SPIN

Zdaniem prokuratury przestępstwa nie było

Beata Głozak wtorek, 2 września 2014, 23:40 Siedlce

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach 11 sierpnia umorzyła śledztwo ws. Zakładu Utylizacji Odpadów. Chodziło o instalację odgazowania składowiska odpadów w Woli Suchożebrskiej. Przez około 3 miesiące sprawdzano czy zarząd spółki nie działał na jej szkodę.

Śledztwo dotyczyło niedopełnienia obowiązku przy budowie instalacji odgazowania składowiska odpadów w Woli Suchożebrskiej, a poprzez to działania na szkodę spółki. Wybudowana kilka lat temu instalacja odgazowania składowiska odpadów w Woli Suchożebrskiej miała odzyskiwać gaz i na potrzeby zakładu produkować energię elektryczną i cieplną. Nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Zgodnie z koncepcją instalacja powinna w minionym roku odzyskać ponad 2 mln m3 biogazu, a w rzeczywistości było to niespełna 45 tys. m3. W związku z tak dużym przeszacowaniem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska odmówił ZUO umorzenia ponad 400 tys. zł pożyczki udzielonej na jej budowę.

Przeszacowana

Pod lupę wzięto osoby, które zajmowały się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą ZUO od czerwca 2011 do 18 października 2013 roku. W tym czasie prezesem spółki był Jacek Paluszkiewicz, a członkami zarządu kolejno: Mariusz Gruda i Stefan Kalicki. Przestępstwo z art. 296 paragraf 1 Kodeksu Karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

– W ocenie prokuratora rejonowego brak jest dowodów, że osoby zajmujące się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą ZUO nadużyły uprawnień lub nie dopełniły obowiązków – poinformował Jarosław Wardak z prokuratury rejonowej.

Przeszacowane możliwości instalacji, a w konsekwencji strata pieniędzy nie były, zdaniem prokuratury efektem umyślnego działania zarządu.

– Inwestycja została oparta na wynikach badań przeprowadzonych przez specjalistyczną firmę z Kielc. Wyniki miały charakter szacunkowy co wiązało się z ryzykiem niedoszacowania pewnych istotnych elementów. Reakcja członków zarządu ZUO mieściła się w granicach ich umiejętności. Oceniając ich zachowanie brak jest jakichkolwiek wskazań, że członkowie zarządu świadomie godzili się na wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej – tłumaczył Wardak.

Prezydent był przekonany

Winnych nie ma, bo przestępstwo z artykułu 296 jest przestępstwem umyślnym.

– Oznacza to pełną świadomość, pełną wiedzę i chęć realizacji znamion czynu zabronionego – podkreślił zastępca prokuratora. – Przesłuchaliśmy kilka osób, zgromadziliśmy kilka tomów akt, ale ten materiał dowodowy nie dostarczył podstaw najpierw do przedstawienia zarzutów, a potem do ewentualnego skierowania aktu oskarżenia.

Umorzeniem postępowania zaskoczony nie jest prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

– Ja byłem przekonany, że działania nasze były zgodne z prawem. Myślę, że po wielu zawirowaniach w zarządzie Zakładu Utylizacji Odpadów wreszcie wyszliśmy na prostą. Jest właściwy człowiek na właściwym miejscu, który merytorycznie sprawy ZUO prowadzi – powiedział.

Warto przypomnieć, że to właśnie błędy i zaniedbania przy inwestycji dotyczącej odgazowania złoża miały być decydującym powodem, dla którego byłemu prezesowi Jackowi Paluszkiewiczowi nie udzielono absolutorium za pracę w spółce w roku 2013.

Więcej SPIN o sprawie pisał:

O śledztwie w ZUO. Gruda: Nie boję się. Kudelski: Prokuratura ma narzędzia

Śledztwo w ZUO. Czy działano na szkodę spółki?

„Efekt ekologiczny jest. Efektu ekonomicznego nie ma”

23 komentarze

 1. Anonim dodano 7 lat temu

  hmm, moze wiedzę i doświadczenie obecny prezes posiada ale poszanowania dla pracowników zero. Jak można nazwać pracodawcę, który zapowiada że będzie wyrzucał z pracy za zwolnienia lekarskie, że choruje się na urlopie wypoczynkowym, a jak ktoś jest poważniej chory to niech idzie na rentę. W załodze jątrzy. Jego działanie zmierza do tego aby każdy patrzył drugiemu na ręce tylko po to żeby drugi okazał się gorszy i był kandydatem do zwolnienia. Makabra – atmosferka wśród pracowników ZUO pod psem.

  • ag były prezes ZUO dodano 7 lat temu

   Martwi mnie sygnał o złym traktowaniu pracowników, To przecież zarzucał mnie przezd sądem obecny prezes ZUO. Ganił organizację, ze była fatalna ale sam nic nie wprowadził poza jednowładztwem dyktatora…
   Nadal bedę bronił ludzi, z którymi emocjonalnie jestem związany. Wg. prawa to nadal jestem prezesem. Odwołano mnie z rażącym naruszeniem prawa KC i KSH. Wszelkie nastepne działania uznane mogą być za nieważne…
   Jeśli uczciwym pracownikom a całą załągę bez wyjatków uważam za "swoją", będzie działa się krzywda , to upomnę się o nich. Niezależnie od woli lokalnej władzy wrócę na stanowisko i w dzień czasu zrobię porządek. Obowaiam się że łuski z oczu Wojciecha spadną po szkodzie…

 2. Ciekawy dodano 7 lat temu

  A tam – to i tak nic z tego nie będzie taka tam zabawa dorosłych ludzi.
  Z Siedlcami mam tyle wspólnego, że się tam urodziłem i chyba chciałbym żeby mnie tam pochowano… Ale na pewno sporo ludzi planuje przyszłość w tym mieście !!!???

 3. Z miasta dodano 7 lat temu

  Pewnie nie ma sprawy. 400 koła trzeba oddać. Przy zadłużeniu miasta na prawie 400 milionów to faktycznie kropla w morzu. Najlepsze jest to, że nie ma winnych. Badania robiła specjalistyczna firma z Kielc więc jeśli ona aż tak się pomyliła to powinna za to beknąć.

 4. Stefanek Architekt dodano 7 lat temu

  Obłuda wiedział , że wszystko było ok a Panu z PO nie dał absolutorium a Panu z PiS Dał.
  Oj śmierdzi tu Penie Prezydencie. Pewnie na przyznanie się do błędów w tym kadrowych nie stać Panie Kudelski w roku wyborczym błędy NIE ja wiem najlepiej choćby bankructwo to dostoję !!!!

  • Madzia S dodano 7 lat temu

   Dodatkowo dziś jest rozprawa w sądzie KUDELSKI – GRUNLAND to tak na potwierdzenie zawirowań kadrowych w ZUO . Autorem zawirowań jest przecież KUDELSKI to on wyszukuje samych fachowców Kalicki 1, 5 roku, Grunland 6, 5 miesiąca ,
   Fachowiec kontra Fachowiec — teraz też jest fachowiec

 5. Ciekawy dodano 7 lat temu

  Spoko wygra Kudelski bo jak to?

 6. Anonim dodano 7 lat temu

  "Inwestycja została oparta na wynikach badań przeprowadzonych przez specjalistyczną firmę z Kielc. Wyniki miały charakter szacunkowy co wiązało się z ryzykiem niedoszacowania pewnych istotnych elementów. Reakcja członków zarządu ZUO mieściła się w granicach ich umiejętności. Oceniając ich zachowanie brak jest jakichkolwiek wskazań, że członkowie zarządu świadomie godzili się na wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej – tłumaczył Wardak" – NIE MIELI UMIEJĘTNOŚCI NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI, TERAZ POZNALIŚMY KRYTERIA ZATRUDNIANIA PRZEZ UM.

 7. siedlczanin dodano 7 lat temu

  sprawa z Grunwaldem nie jest taka prosta. W sądzie przejął inicjatywe i składa nowe wnioski.

 8. Jakoś Grundland dodano 7 lat temu

  nie chwali sie na forum wygrana z Kudelskim.
  Ciekawe jak sie skończyła ta sprawa.
  A swoja drogą ucieszny widok – dawni przyjaciele przeciwko sobie.

  • Prezesie dodano 7 lat temu

   nie daj się prosić, napisz, co i jak!

   • ag były prezes ZUO dodano 7 lat temu

    Porażąką dla kążdej ze stron jest fakt "rozmowy" poprzez Sąd. Czasem aby chronić przyjaźń trzeba podjąć próbę "zerwania łusek z oczu".
    Szkoda, że także w Siedlcach "jedność chrześcijan", i dobro ogółu, które to wartości miały tu miejsce jeszcze 2 lata temu, przedkładane są nad partyjną mierność… Liderzy dawno już zapomnieli czym była solidarność …
    To "trzecia linia " JP II daje twardy odpór i tej linii nie przejdzie żadne zło. Wszystko prowadzić będzie do lepszego zarżądznia DOBREM PUBLICZNYM, jego poszanowania i naprawy jedności Społeczeństwa…Taką misję mi naznaczono i taką misję wykonam.

    • co z demagogia dodano 7 lat temu

     do bzdurnych personalnych rozgrywek mieszać JP II ???
     Wsyd, żenada i syf.

 9. honorowa odznaka dodano 7 lat temu

  Te wszystkie sprawy w sądach, prokuraturze – to zasługa Kudelskiego. To on sprowadził Gtunlanda i to jest jego totalna porażka. Jeżeli jest tak jak napisano wyżej iz Paluszkiewicz nie dostał absolutorium aaa Kalicki dostał – to powtarza się casus MPK sprzed 3 lat. Koziołowi nie dali wtedy absolutorium a Ługowski dostał. Najlepiej zatem nic nie robić. Sukces murowany.

 10. Anonim dodano 7 lat temu

  Do d… z tym nowym prezesikiem, to jest wariat, który ludzi szarga, skłóca, upadla. Panie Prezydencie co Pan robi – z deszczu pod rynnę. Tak nie można traktować ludzi. Oceny takie wprowadził, że ci co dobrze pracują to na końcu są. Pracownicy ZUO nie dajmy się skłócić. On chce żebyśmy wzajemnie na siebie kablowali, żebyśmy byli skłóceni, bo wtedy łatwiej rządzić chołotą. ZAŁÓŻMY ZWIĄZKI ZAWODOWE.
  Panie Grunlandzie, Pan obiecał że będzie nas bronił więc może Pan pomógłby nam w założeniu związków zawodowych. Nie dajmy się tak szmacić. Może i jesteśmy śmieciarzami, robolami ale przede wszystkim jesteśmy ludzmi, którym należy się szacunek, a nie pionkami, które można do woli przestawiać i wywracać

 11. ag były prezes ZUO dodano 7 lat temu

  Witam;

  Załóżcie na bazie istn. Rady Zakładowej "NSZZ Pracowników ZUO Siedlce". Ważny jest aby był to wasz niezależny i samorządny zwiazek, którego liderzy nie mogą dać się kupić zarządowi… bez prasola w postaci opzz czy Solidarności. Możecie skozystać z ich pomocy ale się z nimi nie wiążcie. Jest to sposób na obronę praw i "dyktaturę". Wszystko jak załozyć i zarejestrować związek jest w Ustawie o związkach zawodowych. Procedurę znajdziecie na stronach internetowych.

  Jak założyć związek zawodowy?

  Jeśli zdecydowałeś(-aś) się już na działalność związkową, a w Twoim zakładzie pracy nie ma organizacji związkowej lub istniejąca Ci nie odpowiada, powinieneś:
  1. zebrać co najmniej 10 koleżanek i kolegów;
  2. powołać Komitet Założycielski związku zawodowego, zrzeszającego pracowników Twojego zakładu pracy, w liczbie od 3 do 7 osób;
  3. opracować statut i uchwalić go (wzór statutu i dokumenty rejestracyjne z internetu);
  4. w ciągu 30 dni od uchwalenia statutu złożyć
  – KRS-W20: Wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, INNA ORGANIZACJA SPOŁECZNA LUB ZAWODOWA
  – KRS-WF: Załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej
  – KRS WK – Załącznik do wniosku o rejestrację lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
  5. po rejestracji sądowej dokonać z innymi członkami związku zawodowego wyboru członków organów statutowych;
  skorzystać z uprawnień określonych w art. 30, 31 i 32 ustawy o związkach zawodowych, o ile Wasz związek spełnia te wymogi;
  6. powiadomić o istnieniu związku zawodowego pracodawcę wraz z określeniem jego liczebności, bo to ma znaczenie przy ustaleniu reprezentatywności i innych uprawnieniach związkowych.

  • Panie ag, były prezesie ZUO dodano 7 lat temu

   czemu pan nie doradzał pracownikom w tych sprawach, jak był pan prezesem?
   Dla kogo Kudelski opróżnił stołek w NIEDZIELĘ – powołujący sie na wartości JP II katoliku?
   Jak Kudelski zwalniał poprzedniego prezesa – to wszystko było ok? Wtedy nie miał pan zastrzeżeń i uwag? Wtedy było och i ach – panowie słodycz z dzióbków sobie spijali.
   A dziś – obrabiasz pan tyłek Kudelskiemu i mącisz w dawnej firmie z zemsty za wywalenie na pysk.
   A może przypomnimy za co tak naprawdę pan poleciał, może powtorzymy temat synowej Kalickiego i jej pracy na rzecz wystroju pańskiego gabinetu.
   I po było się wychylać, skoro teraz w tych wypasionych apartamentach urzęduje inny prezes? Warto było?
   Wróble ćwierkały, że Kudelski musiał panu dać stołek na odgórne polecenie, w zamian za zaangażowanie w referendum warszawskim. Tam też pan odgrywał się za zwolnienie – teraz robi pan to samo w Siedlcach. Ale tu nagrody raczej pan się nie doczeka. A po pana akcjach trudno będzie znaleźć następną fuchę, bo pana obecność na tym forum, podjudzanie ludzi, itp – wystawia panu niezbyt pochlebne świadectwo. Nie zagłębiając się w sprawy natury merytorycznej – czysto po ludzku oceniając pana wypociny, powiem:
   Kończ waść, wstydu oszczędź – sobie.
   na koniec dodam, że – pomimo pogardy jaką żywię do pana ag za to brylowanie na niniejszym forum – w sumie cieszę się, że Kudelski dostał w pysk od swojego – jak to sam mówił – przyjaciela. I w tym temacie trzymam – mimo wszystko – kciuki za ag. – niech dokuczy Kudelskiemu ile się da.

   • siedlczanin dodano 7 lat temu

    A tu krcze dalej rozgrywki polityczne, a zwykli ludzie gdzieś z boku. Nikt sie nawet nie zająkną, że w ZUO dzieje się źle, że ludźmi się pomiata i skłóca, że wymyślono jakieś bzdurne oceny, ze jak się komuś nie podoba do może odejść z firmy, że ludzi się zastrasza, że bez żadnego powodu nie przedłuża się umów – to wszystko zasługa nowego prezesa. Nie Paluszkiewicza nie Grundlanda. Tak źle jak teraz jeżeli chodzi o traktowanie pracowników to jeszcze nie było. Wszyscy to potencjalni złodzieje.

    • Co kradną? dodano 7 lat temu

     butelki, puszki, …..

   • ag były prezes ZUO dodano 7 lat temu

    Odp. jw.:
    1. Za mojego zarządu z p. Kalickim załoga nie zgłaszała potrzeby utworzenia zwiazku zawodowego dla ochrony praw prcowniczych. Pracownicy byli traktowani podmiotowo i żaden nie obawiał się zwolnienia jeśli wykonywał swoje obowiązki. Wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki pensji, które dla pracowników były od lat zamrażane i żenująco niskie. O podwyżkach informowałem RN uzyskując jej zgodę. Dworu Prezydenta o zgodę nie pytałem, czym zapene zasłuzyłem sobie na krytykę i nieuprawnione faktami donosy do WK…
    2. Mój poprzedni zostawił firmę z dnia na dzień z zaległosciami w inwestycjach sięgającymi 1,5 roku, stąd na moje obiekcje i chęć przystapienia do konkursu, Prezydent odparł, że nie ma dnia czasu do stracenia.
    3. Nie szukam zemsty a sprawiedliwej oceny "murzyna co zrobił swoje". Ta ocena należy się Prezydentowi, który wbrew faktom, poddał się donosom niezadowolonego z "braku konsultacji" "dworu" …
    4. Zatrudnienie architekta wnętrz było w sytuacji przeprowadzki i terminu, potrzebą chwili i zostało przeprowadzone z zachowaniem wszystkich zasad gospodarności. Polecam tą osobę , która z zangarzowanie wykonała swoją prace trwajacą łacznie z przenosinami 4,5 M. Niezależnie od faktu krytyki "cnotliwych" w tych okolicznościach zrobił bym to samo jeszcze raz.
    5. Apartamentowiec przy ul. 11 listopada 19 charakteryzował sie tym, ze były przestronne gabinety zarządu a ludzie mieli biurka w korytarzach i przejciach bez obien z niedostatecznym doswietleniem dachowym. Poza tym zużyta ifnrastrutktura techniczna, niedogrzanie pomieszczeń (ludzie marzli w zimie) brak parkingu, słowem żenada w porównaiu do biur nawet spółek siedleckich. W tanich meblach dobieranych z końcówek serii Ikea czy nawet okazyjnie kupionego (nikt nie chciał zielonego koloru a pasuje do ZUO) skórzanego fotelu prezesa za 2 tys. zł. nie ma rozpustyi tylko mierni szukają dziury w całym;
    6. Referendum warszawskie byłomoim pomysłem zawłaszczonym przez p. Guzioła i spółkę "partyjnych działaczy" z efektem znanym; mnie nie jest po drodze z żadnymi partyjami , nie dzielę ludzi w tych kategoriach, a służąc jedynie "partii Boga" i ojczyźnie potrafię odróżnić człowieka i dobro od zła…
    7. MYLI SIĘ TEN CO SĄDZI, ŻE DZIAŁAM PRZECIW WASZEMU PREZYDENTOWI. PREZYDENTA KUDELSKIEGO SZANUJĘ I JESTEM MU WDZIECZNY ZA PRACĘ. CHCIAŁBYM DLA MEGO MIASTA I POLSKI TAKIEGO PREZYDENTA. Mam prawo upomnieć się jeśli złamano prawo lub porozumienie. Mam prawo i to zrobiłem przeciwstawić się podżegaczom także z "dworu" Prezydenta aby ten mógł wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jestem przekonany, że Prezydent wygra wybory w pirwszej turze. Źle, że przy słabej "dezajnerskiej" opozycji, skupiającej się na ogłoszeniach matrymonialnych, nie ma konkurenta. Żle, że ogłosił swoją decyzję nie przedkładając programu.
    Tylko i aż tyle.
    Wiecej do czasu roztrzygnięć w Sądach nie napiszę.

    • brak słów dodano 7 lat temu

     na określenie pana osoby!
     Niech pan pozostanie w tym samozachwycie i przekonaniu o własnej wielkości i prawości.
     Ludziom proszę pozwolić mieć własne – diametralnie odmienne zdanie.

  • Stefanek dodano 7 lat temu

   Drogi Panie takie rady co ZZ DYSKWALIFIKUJĄ PANA jako zarządzającego !!!! masakra taka jakość warszawska nic dodać nic ująć – BRAWO PAnie Kudelski – ale jakość !!

 12. siedlczanin dodano 7 lat temu

  A nie macie jeszcze związków zawodowych? A może chociaż przedstawiciela załogi. Może z nim trzeba rozmawiać.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?