SPIN

Pomogli nawet kilkuset mieszkańcom

Aneta Borkowska wtorek, 14 października 2014, 15:36 Siedlce

Jego marzeniem była podróż na Czarny Ląd, ale nie po to aby go zwiedzać. Kryspin Mitura, lekarz z siedleckiego szpitala miejskiego wyjechał do Ghany, gdzie razem z dwójką swoich kolegów operował najbiedniejszych mieszańców.

W ciągu 2 tygodni w miejscowości Tamale zoperowali 95 osób. Operowali przepukliny pachwinowe, które nieleczone, w Afryce zbierają śmiertelne żniwo.

– Tam przepuklina tego typu występuje dziesięciokrotnie częściej niż w Polsce, Europie czy Stanach. U nas takie operacje w trybie pilnym stanowią 1 procent, tam aż 60 – mówi Kryspin Mitura. – 87 na 100
pacjentów umiera, podczas gdy w Polsce śmiertelność wynosi 1 na 1000 – dodaje.

180 kilogramów sprzętu

ghana6Przygotowania do wyprawy rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Po skompletowaniu sprzętu, w dużej mierze dzięki sponsorom, lekarze mogli wyruszyć do Ghany.
– Zabraliśmy 6 walizek ze sprzętem, które ważyły 180 kilogramów. Były to między innymi siatki, nici, środki do dezynfekcji czy do odkażania. Rzeczy codziennego użytku zmieściliśmy w bagaż podręczny – opowiada lekarz. – Na miejscu zastaliśmy budynek z prowizoryczną salą operacyjną, leżanki, wyłożone glazurą ściany, 4 żarówki. Były przerwy w dostawie prądu, więc operacje były bardzo prowizoryczne – dodaje.

Wygląd i wyposażenie „kliniki” odbiegały od warunków do jakich przywykli lekarze. Sama operacja i to co działo się po niej była również niewiarygodna. Nie ma przygotowywania przed i długiego zwolnienia po
zabiegu.
– Pacjent samodzielnie kładł się na leżankę, a chwilę po operacji samodzielnie schodził z niej, sprzątał salę, zbierał fartuchy, układał narzędzia. Rzeczy jednorazowe wyrzucał, a fartuchy szedł prać w
miednicach na klepisku – tłumaczy Mitura. – Po praniu szedł kilkaset metrów, aby kupić sobie jedzenie, wracał do kliniki i mógł układać się na sali chorych. Tak wygląda chwila po operacji – wspomina lekarz z
Siedlec.

Mitura i jego koledzy w 9 dni roboczych zoperowali 95 chorych, a wykonali 106 procedur, bo czasem jedna osoba miała przepuklinę po obu stronach. Bywały dni, że w ciągu 6 godzin operowali 15 osób. Najmłodszy pacjent miał 16 lat, a najstarszy 87.
– Wszystkich operowaliśmy w znieczuleniu miejscowym. I ilość środka znieczulającego był taki sam bez względu na pacjenta i o wiele niższy niż u nas. W Polsce więcej go używamy do usunięcia drobnej zmiany
skórnej niż do tak dużych przepuklin, a czasami robiliśmy operację na otwartym brzuchu – dodaje.

Uczę dzieci pewnych ideałów

ghana17Mimo prowizorycznych warunków obyło się bez powikłań. Lekarze wrócili spełnieni, szczęśliwi i jak mówi Mitura nie czuje się przez to lepszy.
– Zoperowaliśmy 95 osób, ale jak powiedziała nam jedna miejscowa osoba dzięki temu pomogliśmy kilkuset mieszkańcom. Tam są duże rodziny, często mają po dziewięcioro dzieci, jedna osoba pracuje by wyżywić resztę, a więc pomagając jednej pomagamy całej rodzinie – mówi lekarz. – Wcześniej o tym nie myślałem i te słowa zostaną mi na zawsze w głowie – dodaje.

Przed wyjazdem jak mówi obawy miał, bo jednak to kraj z wieloma zagrożeniami, ale może dzięki tej świadomości bardziej dbali o bezpieczeństwo. Myśli jednak, że było warto.
– Moja rodzina też miała obawy, ale myślę, że wszystko to co robią rodzice i na co patrzą dzieci to one to u siebie zaszczepiają. Uczą się dzięki temu pewnych ideałów i mam nadzieję, że będą umiały pomagać – dodaje.

13 komentarzy

 1. ja dodano 7 lat temu

  To wielki zaszczyt dla miasta Siedlce i środowiska medycznego ,że są tacy ludzie ,którzy bezinteresownie niosą ulgę w cierpieniu.Brawo ,to jest pierwszy temat w SIEDLCACH ,a nie twarze kandydatów walczących o popularne stołki.BRAWO PANIE DOKTORZE MITURA.

 2. joanna dodano 7 lat temu

  Gratuluje charyzmy , odwagi, poświęcenia, wspaniały czyn, wspaniały człowiek, dzięki ….

 3. noise dodano 7 lat temu

  Szlachetny człowiek, gratuluję odwagi! Piękne i czyste to, co Pan zrobił. Dożyliśmy czasów, kiedy dobro człowieka stało się czymś wyjątkowym.

  • ??????? dodano 7 lat temu

   Rozejrzyj się, dobro jest dookoła tylko tacy jak Ty tego nie widzą, trzeba je mu naświetlić omówić!

   • do ??????? dodano 7 lat temu

    ot, odezwał się dobry człowiek!!!! skąd tyle jadu w twojej wypowiedzi? głód, nędza, przemoc, wojny, podstęp, walka….- większość ludzi na globie w tym żyje, całe zło na świecie stworzył nikt inny tylko człowiek, gdyby większość była dobra mielibyśmy na ziemi raj

    • !!!!!!!! dodano 7 lat temu

     Widzę, że Ci spie……… się czujnik (miernik) jadu!

 4. siedlczanka dodano 7 lat temu

  To zaszczyt przede wszystkim dla SPZOZ w Siedlcach. Szpital Miejski jest dumny że może współpracować z takim człowiekiem. Panie doktorze, gratuluję postawy! To co Pan zrobił zasługuje na największe uznanie. Chylę czoła.

 5. xx dodano 7 lat temu

  Ciekawa jestem czy Pan doktor tak w Siedlcach bez kolejki by operował

  • ja dodano 7 lat temu

   na 360 procent tak,doświadczyłam tego sama na sobie.

 6. gaza dodano 7 lat temu

  Gratulacje. Jeden z nielicznych lekarzy o których jeśli pojawiają się wzmianki w sieci to tylko o pozytywnym wydźwięku. Prawdziwy lekarz z powołania. Z takim serduchem odnaleźć się w bezdusznej rzeczywistości limitów, kolejek to też sztuka.
  Pzdr

 7. kd dodano 6 lat temu

  Człowiek o wielkim sercu!!! Wspaniały czyn nieść bezinteresownie pomoc ludziom "maluczkim", którzy mogą dać w zamian jedynie szczery uśmiech i radość płynącą z głębi serca.Jak to możliwe że w tym brutalnym świecie są tacy wspaniali i bezinteresowni ludzie?Gratuluję Pana rodzicom, że udało im się wychować tak szlachetnego człowieka.Po prostu SUPER MISJA!!!!!!!!!Życzyła bym sobie by w naszych polskich szpitalach było więcej takich lekarzy.

 8. mulinka2 dodano 6 lat temu

  W tych zwariowanych czasach kiedy wszyscy gonią tylko za kasą potrzeba właśnie takich ludzi oby
  więcej takich dr Judymów.Lekarze którzy swój staz
  maja dawno za sobą powinni brać przykład z młodszego kolegi.

 9. mulinka2 dodano 6 lat temu

  Bardzo szlachetny czyn,wart naśladowania przez innych lekarzy,w tych głupich czasach niewielu
  na to stać

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?