SPIN

Afera plakatowa? Wyrzykowski w kajdankach. Głowacki świadkiem

Aneta Borkowska środa, 18 lutego 2015, 22:58 Siedlce

Łańcuchy, kajdanki, czapki więzienne, a w rękach obrazek, o który toczy się spór. Dzisiaj przed południem przed siedleckim więzieniem odbyła się konferencja z udziałem Pawła Wyrzykowskiego, który umieszczając w internecie przeróbkę plakatu Wojciecha Kudelskiego miałby naruszyć zapisy Kodeksu wyborczego.

Poszło o obrazek jaki w minionym roku na portalu społecznościowym zamieścił Paweł Wyrzykowski (wcześniej Kongres Nowej Prawicy, obecnie partia KORWiN – od red.). Była to satyryczna przeróbka wyborczego plakatu Wojciecha Kudelskiego. Zdjęcie, na którym obecny prezydent stoi z wciągniętą prawą ręką połączono ze zdjęciem pomnika Lenina, na którym ten stoi w podobnym geście. Poniżej widnieje podpis: „Grunt to dobre wzorce”.

„Grunt to dobre wzorce”

Wszystko zapewne zostałoby zapomniane gdyby nie fakt, że plakat jaki umieścił Wyrzykowski nosił oznaczenie KW PiS (Komitet Wyborczy PiS – od red.). Zdaniem sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Wyrzykowski „posługiwał się materiałami wyborczymi Komitetu Wyborczego PiS, nie mając na to odpowiedniej zgody”.

konferencja wyrzykowski2– Po wyborach do mojej skrzynki trafiło wezwanie na policję w sprawie złamania Kodeksu wyborczego, a konkretnie artykułu 499, czyli prowadzenie agitacji politycznej bez zgody pełnomocnika wyborczego. Zastanawiałem się komu to robiłem i okazało się, że chodzi o tą przeróbkę, którą umieściłem na swoim prywatnym profilu Facebook – mówił przed zakładem karnym Paweł Wyrzykowski. – Zarzut jest sformułowany tak, że dokonałem tego w swoim własnym domowym zaciszu. Nie można agitować w domowym zaciszu. Poza tym serwery Facebooka są w Stanach Zjednoczonych, a tam nie obowiązuje kodeks wyborczy taki jak w Polsce – dodał.

Wczoraj sztab wyborczy PiS w mailu do redakcji zaznaczył, że zgłoszenie na Policję było spowodowane obawą, że użycie oznaczenia „KW PiS” mogłoby narazić komitet na finansowe kłopoty.

Pan Paweł Wyrzykowski posługiwał się materiałami wyborczymi Komitetu Wyborczego PiS, nie mając na to odpowiedniej zgody. W efekcie prowadził kampanie na rzecz Prawa i Sprawiedliwości, przez co naraził komitet wyborczy na sytuację, w której nie można by było rozliczyć kosztów kampanii.

Wyrzykowski upatruje innych powodów takiego zachowania.

Brak dystansu, brak argumentów

– Dla mnie to wyraz braku argumentów wobec krytyki, szczególnie brak dystansu przy przeróbce satyrycznej. My mieliśmy powody, aby iść do sądu, bo były rękoczyny wobec mnie, pomówienia, złamanie ochrony danych osobowych, złamanie praw autorskich przez przedstawicieli władzy – tłumaczył dzisiaj. – Odpuszczaliśmy, bo szukamy argumentów. To jest dla nas amunicja, a nie szukanie sposobów na zniszczenie przeciwnika w sądach. Jarosław Głowacki miał możliwość kontaktowania się z nami, nieraz z tej możliwości korzystał, a mimo wszystko postanowił zachować się tak a nie inaczej, a tak według mnie postępuje tchórz – dodał Wyrzykowski.

W cytowanym wcześniej oświadczeniu Prawa i Sprawiedliwości czytamy, że działanie jakiego dopuścił się Wyrzykowski jest wykroczeniem. Po zgłoszeniu go na Policję, Wyrzykowskiego ukarano 100-złotowym mandatem, a ponieważ ten go nie przyjął Policja skierowała sprawę o wykroczenie do Sądu Rejonowego. Sam Głowacki w całej sprawie występuje jedynie jako świadek.

Na koniec konferencji, którą przygotowano w formie happeningu Tomasz Gajkowski odczytał 'oświadczenie”, którego można odsłuchać poniżej, a Paweł Wyrzykowski zapowiedział, że podczas odczytania wyroku sądu odkryje także drugie dno tej sprawy.

„Oświadczenie” odczytane przez Tomasza Gajkowskiego

Tomasz Gajkowski

Dzisiejsza akcja miała też pokazać błahość spraw kierowanych do sądów.

skany zdjęć pochodzą z opublikowanego przez Pawła Wyrzykowskiego na You Tube filmiku: Konferencja w kajdanach – Partia KORWiN Siedlce

31 komentarzy

 1. :/ dodano 7 lat temu

  Szczęka mi opadła… żeby coś takiego promować w mediach…

  • w punkt dodano 7 lat temu

   Władza wykonawcza jest tak pewna siebie, że nie martwi się o swój wizerunek czy powagę pełnionego przez siebie urzędu. Tragedia i potem mamy choinkę śmieciową i inne obciachy. A oświadczenie – mistrzostwo 🙂 i ciekawe, czy do owego oświadczenia też się władza przyczepi nie mając co robić za nasze pieniądze.

 2. Michał Radzikowski dodano 7 lat temu

  "My mieliśmy powody, aby iść do sądu, bo były rękoczyny wobec mnie, pomówienia, złamanie ochrony danych osobowych, złamanie praw autorskich przez przedstawicieli władzy".

  Panie Wyrzykowski

  Chętnie ja i większość czytelników SPIN-u pozna szczegóły tak bezprecedensowych ataków na Pańską osobę z rękoczynami włącznie. Czy może Pan uchylić rąbka tajemnicy w tym zakresie? Proszę wyjaśnić kiedy, gdzie i ze strony kogo były wymierzone działania przeciwko Panu, o których Pan wspomniał podczas tego happeningu.

  Nadmieniam, że interesuje mnie WYŁĄCZNIE Pańska odpowiedź, a nie wyznaczonego do "hejtowania" kolegi. Pozdrawiam

  • bb dodano 7 lat temu

   "Pan" Wyrzykowski naśladuje pisowców coś powiem, ale nie powiem co. Coś było – ale nie powiem co.
   Zastanawiam się nad tym, dokąd dojdzie nasz kraj, nasze miasto, gdyby – co nie daj Boże – do władzy doszli ludzie pokroju Wyrzykowskiego.
   Całą sprawa z tym plakatem przypomina sławetne podpisanie list pod poparciem dla komitetu budowy pomnika – teraz zacznie się tłumaczenie, że zrobiłem coś, o czym nie wiedziałem, że zrobiłem, ktoś to inaczej zrozumiał, a ja chciałem zrobić coś zupełnie innego.
   Szczerze mówiąc – to z tego bełkotu Wyrzykowskiego niewiele da się zrozumieć. Ale cel osiągnął – po okresie stagnacji i niebytu politycznego – znów jest widoczny.
   A teraz druga strona:
   Nasz prezydent i jego świta bardzo łatwo się obraża – tak samo jak cały PIS. Pamiętam aferę z "Koperem" itd. Ja rozumiem, że porównanie do Lenina może zaboleć – ale….
   Plakat wyborczy Kudelskiego z tą nadmiernie wydłużoną ręką był żałosny. Jeszcze bardziej żałosne było wyretuszowanie i odmłodzenie Kudelskiego na plakatach przed druga turą. Czy Kudelski grał uczciwie w kampanii zwłaszcza w drugiej turze w odniesieniu do kontrkandydata – moim zdaniem nie.
   Natomiast: nadmierne reagowanie na gówniarskie wygłupy chluby całemu sztabowi PIS nie przynosi. Mało kto zwrócił na to uwagę- 90% ludzi dowie się o tym teraz dzięki darmowej reklamie, jaką "doradcy" prezydenta zafundowali Wyrzykowskiemu.
   Bo ten sobie nie żałuje – wychylił się z niebytu i bryluje w mediach, na ulicach. I znajdzie poklask – bo niestety – ale notowania prezydenta po tym, jak w kilka dni po wyborach jego obietnice wyborcze okazały się pożywką dla "ciemnego ludu" – znacznie spadły.
   Żałosne jest, że zarząd naszego miasta dla "dobra partii" wplątał się w taką głupią rozgrywkę.

   • Michał Radzikowski napisał: dodano 7 lat temu

    pod artykułem "Paweł Wyrzykowski z Jarosławem Głowackim w sądzie":
    "Szanowna Redakcjo!
    Czy ta groteskowa sprawa na prawdę jest warta zainteresowania Pań Redaktorek? Już z treści e-maili, które Panie otrzymały wynika klarowność sytuacji.
    Tymczasem jest wiele ciekawych tematów, które byłyby godne zainteresowania dziennikarskiego zawodu."

    To jak "panie" Radzikowski, sprawa jest interesująca czy nie? Czy nagle "stała się" interesująca?

   • Michał Radzikowski dodano 7 lat temu

    Proszę przeczytać jeszcze raz (i ze zrozumieniem) cytat wypowiedzi Pana Wyrzykowskiego, do którego się odniosłem. Zrozumie Pan/i wówczas, że zdania o groteskowości sprawy, którą nagłośnił w mediach nie zmieniłem. Pozdrawiam.

 3. ??? dodano 7 lat temu

  Prezydentowi nie wypada się użerać z W.
  Szefowi siedleckiej PIS (z-cy Prezydenta) wypada.
  Brawo Panowie Prezydenci.
  Nie powstrzymali drugiej już publikacji sprawy w SPIN. PIS-ie co się dzieje? Co na to doradcy?

  • w punkt dodano 7 lat temu

   Po starciu w liceum im. Prusa WK zdaje się omijać wszelkie konfrontacje z przeciwnikami politycznymi szerokim łukiem, nawet na debatach przedwyborczych się nie raczył pojawiać. A ludzie i tak wybrali.

   na youtube podpisane "Wyrzykowski vs Kudelski"

  • jan dodano 7 lat temu

   Pan prezydent to ostatnio obraża się na wszystkich którzy nie chcą go chwalić

 4. Blanka dodano 7 lat temu

  bb napisał/a: Żałosne jest, że zarząd naszego miasta dla "dobra partii" wplątał się w taką głupią rozgrywkę." Trafna ocena. Bardzo szkoda, że siedleckie PiS nie rozumie na czym polega praca dla dobra partii. Czy nie ma tam ani jednego rozsądnego członka partii? Zachowują się jak obrażone dzieciaki, nie mają dystansu ani do siebie ani do innych. Czy nie dociera do nich, że biorąc władzę stają się osobami publicznymi? Z tym wiążą się nie tylko przywileje i korzyści, ale też w różnorakich formach krytyka. Zajmowanie się błahymi i głupawymi sprawami (kto jeszcze pamięta co było w kampanii wyborczej?) to strata energii i osłabianie wizerunku całej partii. Szanowni członkowie PiS, za 3 miesiące wybory prezydenckie, pomyślcie jak możecie przyczynić się do pozytywnego spojrzenia na PiS, żeby więcej siedlczan zagłosowało na Waszego kandydata. Waszym celem powinno być przyciągnięcie na swoją stronę przede wszystkim jak najwięcej młodych ludzi, a robicie sobie z nich wrogów. Czy myślicie, że po takich akcjach oni kiedykolwiek zagłosują na PiS? Jak macie powód, obrażajcie się prywatnie, a nie wyciągajcie tych spraw do sfery publicznej.

  • Stefan dodano 7 lat temu

   O jakiej władzy piszesz? Osoba publiczna co najwyżej wykonuje funkcje publiczne. Zajrzyj do encyklopedii. Poza tym osoba publiczna to też osoba prywatna! I tu jest bardzo cienka linia do przekroczenia w takich czy innych komentarzach.

   • Blanka dodano 7 lat temu

    Nie muszę zaglądać do encyklopedii, żeby wiedzieć, że członek organu samorządowego jest osobą pełniącą funkcję publiczną, a pełnienie funkcji publicznej z własnej nieprzymuszonej woli wiąże się z władzą. Im wyższe stanowisko tym większa władza. Decydując się więc na objęcie funkcji publicznych tenże człowiek musi mieć świadomość, że staje się osobą publiczną i (za pieniądze i władzę) poddaje się ocenie wyborców. Zawsze jest coś za coś.

    • dokładnie dodano 7 lat temu

     W Polsce mamy władzę ustawodawczą,wykonawczą,sądowniczą i władze samorządową.Jest jeszcze władza kościelna,związkowa itp.Władzy absolutnej chyba nie ma.

 5. SOS dodano 7 lat temu

  Biskup i Tchórzewski to są doradcy polityczni Kudelskiego, PiS TO PARTIA HIERARCHÓW KOŚCIELNYCH NA CO WY LICZYCIE W TYCH SIEDLCACH NAIWNIACY,TO CIEMNOGRÓD POLITYCZNY.

  • trochę się mylisz co do biskupa dodano 7 lat temu

   owszem – Kiernikowski kierował Kudelskim, ale teraz jest odwrotnie: nowy biskup to ciepłe kluchy i robi to co mu każą.
   Podam taki przykład:
   Otwarcie zachodniej "obwodnicy" miasta: mimo udziału prezesa Kaczyńskiego i pisowskiej świty – Kiernikowski na pokropienie wysłał TYLKO proboszcza z katedry, żadnego hierarchy z kurii nie było.
   A teraz zobacz oprawę odsłonięcia pomnika Kaczyńskiego, jaki orszak towarzyszył biskupowi w dokonaniu pokropienia – nawiasem mówiąc wciąż mam wątpliwości co do zasadności poświęcenia jakiegoś pomnika).

 6. ludzie Wyrzykowski chyba ,,spadł z konia" dodano 7 lat temu

  Ciekawe pod którym mostem Go tak ,,szykowano":):)Łukowskim czy Garwolińskim?:):):)Niech dalej ,,trzyma sztamę z Panią Gontarz'' to znów się poskarży że ,,dostał w twarz":):)Jego szef daje po gębie a Pan Wyrzykowski zamiast brać z Niego przykład wymyśla że Go ,,szykanowano" :))Żenada…. O ,,dzieci Korwina"….

  • ? dodano 7 lat temu

   źródła tych "cytatów"?

 7. ................. dodano 7 lat temu

  Bravo Blanka. Tak tak. Ja jeszcze tu pisałem, ale to znikło. Zamiast: publiczną kasę marnować na sądy to do roboty, a nie łazić po marketach w godzinach urzędowania, z miną nie skażoną ani ciepłem ani dobrym humorem.

 8. H dodano 7 lat temu

  Może być ciekawie, bo P. Wyrzykowski użył niezgodnie z prawem loga partii politycznej, czyli popełnił fałszerstwo, a teraz robi szum, że to on jest pokrzywdzony.

  • ? dodano 7 lat temu

   Halo? Wedle którego paragrafu to jest fałszerstwo?

 9. Siedlczanka dodano 7 lat temu

  Popieram panią Blankę. Oto cała prawda. Działania PiS w Siedlcach kładą cień na całą partię. Panowie "liderzy miejscowi" jesteście odpowiedzialni za przegrane wybory. Czy tego nie rozumiecie ze względu na wiek.
  Najwyższy czas obudzić się.

 10. 11212 dodano 7 lat temu

  Wyrzyk to skrzywdzone dziecko…
  do ochronki jego i jego kolegów
  ta sama choroba…
  niski wzrost… i chora idea której sam nie rozumie i konsekwencji nikt nie jest w stanie przewidzieć…
  szkoda ze oni sa w naszym mieście

 11. Kazimierz dodano 7 lat temu

  "Bardzo szkoda, że siedleckie PiS nie rozumie na czym polega praca dla dobra partii", "Działania PiS w Siedlcach kładą cień na całą partię" – coraz bardziej podoba mi się siedlecki PiS 😉

 12. do Siedlczanki dodano 7 lat temu

  Głupoty wypisujesz, co innego dystans do dzieci od Korwina a czym innym jest prawo. Skoro użył loga, niech teraz się tłumaczy – prosta sprawa.Zapewniam Cię że PiS w Siedlcach ma się dobrze, mało tego do koalicji wchodzi PO :)Co Ty na to?):):)

  • koalicja z PO dodano 7 lat temu

   do do Siedlczanki. "PiS w Siedlcach ma się dobrze, mało tego do koalicji wchodzi PO". No rozśmieszyłeś mnie na maxa,może jeszcze ustalicie głosowanie na tego samego kandydata na Prezydenta?Zgoda buduje.Budujcie, budujcie towarzysze.

   • PO do koalicji dodano 7 lat temu

    Jak będzie wiceprezydent z PO i jeszcze coś tam, to może się skuszą. Inaczej nie ma mowy.

  • skoro użył loga dodano 7 lat temu

   A co w takim razie z memami z logami partyjnymi, Każdy autor mema jest pozywany do sądu?.może się jakiś prawnik wypowie jak to jest z pokazywaniem czyjegoś loga na prywatnej stronie FB.

   • Logo dodano 7 lat temu

    Logo Miasto Przyjazne jest w czołówce programu TV Wschód. To nie jest logo partii PIS, a dlaczego nim dysponują.

 13. obserwator II. dodano 7 lat temu

  Zacytuję słowa jednego z polityków PiS,dzisiaj już nie należy ale słowa aktualne"polityk jest jak g…o i do wszystkiego się przylepi"tak i jest w naszym lokalnym przypadku jak się nie ma czego czepić to i warto się g…a uczepić i też sławę może przynieść choć smród pozostanie.

  • zgadzam się z tym powiedzeniem dodano 7 lat temu

   w odniesieniu do obydwu stron tego "konfliktu".
   Może z jednym sprostowaniem: żadnego uczestnika tego "konfliktu" nie nazwala bym – politykiem.
   Mimo wszystko – szpanowanie na "g…ie" nie świadczy o "byciu" politykiem.
   jeszcze im do tego daleko.

   • POlitycy dodano 7 lat temu

    To czy w ogóle kogoś w Siedlcach można nazwać politykiem? Wydaje mi się, że tylko w sensie zdobycia władzy i rządzenia miastem. Tu mieściłby się Pan Prezydent, ale moim zdaniem gdyby na jego miejscu 9 lat temu był ktoś inny to też zostałby Prezydentem, bo ludzie głosują na partie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?