SPIN

Protestowali przeciwko Armii Czerwonej

Aneta Borkowska czwartek, 31 lipca 2014, 12:19 Aktualnie, Siedlce

Dzisiaj przed godziną 11. grupa ok. 40 młodych osób związanych m.in. ze stowarzyszeniem KoLiber i Kongresem Nowej Prawicy zorganizowała protest pod cmentarzem Żołnierzy Armii Czerwonej. Chodzi o 70. rocznicę wyzwolenia Siedlec spod okupacji hitlerowskiej. Na miejsce przyszli ludzie z biało-czerwonymi flagami.

Młodzi twierdzili, że nie godzą się, aby datę 31 lipca 1944 roku określać mianem „wyzwolenia miasta”. Tym bardziej nie godzą się na mówienie, że wyzwolenia Siedlec dokonali żołnierze Armii Czerwonej i jak podkreślali nie chcą fetowania takiej daty.

– Nie możemy fetować święta wojsk państwa, które nas najechało – stwierdził jeden z obecnych na proteście. – W roku 1943 armia sowiecka wkraczając na ziemie polskie dokonywała czystek etnicznych, dokonywała ludobójstwa i eksterminacji naszych elit narodowych. Stąd właśnie sprzeciw młodego pokolenia przeciw świętowaniu rocznic wejścia tego typu ludzi – dodał.

protest3– Trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie jest wyzwolenie, ponieważ wszyscy wiemy, że to „wyzwolenie”, w cudzysłowie oczywiście, przyniosło ze sobą cierpienie dla wielu tysięcy Polaków, dla zesłańców, którzy byli zesłani na Syberię – powiedział Mateusz Paudyna, prezes siedleckiego oddziału KoLibra i organizator protestu. Odniósł się też jak stwierdził do głosów mówiących, że protestujący nie mają serca dla żołnierzy, którzy tu walczyli. – My protestujemy przeciwko Armii Czerwonej jako ogółowi, jako symbolowi systemowi zbrodniczego systemu, a zwykli szeregowi żołnierze są niczemu winni. Byli to często ludzie siłą wcielani do Armii Czerwonej. Są to poniekąd ofiary komunizmu. Albo to byli ludzie zmuszeni przez NKWD do bycia w tej Armii Czerwonej albo ludzie z wypranymi mózgami, którzy mieli tą propagandę sowiecką tak głęboko zakorzenioną – dodał.

Na miejscu była obecna także straż miejska, która po chwili odjechała. Na cmentarzu nie pojawił się nikt z siedleckich władz miasta.

(tekst zmieniony)

Zdjęcia z protestu TUTAJ

113 komentarzy

 1. Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

  Poszedłem dziś na cmentarz, a wiedząc, że nie będzie dziś oficjalnych obchodów byłem ciekaw co będzie się działo. Przyjechała SM, RDC, Tygodnik Siedlecki….wszyscy pewnie czekali na jakąś sensację…..a tu nic. Całe to zgromadzenie to wg mnie jak nic towarzystwo wzajemnej adoracji, nikt ich nie słuchał oprócz nich samych. Uwierzyli na ślepo w wpisy na Internecie, a poza tym pewnie jeszcze guru kazali być, by spełnić swój patriotyczny obowiązek. Komedia i żenada.
  Jeszcze jedno- chodząc po cmentarzu trafiłem na zbiorowe mogiły żołnierzy francuskich i włoskich jeńców obozu jenieckiego Stalag 366. Koliber Ci tego nie powie, bo widzą tylko skrawek historii, im wygodny.
  Cześć ich pamięci, ofiar II WŚ.

  • Tak było rok temu dodano 7 lat temu

   https://www.youtube.com/watch?v=iTIyAQ2ykf4

   • 123 dodano 7 lat temu

    koles!!! lewatywę mózgu sobie zrob!!
    a te komentarze w trakcie filmu…
    do chin i sandały kleic!!!

   • WSTYD dodano 7 lat temu

    Dużo komentarzy pod artykułem ma ewidentnie prorosyjski wydźwięk. To hańba dla żywych świadków historii oraz tych, którzy nie ulegli socjalistycznej propagandzie!

  • Henry dodano 7 lat temu

   Ktoś protestował przeciwko cmentarzowi czy przeciwko składaniu kwiatów pod pomnikiem ku czci Armii Czerwonej? Podróże kształcą, a wnioskując po powyższym komentarzu spacery to jeszcze za mało.

   A jaka szkoda, że na Palikota nie przyjechało RDC, Tygodnik i SM… prawda?

  • siedlczanka dodano 7 lat temu

   Dokładnie. Traktują chlopaczki historię wybiórczo podkreślając to co im do kampanii wyborczej pasuje. A jak Putin podejdzie za blisko naszej granicy to zwieją na zachód , jak wielu innych młodzienców co to więcej gadają niż robią. ..

 2. lolek dodano 7 lat temu

  Czy panie redaktorki potrafią liczyć, nie widać tu 40 osób.

  • Henry dodano 7 lat temu

   Było kilka grup po kilkanaście osób, nie każdy załapał się na zdjęcie, wielu ludzi dyskutowało między sobą. Pozdrawiam

 3. G.... prawda dodano 7 lat temu

  15 ludzi to nie czterdziestu.

 4. stiff dodano 7 lat temu

  Po uroczystości na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej zorganizowanej przez Koliber młodzi i odważni podjęli cenną inicjatywę wyjazdu do Donbasu. Tam będą wreszcie zmierzyć się z Armią Czerwoną. Powodzenia!

  • Siedlczanin dodano 7 lat temu

   Do Bombasu niech jedzie Jarosław z PiSem jak wtedy gdy popierali bandreowców w Kijowie niech teraz poprą czynem w Bombasie 😀

 5. Taki pan dodano 7 lat temu

  No to władzuchna się zlękła, może zaprzestaną podlizywania się sługom Putina i ich poplecznikom nie tylko w roku wyborczym…

 6. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  Czyżby władze siedleckie wystraszyły się haniebnego składania hołdu ? Pewnie jedzą obiadki i przedłużają licząc że młodzi się znudzą i pójdą jak w tamtym roku.

 7. Podziwiam młodych dodano 7 lat temu

  BRAWO!!!

  • ono dodano 7 lat temu

   Za co ? chyba że za głupotę

 8. przed cmentarzem dodano 7 lat temu

  przed mogiłami żołnierzy, którzy zginęli w walce z hitlerowskim okupantem, których śmierć być może uratowała życie dziadków stojącej tam dzis "młodzieży" – d*** trzymają transparent: "dość czczenia zbrodniarzy".
  Czy ktoś jest w stanie ocenic g**** tych co tam przyszli?
  I ten g**** mówi, że oni nic do tych mogił nie maja – maja coś do systemu. Więc pytam: CZY NA TYM CMENTARZU LEŻY SYSTEM, CZY PROŚCI LUDZIE, NAJCZĘŚCIEJ MŁODZI, KTÓRZY NIEŚLI NAM WOLNOŚĆ ? Którzy wyzwalali ludzi z obozów, karmili ich i leczyli?
  Niech jadą ze swoim "protestem' tam, gdzie stoją pomniki Stalina.
  To nie młodzież, to banda rozwydrzonych gówniarzy udających polityków.
  Niech ci od Korwina zainteresuja się jak idzie budowa pomnika na Cmentarnej, jak ich "sponsor" od list zbiera na ten pomnik datki pod kościołami.

  • Henry dodano 7 lat temu

   Na tym cmentarzu leżą żołnierze, którzy wedle dat na nagrobkach zmarli w październiku, listopadzie, grudniu… To nie są ofiary z frontu, to "żołnierze" zabici przez podziemie niepodległościowe w akcjach odwetowych za terror stosowany na ludności cywilnej. Pozdrawiam.

  • Ryszard dodano 7 lat temu

   "To nie młodzież, to banda rozwydrzonych gówniarzy udających polityków."

   DOBRE DOOOBRE!!! 🙂
   mam nadzieje ze cwaniaki wydadzą masę kasy na jesienna kampanie
   ludzie nie wybiorą żadnego a oni się finansowo spłukają…
   i wreszcie wyjada z tego miasta i z kraju za granice gary myc!!!

   • niezła beka dodano 7 lat temu

    Powyższy komentarz to esencja marzeń, planów i celów działań siedleckich włodarzy. Tylko kto zarobi na emerytury i spłatę zadłużenia…?

  • Ryszard Kalisz dodano 7 lat temu

   Niech pan Rysio zapyta się sybiraków i rodziny ofiar z Katynia, jakie Ruscy im wyzwolenie przynieśli

 9. Andrzej dodano 7 lat temu

  jakos trudno się doliczyć na zdjęciu tych 40 osób. No, ale dobrze że wśród modych ludzi są patrioci.

 10. bebeek dodano 7 lat temu

  Jakie 40 osob? widac na zdjeciu ze kilkanascie

 11. proszę dodano 7 lat temu

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.343952769091574.1073741838.117676628385857&type=1

  • Ryszard dodano 7 lat temu

   a co to jest proszę?? przedstaw się cwaniaku!!!
   gimbusem przyjechaliście pod pocztę ??
   ciekawe czy po spotkaniu poszliście na piwo?? czy od razu na spotkanie podziemne knuć kolejny cyrk.. ?? najgorsze jest to ze na to wasze stowarzyszenie pieniądze idą z moich podatków!!!

   • Cwaniaku dodano 7 lat temu

    Doucz się, że Stowarzyszenie KoLiber nie pobiera żadnych dotacji z budżetu państwa. Wystarczy przeczytać ich statut i prześledzić wydatki państwa na organizacje pozarządowe. To, że młodzi ludzie potrafią się zorganizować bez żerowania na pieniądzach podatników, najbardziej boli pasożytów spędzających czas wylewając frustracje na forach internetowych.

    • ssssxs dodano 7 lat temu

     Na forach to wy i wasi bracia wylewacie. W d byliscie i g w idzieliscie!! A z tym statusem to tak… juz lece! Poprostu nie zasne jak nie przeczytam! Jest mi to niezbedne do zycia! Bym tutaj cos wiecej napisal ale mialbym potem klopoty… wiec wez sie gosciu za robote.. najlepiej mycie garow w australii!

     • Ryszard Kalisz dodano 7 lat temu

      Komuś chyba potrzebna maść na ból d***

   • Siedlczanin dodano 7 lat temu

    to stowarzyszenie akurat nie zyje z dodatcji państwowch przeczytaj statut najpierw cwaniaczku 😀

 12. niezła beka w tym kolibrze dodano 7 lat temu

  Dnia 31 lipca 2014 odbył się w Siedlcach protest przeciwko oddawaniu czci Armii Czerwonej. 70 lat temu, 31 lipca 1944, wojska sowieckie zajęły miasto, co przez niektórych uznawane jest nadal jako akt wyzwolenia. Co roku w tym dniu władze miasta składają kwiaty pod pomnikiem postawionym w podzięce armii radzieckiej utrwalając tym samym wspomniany wcześniej mit wyzwoleńczy. Młodzi ludzie wyrazili swój sprzeciw wobec takich praktyk. Tym samym chcieli zwrócić uwagę na zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy zostali ofiarami nowych okupantów. W związku z tym zostały złożone kwiaty pod byłym Urzędem Bezpieczeństwa na ulicy Piłsudskiego, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary reżimu komunistycznego.
  Protest przy cmentarzu odbył się na ulicy, której zmianę nazwy z "Armii Czerwonej" zainicjowało Stowarzyszenie KoLiber ze skutkiem pozytywnym.
  Władze miasta na wieść o planowanym proteście najwyraźniej zrezygnowały ze wcześniej planowanej uroczystości.

 13. Piotr dodano 7 lat temu

  HA HA HA HA HA HA !!!
  i bardzo dobrze!!!
  pracze mózgów!! to jest wlasnie to!!!
  widać kim jesteście!!!
  Leszek Myśliński _ Twój wpis to mistrzostwo!!!
  "Całe to zgromadzenie to wg mnie jak nic towarzystwo wzajemnej adoracji, nikt ich nie słuchał oprócz nich samych. Uwierzyli na ślepo w wpisy na Internecie, a poza tym pewnie jeszcze guru kazali być, by spełnić swój patriotyczny obowiązek. Komedia i żenada.
  Jeszcze jedno- chodząc po cmentarzu trafiłem na zbiorowe mogiły żołnierzy francuskich i włoskich jeńców obozu jenieckiego Stalag 366. Koliber Ci tego nie powie, bo widzą tylko skrawek historii, im wygodny.
  Cześć ich pamięci, ofiar II WŚ."
  WIECIE KIM JESTEŚCIE??? szkoda mi tylko tych naiwnych osób którym pierzecie mózgi!!!

 14. ??????? dodano 7 lat temu

  "odbył się na ulicy, której zmianę nazwy z "Armii Czerwonej" zainicjowało Stowarzyszenie KoLiber ze skutkiem pozytywnym"

  Ze skutkiem negatywnym.
  Ulicy nie nazwano jak chcieli, a ivh wniosek nie był rozpatrywany przez RM.

  • niezła beka dodano 7 lat temu

   No właśnie, ludzie chcieli nazwy "Pamięci Ofiar Komunizmu" i KoLiber zebrał i złożył ponad 600 podpisów pod tą inicjatywą, jednak nie były one procedowane, żaden z radnych nie dostał informacji z Urzędu Miasta o złożonych podpisach. Czy zostało naruszone prawo? Jaki interes prezydent Kudelski miał w podkradzeniu inicjatywy i zmiany nazwy ulicy na taką, która wyklucza zabitych żołnierzy podziemia niepodległościowego i ofiary cywilne po II Wojnie Światowej

 15. Andrzej Krasuski dodano 7 lat temu

  Wyrzyk i Michowiecki niech się wezmą do roboty!!!
  Michow to pewnie za granica siedzi bo w tym kraju nikt o**** nie zatrudni
  a Wyrzyk niech się uczy historii bo jak widać wie cale G!!!
  a po za tym chłopie trochę rusz głową!!!
  jak by za tobą karabin stal to tez byś leciał i bronił Polski… jednak nie byłbyś w Polskiej Armii
  Po latach twojego pokroju kolesie z KPN protestowali by ze czyjeś dziecko uratowałeś jakiegoś zabitego Polaka…
  żal mi ciebie… weź się zabierz za jakaś robotę albo wyjedź za granice bo tutaj nic nie zrobisz… widać to na zamieszczonym zdjęciu… masa ludzi… masaaaa….!!!
  a idąc dalej… to właśnie od takich jak wy na świecie tworzą się grupy terrorystyczne.. bo kilu przywódcom nawali się w głowie i szukają naiwnych do zasilania szeregów…!!!

  • Set dodano 7 lat temu

   Co ciebie obchodzi czy i gdzie pracuja, od ciebie na zycie nie dostaja. Naucz sie polemizowac z argumentami, a nie z ludzmi.

  • ul. Bema 22, 08-110 Siedlce dodano 7 lat temu

   Proszę niezwłocznie zgłosić się na leczenie.

  • Też Andrzej dodano 7 lat temu

   Kiedyś pisał że się nie chciał sprzedać Michowiecki więc szacun dla niego ,a dla ciebie człowieku brak szacunku.

   • Maciek dodano 7 lat temu

    ok. Michowiecki nie dal się sprzedać, i jak on mówi i wy jest wielkim patriotą
    to czemu wyjechał za granice i nie pracuje jak patriota w naszym kraju tylko jak murzyn u jakiegoś barana ??

    • Lolo dodano 7 lat temu

     A skąd wiesz że wyjechał czy się po prostu domyślasz i siejesz pomówienia może. Czyli jak siedzi i coś robi dla Polski i działa za swoje to źle i mu się w portfel zagląda. Jak wyjechał zarobić jak 7 mln Polaków bo w tym kraju przez takich miernych pasożytów przy korytku i szkodników partyjnych nie ma pracy w tym kraju to już nie patriota. Czyli nie ważne co zrobi dobrego ważne by mu przywalić bo ktoś widać ma dużo brudu za pazurami i boi się takich Michowieckich. Przez takich jak ty Maciusiu ten kraj upada i ludzie są zmuszani do emigacji oraz biedy w kraju. Bądź pewny ty też poczujesz tego skutki bo wszystko się zwija jak roleta od dołu ku górze jesteś zwykłym pionkiem który tez zostanie zwinięty.

     • f-16 dodano 7 lat temu

      Ich po prostu boli to, że się nie dał zwerbować do PiSu. Jak startujesz z PiSu, to nie przeszkadza nawet to, że robiłeś skrobanki (Piecha, zawód: kandydat, w ciągu 2 lat startował z PiS na posła, senatora i europosła). Ale jak nie jesteś w PiSie to nawet będąc Matką Teresą będziesz diabłem wcielonym.

 16. Ryszard dodano 7 lat temu

  a to odwzorowanie siedleckiego kolibra…
  https://www.youtube.com/watch?v=gb_qHP7VaZE
  ubaw po pachy!!! 😀

 17. Set dodano 7 lat temu

  Wykiwali system, protestowali przeciw rocznicy ktorej w tym miejscu nikt nie obchodzil 🙂

  • Powiadasz... dodano 7 lat temu

   Wpisz na YouTube "SLD i PiS oddają hołd Sowietom w Siedlcach", obejrzyj, wróć i przeproś.

   • Set dodano 7 lat temu

    W 2014 protestowali przeciw obchodom z 2013 ? Wrocilem, obejrzalem, przeprosin nie bedzie..

    • na kolanach do Częstochowy dodano 7 lat temu

     Ciekawe co cały dzień pod cmentarzem robili ludzie od pana Tchórzewskiego z przyklejonymi telefonami do uszu…

 18. Michał dodano 7 lat temu

  cytuje tutaj fajny tekst … Odpowiedzmy sobie wreszcie na tytułowe pytanie: tak, Kongres Nowej Prawicy jest partią prawicową, choć nie do końca, to raczej centroprawica. Możemy natomiast z całą pewnością uznać, że KNP nie jest partią konserwatywną. Korwinizm jest bowiem ideologią, w dodatku mocno utopijną, i — jak każda ideologia — na pierwszym miejscu stawia zgodność wszystkiego ze swoimi dogmatami. Nieważne czy coś działa czy nie działa, nieważne czy jakieś rozwiązanie, które sprawdziło się w Szwecji, w Chinach, w USA czy w jakimś innym kraju, będzie równie dobrze funkcjonować u nas, ważne jest tylko to, by było poprawne ideologicznie. Dla konserwatysty takie rozumowanie jest nie do przyjęcia. Polski konserwatysta powinien mieć wolnościowe poglądy (ale dlatego, że tradycja naszego kraju jest wolnościowa, a nie dlatego, że nakazuje tak jakaś doktryna), jednak niekoniecznie w skrajnej, zideologizowanej, oderwanej od rzeczywistości formie.

  Ktoś ma jeszcze jakieś pytania ???

 19. Powtarzają się wpisy dodano 7 lat temu

  Tak wychodzi gdy art. ukazuje się oo 12, a komentarze hurtowo wstawia się o 21.

 20. ciekawy dodano 7 lat temu

  Koliber psioczy wciąż na siedlecki PiS a dziwnym trafem niektóre nazwiska jego zwolenników i władz miasta z PiS są tożsame.

 21. pogoń dodano 7 lat temu

  To całe towarzystwo to, jak słusznie zauważono w pierwszym komentarzu, towarzystwo wzajemnej adoracji. Grupa ma dwóch, może trzech liderów, którzy chyba pomyśleli, że z braku predyspozycji do innych życiowych zadań wezmą się za politykę. W pewnym stopniu mogą czuć się już zadowoleni. Znaleźli sobie kilkunastu, kilkudziesięciu "wyznawców", którym można wmówić wszystko i nakłonić do walki. Walka ta często przez nich merytorycznie jest niezrozumiała, ale walka jest słuszna, bo tak mówią "liderzy", bo "liderzy" dają przekaz "zabawa w politykę jest teraz trendy". Wiele haseł oderwanych od realiów, a wiele działań może stanowić przykład najczystszej odmiany populizmu. Manipulacja pełną gębą. Szkoda mi ich (przypomina mi się sytuacja z Samoobroną kilka dobrych lat temu albo ostatnio z Ruchem Palikota – ich popularność i medialna zauważalność też była dynamiczna lecz i krucha i krótka). Szkoda mi też czytających, że tracą 5 minut, może więcej (ja jeszcze więcej, bo kleję ten komentarz dodatkowych 5 minut) na zajmowanie głowy marginalnymi sytuacjami z tzw. "życia miasta".

  Głośno krzyczącym tu (i nie tylko) zalecam bardziej dociekliwą naukę historii, co za tym idzie mniejszą jej wybiórczość (nie można pewnych rzeczy w niej pomijać dla własnego widzimisię) oraz większą zapobiegliwość na przyszłość, aby podobnej gafy jak ta z dzisiejszym protestem o nic (bo ad meritum żadnego hołdu nie było) nie walnąć.

  • Arek dodano 7 lat temu

   text BAJECZKA!!! dobrze trafione!! ciekawe czy tym liderom cokolwiek co tutaj piszemy w ogóle dociera do ich skrzywionego ego…
   ludzie sfrustrowani i z kompleksami!!!
   wyjazd za granicę myc gary!!! Siedlce wolne od KPN!!! 😀

  • dlaczego? dodano 7 lat temu

   Dlaczego zabraniacie młodym protestować? Dlaczego zabraniacie im "bawić się" w politykę?
   Dyskutujcie z argumentami na podstawie historii , tego, jak było naprawdę, anie jak napisali o tym w czasach PRL.
   Pozwólcie młodym zabrać głos, pozwólcie im być aktywnymi ludźmi. Jeśli nawet według niektórych adwersarzy błądzą, to te ich działania nie przynoszą szkody, a wzbudzają tylko dyskusję o tamtych czasach.
   Pozwólcie młodym na interesowanie się historią swojego miasta.
   Jeżeli piszą, że tam są pochowani żołnierze, co zginęli po wyzwoleniu miasta, to może mają rację, że jednak nie walczyli z okupantem tylko z Polakami. Udowodnijcie, że było inaczej.
   Kiedyś, w latach 80-tych byłam na wyjeździe z zaprzyjaźnionym miastem w Kirowie, oprócz organizowanych przez tamtejsze władze spotkań z różnymi środowiskami, nie można było oddalać się w inne miejsca, ale spotkałam tam starszego człowieka i po rosyjsku /średnio znałam język/ zapytałam za co ma tyle medali. Poopowiadał o tych medalach i o jednym powiedział, że to za Polskę, bo prawie 2 lata był w Mińsku Mazowieckim. Zapytałam, że jak dwa lata to pewnie nie w czasie wojny, bo przecież szli na Berlin. On odpowiedział, że od 46 do 48 roku. Po tym jak to usłyszałam, po prostu odwróciłam się od niego i odeszłam. Wtedy byłam młodą dziewczyną i bałam się wypytywać dalej, ale zrozumiałam o co chodzi. Teraz wypytałabym o wszystko i zapamiętałabym nazwisko.
   Nie każdy radziecki żołnierz to dla nas bohater.

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Po prostu zmasakrowali samych siebie, a po drugie- czy takie zgromadzenie nie wymaga zezwolenia?

   • M.Cz dodano 7 lat temu

    @Leszek Myśliński tak, idź na policję konfidencie, w 1946 też byś doniósł

    • :D dodano 7 lat temu

     ile Ty masz lat gimbusie?
     KPN'owcy mogą zadawać pytania a p. Myśliński nie?
     Niewygodne pytanie?
     Skoro jesteście tacy praworządni to zgodę raczej mieliście więc czemu człowieka wyzywasz od konfidentów?
     Sumienie dręczy?

    • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

     Jasne, Mała Czarna, szkoda tylko, ze urodziłem się 20 lat później, hehe.

     • f-16 dodano 7 lat temu

      Co za tupet żałować, że nie było się donosicielem w 1946…

   • Wibrtator i % dodano 7 lat temu

    Społaczniaka najboardziej obchodzi co robią inni, a on sam nic nie robi tylko wylewa żółć na forach i w komentarzach z frustracji.

  • Furer Kaczor dodano 7 lat temu

   dobrze że w KNP jest kilka liderów a nie jeden błazen tak jak w pisie.

 22. Michał ----> Siedlczanin - racjonalista dodano 7 lat temu

  Szkoda, że młodzież zarówno z Kolibra, jak i KNP nie zechciała poszerzyć swojej wiedzy na temat ciężkich walk o nasze miasto w 1944 r.

  Nie wypisywaliby wówczas takich bzdur, typu: "Na tym cmentarzu leżą żołnierze, którzy wedle dat na nagrobkach zmarli w październiku, listopadzie, grudniu… To nie są ofiary z frontu, to "żołnierze" zabici przez podziemie niepodległościowe w akcjach odwetowych za terror stosowany na ludności cywilnej", ani nie musieliby wykazywać się wyjątkowo nonszalanckim tupetem stwierdzając, iż władze miasta uciekły przed nimi.

  Błądzącej młodzieży często w zakłamanej historii dla politycznych celów prawicy polecam do przeczytania następującą pozycję: "Na przedpolu Warszawy" autor: Wojciech Kempa, Siemianowice Śląskie 2007, wyd. www.pw44.pl

  Rozdział poświęcony bitwie o Siedlce, oraz o przygotowaniach do niej i wydarzeniach poprzedzających z pewnością niejednemu otworzy oczy na tyle szeroko, by zastanowił się, czy aby na pewno ofiary – a raczej ich liczba – zasługują na takie pikiety zakłócające rocznicę ich śmierci. Pytanie tylko czy zechcą zmierzyć z faktami i sięgną po tą książkę?

  Pozdrawiam

 23. Profanacja dodano 7 lat temu

  Cmentarz nie jest miejscem do protestów!

  • Maciek dodano 7 lat temu

   ale oni biorą się za katolików
   a świecki krzewiciel wiary… pfffffff….
   lewatywa mózgu jemu potrzebna!!!

   • f-16 dodano 7 lat temu

    Miejscem protestu nie był cmentarz, tylko ulica, przy której stoi pomnik na cześć Armii Czerwonej. O "lewatywie mózgu" może tu pisać tylko ktoś po lobotomii.

    • Maciek dodano 7 lat temu

     o jakiś ty pyskaty…
     uważasz się za katolika to nadstaw drugi policzek!!!
     kieruje się twoim mentorem Korwinem
     ok z tą lewatywą to mój błąd przepraszam…
     jesteś przetoce mózgowej!!!

 24. ...... dodano 7 lat temu

  gówniarzeria…….

 25. rd dodano 7 lat temu

  Cmentarz ACZ powstał już po wojnie. Grobów jest tam 257, jednak tylko na niektórych widnieją tabliczki z nazwiskami (i datami zgonu). Istnieją natomiast spisy pochowanych, historycy bez trudu mają do nich dostęp, choć w wielu przypadkach z informacją NN bo przy ekshumowanych zwłokach brakowało dokumentów pozwalających na identyfikację.
  Na cmentarzu pochowanych jest w sumie ok. 20 tysięcy osób. Wśród nich są także ( w większośći) jeńcy radzieccy i włoscy zmarli w Stalagu 366 funkcjonującym w czasie wojny na terenie jednostki wojskowej znajdującej się za płotem cmentarza.
  Są tu pochowani także żołnierze radzieccy, którzy zginęli w walkach o Siedlce (zginęło ich tu ok. 3500) i ci którzy zmarli z ran w szpitalach polowych. To również miejsce pochówku czerwonoarmistów, których zwłoki zostały ekshumowane w latach 1945-1947 na terenie powiatów siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego.
  Pochowano tu także żołnierzy przeniesionych podczas likwidacji mauzoleum Armii Czerwonej (w 1968 r.), które znajdowało się w centrum Siedlec. Siedlce były więc jednym z pierwszych miast w Polsce, które zlikwidowały Mauzoleum przy głównej ulicy miasta przenosząc zwłoki na ubocze!!! i to w czasach największego "sojuszu" z ZSRR.

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Koliber (czyt Paudyna) tego nie powie. Za kilka lat będą twierdzić, że to NSZ wyzwoliło Siedlce.

   • %% Pan Wibrator % dodano 7 lat temu

    A ciekawe co pan Myśliński powie? Może by chciał kwiaty złożyć sowietom?

  • Profanacja dodano 7 lat temu

   To wyobraź sobie. Że stoję pod cmentarzem, gdzie leży twoja rodzina, z transparentem: "dość czczenia zbrodniarzy". Jak byś nazwał takie zachowanie? Kto dał wam prawo do nazywania pochowanych tam ludzi zbrodniarzami. Cmentarze zarówno polskie, rosyjskie jak i niemieckie, powinny być otoczone czcią i szacunkiem, ponieważ niezależne od stosunku do byłego okupanta, są to miejsca spoczynku i część polskiego dziedzictwa.

   • f-16 dodano 7 lat temu

    Pomnik nie jest ku czci żołnierzy poległych w walkach o zdobycie Siedlec, tylko ku czci Armii Czerwonej. Ostatnie zdanie napisz na portalu ze Lwowa, ciekawe co Ci odpiszą.

 26. waza dodano 7 lat temu

  Gdyby było zdrowe społeczeństwo i to zdrowe społeczeństwo wybrało by zdrową władzę to takich kwiatków po prostu by nie było

 27. banda d..i dodano 7 lat temu

  Może w takim razie któryś z tych koliberskich mózgów powie mi kto wyzwolił Polske,skoro nie zrobiła tego AC? Amerykanie? Eskimosi? Ufo może?? Znowu zaczyna się fałszowanie historii?

  • to ty jeszcze nie wiesz? dodano 7 lat temu

   Przecież Polskę wyzwolili bracia Kaczyńscy.
   Za to w Siedlcach będzie pomnik jednego z nich – narazie.
   Mnie zastanawia jeszcze jeden bezsens w ględzeniu tych "patriotów". Otoż oni twierdzą, że A CZ była armia okupacyjna i niosła ze soba zniewolenie.
   A w nastepnym zdaniu dowodzą, że upadkowi PW winien jest Stalin bo zatrzymał wojska na Wiśle nie WYZWALAJĄC Warszawy.
   To jak to w końcu jest?

   • Nie wiesz jak było dodano 7 lat temu

    a czepiasz się irracjonalnych skojarzeń z pomnikiem. A pomnik ku czci Armii Braterskiej w centrum miasta to Ci 50 lat nie przeszkadzał?
    "Otoż oni twierdzą, że A CZ była armia okupacyjna i niosła ze soba zniewolenie."
    A ty tak nie twierdzisz? No to masz nakładzione do głowy propagandy komunistycznej z PRLu jacy to wyzwoleńcy z rych Sowietów i ile im zawdzięczamy. A nie wiesz o tym, że po wkroczeniu do Polski wspólnie z Niemcami 17 września wybił Polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach? A nie doczytałeś, że AK walczyła razem z ACz i wyzwalała Lwów i Kijów, akcja "Burza", a potem Stalin wybił żołnierzy z AK? Dlatego w Powstaniu Warszawskim było za mało Akowców i za mało broni, bo wcześniej tam poszło walczyć.
    "A w nastepnym zdaniu dowodzą, że upadkowi PW winien jest Stalin bo zatrzymał wojska na Wiśle nie WYZWALAJĄC Warszawy."
    A to nie wiesz, że o pomoc Powstańcom u Stalina zabiegał Mikołajczyk, interweniował nawet Churchil, ale Stalin się uparł, bo bardzo mu zależało na zniszczeniu Armii Krajowej, nie pozwolił nawet Aliantom na lądowanie samolotów na opanowanych przez Sowietów terenach, żeby zrzucić Powstańcom broń i żywność. Nie wiesz, że były loty z RAF-u, wiele samolotów zestrzelili Niemcy i przeważnie zrzuty nie trafiały do Powstańców. Niestety, tylko w ten sposób pomagali Alianci. Są głosy, że gdyby nawet Powstanie Warszawskie nie wybuchło, to Stalin niby w walce z Niemcami i tak wybiłby żołnierzy AK. Stalin przygotowywał się do okupacji Polski, która potem nastąpiła. Kto rządził w Polsce? Komuniści, co poddali się Stalinowi. Kto przez wiele lat był więziony i mordowany? Żołnierze AK i Podziemia.
    Nie wiesz, że Armia Radziecka wyszła z Polski dopiero w 1993 roku???
    To nie jest bezsens, to fakty. A Ty uważając Stalina i Armię Czerwoną za wyzwolicieli, robisz z siebie głupka i idiotę i jeszcze forsujesz swoje bezmyślne komunistyczne brednie innym. Wkurzyłeś mnie.

    • potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy mózg już ci wysechł? dodano 7 lat temu

     Wykazałam brak logiki w wypowiedziach przeróżnych głupków udających polityków i mędrców.
     Skoro uważają Stalina za okupanta, to dlaczego do tego okupanta maja pretensje za brak pomocy?
     Nigdzie nie twierdziłam, że było inaczej – pokazuje tylko głupotę tych "młodych" z wypranymi mózgami. Nie przypisuj mi tego – czego nie napisałam.
     Faktem jest, że Siedlce spod okupacji hitlerowskiej wyzwoliła ACz – oczywiście AK brało w tym udział, ale samo AK nic by nie zrobiło.

     • f-16 dodano 7 lat temu

      Brak pomocy Powstańcom Warszawskim przez Stalina jest tylko kolejnym dowodem na to, że on Polski nie wyzwalał, tylko zdobywał dla siebie. Logika się kłania, młodzi mają rację.

     • ddo tej co zarzuca, że mózg mi wysechł dodano 7 lat temu

      "Wykazałam brak logiki w wypowiedziach przeróżnych głupków udających polityków i mędrców.
      Skoro uważają Stalina za okupanta, to dlaczego do tego okupanta maja pretensje za brak pomocy?"
      Kobieto! Nie wykazałaś braku logiki w czyimś myśleniu tylko swoją głupotę i łopatologiczne rozumienie historii.
      Pretensje to można mieć do swojego faceta, że na kolację się spóźnił.
      Tu chodzi o interpretację faktów historycznych. Gdyby Stalin nie napadł na Polskę, gdyby pomógł Powstańcom i gdyby nie zabijał Polaków można byłoby ACz nazwać braterską.
      A czy Ty potrafisz wyciągać wnioski, czy mózg Ci już uwiądł z nadmiaru głupoty?

   • do "to ty jeszcze nie wiesz" dodano 7 lat temu

    A Ty nie wiesz, że też w sierpniu 44 było powstanie w Paryżu, o którym nawet De Gaull nie wiedział i alianci namówili go i sami pomogli i Paryż po tygodniu był wolny od Niemców. Chociaż hitler też nakazał zniszcyć miasto na czele z wieżą Eiffel'a. I potem po wojnie jakoś nie było słychać, żeby amerykańskie wojska narzucały ustrój i władzę we Francji i żeby ich wojska stacjonowały, a Ameryka jakoś nie chciała "zapłaty" za pomoc w wyzwoleniu tak jak Stalin zrobił z Polską.

    • oczywiście dodano 7 lat temu

     tylko dlaczego macie o to do niego pretensję?
     tak rozumując AC powinna wejść do Warszawy jako agresor – i byłaby powtórka z z 17 wrzesnia 1939

    • a do kogo pretensja o to dodano 7 lat temu

     Stalinowi alianci POZWOLILI zająć Polskę. Miał ich błogosłąwieństwo

  • Stary ZOMOwiec dodano 7 lat temu

   A to Polska wyła wolnym i nie zależnym krajem po wojnie? Wszyscy pytają kto wyzwolił,a nik nie widzi że ktoś zniewolił. No chyba że komuna i stan wojenny dla ciebie to szczyt swobód

 28. stiff dodano 7 lat temu

  A co tu pisać młodym "Korwinowcom", tak i ich guru od czasu do czasu odbija. Ich działalność to bezsensowny lans. Do szkoły nie chciało się chodzić, czytać książek, słuchać mądrych ludzi to taki właśnie mamy efekt.

  • f-16 dodano 7 lat temu

   Kogo słuchać? Tutejszych komuchów, którym psioczenie na KPN (Konfederację Polski Niepodległej) od PRLu tak się wryło w mózgownicę, że nie potrafią zastosować innego skrótu (KNP) do dziś?

 29. Adam J. dodano 7 lat temu

  młody piękny i inteligetny

  kolega z KPN w mieście Siedlce mieszka
  pranie mózgu robi ten nasz koleżka
  wypierze wykręci młodych ponęci
  plakaty pomaluje gimbusem pojeździ
  żydów nie lubi i tym się chlubi
  za zastanawiam się kiedy
  w tym wszystkim się zgubi…

 30. M.Cz dodano 7 lat temu

  Jeszcze tylu b*** beczących nad protestem przed radzieckim cmentarzem i nad tym, że Kolibranci nie znają historii to nie widziałem jeszcze nigdzie, przypominam wam datę 17 IX 1939, mówi wam to coś? Otóż ta armia nad której losem której losem tak ubolewacie zaatakowała Polskę, więc praktycznie po hitlerowskim okupancie przyszedł radziecki. Do szkoły komuchy!

 31. M.Cz dodano 7 lat temu

  Po za tym to jest protest nie przeciwko żołnierzom ale przeciw oddawaniu im czci

  • Ada dodano 7 lat temu

   przeczytaj co napisales
   nie przeciwko żołnierzom ale przeciw oddawaniu im czci…
   rozumiesz ??
   nie jest to protest przeciwko ludziom którzy wywołali bili się w wojnie ale przeciw tym wojnie…
   nie jest to protest przeciwko uzdatnianiu wody ale przeciwko brudnej wodzie…
   nie jest to protest przeciwko okresie letnim – lato 2014 ale przeciwko ludziom którzy wtedy odpoczywają na urlopach…
   nie jest to protest przeciwko producentowi klawiatury na której napisałeś to zdanie bez sensu ale przeciwko twory tej klawiatury…

   człowieku jak ty żyjesz ???

   • Ada dodano 7 lat temu

    sorry za literówki ale już tego czytac się nie da…
    dobrze ze już weekend…

    • M.Cz dodano 7 lat temu

     Ado, potwierdzasz stereotyp ,że kobiety nie umieją myśleć logicznie. To co Ty napisałaś nie jest analogią. Odpowiadając na pytanie "na bogato" 😉

    • f-16 dodano 7 lat temu

     Żołnierz jak żołnierz, ma rozkazy, ale ich wypełnianie to jeszcze nie powód, aby otaczać go czcią. Zastanów się nad tym przy weekendzie.

 32. ale czerwono na forum! lewacy dostali wścieklizny dodano 7 lat temu

  lepiej zasuwajcie do "wyzwolicieli" z kwiatami, jak władze miasta w końcu czmychnęły (oby na zawsze)

  • pogoń dodano 7 lat temu

   I tak oto "liderzy" przeprali mózgi swoim wyznawcom, aby ci nie baczyli na nic tylko atakowali. Wszelkie ataki na nich samych lub nawet krytyka – merytoryczna będzie uważana albo za polemikę "czerwonych", "lewaków", a w innych wątkach "urzędasów". Oni nie potrafią dyskutować. Widzą tylko jedno, a wszyscy inni, o odmiennych poglądach, to wrogowie.

  • Wolne Miasto Siedlce dodano 7 lat temu

   Jasne, jeśli ktoś ma inne zdanie i trochę myśli, to od razu jest czerwony. I zapamiętaj prawiczku z mózgiem kolibra (nie mylić z pięknym ptaszkiem)- Siedlce jest wolne od nacjonalizmu i faszyzmu.

   • do Wolnego Miasta Siedlce dodano 7 lat temu

    Dobrze, że masz inne zdanie w ocenie Armii Czerwonej i Stalina i Armii Krajowej, ale to Twoje zdanie nie powinno być zaprzeczaniem faktów. Co do myślenia to na pewno myślisz inaczej niż np. ja, bo masz inne doświadczenia życiowe. Zatem niesłuszny wyciągasz wniosek, że mam mózg kolibra. Ale możesz się tak dowartościować, wolno Ci. Możesz nawet być czerwony, ale wiedz, że Twoje promowanie komunistycznych poglądów napotka sprzeciw.
    Piszesz, że "Siedlce jest wolne od nacjonalizmu i faszyzmu".
    Dodam: "Siedlce są wolne od komunizmu".

    • ??? dodano 7 lat temu

     Komunizmu to nawet w CCCP nie było. Dlaczego miał by być w Siedlcach, teraz?

   • Piotr i Paweł dodano 7 lat temu

    dobre 🙂 !!!

  • Lewicowiec dodano 7 lat temu

   Uważaj żebyś Ty przypadkiem rzeżączki nie dostał od tych bzdur którymi Cię karmią pseudospecjaliści od historii. Przeczytaj książkę o której wspomniał siedlczanin racjonalista to może będzie jeszcze ratunek dla Ciebie. I nie wysyłaj nikogo gdzieś, bo i dla Ciebie znajdzie się miejsce poza Polską du…u

 33. artór dodano 7 lat temu

  Wyznawcy Jarka próbują zawłaszczyć sobie prawo do bycia patriotą, tylko oni znają historię, prawdziwą historię – żadnych kompromisów, żadnych dyskusji. Tak samo otumanieni propagandą jak ci młodzi czerwonoarmiejcy.

  • do artóra dodano 7 lat temu

   Twoja ocena jest fałszywa, bo dyskusja jednak jest, chociaż z lewej strony częśćiej atakowani są młodzi co protestują, a z prawej częściej przytaczają fakty z historii.
   Dałam tu głos, chociaż nie jestem wyznawcą Jarka i nie zawłaszczam sobie prawa do bycia patriotą, a JKM uważam za niepożytecznego i***. Trudno jednak nie przyznać, że to dzięki śp. Lechowi Kaczyńskiemu Powstańcy zostali odpowiednio uhonorowani i uznani za bohaterów. I to LK przywrócił godne uczczenie Święta Niepodległości. Przez 60 lat nikt przedtem tego nie zrobił. Przez 60 lat uczyli nas w szkole, że cała AK to bandyci, a Armia Czerwona wyzwoliciele i przyjaciele. Tak, tak, pamiętam z liceum. Przez 60 lat o walczących z komunistami po wyzwoleniu nie wolno było mówić inaczej niż "bandyci". A oni tylko walczyli o Polskę i nie chcieli w niej komunizmu.
   Teraz jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Czy to jest propaganda? Teraz są wydobywane szczątki Żołnierzy Wyklętych pomordowanych przez komunistów. Czy to propaganda?
   Tak się żalisz na brak kompromisów ze strony "prawiczków".
   A nie przyszło Ci do głowy najpierw zastanowić się na jakie kompromisy wobec tych więzionych po wojnie i tych co oddali broń, zdobyli się komuniści? Czy dyskutowali? Czy sprawiedliwie osądzali?
   Jakich Ty teraz spodziewasz się kompromisów od tych, co nazywasz "otumanionych propagandą"? Zaproponuj coś. Zobaczymy.
   Tara

 34. rd dodano 7 lat temu

  Członkowie KNP zastanówcie się o co wy właściwie walczycie. Janusz Korwin-Mikke w 1 sierpnia krytykuje POWSTANIE, dla mnie to cios poniżej pasa wobec powstańców!
  http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/korwin-mikke-chce-sadzic-przywodcow-powstania-warszawskiego/pqltd

  • Wtajemniczony dodano 7 lat temu

   Podobnie jak wielu Powstańców słusznie krytykuje decyzję o wybuchu Powstania, natomiast walczących ludzi chwali. Janusz Korwin-Mikke w Powstaniu Warszawskim stracił matkę, ale ty wiesz lepiej i lecisz pierwszy do oceniania.

 35. ciekawy dodano 7 lat temu

  Zgroza i tyle http://niezalezna.pl/57920-korwin-mikke-atakuje-powstanie-warszawskie-nie-mialo-zadnego-sensu

 36. rd dodano 7 lat temu

  Współczuję młodzieży z KNP macie … przywódcę. W rocznice Powstania tak mówić!!!
  http://niezalezna.pl/57920-korwin-mikke-atakuje-powstanie-warszawskie-nie-mialo-zadnego-sensu

  • Wtajemniczony dodano 7 lat temu

   Patrz pan, Powstaniec Warszawski w rocznicę powstania tak mówi:
   http://tnij.org/5qg5y3a

 37. obserwator II. dodano 7 lat temu

  NRD miało młodzież w FDJ,ZSRR miał Komsomoł,Polska za komuny miała ZMS,a Polska za demokracji ma poplątanie z pomieszaniem bo nikt w tej organizacji nie wie o co chodzi a drzeć się to karzdy głupi potrafi a szczególnie grupowo bo w Polsce grupowe krzyki są w modzie a szczególnie w jednej partii.

  • Wtajemniczony dodano 7 lat temu

   A to ciekawe, bo protest był cichy i ani jeden okrzyk nie padł. Przy okazji polecam lekturę słownika ortograficznego w miejsce rozpamiętywania swojej młodości za komuny.

 38. Marek dodano 7 lat temu

  powiem tak…
  co byśmy nie napisali to i tak nic nie da.. strata czasu…bo KNP i jego liderzy i tak przekręca to na swój tor tak jak każda partia robi, i grupa społeczna chcąca być u władzy jakiegokolwiek państwa…
  taka jest natura człowieka ze chce wiedzieć i chce kierować…
  ktoś powiedział tak…
  trzeba patrzeć partiom i grupom na ręce…
  OK niedługo wybory
  ja już wiem na kogo będę głosować
  NAPEWNO NIE NA….
  i teraz bądź mądry Polaku i dokonaj dobrego wyboru…
  ale zastanów się kilka razy a jak się zastanowisz to się prześpij i następnego dnia podejmij decyzje!

 39. nakaz dodano 7 lat temu

  nawet bobryk, prządka i inne czerwone NIE ZŁOŻYŁY KWIATÓW ! chazarowie nakazali.

 40. Beny dodano 7 lat temu

  Sochacka to nasycona PZPR ,Kudelski to ZSL to miasto i ludzie mają być normalni na co wy liczycie.

  • czas na zmiany w e władzy dodano 7 lat temu

   I co z tego wynika?PZPR i ZSL to partie minionego okresu.Pozmieniali sobie szyldy,ale sami się nie zmienili.Ci sami ludzie ciągle u władzy. NAJWYŻSZY CZAS NA ZMIANY.

 41. MIREK dodano 7 lat temu

  KM NIE POPISAŁ SIĘ PI…ĄC TAKIE RZECZY O POWSTANIU WARSZAWSKIM-TO CHORY CZŁEK A PAN VICE PREZYDENT-WSTYD ZA POPRZEDNI ROK OJ WSTYD I HAŃBA ŻE ZA PAN BRAT KŁANIAŁ SIĘ Z CZERONĄ HOŁOTĄ

  • Lewicowiec dodano 7 lat temu

   A Ty jaką jesteś ho…ą p…e?

 42. w jednym dodano 7 lat temu

  To Sochacka była w PZPR???????????????????

 43. Beny dodano 7 lat temu

  PYTACIE O SOCHACKĄ MORZ TO BYŁY MILICJANT A ONA Z KAZIEM PARYŁA PRACOWAŁA I DZIAŁA OSTRO ZA CZASÓW PRL W URZĘDZIE MIASTA .

 44. Zorro dodano 7 lat temu

  PRZYKLEI SIĘ WSZĘDZIE BYLE KASA , PRZYPOMNĘ BYŁA PROTESTOWAŁA PRZECIWKO GALERII A DZISIAJ RAZEM Z KUDELSKIM TO ŚWIADCZY ŻE TO WSTYD DLA MIASTA TA SOCHACKA .AMEN

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?