SPIN

Stawiamy na pewniejsze pieniądze

Beata Głozak wtorek, 29 lipca 2014, 23:43 Siedlce

Siedlce zrezygnowały z ubiegania się o pieniądze unijne na budowę tunelu na przedłużeniu ul. Kilińskiego, ale jak zapewnia magistrat to działanie zamierzone. – Zrezygnowaliśmy z pieniędzy na lata 2007-2013 na rzecz drugiej, bardziej realnej perspektywy – podkreśla wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki.

24 kwietnia miasto skierowało do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych pismo, w którym zrezygnowało z dalszego ubiegania się o dofinansowanie budowy tunelu na przedłużeniu ul. Kilińskiego, wiaduktu i 302 miejsc parkingowych. Wszystkie te zadania były częścią projektu „Budowa drogi wojewódzkiej w Siedlcach”.

– Rezygnację argumentowano czasochłonną procedurą zmiany kategorii drogi z gminnej na wojewódzką, co może trwać około roku – tłumaczy Marta Milewska, rzeczniczka prasowa zarządu województwa. – Wnioskodawca obawiał się, że nie byłoby możliwe przygotowanie wszystkich dokumentów, tak aby projekt został zrealizowany w obecnej perspektywie finansowej, czyli na lata 2007-2013 – dodaje.

Miasto liczyło, że inwestycja warta łącznie ponad 33,5 mln zł będzie dofinansowana w wysokości ponad 28,5 mln zł. W marcu tego roku budowa drogi była wpisana na listę rezerwową projektów kluczowych województwa mazowieckiego na lata 2007-2013.

– Rozważaliśmy żeby skorzystać z tych środków, ale doszliśmy do wniosku, że to zadanie, czyli budowa tunelu, przebudowa ulicy Kilińskiego świetnie się wpisuje do nowego okresu programowania, czyli realizacji Regionalnych Inwestycji Terytorialnych – przyznaje Jarosław Głowacki, wiceprezydent Siedlec. Dodaje, że rezygnacja z jednego programowania nie oznacza, że inwestycji nie będzie. Przeciwnie. – Logiczny plan zakłada, że aplikujemy tam skąd te środki możemy dostać, a tu możemy je dostac – stwierdza. Jarosław Głowacki pytany o zmianę kategorii drogi przyznaje, że takie były plany. – Odeszliśmy od tego, bo nie możemy blokować sobie finansowania jednej inwestycji z kilku źródeł.

17 komentarzy

 1. Z miasta dodano 7 lat temu

  Czyżby takie pustki w kasie, że większe (juz zaplanowane) inwestycje są odkładane na przyszłe lata. Wiadomo, że pieniądze z unii będą przelane na konto miasta dopiero po wykonaniu inwestycji więc miasto za własną kasę musi to zrobić i cierpliwie czekać aż ue odda. Niestety zdolność kredytowa miasta jest zerowa i nie ma skąd pieniążków pożyczyć więc władze informują o zmianie programu dotacji…ściema 🙂

 2. witold dodano 7 lat temu

  I rozumiem, że straszenie Marszałka prokuraturą ma w tym wszystkim miastu pomóc?

 3. rd dodano 7 lat temu

  "Rozważaliśmy żeby skorzystać z tych środków, ale doszliśmy do wniosku, że to zadanie, czyli budowa tunelu, przebudowa ulicy Kilińskiego świetnie się wpisuje do nowego okresu programowania, czyli realizacji Regionalnych Inwestycji Terytorialnych – przyznaje Jarosław Głowacki"
  Znów ciekawa interpretacja – nie dostaliśmy jeszcze pieniędzy ale z nich rezygnujemy. Składamy wniosek po kolejne – bo "logiczny plan zakłada, że aplikujemy tam skąd te środki możemy dostać, a tu możemy je dostać" – a wcześniej aplikowaliśmy tam gdzie nic nam nie dano! Trudno zrozumieć takie podejście

  • joj dodano 7 lat temu

   Oj trudno ten "logiczny" plan zrozumieć

 4. pisarz dodano 7 lat temu

  Budowa tunelu pod torami to epokowe wydarzenie, inwestycja tak ważna jak żadna inna, bo następna okazja aby takie przedsięwzięcie zrealizować może się prędko nie powtórzyć.Trzymajmy wszyscy kciuki aby się powiodło.

 5. co on..... dodano 7 lat temu

  Głowacki opowiada jakby przybył z kosmosu. Przecież na spotkaniu z mieszkańcami przed rozpoczęciem tej inwestycji Kudelski z Paryła mówili że z finansami na to nie ma problemu. To było też bodajże na antenie w esce. A on teraz gada o rozważaniu, dojściu do wniosku – urzędnicza nowomowa.

 6. Beny dodano 7 lat temu

  Ludzie ratujcie miasto , odsuńcie od władzy ludzi nie udolnych to wielka wpadka .

 7. Młody siwy o lasce dodano 7 lat temu

  Siedlce nie mogą się ubiegać o dotacje unijne z powodu swojego zadłużenia, a ci ludzie wmawiają nam, że to ich "strategiczna" zagrywka… Za kogo oni nas mają to ja nie chcę się domyślać.

 8. pytak dodano 7 lat temu

  Taka oficjalna zmiana.. .? trochę dziwne… może Siedlce i tak by nie dostały po tej akcji z NKJO, więc RIT rusza

 9. pisarz dodano 7 lat temu

  Bardzo dziwię się powyższym wpisom bo budowa tunelu to tak ważna sprawa dla miasta, że wszystkim powinno zależeć na jej realizacji bez względu na poglądy, czy przynależność partyjną.

  • Są zapisy wypowiedzi, należy tylko poszukać dodano 7 lat temu

   "Panie Naczelniku ile kosztuje wybudowanie 1km drogi, 1,5 -2 miliony?
   Ja liczę z nawiązką, że ok 10 milionów.
   Taką sumę możemy zawsze wygospodarować"

   Umowa z koleją na budowę tunelu została podpisana w 2007r.

   A jeśli przyjdzie odkupić od jednostki grunt?
   Co jak sądzą obecnie (NATO) nie nastąpi.

  • Panie pisarzuniu z um dodano 7 lat temu

   Od mieszkańców miasta nic nie zależy więc to ich sprawa czy im zależy czy nie.
   Mieszkańcy zwracali uwagę na to by nie budować ponika na cmentarzu czy władza uwzględniła ich uwagi?
   Ponadto mieszkańcy mogą sobie pisać, zwracać uwagę na to czy na tamto i nic.
   Władza ich dostrzega gdy zbliżają się wybory.

 10. efaster dodano 7 lat temu

  ok. wszystko pięknie ale Drogie Panie Redaktorki nie przedłużajmy "uli" :)) Dajmy pszczołom spokojnie pracować 🙂

  A tak na poważnie, jest malutki błądzik zamiast ul. Kilińskiego jest "uli"

  Co do meritum, to było od początku do przewidzenia, że w tym roku nie uda im się tego zrobić i rozliczyć do końca 2015 roku, więc przerzucili się na kolejną perspektywę unijną na lata 2014-2020. Tylko tym razem muszą przekonać (ponoć już przekonali) okoliczne samorządy współpracy w ramach tzw. RIT-u, sprowadza się to do tego, że my robimy swoją cześć zadania (wykończenie tunelu, 3 etap wew. obwodnicy czy te centrum przesiadkowe, a gminy swoje (remont dróg, ścieżki rowerowe itp.) zadania oczywiście wszystkie mają służyć ogółu społeczeństwa :)) A że idą wybory (już w listopadzie) to nasz lokalny pis chce pokazać jaki to obrotny jest i że tylko rząd i marszałek przeszkadzają w rozwoju naszej "krainy mlekiem i miodem płynącej". Nasz siedlecki pis to mi trochę Kore Północną przypomina są przekonani o swojej nieomylności, lepiej wiedzą czego chce lud niż Oni sami, ba zaczyna stawiać pomniki "jednie słusznego" przywódcy. A prawda jest taka, że jesteśmy biedni i "nadzy" jak święty turecki i jedyny pomysł naszej władzy na inwestycje to "żebranie" o środki z UE (albo innych źródeł) przy jednoczesnym obrażaniu i nawet grożeniu prokuratorem Marszałkowi Struzikowi, tylko dla tego, że jest z PSL-u w koalicji z PO i oddawaniu błoni pod lombard. Szkoda, że Kudelski nie pochwali się jak to jego kolega partyjny prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak lotnisko buduje. Im tam w Radomiu też "piach w oczy wieje" a to używany terminal z łódzkiego lotniska musieli kupić i przerabiać, a to im przewoźnik uciekł, a to radio-latarni nie ma (dopiero jest w budowie) i tak można wymieniać i wymieniać. Zaryzykuję stwierdzenie, że do czego pis się nie dotknie zamienia się w g….. no wiecie sami

 11. gość dodano 7 lat temu

  Jak Forsa idzie na teatry i widowiska, budowle "kultury", rozwoju przemysłu NIE MA!, to skąd wziąć kasę? Tereny są, ale miasto nie potrafi? zainteresować inwestorów? Zresztą budżet pensje da, to po co się martwić! Tyle było zakładów przemysłowych w Siedlcach i wszystko padło. Teraz tylko markety i galerie!!!

 12. ojej dodano 7 lat temu

  Znowu ten Głowacki asekuruje. "A daj Pan spokój".

 13. hahahha dodano 7 lat temu

  śmiech na sali,znowu obiecanki cacanki,tak samo jak z ŻÓŁKIEWSKIM…

 14. zuzu dodano 7 lat temu

  PiSiorki nie chcą się przyznać, że niczego już nie zbudują, bo żaden bank nie da im kredytu. A że kochają władzę nade wszystko, to ściemniają myśląc, że z nas stado baranów a oni, wiadomo, pasterze. Matko przenajświętsza…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?