SPIN

Bociany odlatują już z naszego regionu

Aneta Borkowska poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 18:56 Aktualnie

Za oknami wciąż jeszcze mamy lato i ładną pogodę jednak ptaki, które ukochały sobie nasz kraj i nasz region powoli nas opuszczają. Mowa o bocianach, które zaczynają się przygotowywać do swojej długiej wędrówki.

– Bociany to duże ptaki, które szybują i do tego potrzebują prądów wstępujących, które unoszą powietrze wzwyż – mówi Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej. –  Sierpień jest jeszcze ciepły, ziemia jest rozgrzana i te prądy się tworzą, we wrześniu jest już chłodniej i ptaki musiałyby korzystać z lotu aktywnego, więc ten miesiąc jest idealny – dodaje.

Grupa EkoLogiczna zaobserwowała już pod koniec lipca tworzącą się gromadę około 88 bocianów nielęgowych i młodych. To znak, że przygotowania do wylotu w pełni.

– Ten sezon jest specyficzny, bo w połowie lipca jeszcze na niektórych gniazdach były albo młode albo niektóre bociany wysiadywały jaja, więc w tym roku niektóre odlecą później. Jednak każdego roku od 10-15 lat w zasadzie w okolicy 14 sierpnia tworzy się taka duża grupa około 150 osobników, które w połowie miesiąca zaczynają odlatywać – dodaje.

Ekolog dodaje, że do końca sierpnia większość bocianów z powiatu siedleckiego już odleci.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?