SPIN

Jest kontrakt na rok 2015. Szpital jeszcze walczy o wcześniejsze pieniądze

Beata Głozak niedziela, 28 grudnia 2014, 22:30 Siedlce

Siedlecki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zakończył rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie przyszłorocznego kontraktu. Na większe pieniądze nie ma co liczyć.

Narodowy Fundusz Zdrowia m.in. zmniejszył SPZOZ-owi kontrakt na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną o ok. 100 tys. zł, ale na leczenie szpitalne przeznaczył 170 tys. więcej. To jednak i tak za mało. Jak tłumaczy Mirosław Leśkowicz, dyrektor szpitala od lat wysokość kontraktu na leczenie szpitalne jest za niska.

Zawsze jest za mało

– Dowodem na to jest ilość świadczeń, które co roku nie znajdują odzwierciedlenia w kontrakcie – przypomina. – Przekraczamy limity na oddziale kardiologicznym oraz oddziale intensywnej terapii i anestezjologii – dodaje i przyznaje, że szpital zawsze „maksymalnie negocjuje zapłatę za nadwykonania”.

W tej chwili SP ZOZ sądzi się o 2,2 mln złotych z NFZ-em o pieniądze z nadwykonań za lata 2012 – 20013. Niechęć Funduszu do płacenia, zdaniem Leśkowicza może dziwić.

– Wiemy, że rok 2013 Narodowy Fundusz zakończył zyskiem brutto wynoszącym miliard 400 milionów złotych więcej, a za 10 miesięcy tego roku przypis składki w stosunku do zaplanowanych środków Funduszu zwiększył się o 800 milionów – wylicza dyrektor przyznając jednocześnie, że część tych pieniędzy zostanie zapewne przekazana na tworzenie „pakietu onkologicznego”.

Jaki budżet na 2015?

Przyszłoroczny budżet SPZOZ-u to około 58 milionów z czego kontrakt na świadczenia szpitalne wynosi 25 milionów.

– Ambulatoryjna opieka specjalistyczna to 5,4 miliona, świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej to około 5 milionów, a  w zakresie rehabilitacji do miliona złotych – wylicza dyrektor. Pozostałe świadczenia to zakład opiekuńczo – leczniczy, hospicjum i podstawowa opieka zdrowotna. Świadczenia w zakresie tej ostatniej są płynne. – Wynikają z ilości pacjentów objętych opieką i nie są obwarowane żadnymi wartościami kontraktu. Pozostałe pieniądze to przychody z funkcjonowania medycyny pracy, sprzedaży usług w postaci diagnostyki laboratoryjnej czy radiologicznej – tłumaczy Leśkowicz.

9 komentarzy

 1. krysia dodano 9 lat temu

  Kiedy podwyżki dla personelu średniego? W Zoz-ie mają najniższą krajową.

  • lila dodano 9 lat temu

   Nie ma co narzekać na siedleckich lekarzy i personel medyczny. Zdarzają sie przykre sytuacje,ale dyrekcje wszystkich szczebli zarządzania tą instytucją są wyczulone na skargi pacjentów i można skorygować niektóre sytuacje uwierające pacjentów. Osobiście jestem zadowolona z siedleckiej opieki zdrowotnej.Krytykuje ją gdy na to zasługuje,ale chwale i bedę chwalić za każde dobre rozwiązania. Jest jedna przychodnia. która zasługuje na medal ,mieści sie na Niedziałka.

 2. Do Krysi dodano 9 lat temu

  Jaka praca taka płaca , dla niektórych to i tak za dużo

  • Dark dodano 9 lat temu

   ZOZ owszem, zasługuje na słowa uznania, ale chyba nie dawny Szpital Wojewódzki.

 3. Maria dodano 9 lat temu

  Krysia, jak Ci nie pasuje to na Twoje miejsce jest sto innych…

 4. grz dodano 9 lat temu

  Co to za komentarz jaka praca taka płaca albo jak ci nie pasuje!!!!!! Ciekawe jak ty jeden z drugim przepracujesz ileś ładnych lat i będziesz dostawał najniższa krajową czy cię to zadowoli i nie chodzi tu o to że masz wybór tylko szacunek dla pracownika, człowieka

 5. aja dodano 9 lat temu

  jaka płaca taka praca w zoz-ie

 6. maks dodano 9 lat temu

  Pozdrawiam pacjentów,ale niech kazdy będzie Człowiekiem wtedy wszyscy będą zadowoleni,niestety na chamstwo nie ma ani lekarza,ani lekarstwa:(:(:(:(:(

 7. mieszkaniec dodano 9 lat temu

  kiedy podwyżki dla pielęgniarek i nie mówię średni personel bo prawie każda pielęgniarka jest po studiach normalnych 5 letnich a nie jakieś śmieszne pomostówki –

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?