SPIN

Były prezes powalczy o odszkodowanie

redakcja sobota, 16 sierpnia 2014, 17:15 Siedlce

Były prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Siedlcach będzie dochodził swoich praw w sądzie pracy. Andrzej Grundland wniósł pozew o odszkodowanie za jego zdaniem, bezpodstawne odwołanie go z funkcji prezesa spółki. Rozprawa odbędzie się na początku września.

– Wniosłem pozew o odszkodowanie, ponieważ pan prezydent obiecał mi pracę prezesa Zakładu Utylizacji Odpadów na rok. Na tyle się umawialiśmy i według mnie prezydent nie dotrzymał danego mi słowa. Teraz sprawę rozstrzygnie sąd pracy i ustali jaki był stan faktyczny. Według mnie przesłanek do odwołania mnie z tego stanowiska nie było – stwierdził Andrzej Grundland.

Oficjalnie Grundlanda nie odwołano z funkcji prezesa. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski tłumacząc sprawę zmiany na stanowisku szefa spółki twierdził, że zakończyła się 5-letnia kadencja zarządu, a Grundlanda po prostu nie rekomendowano na kolejną. Zdaniem byłego prezesa, wspólna kadencja go nie obowiązywała, bo powołano go na rok. Dlatego według niego cały czas należy mówić o odwołaniu.

zuo 1

Zwolniony, bo nie odpuszczał? Były prezes ZUO tłumaczy

– Przygotowano co prawda uchwałę przy powołaniu mnie, że to jest na wspólną kadencję, ale miałem wyraźnie przy stole powiedziane, że jestem zatrudniony na rok czasu. Pan prezydent powiedział, wręcz, że dopóki on będzie prezydentem ta sprawa będzie załatwiona. Świadkami są skarbnik i wiceprezydent. W związku z czym ja już nie dbałem o szczegóły. Skoro daliśmy sobie z prezydentem słowo, że praca jest na rok czasu, a ja ten rok przyjąłem to wystarczy. To jest umowa cywilno-prawna – podkreślił były prezes.

Andrzej Grundland ma też wątpliwości co do samego sposobu w jaki zakończono z nim, jako prezesem współpracę. Jak tłumaczy w rozmowie z nami rada nadzorcza nie poinformowała go o odwołaniu. On sam w tym czasie był na delegacji w Korei i nikt nie pofatygował się, żeby przekazać mu informację, że nie jest już szefem ZUO.

– To, że pan prezydent powiedział, że nie będzie mnie rekomendował nie musiało oznaczać, że ostatecznie tak się stanie. Po wspólnej rozmowie wcale nie byłem o tym przekonany – przyznał nam.

Dlaczego odwołano Paluszkiewicza? Trwa konferencja ws. ZUO

Według naszych informacji stroną podczas wrześniowej sprawy ma być obecny prezes ZUO Antoni Józwowicz, który ostatecznie w czerwcu zwolnił Grundlanda. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, jego zastępca Jarosław Głowacki, a także skarbnik miasta Kazimierz Paryła będą w charakterze świadków.

Przypomnijmy, że Andrzej Grundland objął fotel prezesa ZUO po Jacku Paluszkiewiczu w minionym roku. Kilka miesięcy później, w maju przestał pełnić tę funkcję, ale pozostał pracownikiem spółki. Na krótko. 25 czerwca Antoni Józwowicz wręczył mu wypowiedzenie. Dzień później podczas sesji miejskiej stwierdził, że w jego opinii Grundland nie był „przydatny” spółce. Umowa z były prezesem ZUO została podpisana na rok, kończyła się z ostatnim dniem września.

Na zdjęciu: Andrzej Grundland, grudzień 2013

 

 

13 komentarzy

 1. Roki dodano 7 lat temu

  To jest właśnie cały PiS siedlecki Tchórzewskiego, Kudelskiego,Głowackiego, Somli i innych ,to wstyd dla ludzi i dla miasta, prowadzą taką politykę dzieci w piaskownicy, bawią się publicznymi pieniędzmi przypomnę wszystkim że pan Grundland to ich człowiek tak zwany sprawdzony pisior .

  • ag dodano 7 lat temu

   Twój wpis uwłacza mojej godności. Nigdy nie byłem i nie będę członkiem żadnej partyi. To TKM-owi działacze odpowiadają za żałosny stan państwa i samorządów, Za zbyt powolny, obciążony korupcją, rozwój Polski. Populistyczne partie, których cel jest od lat niezmienny " zdobyć władzę i zatrzymać ją za wszelką cenę" są mi obce. W odnowie społeczeństwa służę tylko jednemu PANU i z rycerskim zawołaniem misję tą wypełniam.
   www.zmartwychwstancy.pl
   www.kofc.usa.

 2. dali sobie słowo dżentelmeni dodano 7 lat temu

  Tylko czy na pewno dżentelmeni?
  Pomijam tu Kudelskiego, którym steruje Tchórzewski, mówię o "pokrzywdzonym".
  No i znów przegra jak w Piasecznie, bo na "gębę" nic się nie załatwia. Tak sie kończy liczenie na kolesi.
  Swoja drogą to płaci pan za Kalickiego i prezent zaręczynowy dla jego synowej.
  A temu skrzywdzonemu nie przeszkadzało,że dla opróżnienia stołka dla niego – odwołanie byłego prezesa odbyło się w niedzielę?

 3. to nie pierwsza taka sprawa naszego ulubionego prezesa dodano 7 lat temu

  w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Andrzeja Grundlanda na działalność Burmistrza Miasta i Gminy Pana Józefa Zalewskiego

  Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 229 pkt 3, art. 237 i art. 238 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu Skargi Rada Miejska uchwala co następuje:

  § 1
  Uznaje się za bezzasadną skargę Pana Andrzeja Grundlanda z dnia 16 marca 2009 r. na działalność Burmistrza Miasta i Gminy Pana Józefa Zalewskiego, w przedmiocie nieprawidłowości ze strony Gminy Piaseczno przy odwołaniu skarżącego z funkcji Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie Sp. z o.o.

  • ag dodano 7 lat temu

   WYROK Sądu Rejonowego w Piasecznie w sprawie o syg. akt :XV GC 1440/ 09 po rozpoznaniu w dniu 8 września 2011r. w Warszawie
   sprawy z powództwa Andrzeja Grundlanda
   przeciwko Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie, Sp. z 0.0. w
   Piasecznie i Miastu i Gminie Piaseczno o zapłatę kwoty 44 920 złotych
   1. zasądza od pozwanego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie, Sp. z 0.0.
   w Piasecznie na rzecz powoda Andrzeja Grundlanda kwot~ 31 000 zlotych (trzydzieści jeden
   tysięcy złotych) wraz z ustawowymi odsetkami od 9 czerwca 2009r. do dnia zapłaty;
   2. oddala powodztwo w pozostalym zakresie;
   3. zasądza od pozwanego Przedsiębiorstwa Wodociągow i Kanalizacji w Piasecznie, Sp. z o.o.
   w Piasecznie na rzecz powoda Andrzeja Grundlanda kwot~ 2 468, 20 złotych (dwa tysiące
   czterysta szescdziesiqt osiem zlotych dwadziescia groszy) tytułem zwrotu kosztów procesu.
   15.06. 2012 r. Sąd Okręgowy oddalił apelację pozwanej Spółki i nałożył na wyrok Sadu Rej. klauzulę natychmiastowej wykonalności.

 4. Tak nawiasem mówiąc dodano 7 lat temu

  to zatrudnienie tego pana w Siedlcach chluby Kudelskiemu nie przynosi.
  Oto co mówił usprawiedliwiając swój wybór:
  foto
  Prezydent Siedlec o nowym prezesie ZUO: wybór pozapartyjny
  2013-10-08
  Bezpartyjny fachowiec, który sprawdził się wcześniej w trudnym projekcie inżynierskim – tak przedstawia prezydent Siedlec nowego prezesa Zakładu Utylizacji Odpadów, Andrzeja Grundlanda. Warszawski inżynier stanął na czele siedleckiej spółki właśnie z jego rekomendacji
  Jeśli chodzi o kontekst polityczny, to Wojciech Kudelski przedstawiał go dziennikarzom tak: – Wiecie o tym, że jestem pisowcem. W moim środowisku jest wielu ambitnych, którzy widzieliby się na tym stanowisku. To jest moje wskazanie i jakieś niezadowolenie z niego pewnie będzie, i to ze strony wszystkich ugrupowań. Mówi się, że to stanowisko „polityczne”. Jeśli jest na nim fachowiec „polityczny” i się sprawdza, to jest. A jak się nie sprawdza, to musi je opuścić. Nie mam możliwości, by robić tutaj jakiekolwiek eksperymenty, bo temat odpadów jest zbyt ważki.

 5. siedlczanin dodano 7 lat temu

  Z tego co wiem to szykują się kolejne pozwy przeciwko miłościwemu Kudelskiemu m.in. za brak nagrody rocznej dla członków zarzadów siedleckich spółek, ktore są osadzone przez PO

 6. jednak to był eksperyment dodano 7 lat temu

  I możliwości na eksperyment się znalazły.
  Pan Prezydent zawsze jednoosobowo wskazuje. żeby jednomyślność w partii zachować? Te wskazania w większości są nieudane.Gdzie coś nie gra.Albo Prezydent nie umie ocenić kompetencji ludzi do danego stanowiska albo jedyną oceną przydatności jest pisowość.

 7. obserwator dodano 7 lat temu

  Tak wygląda PiS-owski grajdołek. Szkoda,że 40 % siedlczan chodzi w amoku, a prawie tyle samo nie chodzi na wybory.

 8. Panowie kiedy zaczniecie niezadłużać miasta Siedlce? dodano 7 lat temu

  Gratulacje władzom miasta Siedlce za zajęcie 2 miejsca w Polsce wśród miast najbardziej zadłużonych

 9. Zdziś z StS dodano 7 lat temu

  Ach i nikt nie mówi, że chodzi o 40 tyś zł tyle chce AG słabo ????
  Ciekawe kiedy Kudelski PAN PREZYDENT SIEDLEC jak przystało na katolika przeprosi i naprawi krzywdy jakich rękami Pana A.G nawyrabiał TAK PANA Decyzje i PANA ODPOWIEDZIALNOŚĆ choć pewnie myśli Pan inaczej –patrząc na odpowiedzialność za miasto i jego stan FINANSÓW—Choinka za 40 tyś bo tyle wydano zamiast dać pracownikom , Zwolnienie kadrowej i sprawa w sądzie, zatrudnianie z polecenia PiS POWYŻKI dla Kalickiego z PiS jak Księgowa Z WÓŁYNIEC główna awansowanej Pani za-cy kierownika a za nowego prezesa P. Dyrektor d.s technicznych super .

 10. oto kompetencje dodano 7 lat temu

  Jak widać popełniono stek błędów. Zaś sprawa powołania, odwołania i rozwiązania umowy o prace (jeżeli taka umowa była) z Prezesem Zarządu czy Członkiem Zarządu Spółki z o.o. – jest PROSTA jak konstrukcja CEPA. Kodeks spółek handlowych oraz kodeks pracy nie pozostawiają tu MILIMETRA na jakiekolwiek wątpliwości. Ludzie, którzy nie potrafią tego zrobić NIGDY nie powinni być w Radzie Nadzorczej czy wykonywać funkcji właścicielskich nad spółką. Jeżeli Grunlanda RZECZYWIŚCIE powołano na okres krótszy niż zawarto z nim umowę o prace jako z Prezesem spółki – TO świadczy o totalnej ignorancji albo o czystym partyjnym KOLESIOSTWIE.

 11. ag dodano 7 lat temu

  Roczny kontrakt, 97 pracowników, w przewarzającej większości wspaniała zgrana załoga i dobre kadry. Osiagnięcia wraz z zespołem pracowniczym:
  1. stabilizacja i rozwój zakładu; 2. wprowadzenie na odbiór odpadów stawki kaskadowej uzależnionej od ilości dowożonych odpadów segregowanych; efekt wzrost ilości dostawców i ilości odpadów z ok. 190 do śr. 240 Mg/d oraz zysk w 4 kwartale równy 3 poprzednim,; 3. Przygotowanie i zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Planu Rozwoju Spółki na 2014 r. koniecznych inwestycji: rozbudowy sortowni z mocy przerobowej 160 Mg/d do 300 Mg/d – efekt roztrzygniety przetarg na tą wartą 7 mln zł inwestycję (07 br.); przygotowanie przetargu na kompostownię – w trakcie roztrzygania; przygotowanie przetargów na drogi dojazdową i wewnetrzną, halę składowania odpadów segregowanych itp 4. Rozwój firmy: uzupełnienie brakujacego składu osobowego w biurze zarządu oraz w zakładzie, efekt jako jedyna spółka miejska generowaliśmy miejsca pracy; 5. Zmina siedziby spółki na nową w kosztach starej gdzieludzie siedzieli w niedoswietlonych korytarzach – na samodzielny 2 kondygnacyjny obiekt po Telekomunikacji z własnym parkingiem. Efekt po wyremontowaniu nowej siedziby biuro zarządu kuje w oczy "publikę" ktora w meblach z końcówek serii Ikea doszukuje się "rozpusty"; 6. Bardzo dobra opinia adytora zewnetrznego – biegłego za 2013 r. Efekt: odłozone własne pieniadze na inwestycje 1/2 i wygenerowanie powszechnych podwyżek pensji i premi dla pracowników biura zarządu i pracowników Zakładu bez nadszarpniecia budżetu na poziomie płac nie przekraczajacych 15% zysku neto, wsparcie pożyczkami na 4% zadłużonego miasta; 7. Budowa nowego wizeruku firmy dostosawana do wymogu edukacji lokalnego społeczeństwa w zakresie zwiekszania stopnia odzysku surowców wtórnych vide; 'Choinka z odpadów" na rondzie Marii Curie-Składowskiej vide prasa i TVP http://teleexpress.tvp.pl/13280826/choinka-z-odpadow, vide zaproszenie przezesa na międzynarodową konferencje ekologiczną do Korei Płd. jako jednego z 12 reprezentantów z Polski i z ok. 1200 z całego świata; aktywne wspieranie rozwoju teatru siedleckiego, współpraca z teatrem berlińskim realizujacym z Teatrem Wielkim z W-wy sztukę o odpadach… vide tytuł Lidera ekoligii w prestiżowym magazanynie UE Ekologia i Rozwój. Moją misję zakończono odwołaniem 29.05 2014 r. z powodu rzekomego wygasnięcia kadencji zarządu pod którą nie podlegałem z uwagi na roczny kontrakt. Sprawa niestety jest w Sądzie pracy i Cywilnym ksh.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?