SPIN

W drodze ku nowoczesności. Tablety zamiast papieru

Aneta Borkowska piątek, 9 stycznia 2015, 00:00 Siedlce

Możliwe, że w siedleckiej radzie miasta powieje 21. wiekiem. Wszystko za sprawą  Mariusza Dobijańskiego, który podczas ostatniej sesji miejskiej zaproponował, by miejskich radnych wyposażyć w tablety z dostępem do internetu. Jego zdaniem mobilne urządzenia mają same plusy.

– To tańsze, lepsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie – podkreślił radny. – Jestem przekonany, że koszty poniesione na zakup tabletów będą mniejsze niż te na produkcję materiałów papierowych – dodał.

Wydaje się, że w walce o bardziej nowoczesne oblicze radny miasta, gdzie średnia wieku to ponad 50 lat, Dobijański nie jest osamotniony. Pomysł z wykorzystywaniem tabletów spodobał się także radnemu Stefanowi Somli. Według niego problem z dużą ilością makulatury pojawia się także przy sprawozdaniach z działalności miejskich spółek, bo dokumenty te należy zniszczyć, a nie wszyscy mają w domu piece.

Czy w radzie miasta nastąpi cyfrowa rewolucja? Zdaniem prezydenta Siedlec jest to możliwe.
– Większość ludzi w dzisiejszych czasach ma tablety i jest to pożyteczna sprawa. Trzeba popatrzeć na koszty. Rozważymy to – dodał.

Jeśli propozycja radnego Mariusza Dobijańskiego zostanie zrealizowana Siedlce będą kolejnym mobilnym samorządem. Wcześniej z takich urządzeń zaczęli już korzystać m.in. radni Chorzowa, Włocławka czy Rybnika.

31 komentarzy

 1. Lans dodano 7 lat temu

  Kup za swoje nie liczysz tylko na kasę publiczną Marjuszku .

  • Radni PIS dodano 7 lat temu

   Jedynie Radni PIS mówią mądrze, słusznie i zbawiennie. Tak trzymać.

   • sonic dodano 7 lat temu

    marjuszek ..to ty?

  • Maniek dodano 7 lat temu

   Dokładnie niech sami sobie kupią tablety ,a oprogramowanie i sciąganie dokumentów ze strony miasta niech opracuje informatyk pracujący w urzedzie po jakiego grzyba mnożyć koszty. Po za tym wiekszość dziadków w tej radzie nie umie obsługiwać takich tabletów wiec o nowoczesności można by gadać jakby rada była nowoczesna/ młoda, a tak ch***j , d**a i długu kupa 😀

 2. wojtus29 dodano 7 lat temu

  Będą mieli na czym grac w ………sapera lub układać pasjansa.

 3. Obserwator dodano 7 lat temu

  I tak to jest jak Dobijański proponuje takie coś to jest cisza, jak by to zrobił ktoś z PiS zaraz by było że wydaje publiczne pieniądze. To co napisałem nie znaczy że to zły pomysł 😉

  • czyj pomysł? dodano 7 lat temu

   Nie jest to pomysł Dobijańskiego lecz Garbaczewskiego, który poruszał chyba na ostatniej sesji poprzedniej kadencji.

 4. darek dodano 7 lat temu

  to już teraz nikt nie będzie słuchał ,FB i gazetky i bzdety…i z 50 tyś z budżetu

 5. Obserwator dodano 7 lat temu

  Długo trzeba czekać aż komentarz się pojawi?? Czekam już 2 godziny!!!!

  • Anonim dodano 7 lat temu

   Już dawno temu zwracałem na to uwagę.
   Należy zlikwidować możliwość komentowania i jasno to określić i dalej mieć możliwość zarabiania lub być opozycją medialną i pożegnać się z zarobkami od słusznej partii.

 6. tablety,kuplety dodano 7 lat temu

  No a jak już kupimy im te tablety to trzeba wydać tyle samo na szkolenie niektórych radnych odnośnie instrukcji używania a potem jeszcze jak kontrolować czy używają tylko służbowo czy zrobią prezenty wnuczkom.Czyli koszty funkcjonowania rady miasta zamiast maleć wzrosną.A nie stać radnych? na kupienie sobie prywatnie,w końcu to tylko kilkaset złotych.A z budżetu będzie to kosztować ze 30 tysięcy.

 7. siedlczan dodano 7 lat temu

  To niech każdy radny kupi sobie tableta za swoją kasę

 8. Anonim dodano 7 lat temu

  bez przesady, na takich posadkach stać was na tablet, tablet z windowsem kosztuje 1300 złotych, dla was to pryszcz. Panie D. , nie masz tableta:) czy ktoś z rodziny potrzebuje???

 9. Nic dodano 7 lat temu

  nie wszyscy mają w domu piece- a jaki to ma związek z niszczeniem dokumentów. Jeśli każdy radny ma obowiązek niszczenia dokumentów to niewydane mi sie czy piec jest odpowiednim miejscem do tego. Te sprawę trzeba zbadać.

 10. Kaczyński dodano 7 lat temu

  jest prekursorem posługiwania się tabletem w Sejmie. Czyżby Dobijański brał z niego przykład?
  Ja bym tu dorzuciła pewną propozycję – telewizja internetowa i transmisja obrad naszych radnych na całe miasto. Nie każdy ma czas uczestniczyć w tym cyrku – ale pooglądać zawsze można – zamiast Neonówki.

  • M dodano 7 lat temu

   W następnym tygodniu taka telewizja zaczyna swoją działalność.

 11. echo dodano 7 lat temu

  Czy nowi radni nie mają już ważniejszych spraw w zadłużonym mieście i myślą tylko o dodatkowych osobistych korzyściach?

 12. mlody dodano 7 lat temu

  chyba go (…) totalnie a owszem za swoje niech sobie kupuje ale nie za nasze pieniądze- (…)

 13. ANNA dodano 7 lat temu

  ZA TAKĄ KASĘ JAKĄ BIERZECIE TO SAMI KUPUJCIE -DO CZEGO TO DOSZŁO MÓJ BOŻE

 14. olo dodano 7 lat temu

  nie wierzę / ale bezczelność /

 15. Kazimierz dodano 7 lat temu

  Nowoczesność miasta najlepiej oddają projekty i wykonanie ścieżek rowerowych, stan chodników i estetyka przestrzeni publicznej. W urzędzie tablety, na zewnątrz sztachety.

 16. a moze dodano 7 lat temu

  Warto się zastanowić jakie są koszty produkcji materiałów na sesję, czas pracy urzednikow i koszty wysyłki a koszty użytkowania tabletów. Warto to wiedzieć

 17. Barnaba dodano 7 lat temu

  Czy można zmienić w Polsce wynik wyborów karta wyborczą ?

  Szanse są małe. Jak podaje Gazeta prawna aż 20 % Polaków zatrudnionych jest w samorządach. Mają średnio płace o 1200 zł. powyżej średniej krajowej.

  Jeśli dodać do tego ich rodziny, to 45 % lokalnej społeczności to zwolennicy dotychczas panujących opcji politycznych czy innych tzw. komitetów lokalnych.

  Czemu tak się dzieje? To proste: wygrane wybory przez tą samą opcję powoduje, że dotychczasowe miejsce pracy urzędników miejskich zapewnione jest na kolejne 4 lata.
  Jeśli dodamy do tego urzędników ZUS, US, sędziów, prokuatorów itd. to wynik wyborów jest ciężki do zmiany już na samym starcie.
  Wyborcy na lokalne i centralne wybory patrzą przez pryzmat swojej i rodziny pracy a nie na interesy kraju czy narodu. Ci drudzy są w zdecydowanej mniejszości.

  A kto i jak może ten stan zmienić ?

  Moim zdaniem jedyny do realizacji jest sojusz ludzi młodych z emerytami. Dlaczego: bo młodzież w Polsce została oszukana przyszłym dobrobytem jeśli będzie wykształcona. Teraz jest bezrobotna, pracuje za grosze na umowach śmieciowych lub jedzie do pracy za granicę. Zaś emeryci nie są zależni od lokalnych sitw bo i tak poza rodziną nikt im nie pomoże. Poza tym to ostatnie pokolenie, które pamięta historię Polski i wie co nas wcześniej czy później czeka.

  Jeżeli do tego nie dojdzie to nie liczmy na zmiany w prokuraturach, sądach czy innych urzędach. Żaden poseł, senator, urzędnik państwowy i samorządowy nie jest zainteresowany jakimikolwiek zmianami w Polsce. Zatem rozpisywanie się o politykach i zamieszczanie ich zdjęć to robienie im zbędnej reklamy.

 18. Sergey dodano 7 lat temu

  Tak, tak oczywiscie, tablety.Kompletna niedorzeczność.
  1. Skoro radny Dobijański mówi o konieczności niszczenia DOKUMENTÓW, tzn. że są to DOKUMENTY, a więc muszą być papierowe.
  2. Jeśli jednak ominiemy ten problem, to okaże się zaraz, że aby chronić te ważne DOKUMENTY, należy zakupić oprogramowanie do zabezpieczenia zarówno ich, jak i samych tabletów. A że DOKUMENT jak to dokument, musi ktoś podpisać, to dojdzie koszt zakupu podpisów elektronicznych.
  3. Oczywiście, rzecz jasna, każdemu naszemu radnemu, do tablecika trzeba by zafundować internet, najlepiej LTE i pewnie router. Bo tablet bez neta to tylko multimedialny wyświetlacz.

  WNIOSKI:
  Dyletanctwo czy gadżeciarstwo ? Oceńcie sami.

  • sonic dodano 7 lat temu

   fakt.. informacje na tablecie zawsze mozna przywrocic.. czyli nie zostana zniczcone kompletnie jak w przypadku dokumentow papierowych. z tego wynika ze tablety potrzebne sa im tylko do przegladania redtube lub grania w pasjansy i siedzenia na FB 😉

 19. kimono62 dodano 7 lat temu

  Skoro mają tablety to po co zapraszają ojca Tadeusza do katedry mogą pogadać na skapy zamiast pieprzyc ze Biedroń (…) daje śluby ajak (…) czy inny ksiadz pedofil daje to ich zdaniem jest ok

 20. SPRINTER NOWOCZESNOŚCI dodano 7 lat temu

  Szanowni mieszkańcy Siedlec ! Moja propozycja odnośnie podniesienia nowoczesności i mobilności naszych rajców miejskich jest bardziej zaawansowana: wyposażymy ICH nie tylko w tablety, ale należy także dajmy po samochodzie klasy Mercedes, z nieograniczonym limitem kilometrówek i kierowcą. Należy im również zapewnić możliwość poznawania świata poprzez częste delegacje i wczasy zagraniczne i podwyżkę poborów co kwartał. A co tam, niech inne mieściny nam zazdroszczą, że stać nas, by władze żyły sobie godnie. Byle Poznanik, byle Krakowek, czy Lublinek nam nie podskoczy. To u nas jest nowoczesność w domu i zagrodzie! Niech inni się na naszym grodzie wzorują. / ps. Dyrektor Orzełowski już to wdrożył w CKiS, więc wstydzicie się żałować radnym:)

 21. Andrzej dodano 7 lat temu

  Włos się jeży na głowie!!!To dokumenty służbowe radni niszczą w prywatnych piecach? Co to za zwyczaje? Czy w Siedlcach nie obowiązują przepisy o archiwizacji dokumentów i zasady ich niszczenia? Dziwne, że wieloletni radny pali takie głupoty na sesji!!!

 22. sonic dodano 7 lat temu

  KPINA…zwyklego szarego czlowieka stac na tablet a wielkich panow nie????

 23. al dodano 7 lat temu

  Diety radnych w Siedlcach są bardzo duże.Proponuje za diete styczniową zakupić sobie -grupowo tablety -po zakupie jesze duzo zostanie na inne cele.Panie Dobijański -pierwszy daj dobry przykład.Pozdrawiam

 24. barnaba dodano 7 lat temu

  Diety radnych w Siedlcach są bardzo duże.Proponuje za diete styczniową zakupić sobie -grupowo tablety -po zakupie jesze duzo zostanie na inne cele.Panie Dobijański -pierwszy daj dobry przykład.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?