SPIN

„Siódemka” z wizytą w Grecji

Aneta Borkowska piątek, 31 października 2014, 10:30 Społeczeństwo

grecja

Od 22 do 25 października odbywało się spotkanie partnerskie szkół z Grecji, Hiszpanii, Polski i Cypru w ramach realizacji projektu „Quality of life” („Jakość życia”), programu Comenius, Partnerskie Projekty Szkół. Gospodarzem spotkania była grecka szkoła podstawowa z Oreokastro (miejscowość w rejonie Salonik).

Stronę polską reprezentowała wicedyrektor szkoły Barbara Artych oraz nauczycielki SP 7 w Siedlcach (Małgorzata Szewczak – koordynator projektu, Renata Zdanowska, Beata Jastrzębska, Edyta Kadej, Izabela Woźniak, Hanna Pieńkowska). Głównym celem wizyty była ewaluacja realizacji projektu „Jakość życia”, ustalenie produktów finalnych projektu, wspólna praca nad rozpowszechnianiem działań szkół w projekcie, poznanie zasad pracy nauczycieli w Grecji, Hiszpanii, Polsce i na Cyprze, wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami poprzez wzajemne obserwacje lekcji, dyskusje.

Grecy przyjęli nas niezwykle przyjaźnie i gościnnie. Niemal wszyscy pracownicy szkoły oraz uczniowie zaangażowali się w organizację naszego pobytu w Salonikach. Uczniowie opowiadali nam o historii i zabytkach swojego miasta. Dumnie pokazywali Białą Wieżę, uważaną za symbol Salonik. Dzięki niezwykle ciekawym opowieściom mogłyśmy przenieść się w dawne czasy spacerując dookoła bizantyjskich murów. Uczniowie opowiadali nam o  swojej pracy na lekcjach, swoich zainteresowaniach, sposobach spędzania czasu wolnego, prezentowali narodowe tańce i  stroje, odgrywali przedstawienia dotyczące bogów Olimpu.

Szczególnie zapadła nam w pamięci wizyta w Werginie, stanowisku archeologicznym  w północno-wschodniej Grecji, na północ od Olimpu, w pobliżu miasta Weria, od 1996 roku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nauczyciele z Grecji otwarcie opowiadali o codziennych zadaniach, celach, wyzwaniach, których się podejmują. Chętnie opowiadali nam o Grecji, tradycjach i kulturze swojego kraju. Przedstawiali narodowe dania oraz uczyli nas podstawowych kroków swoich tańców.

W ramach wizyty miałyśmy okazję zobaczyć lokalną Oczyszczalnie Ścieków, gdzie wspólnie rozmawialiśmy o istocie propagowania działań mających na celu ochronę środowiska. W trakcie tej krótkiej wizyty udało nam się spotkać z władzami lokalnymi miasta Oreokastro. Zarówno burmistrz, jak i jego zastępcy przekazali nam najlepsze życzenia i szczerze ucieszyli się z międzynarodowej współpracy szkół z Grecji, Cypru, Polski i Hiszpanii.

opracowała: Małgorzata Szewczak

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?