SPIN

Na Floriańską pieniędzy nie było, nie ma i …

Beata Głozak piątek, 14 listopada 2014, 23:40 Siedlce

Pieniędzy wojewody na remont ul. Floriańskiej nie będzie. Jedna z najgorszych dróg w Siedlcach kolejny raz nie załapała się na dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. Na 48 wniosków, które znalazły się na wstępnej liście rankingowej dróg powiatowych Floriańska zajęła miejsce drugie… od końca.

Przebudowę ulicy na odcinku od Piłsudskiego do 3 Maja oceniono na 26 punktów. Miasto miało do dzisiaj czas na złożenie zastrzeżeń do listy. Zrobiło to i liczy… na cud, bo na pieniądze raczej nie ma szans. Siedlce wnioskowały o niemal 2,9 mln zł.

Pogrzebały nas obszary wiejskie

Janina Miszewska z biura wojewody, która przewodniczyła zespołowi oceniającemu wnioski przyznaje, że wniosek Siedlec w dwóch kryteriach na 5 możliwych zdobył zaledwie po 2 punkty. W pierwszym wypadku chodziło o to czy i jak inwestycja wpisuje się w rozwój obszarów wiejskich, a w drugim jak wygląda współpraca z innymi jednostkami i podmiotami przy realizacji inwestycji. I o ile z pierwszym kryterium polemizować ciężko to w drugim można wysnuć wniosek, że można było postarać się bardziej.

– Powiem wprost: bardziej punktowane są partnerstwa między samorządami, ale wnioskodawcy starają się jak mogą i jeśli za partnera nie mogą wziąć gminy czy powiatu to współpracują na przykład z parafią lub partnerem prywatnym, słowem każdym komu też zależy na drodze – przyznaje.

Ostra walka o pieniądze

Siedlce w tym przypadku ograniczyły się jedynie do swoich własnych spółek: MPK i PWiK-u.

– Jeśli miasto w ramach swoich własnych spółek chce realizować inwestycję to to nie pokazuje nam „wyjścia na zewnątrz”, szukania kogoś, komu również na niej zależy. Mamy przykłady wielu samorządów, które rozmawiają z przedsiębiorcami, którzy prowadzą swoją działalność przy danej drodze.

Jeśli zdamy sobie sprawę z faktu, że o pieniądze ze „schetynówek” z terenu całego województwa mazowieckiego walczyło łącznie 171 wniosków, a kwota dofinansowania przekroczyła o 140 mln kwotę przygotowaną na ten cel nie powinno dziwić, że samorządy na wszystkie możliwe sposoby chcą dosłownie „wyrwać” punkty. Dlaczego wyrwać punkty? Bo program kieruje się dokładnymi wytycznymi.

Starzy wyjadacze

Wnioskodawcy od początku jego trwania, czyli kilku lat wiedzą, że spełnienie konkretnych kryteriów owocuje konkretną ilością punktów, która po zsumowaniu albo stawia dany samorząd na początku listy albo na końcu.

Siedlce w walce o Floriańską powinny być ekspertem, bo składały wnioski o  jej dofinansowanie na rok 2013, 2014 i na rok 2015. W tym pierwszym przypadku inwestycję planowano na odcinku od 3 Maja do Sulimów.

– Tegoroczny projekt nie różni się od tego złożonego w ubiegłym roku – mówi w rozmowie z nami Miszewska.

Każdy samorząd miał prawo do dzisiaj złożyć zastrzeżenie do wstępnej listy rankingowej. Siedlce zrobiły to w minionym tygodniu. W Wydziale Programów Rozwojowych dowiedziałyśmy się, że zastrzeżenia wzbudziła m.in. niska punktacja za współpracę z innymi jednostkami i wpływ realizacji zadania na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

19 komentarzy

 1. mat. wyborczy dodano 10 lat temu

  http://www.spin.siedlce.pl/2014/11/06/odebrac-siedlce-politykom-oddac-mieszkancom-bezpartyjni-wystartowali/

 2. mat. wyborczy dodano 10 lat temu

  http://www.spin.siedlce.pl/2014/11/14/zamoznosc-siedlczan-wzrosla-nasze-miasto-liderem-w-rankingu-rzeczpospolitej/

 3. Realista dodano 10 lat temu

  Ale na pomnik (…) i wymysły "pisuarów" pieniądze zawsze są. W końcu jak nikt nie da to trzeba robić za swoje, tylko trzeba mądrze gospodarować tym co się ma i robić to co potrzebne mieszkańcom. Może warto zmienić też kilku urzędników, którzy "klepią" te wnioski bezmyślnie co rok, zamiast pomyśleć jak zdobyć więcej punktów. Po wyborach może przyjdzie ktoś mądry, ktoś komu będzie wreszcie zależało na faktycznym rozwoju miasta, a nie realizacji dziecinnych pomysłów: sukiennice, tunel, centrum przesiadkowe i inne niewypały.

  • oko dodano 10 lat temu

   Pomnik był za pieniądze inwestorów!

   • wdr dodano 10 lat temu

    Ale grunt, comiesięczne utrzymanie (oświetlenie, monitoring) już za kasę podayników.

 4. mtb dodano 10 lat temu

  Wydział Programów Rozwojowych to od lat najmniej wydajny i najmniej profesjonalny wydział urzędu. Ciotki klotki nie mogą zajmować się takimi rzeczami, bo one tego nie rozumieją po prostu…
  Ale karawana jedzie dalej

 5. ~~hi hi dodano 10 lat temu

  chodniki mają (PO)remontować a o Floriańskiej jak zapomnieli tak zapomnieli. tacy z nich …

 6. Wyrzykowski dodano 10 lat temu

  Ten komentarz zostanie dodany w poniedziałek, ale napiszę teraz, żeby nie zapomnieć. Skonfrontuję dwa cytaty:

  1. "– Tegoroczny projekt nie różni się od tego złożonego w ubiegłym roku – mówi w rozmowie z nami Miszewska."

  2. "Głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać różnych rezultatów" – Albert Einstein

 7. Na pohybel peło dodano 10 lat temu

  Podobno pełowskie zmoderowany stoi za blokadą tej jakze ważnej siedleckiej arterii

 8. kompromitacja dodano 10 lat temu

  Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – to teraz jedna, wielka kompromitacja rządu. Mamy na Mazowszu ponad 40 powiatów i ponad 300 gmin. Jeśli każda z w/w złoży 1 wniosek to będzie ich ponad 340. A dofinansowanych jest mniej niż 1 na 10 wniosków. Czy mamy takie dobre drogi lokalne w Województwie ? Ten program stał się mydleniem oczu. Wykonanie samych nowych projektów kosztowało by więcej niż oferowane dofinansowanie od Wojewody. Rachunek prosty – maksymalne dofinansowanie to 50%. Jestem kierowcą. Wiem, że wszystkie wnioski są dobre tylko wojewoda Jacek ma problem…' Zachowują się racjonalne Ci, którzy nabory olewają…

  • mkr dodano 10 lat temu

   tak tak wina wojewody wina gmin wina wszystkich tylko nie Wasza.. a guzik prawda! Wina jest Wasza bo jesteście nieudolni. Program stał się mydleniem oczu a jednak w okolicach i nie tylko tyle dróg powstało właśnie z tym dofinansowaniem. Siedleckie programy rozwojowe się nie rozwijają od lat.

 9. Bartosz dodano 10 lat temu

  I to ulica w centrum miasta… Żenada.

 10. obserwuję dodano 10 lat temu

  Floriańska to jedna z najgorszych ulic w mieście. Należy jeszcze dodać ulicę Piłsudskiego, główna nasza ulica, która powinna być wizytówką miasta dół na dole, niecki itp., gdy się jedzie nią to jak na statku wśród fal. Następna to Monte Cassino od Warszawskiej do ronda przy Mazurskiej to samo. Przymiarki to ziemiste doły, jej po prostu nie ma. Piaskowa od ronda Lecha Kaczyńskiego do Piaski zamiejskie porażka i tak by długo wymieniać

  • brudny samochód dodano 10 lat temu

   skoro te ulice są takie słabe, to po co te nabory. Bez naboru nie widać ? Żeby POpierać kolesiów? Najlepszy Burmistrz z PO właśnie odfrunął. (Chyba JEST DROGIE I NIESKUTECZNE.) Zajrzał dol Lustra Twardowskiego? Może Jaśnie Pan Wojewoda trochę by pojeździł i zobaczył, gdzie ulicy wymagają remontu. Na Mazowszu… Czy Kopacz to jest jak Gierek, chciała by dobrze ale nie ma informacji… od Wojewody… Jak Wojewoda by pojeździł to zobaczył jakie są potrzeby.

 11. Absurd dodano 10 lat temu

  Floriańska jedną z najgorszych ulic?! Osoba, która to pisała chyba ma nikłe pojęcie o stanie siedleckich dróg. A co z 3. Maja? Partyzantów (odcinek przy moście garwolińskim)? Mireckiego i Dąbrowskiego? To, że obecny samorząd dba jedynie o zewnętrzny wizerunek miasta nie oznacza, że można lekceważyć wygodę życia mieszkańców. To te drogi powinny być wyremontowane w pierwszej kolejności, a nie Floriańska, która w porównaniu do nich jest w miarę dobrym stanie.

 12. Bartosz dodano 10 lat temu

  Nie ma co się licytować. W Siedlcach jest wiele ulic o fatalnej nawierzchni. Monte Cassino, Floriańska, 3-go Maja, Ceglana, Partyzantów, Mieszka I, Mireckiego, Dąbrowskiego, Poniatowskiego, Janowska, w mniejszym stopniu Sokołowska, Jagiełły – wszystkie wymagają remontu. Pamiętacie Ujrzanowską? Ulicę wyremontowano dopiero wtedy, gdy porobiły się takie wyrwy, że ciężko było jechać tam osobówką…

 13. bolek dodano 10 lat temu

  a ul.Janowska,ul.Cmentarna-tragedia

 14. wiśnia dodano 10 lat temu

  Wybraliśta sobie sołtysa to mata i teraz nie narzekajta. Ale kościołów mata wystarczająco. Jeszcze tylko kilka pomników i gitara.

 15. kimono 62 dodano 10 lat temu

  A w kampani wyborczej obiecał że zrobi to caly kudelski wybierzmy oszusta

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?