SPIN

17 września w Siedlcach: odsłonięto tablicę porucznika NSZ

Beata Głozak środa, 17 września 2014, 23:16 Siedlce

Dziesiątki siedlczan wzięły udział w dzisiejszych uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Obchody rozpoczęły się dzisiaj o godz. 18. mszą św. pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy w kościele pw. Ducha Świętego. Po nich odsłonięto i poświęcono tablicę tablicy pamięci porucznika Stefana Kosobudzkiego, ps. „Sęk” – dowódcy oddziału partyzanckiego XII Okręgu Podlaskiego NSZ. Na uroczystości przyszły dziesiątki osób, w tym przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, delegacje szkół. To wzruszyło rodzinę „Sęka”.

tablica2– Trudno słowami wyrazić to co czujemy po tylu latach poszukiwań miejsca, w którym stryjek został zamordowany. Ta tablica jest dla nas symbolicznym grobem, jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi. Ludzie chyba chcą pamiętać o  tych, którzy wyróżniali się czymś pozytywnym ponad przeciętność  – powiedział Mariusz Kosobudzki, bratanek Stefana Kosobudzkiego. – Czekaliśmy 70 lat, aby w jakiś, chociaż symboliczny sposób stała się zadość tym wszystkim pomordowanym Polakom – dodał Dariusz Kosobudzki.

Uroczystości związane z 17. września (posłuchaj)

Rodzina porucznika Kosobudzkiego

Dalsza część uroczystości przeniosła się na Skwer Wileński, gdzie życiorys porucznika Stefana Kosobudzkiego przybliżył Mariusz Bechta, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. Zebrani odśpiewali hymn państwowy, odczytano tez apel pamięci i wykonano salwę honorową.

Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec powiedział, że ważne jest aby w takich uroczystościach uczestniczyła młodzież i byśmy wszyscy wyciągnęli wnioski z historii bo ona nie powinna się powtórzyć.

Dzisiaj stoimy tutaj aby w zadumie wspomnieć tamten czas, by oddać hołd tym, którzy broniąc swojego kraju oddali swoje życie. Nie możemy o tym zapomnieć i musimy póki mamy czas wyciągać wnioski i wzmacniać nasze państwo. Mamy prawo mówić głośno, że oczekujemy bezpieczeństwo i jesteśmy przeciwko okrutnej wojnie.

Przemówienie prezydenta (posłuchaj)

Wojciech Kudelski

 

na zdjęciu: Mariusz Kosobudzki

25 komentarzy

 1. Zdziwiony kombatant dodano 7 lat temu

  Zdziwiłem się, że pod pomnikiem znicz zapalił samotny radny Marek Kordecki. Chyba cała miejska PO nie przymierza się do rządowych posad ? Zdziwiłem się bo nie zauważyłem sztandaru siedleckiej "Solidarności" ani jej przewodniczącego. Na innych uroczystościach też go nie widać. Ogłosił bojkot?

 2. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!! dodano 7 lat temu

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

  • bankier dodano 7 lat temu

   którym? tym co mordowali po wojnie okoliczną ludność? no way!

 3. Z miasta dodano 7 lat temu

  Panie Prezydencie Kudelski nawoływał Pan do zbrojenia się i szkolenia w obsłudze broni to niech Pan zapyta się kolegi (posła Tchórzewskiego) dlaczego PiS sejmowy jest za zaostrzeniem prawa do posiadania broni? Wojska prawie nie mamy. Czym nasz naród ma się bronić jeśli nie możemy posiadać broni…tzn. możemy ale dostęp do niej jest bardzo utrudniony. Niech Pan wpłynie na swoich kolegów w partii i weźmie przykład z systemu obrony w Szwajcarii, której nawet Hitler nie zaatakował bo nie chciał się wykrwawić.

 4. kasia dodano 7 lat temu

  Rychlikowa jaka biedna, dobra aktorka. Chyba zmęczona jest swoją "ciężką" pracą. Czas odpocząć i iść na emeryturę.

 5. xx dodano 7 lat temu

  Szkoda tylko,że nie powiedziano kto zamordował "Sęka" …

 6. Roki dodano 7 lat temu

  Panie Kudelski a pan zapomniał że ZSL dzisiejszy PSL pan wspierał i był ich członkiem to wstyd ,ale wstydu pan niema przypominam obiecywał pan jedną kadencje potem druga a teraz trzecia pana słowa nic nie warte. amen

 7. do Zdziwionego Kombatanta dodano 7 lat temu

  Kordecki reprezentował PO a właściwie samego siebie, ponieważ poseł Kozaczyński szykuje się na prezydenta miasta i przechodzi intensywne szkolenia wizerunkowe. Za moment dowiesz się, jaki to był sprawny i energiczny poseł.
  Przewodniczący Solidarności jest przepracowany, znudzony i o tej dacie mógł zapomnieć. Niezależny radny może pozwolić sobie na takie gesty chyba, że jak mówią, wierzy w historię alternatywną.

  • Kozaczyński na Prezydenta??? dodano 7 lat temu

   To chyba żart. Zmiana wizerunku?Chyba że na Konczite Wurst to wtedy była by szansa.

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Poseł Jacek Kozaczyński i jego sejmowa aktywność od jesieni 2011 roku:
   wystąpienia na posiedzeniach Sejmu- 9
   interpelacje , zapytania-3
   udział w głosowaniach- 99,74%
   jest w kilku komisjach sejmowych
   nie zatrudnia osób w biurze poselskim,
   tyle o pośle ze strony Sejmu RP.

 8. Lolek dodano 7 lat temu

  Mieszkam za granicami kraju. Raz w tygodniu wchodze na ta strone I przed oczami mam zawsze jakies "szopki" siedleckie. Wy ludzie co tam rzadzicie przestancie sie podbudowywac bo jestescie tylko ludzmi i powinniscie wziasc sie za sprawy terazniejsze i przyszlosciowe. Co bylo to bylo juz minelo, tak oczywiscie pamiec i historja musi byc uszyanowana, ale bez przesady co wy tam robicie. W kolko tylko sielanka i bezrobocie, pzrestalem juz odwiedzac te strony bo niektore miejsca nie zmienily sie od 30 lat. Wescie sie do roboty! bo bedziecie daleko z tylu!

  • do Lolka dodano 7 lat temu

   Trochę przyznaję Ci racji, ale tylko w tym, że w Siedlcach nie ma szans na nowe pomysły. Za dużo starego myślenia, za dużo myślenia tylko o swoich "stołkach", za mało myślenia o działaniach innowacyjnych. Mieszkasz daleko od Siedlec, ale widzisz, że mentalność ludzi decydujących o rozwoju miasta i mieszkańców nie zmienia się od 30 lat. Zmieniają się tylko ulice, domy, ubrania, samochody, gadżety. Podejście do do ludzi proponujących coś nowego nie zmienia się. Nie ma zrozumienia, że wokół już jest inny świat, inne są marzenia, inne pragnienia i inne potrzeby niż 10, 20 czy 30 lat temu. Zapytaj kogokolwiek z władz miasta, zapytaj dyrektorów, prezesów. Wszystko robią najlepiej, wszystko jest bardzo piękne, wszystko jest na wysokim poziomie, niczego już więcej nie potrzeba. Im. Im nie potrzeba.

 9. Dariusz Kosobudzki dodano 7 lat temu

  Witam wszystkich bardzo serdecznie. Chciałbym jeszcze raz podziękować za uczestnictwo w uczczeniu pamięci walczących i pomordowanych naszych braci Słowian, polaków, częstokroć znanych z imienia i nazwiska. Jeszcze raz dziękuję wszystkim którzy w najmniejszy chociaż sposób dołożyli swą cegiełkę w odkłamanie wizerunku "Żołnierzy Wyklętych", w tym mego wuja Stefana. Pamiętajmy jednak że wielu było prawych i uczciwych a ślad po nich zaginął. Cieszy mnie, że tak dużo siedlczan w tym młodzieży "chciało się chcieć" przybyć i w ten sposób oddać hołd tym którzy oddawali swe życie w obronie naszych dziadów, matek i dzieci. Bez ich poświęcenia nie było by dziś Was młodych częstokroć nieświadomych swej prawdziwej dziejowej historii istnienia. Jeśli mogę Was prosić, nie kłóćcie się o imponderabilia, bo to nie miejsce i nie czas. Wróg robi wszystko by poróżnić Naród Polski, by nie było w nim jedności, bo jak głosi mądre powiedzenie: "w jedności narodu jego siła". Poszukujmy prawdy, bo tylko ona jest ciekawa, uszlachetnia i wznosi na wyżyny.
  Z ukłonami dla Was: Dariusz Kosobudzki

  • bankier dodano 7 lat temu

   A ilu współrodaków Twój wuj wysłał na tamten świat tylko za to że mieli dosyć wojny i chcieli sobie układać życie w takim kraju jaki nastał a nie walczyć w przegranej sprawie? Ile nakradł po okolicznych wsiach bo chłopi nie chcieli żywić jego ludzi? Nie jedni są słuszni bohaterowie i nie jedne niewinne ofiary….

 10. do XX dodano 7 lat temu

  "Sęka" zamordowała kadra UB milicji obywatelskiej w Siedlcach kierowana przez osoby narodowości żydowskiej i oficerów NKWD

 11. obserwator II. dodano 7 lat temu

  Czy ktoś pamięta o co chodziło w tamtych czasach gdzie wszystkie były formacjami zbrodniczymi i miały mało wspólnego z walką o wolność kraju a tylko o własne partyjniackie koryta i rządy w kraju zniszczonym przez okupantów ze wschodu i zachodu.Dokładnie pamiętamy z historii,nieważne jakiej opcji jak to bohaterscy politycy zostawili wojsko,naród a sami uciekli na zachód.Prawdziwym politykiem jako jedyny pozostał Prezydent Warszawy Stefan Starzyński,który zapłacił cenę najwyższą-życie.Reszta dekowników tych z zachodu przyleciała z gębą na pączki jak już było po wszystkim.Po przybyciu dekowników z zachodu rozpoczęła się bratobójcza walka o władzę po przecież dekownicy też mieli udział w wyzwoleniu kraju.W tej walce ginęła ludność cywilna mordowana właśnie przez takich bohaterów jacy widnieją na tablicy przy skwerze Wileńskim.Czy panowie historycy z IPN mają informacje ile to razy "Młot" był wypuszczany a tak osławionej siedleckiej ubecji jak był łapany na terenie działania swojego odziału i transportowany do siedleckiej ubecji przez wojsko i póżniej dziwnym trafem walczył ponownie ze swoim odziałem a wielu innych walczących z ówczesną"władzą"po zakończeniu bratobójczej wojny zajęła posadki,których za swą działalność nie powinni dostać nigdy.Może właśnie to historycy z IPN poszukają dokładniej i wówczas się okaże,że niktórzy Ci bohaterowie to nie byli tak opisywanymi bohaterami a tylko zwykłymi zdrajcami na usługach obcego mocarstwa a życie skończyli nie Ci co potrzeba.Jak to bywa na wojnie są prawdziwi bohaterowie i zwykli szubrawcy i mordercy.

  • do obserwatora II dodano 7 lat temu

   A kto doprowadził do tej bratobójczej walki pod koniec wojny i po wojnie?
   Czy aby nie ci, co wzięli władzę /wojsko, administracje i milicję/ od Sowietów i wskazani przez Sowietów robili to czego od nich chcieli Sowieci? Niektórzy wręcz rywalizowali w okrucieństwie żeby się wyższej władzy przypodobać, bo to awans i pieniądze. Kto wtedy był więc zdrajcą Narodu polskiego? Ty masz taką łatwą odpowiedź, ja nie mam.

   • obserwator II. dodano 7 lat temu

    Czy znasz historię najnowszego bohatera Kuklińskiego płk.,który był szpiegiem amerykańskim i co robił przed pójściem do wojska,jak jego kartoteka została wyczyszczona przez służby specjalne czyt.Informację wojskową,czy wiesz kto to był mjr.Skaza,jeden z tych siepaczy,który czyścił kartoteki takim właśnie bohaterom,którzy rżneli po wojnie bezpośrednio w imieniu władzy z zachodu a drudzy czyli żydokomuna ze wschodu.Czemu dzisiaj specjaliści z IPN nie dochodzą ilu żydów było w tej organizacji.Jednym z nich był taki sobie mały człowieczek mjr.F…a,który mieszkał w Siedlcach przy jednej z ulic i właśnie to był żyd,który służył właśnie też w wojsku,a jak była okazja to dał nogę do Izraela i tyle był w Polsce.Nie podaję celowo nazwiska tego "zasłużonego"mjr.ponieważ mogli pozostać w kraju jeszcze jego synowie,którzy wołając tate i mame wzbudzali we mnie agresję i nie tylko u mnie ale również u rówieśników,z którymi bawiliśmy się na podwórku.Do dnia dzisiejszego uważam,że historia jest prawdziwa tylko wówczas kto ją pisze.

  • Lek dodano 7 lat temu

   Czy dlatego to Młota komuniści wykopali z grobu i wywieźli jego ciało w nieznanym kierunku? Do dziś jego ciała nie odnaleziono. Podaj źródła z których wynika, że Młot był wielokrotnie łapany i wypuszczany. Czytałem sporo o Młocie, ale podobnych bzdur nie słyszałem dawno.
   PS
   Młot miał wielkie poważanie u ludzi. Pojedź do Mężenina i porozmawiaj z ludźmi.

 12. @obserwator dodano 7 lat temu

  twoją opinię się czyta, jak jakiś raport ubecki

  • bankier dodano 7 lat temu

   to jedź na wieś i pogadaj z ludźmi, którzy jeszcze te czasy pamiętają – jeszcze troszkę ich żyje – zobaczysz jaki mają stosunek do tych "bohaterów"…

   • @bankier dodano 7 lat temu

    Jakoś jak rozmawiam z ludźmi na wsi, to widzę jaki mają stosunek do ubeków i ich pociotków, którzy nami teraz rządzą i powiem ci, że myślą zupełnie inaczej niż ty "Bankierze", chociaż zawsze się znajdzie kilku odmieńców, zazwyczaj tych, którzy chętnie współpracowali z władzą ludową i za to dostali "podziękowanie", to wśród nich chyba się obracasz "Bankierze", że masz takie doświadczenia.

    • bankier dodano 7 lat temu

     Nie mieszaj tematów, chyba jednak nie rozmawiałeś z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasy – dla nich to nie byli żadni partyzanci tylko tzw "bandy". Szczególnie jeśli mówimy o okresie już po 45 r. Napadali, kradli i zabijali współobywateli, którzy nie chcieli już dłużej walczyć po 6 latach wojny i nie mieli ochoty karmić tych "partyzantów". Akurat znam osobiście żonę jednego z takich "wyklętych" – jest mu "wdzięczna" do dziś….

     • Anonim dodano 7 lat temu

      "Akurat znam osobiście żonę jednego z takich "wyklętych" – jest mu "wdzięczna" do dziś…."
      może akurat ten jej mąż był zwykłym bandytą a nie żadnym partyzantem.
      "zabijali współobywateli, którzy nie chcieli już dłużej walczyć". Jakoś nie słyszałem o cywilach zabitych przez partyzantów z powodu braku chęci do walki.Chyba, że tym współobywatelem był ubek donoszący na partyzantów.

   • do bankiera dodano 7 lat temu

    No pewnie, że byli tacy chłopi co nie chcieli dać nic do jedzenia partyzantom.Albo jeszcze gorzej, donosili na nich ubecji.Byli też wśród partyzantów wtyczki ubeków co rabowali chłopów dla zysku, nie dla jedzenia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?