SPIN

Stacja elektroenergetyczna na ukończeniu

Aneta Borkowska wtorek, 4 listopada 2014, 12:59 Siedlce

Prace budowlane na linii 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów i stacji 400/110 kV Siedlce Ujrzanów weszły w fazę zaawansowaną. Budową linii objęte zostały już wszystkie gminy z wyjątkiem Siedlec. Tam prace rozpoczną się już w listopadzie. Stacja w Ujrzanowie gotowa jest w 80%.

Prace na linii przyspieszają. Niemal codziennie widać postępy w budowie. Prawie w każdej gminie stoi kilka lub kilkanaście gotowych słupów.

–  Na koniec września mieliśmy 24 wybudowane konstrukcje, aktualnie gotowe są 52 i dalszych 36 jest w trakcie montażu. Ukończyliśmy budowę 113 fundamentów i przewidujemy, że do końca listopada powstanie jeszcze około 40. Pogoda nam sprzyja, jak na tę porę roku jest ciepło i sucho, a to zdecydowanie ułatwia pracę – mówi Krzysztof Krotoschak dyrektor zadania z firmy SELPOL, która jest liderem konsorcjum budującego linię.

Wykonawca linii posiada pozwolenia na budowę 146 ze 182 stanowisk, a lada dzień mają zostać wydane kolejne, obejmujące ponad 20 słupów. To oznacza, że ich budowa rozpocznie się już w listopadzie tego roku. W ramach inwestycji budowana jest też stacja elektroenergetyczna w Ujrzanowie. Również tam prace są daleko zaawansowane.

– Stacja jest gotowa w 80%. Wybudowano rozdzielnie 400 kV i 110 kV, a autotransformator, czyli jej najważniejszy element, jest zamontowany. Aktualnie powstają obwody wtórne stacji, czyli systemy które pozwalają sterować i zabezpieczają jej pracę przed awariami. Budowany jest także systemy przeciwpożarowy oraz ochrony całego obiektu, czyli m.in. mechanizm antywłamaniowy i alarmowy – wyjaśnia Krotoschak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWykonawca inwestycji planuje zakończenie prac montażowych na stacji jeszcze w grudniu bieżącego roku. Na styczeń 2015 planowane są prace rozruchowe, czyli sprawdzające, czy wszystkie elementy stacji działają prawidłowo. Zakończenie budowy linii i stacji przewidziane jest na marzec 2015 roku. Wykonawca inwestycji deklaruje, że zima nie zatrzyma budowy.

– Jesteśmy przygotowani do prowadzenia prac niemal w każdych warunkach atmosferycznych, również tych niekorzystnych, jak mróz, czy padający śnieg – zapewnia dyrektor.

Budowa linii 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów i stacji Siedlce Ujrzanów, to przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa”, na który składa się łącznie 11 zadań inwestycyjnych. Polegają one na budowie nowych oraz modernizacji istniejących linii i stacji elektroenergetycznych. Prace prowadzone są na obszarze Polski północno-wschodniej, czyli tam, gdzie infrastruktury przesyłowej jest najmniej lub wymaga ona pilnego unowocześnienia. Komisja Europejska rozumiejąc znaczenie projektu, zdecydowała o współfinansowaniu go ze środków europejskich, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., spółka Skarbu Państwa, która odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wartość 11 projektów to 1,8 mld zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 767,86 mln zł. Inwestycje muszą zostać ukończone w 2015 roku.

źródło: Biuro prasowe inwestycji

3 komentarze

 1. rower dodano 7 lat temu

  Czyli energia dla odbiorcy indywidualnego będzie droższa.

  • Xaveri dodano 7 lat temu

   Bez tej inwestycji jakby spadł marznący deszcz (jak kilka lat temu pod Szczecinem) i linia z Kozienic uległa by zniszczeniu to byś miał energii… co byś sobie napedałował.

 2. Anonim dodano 7 lat temu

  Myślałem, że jest to "siedlecki portal informacyjny). a on jest gminny

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?