SPIN

Bez dyskusji. Szykuje się rewolucja w przebiegu sesji

Beata Głozak poniedziałek, 16 lutego 2015, 23:51 Siedlce

Grupa radnych chce zmian w statucie miasta. Mają one dotyczyć głównie zadawanych pytań i interpelacji. Na sesjach nie będzie już dyskusji, radni będą mogli zadać tylko jedno pytanie dodatkowe, a zapytania będą musieli kierować do Biura Rady Miasta minimum 24 godziny przed sesją.

Projekt odpowiedniej uchwały już jest i czeka na zielone światło od radnych. Głosowanie może nastąpić nawet podczas najbliższego posiedzenia miejskiej rady zaplanowanego na 27. lutego. Zapowiada się gorąca dyskusja. Propozycje zmian wprowadzają bowiem  rewolucyjne rozwiązania.

Przede wszystkim następuje wyraźny rozdział między interpelacją a zapytaniem. Odpowiedzi na interpelacje mają być tylko na piśmie, a przy odpowiedzi na zapytanie będzie obowiązywał … zakaz dyskusji. W tej chwili radni mogą „żądać wyjaśnień we wszystkich sprawach, które dotyczą zakresu działania Miasta”, a po zmianach „przedmiotem interpelacji i zapytań mogą być wyłącznie sprawy należące do kompetencji organów Miasta”. To nie  wszystko, bo zgodnie z pomysłem grupy radnych nad zapytaniem i udzieloną odpowiedzią nie będzie dyskusji.

W praktyce takie rozwiązania oprócz usprawnienia przebiegu sesji, mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo, że do siedlczan przecisną się informacje niewygodne dla władz miasta i samych radnych.

Tak ma być:
Art. 12 statutu

1) Porządek obrad Sesji Rady Miasta – z wyłączeniem Sesji uroczystych i zwołanych na wniosek, powinien zawierać punkt „Informacja o złożonych interpelacjach” oraz punkt „Odpowiedzi na zapytania Radnych”.
2) Przedmiotem interpelacji i zapytań mogą być wyłącznie sprawy należące do kompetencji organów Miasta.
3) Interpelacja dotyczy spraw o zasadniczym charakterze, powinna zawierać przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające stąd pytanie.
4) Zapytanie dotyczy spraw o charakterze jednostkowym i jest składane w celu uzyskania informacji o stanie faktycznym konkretnej sprawy.
5) Interpelacje kierowane są do Prezydenta Miasta, a zapytania do Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady.
6) Interpelacje i zapytania składane są na piśmie bezpośrednio do Biura Rady Miasta, przy czym zapytania najpóźniej na 24 godziny przed rozpoczęciem Sesji.
7) Odpowiedź na interpelację udzielana jest na piśmie, w ciągu 14 dni od daty złożenia interpelacji.
8) Odpowiedź na zapytanie udzielana jest ustnie na Sesji – niezależnie od obecności Radnego. Odpowiedzi na zapytania, złożone z niezachowaniem terminu określonego w ust. 6, udzielane będą na następnej Sesji. W przypadku, gdy odpowiedź na zapytanie nie może być udzielona ustnie, odpowiedzi udziela się na piśmie w terminie 14 dni.
9) Zgłaszający zapytanie ma prawo zadania jednego pytania uzupełniającego.
10) Nad zapytaniem i udzieloną odpowiedzią nie przeprowadza się dyskusji.

Tak jest:
Art. 12 statutu

1) Porządek Sesji Rady Miasta – z wyłączeniem Sesji uroczystych i zwołanych na wniosek, powinien zawierać punkt „interpelacje i zapytania Radnych”.
2) Każdy Radny w punkcie porządku obrad „interpelacje i zapytania Radnych” może zgłaszać się z żądaniem wyjaśnień we wszystkich sprawach, które dotyczą zakresu działania Miasta.
3) Odpowiedzi udziela, odpowiednio do zakresu spraw: Przewodniczący Rady, Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady, Prezydent Miasta albo inna osoba wyznaczona przez Prezydenta Miasta. Prawo zadawania dodatkowych pytań ma tylko ten Radny, który złożył interpelację lub zgłosił zapytanie. Radny ma prawo zażądania odpowiedzi na piśmie.
4) Odpowiedzi udziela się niezależnie od obecności Radnego w punkcie porządku obrad „odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych”.
5) W przypadku niemożliwości udzielenia odpowiedzi w trakcie punktu porządku obrad  określonego w ust.4, wyjaśnienie winno być udzielone pisemnie w terminie dwutygodniowym.
6) Uprawnienia, o których mowa w ust. 2 przysługują także przewodniczącym organu wykonawczego jednostek pomocniczych Miasta.
7) Radny może składać interpelacje oraz zapytania także w trakcie obrad Komisji Rady Miasta oraz za pośrednictwem Biura Rady Miasta. Odpowiedzi udzielane są w ciągu 2 tygodni.

Projekt uchwały jest inicjatywą grupy radnych. W uzasadnieniu do niego czytamy, że proponowane zmiany mają kilka zalet.

1) realizację wniosków Radnych o udostępnianie w Biuletynie Informacji Publicznej treści składanych interpelacji i zapytań wraz z udzielonymi odpowiedziami,
2) właściwą interpretację złożonych zapytań i interpelacji, co pozwoli na udzielenie merytorycznej, rzetelnej odpowiedzi,
3) usystematyzowanie i usprawnienie pracy Rady Miasta,
4) efektywne wykorzystanie czasu posiedzeń Rady.

36 komentarzy

 1. pomysł dodano 7 lat temu

  "…że do siedlczan przecisną się informacje niewygodne dla władz miasta i samych radnych."

  Ale, czego się boicie?
  Jak trzeba to odpowiednie czynniki i tak dokopią się prawdy.

 2. Marian dodano 7 lat temu

  nie ja to pisałem!

 3. bankier dodano 7 lat temu

  Ponawiam gratulacje dla wyborców pis sts i Wojciecha K.

  • Anonim dodano 7 lat temu

   o tak – gratulacje się należą, jako jedyne miasto będziemy mieć iście putinowski statut

 4. jak rewolucja to rewolucja dodano 7 lat temu

  Ja proponuję sesje bez obecności radnych.Mają te wszystkie wnioski interpelacje w komupterach to niech przez internet tam klikną tak lub nie. Po c o mają przychodzic i odrywać się albo od obowiązków w pracy albo od pieleszy domowych?No a na komisje to już chyba muszą przyjśc żeby z kolegami pogadać bo trzeba jakoś pokazać gawiedzi że pracują.

 5. 1111 dodano 7 lat temu

  i bardzo dobrze bo niektórzy to już przesadzają z tymi bzdurnymi pytaniami…
  a po za tym ja się pytam gdzie są wyborcy? jak by zobaczyli czym niektórzy panowie zajmują to na pewno by na nich nie głosowali!

  • Radny i pytania wyborców dodano 7 lat temu

   Nie mogę dla Pana/Pani nic teraz zrobić.
   Mam już pytanie na najbliższą sesję i 123 następne.
   Jak Pan/Pani wie nie wystarczy na do całej kadencji.

 6. ???? dodano 7 lat temu

  Sadziłem w swej infantylności, iż radny może pytać, interpelować we wszystkich sprawach do skutku, tak by sprawę wyjaśnić, załatwić i zaprezentować wyborcom "efekt" . Chyba po to ich wybieraliśmy. A tu basta. My radni rządzący założymy kaganiec na usta tych radnych co dociekliwie pytają o wszystko i to publicznie rządzących Miastem. Słuchałem wystąpienia kandydata Dudy na konwencji PIS – on mówił o zupełnie innym modelu sprawowania władzy niż zamierza to robić Rada Miasta. Zaprezentowany pomysł w sprawie zapytań i interpelacji to wg mnie pseudo kreatywność.

  • Kris dodano 7 lat temu

   Pisiory jedno mówią drugie robią , trzecie ukręcają 🙂 Gratulacje dla wyborców oraz ich służalczych piesków w urzędach.

 7. prosimy o info dodano 7 lat temu

  którzy radni z taka propozycja wystąpili – to bardzo wazne dla przyszłych wyborców.
  A ja postulowałam, aby posiedzenia rady były nagrywane i udostępnianie opinii publicznej. O naiwna istota ze mnie.
  Jak widać w Siedlcach – zamiast jawności – mamy cenzurę lepszą niż za PRL.

  • ws dodano 7 lat temu

   są nagrywane, w BIPie można odsłuchać całe sesje, protokoły też są publikowane

 8. Ględzenie dodano 7 lat temu

  I dobrze…"Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu".
  Wygadają się na komisjach a na sesji chcą pod publikę.

  • Tak, tak dodano 7 lat temu

   Sąd będzie, kara będzie, a dla członków jedynie słusznych będą tylko nagrody tu na ziemi i tam.

 9. siedlczanka dodano 7 lat temu

  TAK NAJLEPIEJ WSZYSTKO TAJNE ŁAMANE PRZEZ PUFNE. Tu chyba ktoś się zapomina państwo jest dla Obywateli, a Rada Miasta dla siedlczan, mamy prawo wiedziesz WSZYSTKO!!!
  To co urzędasy potrzebują dobę żeby przygotować odpowiedz na pytanie. SKANDAL!!!

  • skandalista dodano 7 lat temu

   Endrju S to pisał

 10. echo dodano 7 lat temu

  Ciekawe kto firmuje ten bolszewicki pomysł? Nie są to raczej trzej niezależni radni ,których próbuje się zakneblować usta w imię rozwoju demokracji.

  • Radny dodano 7 lat temu

   Jest jeden radny, który ma "posłuch" u Prezydenta.

 11. siedlczanin ekonomista dodano 7 lat temu

  "Projekt uchwały jest inicjatywą grupy radnych. " Poproszę o nazwiska tych radnych, którzy firmują ten antyobywatelski projekt. Wzorce czerpią widocznie od putina. Brawo!

 12. Kris dodano 7 lat temu

  Droga redakcjo prosiłbym o uzupełnienie informacji przez podanie nazwisk radnych i z jakiego pochodzą klubu.

 13. obserwator II. dodano 7 lat temu

  Może zostaną wprowadzeni działacze polityczni jak za czasów PZPR i to oni będą decydować kto i jak ma mówić.Widać po wyborach nasi radni zaczęli myśleć nad udoskonaleniem posiedzeń rady miasta,lecz i zamknięciu sprawy zadawania nie wygodnych pytań do władzy bezpośredni na zebraniu.Może wzorem Rewolucji Pażdziernikowej przejmiecie całą radę na swoje potrzeby i wówczas nie będzie potrzeby żadnych zmian a klakierzy i tak będą klaskać w zamian za otrzymane koryto czyli stołek.Wiemy czym skończyło się powiedzenie czerwonych rewolucjonistów Lenina-"władza w ręce ludu"Panowie do roboty demokracja to też forma ustroju komunistycznego z uwzględnieniem kierunku na inne ,niewygodne dla władzy poglądy przeciwników politycznych.

  • czytelnik59 dodano 7 lat temu

   Przecież działacze polityczni już są,to są niektórzy Radni,klakierzy też już są.

 14. Strąg dodano 7 lat temu

  Bankier jeszcze wojciech kudelski z małej litery i jest OKEJ.amen

 15. olo dodano 7 lat temu

  Zmiana mająca uchronić 80 letnich PISowskich radnych przed nagłym zejściem.
  Biedaki, muszą walczyć przez całą sesję ze snem. Rozsądniej byłoby zwolnić pradziadków z udziału w sesji. Pytań nie zadają, odpowiedzi ich nie interesują a wysiedzieć 8 albo więcej godzin na sesji to pewna dla nich śmierć.

 16. Człowiek z gminu dodano 7 lat temu

  Pewność siebie godna podziwu. Jak widać, obecna władza nawet nie dopuszcza mysli, że kiedykolwiek przejdą do opozycji i wtedy sami padną ofiara swojego pomysłu. Następny krok: ograniczenie pytania do 160 znaków.

 17. ............ dodano 7 lat temu

  Chyba czas najwyższy zabrać swoje zabawki. Moje dzieci już zabrały. Robi się niefajnie.

 18. kimono62 dodano 7 lat temu

  Szkoda pisać bo i tak zrobią jak będą chcieli a ty masz ich wybrać za 4 lata a ja ich mam w (…) chociasz nie bo to była by dla nich przyjemność

  • "zrobią jak będą chcieli" dodano 7 lat temu

   Nie bardzo. Prezydent wczoraj w RP zapowiedział, że Dyrektor nie będzie na urlopie bezpłatnym i stanowisko nie będzie na niego czekało.
   Więc społeczeństwo ma jakiś wpływ.

   • "zrobią jak będą chcieli" dodano 7 lat temu

    UM publikował umowę na sprzedaż "Błoni".
    Co do takiego kroku skłoniło urzędników?

   • Hasztag dodano 7 lat temu

    "Prezydent wczoraj w RP zapowiedział, że Dyrektor nie będzie na urlopie bezpłatnym i stanowisko nie będzie na niego czekało." Słyszałem,że w takim wypadku miasto musi wypłacić Dyrektorowi odprawę.Ktoś tu pisał, umowa była podpisana przed wyborami.

    • Anonim dodano 7 lat temu

     Przecież sam ma zrezygnować.
     A jeśli wypłaci to raczej nie będzie to dla Pana Prezydenta powód do chwały gdy miasto na 500 mln zadłużone.

 19. Anonim dodano 7 lat temu

  którzy radni wpadli na tak genialny pomys ?

 20. pachnie przekrętem dodano 7 lat temu

  Można wiedzieć którzy radni wpadli na tak demokratyczny pomysł?

 21. Apel do Radnych dodano 7 lat temu

  NIE NISZCZCIE DEMOKRACJI !

 22. Nie można pytać na sesji dodano 7 lat temu

  więc może tu będziemy pytać?
  Ile zł. na m-c miasto płaci TV Wschód.

 23. Nie można pytać na sesji dodano 7 lat temu

  Ile na m-c CKiS płaci za wynajem klubu na ul. Rynkowej 24 i ile to wyniosło w sumie od lutego 2011r?

 24. fakty-siedleckie dodano 7 lat temu

  ile na miesiąc miejskie spółki płacą do TV Wschód, której właścicielem jest fundacja mająca siedzibę w domu posła Tchórzewskiego???

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?