SPIN

Japoński w „Siódemce”

Aneta Borkowska środa, 11 lutego 2015, 20:41 Społeczeństwo

Od 1 października w Szkole Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach odbywają się zajęcia dotyczące japońskiej kultury i lekcje języka japońskiego podczas zajęć pozalekcyjnych w ramach innowacji pedagogicznej.

Uczniowie pracując na zajęciach, korzystają z nowych metod i programu nauczania oraz rozmaitych środków dydaktycznych. Uczą się języka japońskiego metodą dwujęzyczną – zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Dzieci poznają japońskie pismo i gramatykę. Drugi blok zajęć umożliwia poznanie japońskiej kultury tradycyjnej. Na zajęcia te składają się m.in.: prezentacje, wykłady, liczne warsztaty: nauka przyrządzania sushi i onigiri oraz jedzenia pałeczkami, ubioru yukaty i innych strojów japońskich, tradycyjnego tańca bon odori, śpiewu japońskiego, kaligrafii, origiami i rysunku japońskiego. Uczniowie poznają też sposoby tłumaczenia japońskich znaków za pomocą słowników elektronicznych i internetu.

Uczenie tolerancji

szkola4Zajęcia mają na celu przedstawienie obcej kultury i otwarcie się na nią, uczenie tolerancji wobec innych kultur, poszerzanie horyzontów uczniów, kształtowanie ich spojrzenie na świat, rozwijanie zainteresowań oraz przełamywanie stereotypów. Kształtowanie otwartości oraz tolerancji kulturowej są jednym z zadań statutowych szkoły. Uczniowie mają również okazję poznać liczne ciekawostki związane z Japonią. Przewidziane jest też spotkanie z gośćmi związanymi z propagowaniem kultury japońskiej w Polsce, w tym z Japończykami. Program innowacji zakłada wyjścia na imprezy okolicznościowe o tematyce japońskiej kultury.

Zajęcia cieszą się sporym zainteresowaniem i biorą w nich udział chętne dzieci klas IV-VI. Napisany program nauczania języka japońskiego dla uczniów szkoły podstawowej rozłożony jest na 3 lata i dostosowany do możliwości dzieci. Uczniowie dobrze radzą sobie z gramatyką, jak i skomplikowanym japońskim pismem. Dzięki swym zdolnościom, chęciom i pracowitości, uczestnicy szybko zapamiętują japońskie słowa. Nauka tak trudnego języka podnosi ich samoocenę, zwiększa chęć do działania oraz umożliwia zdobycie nowej wiedzy i umiejętności. Okazało się, że są uczniowie, którzy na temat krajów Azji wiedzą całkiem sporo i interesują się nimi. Na zajęciach zadają liczne pytania i dyskutują na temat Japonii. Zainteresowanie uczniów tematyką japońskiej kultury, może być spowodowane fascynacją tym, co nieznane, niezrozumiałe i obce.

Trudny, ale ciekawy

szkola2Właśnie taka jest japońska kultura dla polskich dzieci. Wzbudza ona w nich ciekawość, a więc chęć uczestnictwa na zajęciach o tej tematyce. Język japoński jest trudny, jednak korzystając z odpowiedniego programu nauczania, można się go nauczyć, choć wymaga to kilka lat intensywnej i sumiennej nauki. Język japoński składa się z trzech alfabetów – hiragany, katakany oraz kanji, z których najtrudniejszy jest ten ostatni. Pierwsze dwa liczą po 48 znaków, gdzie większość z nich odpowiada jednej sylabie. Kanji natomiast liczy kilkadziesiąt tysięcy znaków, w tym dwa tysiące używanych na co dzień. Zazwyczaj jeden znak kanji oznacza jeden wyraz i posiada wiele czytań. Kilka kanji zestawionych razem ze sobą tworzy złożenia, które czyta się inaczej niż poszczególne znaki. Złożenia te mają wtedy inne znaczenie niż osobne znaki. Na tym właśnie polega skomplikowanie tego języka.

Zajęcia prowadzone są przez panią Justynę Dombrowską – nauczycielkę języka angielskiego, która jest również mgr kulturoznawstwa o specjalności kultura Japonii. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach jest najprawdopodobniej jedyną szkołą publiczną w województwie mazowieckim, gdzie dzieci mają możliwość nauki orientalnego języka japońskiego. Jest również jedną z zaledwie kilku szkół w Siedlcach, w których wprowadzona została innowacja pedagogiczna.

źródło: Justyna Dombrowska

4 komentarze

 1. ataner dodano 7 lat temu

  Bardzo fajna inicjatywa, trzeba otworzyć dzieciom okno na świat. Ale język japoński nie jest nowością w Siedlcach bo już od 2009 roku jest w ofercie jednej ze szkół językowych i z powodzeniem odbywają się tam zajęcia dla młodzieży, również połączone z poznawaniem kultury tego kraju i np. zajęciami z kaligrafii z rodowitą Japonką.

 2. ELa dodano 7 lat temu

  Tak, ale w szkołach publicznych nie było tego języka.

 3. Kaśka dodano 7 lat temu

  Tak, chodzi przeciez o zajecia dostepne dla wszystkich dzieci, a nie platne w prywatnych szkolach. Pozatym w tej jezykowej uczy sie mlodziez, a tutaj jest mowa o dzieciach. Wiem, ze zajecia dla doroslych z japonskiego odbywaja sie tez w galerii kultury siedleckiej i sa prowadzone przez ta samo pania co w siodemce, takze sam jezyk nie jest nowoscia, chodzi bardziej o wyjscie do dzieci i metody dla dzieci 🙂 z tego co slyszalam w tej jezykowej zajecia z japonskiego tez sa prowadzone przez Polkę. Fajnie, ze dzieciaki w podstawowce moga chodzic na takie zajecia, nareszcie cos innego 😉

 4. tomek dodano 7 lat temu

  Gdzie w Siedlcach można uczyć się Japońskiego?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?