SPIN

Za darmo „hybrydą” po mieście już za kilka dni

Beata Głozak poniedziałek, 15 września 2014, 20:39 Siedlce

Autobus z napędem hybrydowym w najbliższy poniedziałek wyjedzie na siedleckie ulice… ale niestety szybko z nich zniknie. Przejazd będzie akcją jednodniową. Trasa będzie liczyła 18 przystanków. 

Dzień bez samochodu – pod takim hasłem 22 września w Siedlcach odbędzie się ostatnia impreza w ramach tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Za okazaniem dowodu rejestracyjnego swojego auta będzie można jeździć bezpłatnie wszystkimi autobusami MPK na terenie Siedlec. To nie wszystko. Specjalnie na ten dzień do miasta sprowadzony zostanie autobus hybrydowy jeżdżący na co dzień w Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

– Nim też będzie można jeździć za darmo – mówi Joanna Skolimowska–Szpura z siedleckiego urzędu miasta. – Zainteresowanym i zorientowanym dodam, że pojazd spełnia normę czystości spalin EEV, wyposażony jest w silnik spalinowy wysokoprężny o pojemności 6 871 centymetrów sześciennych oraz w dwa silniki elektryczne o mocach 75 kW każdy. Autobus posiada szeregowy układ hybrydowy i magazynowanie energii elektrycznej w kondensatorach „ultracap” umieszczonych na dachu pojazdu.

Jazda „hybrydą” nie będzie zwykłym przejazdem testowym przygotowanym dla siedlczan. Będzie czymś więcej.

– Zaplanowaliśmy wycieczkę z przewodnikiem, który w podczas jazdy przybliży pasażerom historię Siedlec i jej najważniejszych zabytków. Pierwszy przystanek będzie przy Miejskim Ośrodku Kultury, a kursy zaplanowano na godziny 11, 12 i 13 – informuje.

Trasa wycieczki z zaznaczonymi przystankami, na których można wsiąść do autobusu:

1. ul. Pułaskiego przystanek przy MOK (K.Pułaskiego 02) – start trasy,
2. Armii Krajowej;
3. Józefa Piłsudskiego (przystanek: Starostwo Powiatowe 03);
4. Floriańska (przystanek: Prus)
5. Brzeska (przystanek: Skwer Wileński)
6. Prymasa Stefana Wyszyńskiego;
7. Kazimierzowska (przystanek:Kazimierzowska Starowiejska 02)
8. Bolesława Prusa (przystanek: Amfiteatr 02)
9. Księcia Józefa Poniatowskiego (przystanek: J.Poniatowskiego Szpital 04)
10. Jana Pawła II (przystanek: Park Wodny 04)
11. Księcia Józefa Poniatowskiego;
12. Stanisława Konarskiego (wjazd na dziedziniec Pałacu Ogińskich)
13. Bpa Ignacego Świrskiego;
14. Cmentarna;
15. Kazimierza Przerwy-Tetmajera;
16. Szkolna;
17. Józefa Piłsudskiego;
18. Kazimierza Pułaskiego (przystanek: K.Pułaskiego 02) – koniec trasy.

Przewodnikiem będzie p. Eugeniusz Skorupka, członek zarządu Koła Przewodników Terenowych, członek zarządu oddziału PTTK „Podlasie” w Siedlcach, przewodnik turystyczny z uprawnieniami na dawne woj. siedleckie, „trójkąt lubelski” (Kazimierz, Nałęczów, Puławy), województwo mazowieckie, instruktor przewodnictwa, pilot wycieczek turystycznych.

zdjęcie główne: archiwum redakcji

7 komentarzy

 1. wojtek dodano 7 lat temu

  a na Cmentarnej co będzie? pogawędka przy zimnym Lechu?

 2. foris dodano 7 lat temu

  A może jakieś godziny podacie… o której będzie kursował ??

 3. gość dodano 7 lat temu

  I TAK trzymać! Wybory za pasem, to i "kiełbasa wyborcza" w postaci autobusu musi być!!! Pis w Siedlcach i bez tego wygra, ciemnego ludu mamy w mieście pod dostatkiem.

  • MLODY dodano 7 lat temu

   TAK DEB…..EGO CZŁEKA TO NIE SŁYSZAŁAM NIE JESTEM ZAGORZAŁYM ZWOLENNIKIEM PIS ALE D…KU ZOBACZ CO ONI WIELKIEGO ZROBILI BO PIEPRZYĆ ABY PI…..YĆ TO WY POTRAFICIE

   • do młody dodano 7 lat temu

    jesteś jeszcze za młody by wiedzieć wszystko 😛 rozdawanie stołków w spółkach miejskich to pis… a to że coś sie ruszyło 10 lat temu to nie zasługa pisiorów tylko dotacji unijnych… przez to miasto jest zadłużone na lata a inwestycje robione w pośpiechu dają wiele do życzenia….

 4. roman dodano 7 lat temu

  szkoda, że nie podano, co to będzie za autobus. jeśli z B-stoku, to pewnie Solaris, albo Mercedes. To byłaby sensacja – Solaris w Siedlcach.

  • aa dodano 7 lat temu

   http://www.mpk.siedlce.pl/index.php/aktualnosci/92-dzien-bez-samochodu

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?