SPIN

Głosuj na Muchawkę i postaw ją na „pudle”

Aneta Borkowska środa, 10 września 2014, 10:01 Siedlce

rzekaroku caly

Wśród 11 finalistek w konkursie na Rzekę Roku 2014 znalazła się nasza mała Muchawka. O miano tej najpiękniejszej walczy m.in. z  Bugiem, Wisłą, Słupią czy Rawką. Jej wygrana zależy tylko i wyłącznie od siedlczan, bo o zwycięstwie decyduje ilość oddanych głosów.  

Konkurs na Rzekę Roku jest organizowany przez klub Gaja, który od lat zajmuje się propagowaniem ekologii i ochrony przyrody poprzez akcje i konkursy. Rzeka Roku to konkurs wpisany w program „Zaadoptuj rzekę”, który trwa już od 10 lat i skierowany jest do szkół lub organizacji, które na swoim terenie mają rzeki i chcą się nimi opiekować, czyli dbać by nie było w śmieci, a woda w niej była czyta. Muchawkę do udziału w konkursie zgłosiło Siedleckie Koło Polskiego Klubu Ekologicznego Koło „Podlasie”. Czemu?

– Jest to rzeka niedoceniana, a przecież mamy dzięki niej zalew, a kto teraz sobie wyobraża miasto bez niego – mówi Barbara Mileszczyk z Klubu „Podlasie”. –  Ja jestem z tych czasów kiedy zalewu nie było i jedynym miejscem do kąpania i rekreacji były wody Muchawki. Tam chodzili ludzie na rodzinne spacery, na randki. Obecnie przychodzą tam sarny, mamy tam przeróżne ptaki, rosną kaczeńce, kosaćce. Poza tym jest natchnieniem dla poetów, pisarzy, malarzy, fotografików.  Nawet Stefan Żeromski w „Przedwiośniu” o niej wspomniał, a obecnie pisane są o niej prace dyplomowe przez siedleckich studentów – dodaje.

Z wygranej pieniędzy nie będzie, ale jak mówi Barbara Mileszczyk nie to jest najważniejsze. Dzięki temu byłoby o niej głośno i być może udałoby się przywrócić jej dawny blask.

–  Kiedyś była to rzeka bardzo czysta i dobrze jakby ta klasa czystości została przywrócona. Poza tym wygrana pokaże z dobrej strony nas, siedlczan, którzy potrafią docenić to co posiadają – tłumaczy Barbara Mileszczyk.

Głosować na Muchawkę można do 29 września na stronie: www.rzekaroku.pl (kliknij) Muchawka ma numer 3. Warto dodać, że głos oddać może z każdego posiadanego adresu mailowego.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?