SPIN

100 operacji w 2 tygodnie. Lekarz z siedleckiego szpitala w Ghanie

Aneta Borkowska wtorek, 23 września 2014, 13:03 Siedlce

Kryspin Mitura, lekarz z siedleckiego szpitala miejskiego wyjechał do ghańskiej miejscowości Tamale. Razem z dwójką swoich kolegów będzie operował najbiedniejszych mieszańców. W ciągu 2 tygodni medycy przeprowadzą ponad 100 operacji głównie przepuklin pachwinowych, które nieleczone, na Czarnym Ladzie zbierają śmiertelne żniwo.

Mitura to specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej Szpitala Miejskiego w Siedlcach. W Polsce zostawił żonę i dwójkę dzieci. – Chcemy podzielić się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w Polsce, żeby zapobiec ludzkim tragediom – mówił razem ze swoimi kolegami w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Klinika, w której będą operować polscy lekarze została zbudowana dzięki dotacjom osób i prywatnych organizacji pozarządowych, a jej pacjentami są najubożsi i wykluczeni społecznie mieszkańcy Tamale.

Lekarze są na misji w ramach swoich urlopów wypoczynkowych i z własnej kieszeni pokryli koszty związane z przelotami, transportem i szczepieniami ochronnymi. Ponieśli też koszty związane z zakupem materiałów operacyjnych (m.in. narzędzia, szwy i siatki chirurgiczne, prześcieradła operacyjne, płyny dezynfekcyjne i opatrunki). Jedynym wsparciem finansowym było 13 tys. zł uzyskane poprzez serwis „PolakPotrafi”.

Pomysłodawcą akcji „Operacja Ghana” jest Sławomir Kozieł, rezydent chirurgii w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej, dla którego wyjazd do Tamale jest już siódmą wyprawą do Afryki, który oprócz Mitury zaprosił także Michała Pasierbka ze szpitala klinicznego w Zabrzu. Inspiratorem akcji jest dr David Abdulai, z którego inicjatywy powstała klinika w Tamale.

W Afryce  przepuklina pachwinowa występuje dziesięciokrotnie częściej, niż w Europie Zachodniej. Nieleczona osiąga monstrualne rozmiary i daje dolegliwości bólowe tak mocne, że uniemożliwia pracę fizyczną i pozbawia całe rodziny środków do życia. Problem dotyczy szczególnie młodych mężczyzn, którzy bez leczenia nie są w stanie utrzymać swoich wielopokoleniowych rodzin.

info: SP ZOZ Siedlce, polakpotrafi.pl, gazeta.pl

13 komentarzy

 1. siedlczanka dodano 7 lat temu

  Może dołączą inni?Hahahahhah.
  Przecież to ludzie z"powołaniem"!!!!

 2. siedlczanka dodano 7 lat temu

  Brawo!! jednak są jeszcze ludzie którzy wykonuja swoja pracę z pasją i powołaniem. Pan dr Mitura to nie tylko wspaniały lekarz ale przede wszystkim człowiek. Oby takich więcej. Szpital Miejski w Siedlcach jest dumny że może współpracować z takim lekarzem.

 3. Andrzej dodano 7 lat temu

  Ciekawe kto teraz bedzie operował na Starowiejskiej.

 4. Hanna dodano 7 lat temu

  Wspaniała inicjatywa. Brawo panie doktorze.

 5. Anna dodano 7 lat temu

  Panie dr.Mitura jestesmy z Panem .Moze inni zastanowia sie ile znaczy czlowiek dla drugiego czlowieka. Zrob Pan swoje tam w dalekim kraju .Caly i zdrowy wracaj do nas.BRAWO

 6. Jola dodano 7 lat temu

  Panie doktorze siedlczanie są z Pana dumni. Mało kogo stać na taką odważną decyzję. Życzę wszystkiego dobrego, wytrwałości i bezpiecznego powrotu do rodziny i naszego szpitala.

 7. Danuta dodano 7 lat temu

  Podziwiam Pana Doktora o wielkim sercu i pozdrawiam z Siedlec 😉

 8. *** dodano 7 lat temu

  Tak j to lekarz o wielkim sercu Dla Pana doktora człowiek to wartość a nie zło konieczne. Starego człowieka też potrafi wysłuchać i poradzić.

 9. Pacjentka dodano 7 lat temu

  Dr Mitura rzeczywiście jest świetnym fachowcem, a do tego bardzo skromną osobą. Dobro pacjenta stawia ponad wszystko i nie są to czcze słowa. A decyzja o wyjeździe do Afryki, by bezinteresownie pomóc innym – szacun!

 10. ja dodano 7 lat temu

  NIESAMOWITY CZŁOWIEK,O WIELKIEJ KULTURZE OSOBISTEJ, WIEDZY I SKROMNOŚCI.DLA SWOICH KOLEGÓW LEKARZY MOŻE BYĆ GODNĄ OSOBĄ DO NAŚLADOWANIA POD KAŻDYM WZGLĘDEM .Z PRZYJEMNOŚCIĄ MÓWIĘ …PAN IE DOKTORZE…..,BO POSIADA TAKI TYTUŁ I NIESTETY TYLKO ON POWINIEN GO UŻYWAĆ, PRZYKRO , ŻE JEST INACZEJ.

 11. joanna dodano 7 lat temu

  Znam Doktora z lat szkolnych, to prawda wspaniały człowiek , duża cierpliwość i poświęcenie, ale jego żona również , z lat szkolnych , o której pamiętam , bardzo oddana skromna i poświęcona. Takich ludzi trzeba cenić i wynagradzać dobrym słowem, dziękujemy , że tu jesteście

 12. robert dodano 5 lat temu

  Wielki szacunek dla dr n.med. K. Mitury, który oprócz wiedzy wyniesionej z uczelni medycznej cechuje się kulturą, której nauczyli Go Rodzice. Dzieli się tym co bezcenne, swoim czasem, wiedzą fachową i Wielkim Sercem. Pozdrowienia z Siedlec.

 13. Ewa dodano 5 lat temu

  Bardzo dobru ciepły doktor wspaniały fachowiec – aby było takich więcej

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?