SPIN

Jest kontrakt na rok 2015. Szpital jeszcze walczy o wcześniejsze pieniądze

Beata Głozak niedziela, 28 grudnia 2014, 22:30 Siedlce

Siedlecki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zakończył rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie przyszłorocznego kontraktu. Na większe pieniądze nie ma co liczyć.

Narodowy Fundusz Zdrowia m.in. zmniejszył SPZOZ-owi kontrakt na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną o ok. 100 tys. zł, ale na leczenie szpitalne przeznaczył 170 tys. więcej. To jednak i tak za mało. Jak tłumaczy Mirosław Leśkowicz, dyrektor szpitala od lat wysokość kontraktu na leczenie szpitalne jest za niska.

Zawsze jest za mało

– Dowodem na to jest ilość świadczeń, które co roku nie znajdują odzwierciedlenia w kontrakcie – przypomina. – Przekraczamy limity na oddziale kardiologicznym oraz oddziale intensywnej terapii i anestezjologii – dodaje i przyznaje, że szpital zawsze „maksymalnie negocjuje zapłatę za nadwykonania”.

W tej chwili SP ZOZ sądzi się o 2,2 mln złotych z NFZ-em o pieniądze z nadwykonań za lata 2012 – 20013. Niechęć Funduszu do płacenia, zdaniem Leśkowicza może dziwić.

– Wiemy, że rok 2013 Narodowy Fundusz zakończył zyskiem brutto wynoszącym miliard 400 milionów złotych więcej, a za 10 miesięcy tego roku przypis składki w stosunku do zaplanowanych środków Funduszu zwiększył się o 800 milionów – wylicza dyrektor przyznając jednocześnie, że część tych pieniędzy zostanie zapewne przekazana na tworzenie „pakietu onkologicznego”.

Jaki budżet na 2015?

Przyszłoroczny budżet SPZOZ-u to około 58 milionów z czego kontrakt na świadczenia szpitalne wynosi 25 milionów.

– Ambulatoryjna opieka specjalistyczna to 5,4 miliona, świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej to około 5 milionów, a  w zakresie rehabilitacji do miliona złotych – wylicza dyrektor. Pozostałe świadczenia to zakład opiekuńczo – leczniczy, hospicjum i podstawowa opieka zdrowotna. Świadczenia w zakresie tej ostatniej są płynne. – Wynikają z ilości pacjentów objętych opieką i nie są obwarowane żadnymi wartościami kontraktu. Pozostałe pieniądze to przychody z funkcjonowania medycyny pracy, sprzedaży usług w postaci diagnostyki laboratoryjnej czy radiologicznej – tłumaczy Leśkowicz.

9 komentarzy

 1. krysia dodano 10 lat temu

  Kiedy podwyżki dla personelu średniego? W Zoz-ie mają najniższą krajową.

  • lila dodano 10 lat temu

   Nie ma co narzekać na siedleckich lekarzy i personel medyczny. Zdarzają sie przykre sytuacje,ale dyrekcje wszystkich szczebli zarządzania tą instytucją są wyczulone na skargi pacjentów i można skorygować niektóre sytuacje uwierające pacjentów. Osobiście jestem zadowolona z siedleckiej opieki zdrowotnej.Krytykuje ją gdy na to zasługuje,ale chwale i bedę chwalić za każde dobre rozwiązania. Jest jedna przychodnia. która zasługuje na medal ,mieści sie na Niedziałka.

 2. Do Krysi dodano 10 lat temu

  Jaka praca taka płaca , dla niektórych to i tak za dużo

  • Dark dodano 10 lat temu

   ZOZ owszem, zasługuje na słowa uznania, ale chyba nie dawny Szpital Wojewódzki.

 3. Maria dodano 10 lat temu

  Krysia, jak Ci nie pasuje to na Twoje miejsce jest sto innych…

 4. grz dodano 10 lat temu

  Co to za komentarz jaka praca taka płaca albo jak ci nie pasuje!!!!!! Ciekawe jak ty jeden z drugim przepracujesz ileś ładnych lat i będziesz dostawał najniższa krajową czy cię to zadowoli i nie chodzi tu o to że masz wybór tylko szacunek dla pracownika, człowieka

 5. aja dodano 10 lat temu

  jaka płaca taka praca w zoz-ie

 6. maks dodano 10 lat temu

  Pozdrawiam pacjentów,ale niech kazdy będzie Człowiekiem wtedy wszyscy będą zadowoleni,niestety na chamstwo nie ma ani lekarza,ani lekarstwa:(:(:(:(:(

 7. mieszkaniec dodano 10 lat temu

  kiedy podwyżki dla pielęgniarek i nie mówię średni personel bo prawie każda pielęgniarka jest po studiach normalnych 5 letnich a nie jakieś śmieszne pomostówki –

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?