SPIN

Strefa płatnego parkowania. Czy jest sens ją powiększać?

Aneta Borkowska piątek, 19 września 2014, 23:22 Siedlce

Miała umożliwić rotację i łatwe zaparkowanie w centrum, a także poprzez opłaty zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających do centrum. Siedlecka strefa płatnego parkowania spełniła swoją rolę i najprawdopodobniej pozostanie taka sama. 

– Było sporo kontrowersji podczas jej uchwalania, ale naprawdę spełnia swoje zadanie – mówi Joanna Skolimowska-Szpura z wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. – Dodatkowo się finansuje i to sprawia, że powstają pytania czy nie należałoby jej rozszerzyć. Nie wiemy tylko czy przyniesie to korzyść czy nie – dodaje.

O koncepcję ewentualnego powiększenia strefy poprosiła komisja gospodarki komunalnej i niedługo taki plan dostanie. Jak podkreśla Skolimowska-Szpura wydział wyliczył, że dałoby się ją rozszerzyć do 400 miejsc, ale sytuacja w mieście sprawia, że jest to coraz mniej potrzebne.

– Mamy dużo miejsc dzięki otwarciu Galerii, wiemy że wiele osób tam korzysta z parkingu, a więc mniej osób wjeżdża w ulice w centrum – tłumaczy kierownik. – Z drugiej strony otworzyły nam się miejsca po rozbiórce kamienic w kwartale ulic Pułaskiego, Floriańskiej, Sienkiewicza i Kilińskiego. Te tereny zagospodarowujemy na chwilowe parkingi, utwardzamy – dodaje. – Wszystko jest w rękach rady miasta, ale na tę chwilę planów zwiększenia liczby płatnych miejsc postojowych nie ma.

Przypomnijmy, że w obecnej strefie płatnego parkowania znajduje się ok. 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych wokół Skweru Niepodległości.

8 komentarzy

 1. Anonim dodano 7 lat temu

  "…ale sytuacja w mieście sprawia, że jest to coraz mniej potrzebne."
  Tak zgadza się, po godz.17 i w soboty i niedziele.

 2. krych dodano 7 lat temu

  Moim zdanie, strefa powinna obejmować całe centrum. Oczywiście z jakimiś ulgami dla mieszkańców miasta, bo tu płacą i tak podatki. Ale jest to realny przychód dla miasta. To jedyna chyba, szybko dostępna metoda na anarchię parkingową.

 3. piotr dodano 7 lat temu

  Zgadzam się że nie jest potrzebne rozszerzenie bo spowodowałoby to tylko zmniejszenie miejsc na innych ulicach. Poza tym z miejsc już wydzielonych korzystają głównie posiadacze kart parkingowych (czytaj urzednicy). Czyli w prosty sposób parkują o 8 do 16 potem już są pustki… Zamiast zmuszać ich do przyjechania autobusem i tworzenie linii np na skladowa czy dylewicza lub inne takie miasto mysli ze 2 linie (3,4) wystarczają. Zróbcie darmowe przejazdy dla mieszkańców (bo podatki są sporo wyższe) albo przynajmniej dla pracujacych (czyli ludzi którzy utrzymują miasto) to obniży zapotrzebowanie na miejsca parkingowe a w polaczeniu z zakazem przyjazdu urzędnikom do pracy swoim autem spowodowałoby brak korków także. Jeśli bilet autobusowy kosztuje ponad 3zl to już jest mało oplacalny przejazd..

  • as dodano 7 lat temu

   z kart parkingowych w strefie płatnego parkowania korzysta 1 (słownie: jeden) urzędnik, bo go na to stać. Wiem z wiarygodnego źródła

 4. adamo dodano 7 lat temu

  proponuję utworzenie płatnej strefy parkowania przy ul.Kilińskiego /od ronda do dworca pkp / oraz wokół dworca wraz z parkingiem przy poczcie nr 2. Spowodowałoby to wyprowadzkę tzw "warszawiaków" na stworzony dla nich parking za torami, a zwykłym interesantom placówki pocztowej lub odwożącym czy oczekującym na podróżnych możliwośc normalnego parkowania.

 5. pokos dodano 7 lat temu

  Strefa powinna zostać poszerzona. Tylko w taki sposób osoby podjeżdżające do centrum miasta znajdą miejsce na czas niezbędny do załatwienia spraw.

 6. Anonim dodano 7 lat temu

  Dopóki są wolne miejsca w obecnej strefie, to chyba nie ma sensu jej powiększać.

 7. Bartosz dodano 7 lat temu

  Strefa płatnego parkowania mogłaby obejmować całe centrum, ale tylko wówczas, gdyby komunikacja miejska była rzeczywiście alternatywą dla transportu indywidualnego, a póki co tak nie jest.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?