrządek zrobić i dotację na hektary dostać. Prawda boli. Ciekawe kto zarabia po 3800 chyba brutto w Warszawie chyba jako dziewczyna do towarzystwa albo bez umowy na budowie. Jak ktoś codziennie nie dojeżdża do Warszawy zaniedbując siebie i rodzinę to pisze takie bzdury jak Tara. Mam nadzieję że tym chłopkom z PSL co z każdą partia byli nikt nie zawierzy i nie będzie ich w parlamencie. Gdyby żył Lepper dawno by rozgonił pslowskie towarzystwo, on przynajmniej coś robił dla rolników. A tak na marginesie wieś narzeka, a kto wykupuje w Siedlcach mieszkania, kto rozwozi się najlepszymy brykami na WSI, a tak im zle. Tylko jak ja stracę pracę to nie mam gdzie wrócić a hektary zawsze zostaną!

  • Dżak Sparoł dodano 8 lat temu

   Penia! nie pogrążaj się. Mało wiesz o prawdziwych rolnikach. Dla Ciebie PSL to tylko rolnicy, a to podstawowy błąd. Takiemu "chłopkowi" jak senator Borkowski to możesz skoczyć.
   "Mam nadzieję że tym chłopkom z PSL co z każdą partia byli nikt nie zawierzy".
   To dlaczego zawierzyłaś "chłopkowi z ZSL", a przeciez to samo co PSL. Przecież nasz Prezydent był w ZSL? "Tylko jak ja stracę pracę" Nie martw się nie stracisz jak jesteś z Pisu.

 27. obserwator II. dodano 8 lat temu

  Nie trzeba być znawcą polityki tej w polskim wykonaniu aby wiedzieć,że jak małpie pokaże się banana to będzie klaskała i tak samo jest z władzami siedleckimi-chciały by dużo od przeciwnika politycznego tylko zabrakło banana.

 28. Anonim dodano 8 lat temu

  Ekonomia, gospodarka głupcze jak rzekł pewien klasyk…
  Niestety cały Pisowski przekaz, to że komuś zawsze coś należy się i muszą dać. . Unia, rząd, marszalek itd.. a do roboty niech wezmą się, bo gołodupce same. Prezes co osiągnął materialnego w życiu? Dom po ojcu, którego wstydzi się? Dług 450 milionów to dramat, wyprzedaż majątku teraz to dramat dla młodych ludzi będzie większy niż gorsze warunki do nauki..

 29. Jakub dodano 8 lat temu

  Dług, drastycznie się powiększył gdy został zmniejszony budżet ze skarbu państwa (nie pamiętam który to był rok). To by się stało bez względu na nazwisko prezydenta Siedlec. Zachęcam do wspierania naszej gospodarki: siedleckiej, regionalnej i polskiej. Np. Kupując nabiał wybieram w pierwszej kolejności produkowane w Siedlcach, gdy nie mają np. jogurtów owocowych bo chyba nie produkują to wybieram z innej mleczarni regionalnej z polskim kapitałem. Dzięki temu pieniądze zostają w Siedlcach, w Polsce i tu zostają wydawane, inwestowane i gospodarka prosperuje lepiej.

 30. Kinga dodano 8 lat temu

  Popieram Jakuba bo nie lubię słuchać jak ktoś narzeka, że w Polsce tak źle. To też nasza wina chociażby z tym kupowaniem.

 31. Kinga dodano 8 lat temu

  ooo

 32. Kinga dodano 8 lat temu

  Zastanawia mnie dlaczego zniknął wpis Jakuba???

  • Aneta Borkowska dodano 8 lat temu

   Żaden komentarz nie zniknął droga czytelniczko. Komentarz Jakuba został dopiero przed chwilą przeze mnie zaakceptowany, więc wczoraj nie mógł zniknąć.

 33. Kinga dodano 8 lat temu

  Niewygodny politycznie??? Sprawdzę 🙂

  Prezydent Kudelski jest super!

 34. penia dodano 8 lat temu

  Do dżaka sparoła. Kto to jest prawdziwy rolnik. Takich już nie ma. A co do Borkowskiego to skąd wiesz czy mu mogę skoczyć czy nie. Nikt nie jest wieczny, skończy się PSL, skończy się marszałek, skończą się układ, to skończy się biznes. Wystarczy jak załatwił swoją rodzinkę więc znam gościa i nie jest taki mocny jak sądzisz. Poza tym nie muszę być w PIS żeby mieć pracę mam swój biznes i na politykę leje z góry ale jak czytam takie burackie wypowiedzi to flaki mi się przewracają!

  • do peni dodano 8 lat temu

   Mówisz,że olewasz politykę a tyle wiesz o miejscowych politykach.Może lepiej nie czytaj i nie pisz burackich wypowiedzi to flaki się nie będą przewracać.

 35. zredukowany z Mostostalu dodano 8 lat temu

  Czas w Siedlcach na rządy LEWICOWE.Chyba już każdy zrozumiał- nie chcieliście w Siedlcach -komuny – będziecie żyć jak Rumuny.Amen.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?