SPIN

Wzrosną czynsze w siedleckim TBS-ie

Beata Głozak piątek, 27 lutego 2015, 22:24 Siedlce

– Od lipca najemcy mieszkań w Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Siedlcach będą płacić o około 10 procent więcej za czynsz – powiedział w rozmowie z nami prezes spółki Andrzej Filipek.

Niepodnoszone od lat czynsze w siedleckim TBS-ie wzrosną od najbliższych wakacji. Zdaniem Andrzeja Filipka takie działanie jest niejako wymuszone przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ktorym spółka zaciąga kredyty na inwestycje .

– Od pierwszego lipca stawki czynszowe wzrosną średnio o około 10 procent i wynika to z dwóch głównych powodów. Pierwszy to taki, że od 2011 roku nie było podwyżek, a drugi to troszeczkę wymóg Banku Gospodarstwa Krajowego związany z kolejnymi inwestycjami – tłumaczy Filipek. –Trudno się dziwić BGK, że zabezpiecza swoje interesy jak może i niejako przymusza swoich partnerów, bo nie tylko my jesteśmy w takiej sytuacji, żeby ich wiarygodność finansowa była jak najlepsza.

Jak zatem od lipca będą rozkładać się stawki czynszowe? Tam gdzie za metr kwadratowy płaci się 7 złotych będzie to 7,7 zł, w mieszkaniach przy ul. Gospodarczej 10 i 12 będzie to 9,5 zł, a nie jak do tej pory 8,5 zł. Najdroższy czynsz będą płacić najemcy mieszkań w bloku przy ul. Gospodarczej 15, który ma być dopiero budowany, bo będzie to 10,20 zł.

– BGK analizuje naszą sytuację finansową co kwartał i określa plan działań, w którym podane są precyzyjnie terminy wzrostu stawek czynszowych. Daty są zapisane i wiemy z góry w jakich odstępach czasowych bank będzie wymagał od nas wzrostu czynszu. Suma czynszu powinna spółce starczyć na spłatę kredytu i inne wydatki – tłumaczy prezes.

Miesięczna spłata sum wszystkich rat kredytowych wynosi 105 tys. zł.

16 komentarzy

 1. Cęntuś dodano 6 lat temu

  Niech publicznie ktoś zapyta ile zarabia A FILIPEK I Krzymoski tak zwany członek zarządu tej śmiesznej spółki a w ogóle panie Sitnik rozlicz pan te towarzystwo wzajemnej adoracj.

 2. Mieszkaniec STBS dodano 6 lat temu

  Panie Filipek nie oburzaj się , ale może spotkanie z najemcami co mają do powiedzenia w tej kwestii ,( co oznacza inne wydatki ) podwyżki płacy dla Pana i współpracowników , może Pan upubliczni zarobki swoje i pracowników administracji , już płacę 750 zł miesięcznie Panu, jak Pan uważa mało to czy dużo ? .Rynek pracy w Siedlcach jest ubogi przestrzegam przyszłych najemców STBS to mieszkania dla ludzi bogatych !!! gdzie mogę sprawdzić ile jest do spłaty kredytu , jakie są wpływy z czynszu , jako najemca mam do tego prawo chcę wiedzieć ile i komu płacę i spłacam kredyt ile mi jeszcze zostało to spłaty kredytu za mieszkanie na osiedlu Romanówka , najemcy by mieli wiele pytań do Pana.

  • lokatortbs dodano 6 lat temu

   tak to ja powiem 64,5 m2 808 zł coś mało ?złodziejstwo i tyle w temacie

 3. to jest dodano 6 lat temu

  To jest na BIP Miasta. Filipek i Krzymowski w 2013 r zarobili łącznie chyba coś 280.000 zł. Te dane nie podlegają ustawie. Można je cytować. To marnotrawstwo publicznych pieniędzy przez tych co ich powołali i dali im taka kasę.Jest tam tez Rada Nadzorcza i tez bierze kasę.. Mają też chyba kilku czy kilkunastu pracowników. To pseudo KORPORACJA. Rozwiązać to. Nie mają tam kim zarządzać. Dwóch w Zarządzie takiej spółeczki – to chyba odbierają sobie robotę. A za prawdę ….się obraża.

 4. on dodano 6 lat temu

  Niech prezes wyjaśni jakie opłaty mieszczą się w tzw pozycji "czynsz". Wg mnie do tego dochodzą jeszcze opłaty za media i śmieci iiii? Nie wiem czy mam rację?

 5. W bankach kredyty staniały dodano 6 lat temu

  W TBS wzrosły. Dziwne.

 6. miki dodano 6 lat temu

  Głodowa pensja z płaconych czynszy: http://www.bip.siedlce.pl/bip/89_umsiedlce/fckeditor/file/Oswiadczenia%20maj%C4%85tkowe%202014//6.%20Andrzej%20Filipek.pdf

 7. Ciekawski George dodano 6 lat temu

  To jest skutek "właściwego wyboru" w wyborach samorządowych. Była szansa to zmienić i wybrać nowego gospodarza, który chociaż na początku by pozamiatał w miejskich spółkach. Głosujcie dalej na pisiorów i całą tą sitwę, a będzie kontynuacja tego co już trwa dwie kadencje.

  • obserwator dodano 6 lat temu

   Też się zgadzam. Może przez kieszeń do rozumu to właściwa droga.

 8. Rybka. dodano 6 lat temu

  Teraz lokatorzy powinni iść do sądu i do innych służb na skargę na pana Filipka i na zarząd niech się tłumaczą dlaczego tyle kasy wyciągają z spółki ile można zarabiać za co,a lokatorzy większy czynsz śmiechu warto.

 9. WDR dodano 6 lat temu

  Podwyżka czynszu tylko dlatego, że przez kilka lat nie jej nie było??? Podwyżka z powodu polepszenia wiarygodności BGK??? Przecież TBSy spłacają raty kredytu chyba terminowo, a i LIBOR bije rekordy niskiego poziomu. To w czasach wysokiego oprocentowania nie trzeba było podwyższać czynszu na spłatę kredytów Towarzystwa, a teraz, gdy stopa oprocentowania ustalana przez rynek i regulowana przez Radę Polityki Pieniężnej jest niska, to trzeba wrzucić podwyżkę czynszu? Chore.

 10. dobrezło dodano 6 lat temu

  …zaraz zaraz…Pan Filipek obiecywał oddając mieszkania na Gospodarczej iż czynsze nie wzrosną przez ok 5 lat.Druga sprawa to orientacyjny koszt utrzymania mieszkania był sporo niższy w chwili budowy bloku a po oddaniu mieszkań niestety się to zmieniło.Trzecia sprawa to według moich wyliczeń +10% z 8.50 zł nie daje 9.50 zł. Wnioski nasuwają się same…Resztę zostawiam bez komentarza….

 11. i co? dodano 6 lat temu

  I co p.Filipek?Tych komentatorów też podasz do sądu bo napisali oszczerstwa?

 12. jeżeli... dodano 6 lat temu

  Ja tu pisałem……. może mnie podać gdzie chce.

 13. jaga dodano 6 lat temu

  Decyzja RPP. Rekordowo niskie stopy procentowe. Raty kredytów mocno w dół – Biznes
  http://biznes.onet.pl/waluty/wiadomosci/decyzja-rpp-rekordowo-niskie-stopy-procentowe-raty-kredytow-mocno-w-dol/vly9wl

 14. ppppp dodano 6 lat temu

  Pan Prezydent Kudelski zezwala na to ?
  Przecież miasto jest właścicielem TBSU
  może Panie Prezydencie czas na zmiany! !
  a może zbieracie na czternastki ?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?