SPIN

Wbicie łopaty możliwe jeszcze przed wakacjami

Aneta Borkowska wtorek, 3 marca 2015, 22:11 Siedlce

Po kilku miesiącach oczekiwania jest wreszcie pozytywna decyzja z banku, a to oznacza, że już niedługo STBS rozpocznie budowę dwóch nowych bloków przy ulicy Gospodarczej 15. Projekt, pozwolenie na budowę, środki własne, teren i kadra były gotowe od dawna.

Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt złożyło już w październiku. Przetarg na sfinansowanie Gospodarczej 15 rozstrzygnięto 2 lutego.

– Na 5 marca jest wyznaczony termin podpisania umowy kredytu i jeśli tak się stanie to już dzień później możemy ogłaszać przetarg na wykonawstwo. Prace mogą ruszyć jeszcze przed wakacjami – mówi Andrzej Filipek, prezes spółki. I wyjaśnia dlaczego tak długo trzeba było czekać na kredyt. – Banki nie są chcą udzielać kredytów długoterminowych, a tylko takie wchodzą u nas w grę, bo tylko przy nich możemy ustalić racjonalne czynsze. Jedynie BGK zgodził się na 30 lat.

Dwa nowe bloki będą miały po 24 mieszkania, każdy z nich będzie posiadał 20 miejsc postojowych. Nowością będą zainstalowane windy. W mieszkaniach na podłodze zamiast wykładziny będą panele. W każdej kuchni będzie czteropalnikowa kuchenka gazowa z piekarnikiem oraz dwukomorowy zlewozmywak, a w łazience wanna, umywalka i miska ustępowa.

– Same zasady wynajmu się nie zmienią, ale niestety czynsz dla tej inwestycji będzie już dość wysoki, bo za metr będzie to 10,20 złotych – tłumaczy Filipek. – Alle takie są wymogi kredytowe i nie da się tego przeskoczyć – dodaje.

Suma czynszów powinna starczyć na spłatę wszystkich kredytów i eksploatację budynków. STBS co prawda nie działa dla zysku, ale też nie może przynosić straty. Jednocześnie każdy wypracowany zysk nie może być dzielony na wspólników, ale musi być przeznaczany na rozwój spółki. Między innymi na własną administrację, która działa przy STBS już od roku.

11 komentarzy

 1. Zirytowany dodano 8 lat temu

  Własna administracja czy to nie wspaniałe? Pewnie tego pewno brakowało mieszkańcom. Ciekawe jakie koszty generuje taki "rozwój"?

 2. lukasz dodano 8 lat temu

  czynsz wyzszy niż w Poznaniu

 3. jaga dodano 8 lat temu

  Niedługo to będą mieszkania tylko dla bogatych, bo kogo będzie stać na taki czynsz.

 4. moim zdaniem dodano 8 lat temu

  Patrząc na oferty wynajmu mieszkań w mieście oraz sprzedaży , ilość pustostanów czy ta inwestycja w obecnej sytuacji finansowej ma uzasadnienie- wątpię

 5. olo dodano 8 lat temu

  Czyli przy 50m mieszkaniu sam czynsz to ponad 500 zł. A jak doliczymy do tego media i windy to wyjdzie średnio około 800zł za 50 metrowe mieszkanie. A miały to być mieszkania dla tych których nie stać na zakup u dewelopera.

 6. wojtus29 dodano 8 lat temu

  Juz teraz za 2 pokoje z kuchnią na gospodarczej z garażem płaci się 1000 zł/MC.Bez dalszego komentarza……….,

 7. Marek dodano 8 lat temu

  Masz Olo racje zakładając , wbicie łopaty 2015 oddanie 2016 lub 2017 wszystko na rynku się zmieni , cena metra będzie już 15 zł , reasumując 15×50 = 750 zł plus gaz 60 zł +energia 100 zł woda , ścieki , odpady komunalne , ogrzewanie itp = grubo ponad 1500 zł miesięcznie , przy rynku pracy w Siedlcach 1700-2000 tyś miesięcznie , kogo będzie stać na takie mieszkanie , płacąc taką kasę nigdy te mieszkanie nie będzie twoją własnością , a mieszkania w STBS miały być dla ludzi ubogich , nie wolno zapominać że musisz co roku składać do STBS zeznanie podatkowe , jeżeli twój dochód wzrośnie STBS -podniesie ci czynsz .

 8. Oko dodano 8 lat temu

  TEN STBS TO POTRZEBNY MIASTU JAK WRZÓD NA DU..IE,CHYBA PO TO ŻEBY PRZY KORYCIE POLITYCZNYM UTRZYMAĆ PANA FILIPKA ,KRZYMOSKIEGO I INNYCH LUDZI KTÓRZY PRAKTYCZNIE BARDZO ALE BARDZO MAŁO PRACUJĄ. .

 9. WDR dodano 8 lat temu

  Tak wysoki czynsz, by móc płynnie spłacać kredyt na budowę tych bloków, czy wszystkich kredytów TBSu i jeszcze utrzymać administrację?
  STBS co prawda nie działa dla zysku, ale też nie może przynosić straty. Jednocześnie każdy wypracowany zysk nie może być dzielony na wspólników, ale musi być przeznaczany na rozwój spółki. Między innymi na własną administrację, która działa przy STBS już od roku.
  A jak można ukryć zysk? Zwiększyć koszt za pomocą wyższych wynagrodzeń i kwartalnych premii, co nie znaczy, że takie praktyki są stosowane w STBS… 😉

 10. natychmiast dodano 8 lat temu

  Natychmiast trzeba rozwiązać tą KORPORACJĘ gdzie tylko kasa ciężka jest. Filipek z Krzymowskim czyli prezio i wice w 2013 r zarobili ok. 280.000 zł. Za co???

 11. jacek dodano 8 lat temu

  10,20 zł/m2 to raczej niewiele jak za "czynsz" – w prywatnych lokalach jest ponad 15 zł/m2 + koszty – wiem bo tyle biorę za swoje mieszkanie do wynajmu

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?