SPIN

Siedlce po raz drugi najbardziej zadłużone

Aneta Borkowska czwartek, 25 września 2014, 10:43 Aktualnie

„Wspólnota” opublikowała najnowszy ranking najbardziej zadłużonych samorządów. Drugi rok z rzędu wśród miastach na prawach powiatu ten niechlubny zaszczyt przypadł Siedlcom.

Jak wynika z rankingu samorządowego miesięcznika „Wspólnota” na koniec roku 2013 zadłużenie naszego miasta wynosiło 76,89 proc. w stosunku do dochodów budżetowych. To daje nam już drugi raz z rzędu pozycję najbardziej zadłużonego miasta na prawach powiatu w Polsce. Drugie miejsce po Siedlcach zajął Wałbrzych z 64,17-procentowym zadłużeniem.

Dołek finansowy naszego miasta nie jest zaskoczeniem. Przypomnijmy, że to właśnie w związku z przekroczeniem przez Siedlce na koniec roku 2013 dopuszczalnego 60-procentowego zadłużenia, Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała wdrożenie Programu Postępowania Naprawczego.

Warto też odnotować, że po ubiegłorocznej publikacji „Wspólnoty” z ust skarbnika Siedlec i prezydenta padały słowa, że przedstawione dane nijak mają się do rzeczywistości, a w optymistycznym wariancie zakładali, że zadłużenie Siedlec z końcem roku wyniesie ok. 40 proc.

Na koniec roku 2012 zadłużenie Siedlec wyniosło 66,91 proc. z końcem 2011 w tym samym rankingu Siedlce uplasowały się na 2. miejscu, a na koniec roku 2010 na miejscu 17.

15 komentarzy

 1. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  Gratulacje dla władz miasta Siedlce
  Najbardziej zadłużonym województwem w Polsce jest mazowieckie (73,4 proc.). Wśród miast wojewódzkich prym wiedzie Toruń (86,3 proc.), powiatowych – Myślenice (106,4 proc.), a grodzkich — Siedlce (76,9 proc.).
  Zaraz zaczną się komentarze, jak pożytecznie jest się zadłużać, ile dobrego z tego wynika.
  Mam jedno pytanie, Czy z tych włodarzy, ma któryś długi, a jeżeli nie to dlaczego inaczej zachowuje się prywatnie , a inaczej publicznie?

  • Z miasta dodano 7 lat temu

   Siedlczaninie Twoje pytanie to strzał w 10 🙂 Najlepszy jest skarbnik miasta. Na siebie majątku prawie nie ma więc w razie lipy nie mają czego zabrać. Przez tyle lat "służby" miastu i jego mieszkańcom nie dorobił się nawet mieszkania. Co na to młodzi mają powiedzieć. Jak żyć? 😀
   http://www.bip.siedlce.pl/bip/89_umsiedlce/fckeditor/file/Oswiadczenia%20majatkowe%202012//84.%20Pary%C5%82a%20Kazimierz.pdf

 2. racjonalnie i naukowo dodano 7 lat temu

  Mamy najwięcej kościołów wśród bogatych i biednych miast i pomnik kaczora więc długi nic nie znaczą. Prawi i sprawiedliwi oraz święci górą.

 3. ag dodano 7 lat temu

  Inwestycje winny się bilansować. "Mierz siły na zamiary…" To motto ekonomi winno być także mottem samorządowców. Zanim najlepszy prezydent W-wy Sokrat Starynkiewicz wydał rubla obejrzał go dwa razy. Wybudował inwestycje warte ok. 6 mln rubli w złocie – ok 1,5 mld EUR.
  Potrzebą chwili nie tłumaczy się braku wiedzy i ekonomicznego obycia. Wówczas wpada się w pułapkę braku środków własnych na inwestycje unijne. Przyszłość "buduje się teraz" i to jest prawda .i oznaka wiary.
  Oby nie towarzyszyła jej "inna wiara": w mamonę.

 4. Z miasta dodano 7 lat temu

  Podium ale jakoś nie cieszy. Tak rządzi sitwa PiS-PO przy cichym wsparciu STS. Teraz nie będzie kasy na inwestycje "z głową" tylko na spłatę zadłużenia.

  • Ze wsi dodano 7 lat temu

   Tak rządzi si***a PiS-STS przy cichym sprzeciwie PO.

 5. widz dodano 7 lat temu

  czyzby maile kontrolował UM, bo nikt nie komentuje?

 6. .. a co tu komentować? dodano 7 lat temu

  ….szukamy kasy w portfelach, żeby spłacić długi miasta a że kasy nie widać to milczymy :)))

 7. Niedowiarek dodano 7 lat temu

  mam takie same wrażenie

 8. Zibi dodano 7 lat temu

  Klechy niech spłacają kasę, niech oddadzą to co przez tyle lat wyzęgrzyli z miasta.

  • zuza dodano 7 lat temu

   Jestem za! Niech kler wspomoże miasto. W końcu tak dobrze ze sobą żyją.

 9. edyta dodano 7 lat temu

  Nasz samorząd to porażka. więc zróbmy coś ,same komentarze nic nam nie dadzą. Niedługo wybory , więc zmienimy to:" zabierzmy władze politykom i oddajmy Siedlce mieszkańcom' to hasło normalnego człowieka Andrzeja Sitnika , który startuje z Bezpartyjnym komitetem i naprawdę chce obalić te bezsennsowne układy, które panują NASZYM mieście

 10. do Edyty dodano 7 lat temu

  Chyba sobie kpisz:)Jeżeli będzie druga tura to znajdą się w niej Kozaczyński i Kudelski:)

 11. studenciak dodano 7 lat temu

  Trzeba nowej młodej władzy w mieście. Oklaski dla młodych, że chcą startować do władz i na radnych w naszym mieście. A więc popierajmy ich – Jacek i Andrzej.

  • Siedlczanka dodano 7 lat temu

   Kozaczyński… wolne żarty, tylko Sitnik ! Ten człowiek zawsze wie co robi i często robi to własnymi rękami, nie szuka wysługi tylko pomocy

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?