SPIN

Piknik z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Beata Głozak środa, 30 lipca 2014, 18:42 Aktualnie

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Siedlcach 10 sierpnia od godziny 11:00 na Placu Bankowym, odbędzie się piknik historyczny przygotowany przez firmę Saprad i siedlecką grupę rekonstrukcyjną Narodowych Sił Zbrojnych.. Rekonstruowane będą scenki z walk oddziałów powstańczych, odbędą się też gry i zabawy dla dzieci oraz nie zabraknie wojskowego poczęstunku dla zgromadzonych.

Odtwarzane wydarzenia będą przedstawiać żołnierzy oddziału „Koło” NSZ, który uczestniczył w Powstaniu. Rekonstruktorzy postarają się pokazać mieszkańcom, jak wyglądało rozbrajanie Niemców w dniu wybuchu Powstania, budowa i walki na barykadach, bombardowanie oraz likwidacja szpitali, gaszenie pożarów, pomoc rannym, ewakuacja powstańców. W czasie pomiędzy pokazami mieszkańcy będą mieli możliwość obejrzeć prezentacje przygotowane przez rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej NSZ Podlasie z Siedlec. W trakcie pikniku nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Warto pamiętać, że w Powstaniu brali udział nie tylko Warszawiacy, lecz także partyzanci z Podlasia. Niestety większość tych oddziałów partyzanckich nie mogła dołączyć do powstańców, ponieważ utrudniały im to wrogie ugrupowania. W związku z tym, niestety, podlascy partyzanci musieli wrócić w rodzinne strony, a powstańcy stracili szanse na zwiększenie oddziałów broniących Warszawy.
W rekonstrukcjach wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z Siedlec, Warszawy oraz Lublina.

Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Prezes siedleckiego oddziału Stowarzyszenia Koliber
Mateusz Paudyna

Program Pikniku

11:00 – Otwarcie pikniku historycznego. Krótka autoprezentacja grup rekonstrukcyjnych i rekonstruktorów.
11:20 – Przedstawienie sylwetki NSZ, wyświetlenie filmów promocyjnych GHR NSZ, zabawy dla dzieci.
12.40 – Pierwsza rekonstrukcja z serii rekonstrukcji upamiętniającej powstańców z grupy „Koło”, „Godzina W”
13.20 – Prezentacja: NSZ w Powstaniu Warszawskim
13:50 – Prezentacja: „Barwa i broń: partyzanci i ich wrogowie”. Zabawy dla dzieci.
14:40 – Druga rekonstrukcja: „Walki na barykadzie”.
15:20 – Prezentacja: NSZ w Okręgu Siedleckim; najważniejsze akcje w okolicach Siedlec; obozy partyzanckie w rezerwacie Jata. Zabawy dla dzieci.
16:40 – Trzecia rekonstrukcja: „Ewakuacja Starego Miasta”.
17:30 – Wyświetlenie filmu „Miasto Ruin”.
17:45 – Zakończenie pikniku.

17 komentarzy

 1. Plac Bankowy dodano 7 lat temu

  Co to, gdzie to? Strusiowe nazewnictwo?

 2. Przedstawienie sylwetki NSZ dodano 7 lat temu

  Przez okres wojny NSZ nie podjęło współpracy z AK
  Więc o co chodzi ?
  O co panu chodzi panie MP?

  • napisane jest jak wół dodano 7 lat temu

   Oddział Koło brał udział w powstaniu.

  • internetowy napinacz dodano 7 lat temu

   A panu o co chodzi? Nie podoba się że grupy rekonstrukcyjne robią pokazy? Ja przyjdę z rodziną, bo nie pamiętam by w Siedlcach odbywało się coś podobnego.

 3. Brawo NSZ ! dodano 7 lat temu

  przyjde z dziećmi na pewno

 4. ciekawy dodano 7 lat temu

  Jeszcze chwila a społeczeństwo zapomni o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich, dziś mówi się wciąż o Narodowych Siłach Zbrojnych, które oczywiście zasługują na zgodne z prawdą przedstawienie ich roli podczas II wojny światowej, ale co z innymi organizacjami obozu londyńskiego?

 5. rd dodano 7 lat temu

  Jedyny dotychczas naukowy tekst o udziale NSZ w Powstaniu Warszawskim http://nsz.com.pl/index.php/artykuly-i-opracowania/46-narodowe-siy-zbrojne-w-powstaniu-warszawskim

 6. Koliber? dodano 7 lat temu

  Pomysł pikniku wspaniały. Ale nie podoba się co wyprawia to stowarzyszenie w innych sprawach. Konkretnie chodzi mi o takie zachowania: http://www.spin.siedlce.pl/2014/07/31/protestowali-przeciwko-armii-czerwonej/
  Gdyby nie ofiara życia tych co wypędzili Niemców z Siedlec i leżą teraz na cmentarzu, to prawdopodobnie Stowarzyszenia Koliber by dzisiaj nie było. W ramach protestu zbojkotuję wydarzenie organizowane przez to stowarzyszenie.

  • Set dodano 7 lat temu

   Pomimo tego, ze nie zgadzam sie z ich postepowaniem w sprawie ktorej podlinkowles, z przyjemnoscia bede obecny z dziecmi na tej imprezie, to historia, tej nie zmienimy.

  • wkroczenie sowietów dodano 7 lat temu

   wpędzili Niemców, a później Polaków na Syberię. Takie było wyzwolenie

   • Twoja odpowiedź nie na temat. dodano 7 lat temu

    Mi nie podobał się protest KOLIBRA pod cmentarzem na którym są mogiły żołnierzy armii czerwonej. Moim zdaniem mogiła ma zapewnić godziwy spoczynek szczątkom żołnierza. To prawo moralne, a także obowiązek wynikający z umów międzynarodowych Prawo do upamiętnienia ma każdy żołnierz, z wyjątkiem zbrodniarzy wojennych. Dotyczy ono także żołnierzy armii agresora, naszych wrogów. Zresztą to prawo obowiązuje również wobec rozsianych na całym świecie mogił polskich żołnierzy, którzy nie zawsze traktowani byli jako sojusznicy czy wyzwoliciele.

    • hmm dodano 7 lat temu

     Dlatego nie wchodzili na teren cmentarza, tylko zrobili milczący protest. Szczerze wątpię, aby polskie cmentarze na Wschodzie były tak pielęgnowane jak ten w Siedlcach.

 7. zdegustowana dodano 7 lat temu

  A co na inscenizację powie KNP? http://niezalezna.pl/57920-korwin-mikke-atakuje-powstanie-warszawskie-nie-mialo-zadnego-sensu

 8. K-M dodano 7 lat temu

  http://korwin-mikke.pl/blog/wpis/za_chwile_zaczynam_spotkanie_podpisalem_oswiadczenie_oddzialu_rzeszowskiego/2312

 9. mieszkaniec dodano 7 lat temu

  A dlaczego na placu pana Strusa,czyż miasto nie ma własnego placu w centrum /większy ,bardziej dostępny/?Tak będzie teraz z każdą miejską i prywatną imprezą-wszyscy bęą coś organizowac przy galerii Pan Strus ma w tym interes ,ale czy mieszkańcy/PLAC JEST MAŁY WIĘC ZAWSZE TRZEBA SIĘ BĘDZIE KISIĆ JAK SARDYNKI W PUSZCE,A PO PIKNIKU HAJDA NA ZAKUPY BO O TO PRZECIEŻ CHODZI?Dziękuję ale ja ze swoimi dziećmi nie pójdę i moi znajomi również

  • Klub Obywatelski dodano 7 lat temu

   Bo p. Strus sponsoruje wydarzenie…..bo Koliber nie żebrze o państwowa kasę…bo Koliber sam się finansuje…bo Koliber….itd…itd….

   • patronat dodano 7 lat temu

    Pan Strus ma w tym interes, dlaczego więc Prezydent objął patronat nad tym piknikiem (TVWschód)
    Ile miasto w tym utopi gotóweczki.
    Ale co tam wybory idą.
    Jeszcze tydzień temu Koliberek mieszał Prezydenta jak umiał za patronat nad obchodami wyzwolenia Siedlec. O co w tym wszystkim chodzi?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?