SPIN

Siostry mówią: dość!

Beata Głozak piątek, 6 marca 2015, 23:58 Siedlce

Niskie wynagrodzenie dla osób tuż po studiach, odpływ na rynki zagraniczne i wysoka średnia wieku – to największe problemy jakie dotykają zawód pielęgniarki w Polsce. Siostry w całym kraju mówią: dość! i jeśli zajdzie taka potrzeba zastrajkują.

Na biurko prezesa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach wpłynął wniosek złożony przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Zofia Czyż z OZZPiP podkreśla, że celem takich wniosków składanych na terenie całej Polski jest poprawa warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych.

– Złożenie go było trudną decyzją, ale niestety sytuacja pielęgniarek w Polsce zmusza nas do tego, aby włączyć się w akcję ogólnopolską. Takie działanie jest podyktowane przez zarząd krajowy i zgodnie z jego uchwałą realizujemy jego postanowienie – tłumaczy w rozmowie z nami.

Uchwała zarządu miała być efektem dramatycznej sytuacji pielęgniarek w Polsce, a na tę ma składać się kilka przyczyn.

– Ilość pielęgniarek w Polsce zmniejsza się z roku na rok. Na uczelniach jest 30 procent wolnych miejsc, mniej niż połowa studentów kończy naukę, a mniej niż 10 procent pracuje w zawodzie – tłumaczy Czyż i dodaje, że główną przyczyną jest słabe wynagrodzenie. W siedleckim szpitalu pielęgniarki rozpoczynające prace zarabiają 1500 zł netto. Innym problemem jest odpływ pielęgniarek na rynki zagraniczne.

– Od 2004 do 2013 roku w poszukiwaniu pracy wyemigrowało 17 500 pielęgniarek, a ministerstwo zdrowia nie podejmuje żadnych działań, aby temu zapobiec. Podobnie jest z wiekiem pielęgniarek i położnych. W siedleckim szpitalu na całkowitą ich liczbę 477 zaledwie 7 ma mniej niż 30 lat – wylicza Zofia Czyż.

Siedlecki szpital wojewódzki to kolejna placówka, w której OZZPiP złożył wniosek o poprawę warunków pracy i płacy, bo to jedyna droga jaką pielęgniarki i położne mogą wykorzystać. Tak naprawdę chodzi jednak o rozwiązania systemowe i zwrócenie uwagi na problemy tej grupy zawodowej przez ministerstwo zdrowia. Strajk ma być ostatecznością.

– Jeśli dojdzie do strajku w szpitalu wojewódzkim to przyjmie on taką formę jak w całym kraju, będzie spowodowany tymi samymi argumentami – kończy Zofia Czyż.

23 komentarze

 1. Pielęgniarka dodano 6 lat temu

  Redakcjo. Jakie siostry? Jakie siostry? Przecież nie ma takiego zawodu.

  • Anka dodano 6 lat temu

   Widać że naszym pielęgniarkom źle nie jest skoro najważniejszy problem to to, że redakcja napisała siostry. Więc jak widać zarabiają chyba za dobrze.

   Więc drogie nasze siostry zajrzyjcie do słownika synonimów. Tak się na Was mówi. Chociaż pewnie przez tą pracę przy pacjentach nie macie na to czasu.

   A prawda jest o Was taka, że połowa nie powinna tej pracy wykonywać bo się do niej nie nadaje.

 2. KINGSAJZ dodano 6 lat temu

  pytanie jaka jest srednia wysokosc zarobkow pielegniarek jaka lekarzy w Siedlcach a jaka w kraju, czy uzasadnionym jest strajk w sp. z oo. czy robia to w poczuciu solidarnosci z reszta kraju. jesli tak to analogicznie wszystkie grupy zawodowe powinny wyjsc na ulice w poczuciu krzywdy solidaryzyjac sie z tymi ktorzy za malo zarabiaja. zawsze jest alternatywa …

 3. Anonim dodano 6 lat temu

  A co mówią bracia?

 4. ann dodano 6 lat temu

  Nie SIOSTRY!!!!!!!!!!!!!! a pielęgniarki…

 5. kl dodano 6 lat temu

  A w innych zawodach to niby jakie są zarobki na początek? np. nauczyciel też dostaje 1500, więc o co chodzi?. A w prywatnych firmach jest 1750 BRUTTO i co też ludzie mają strajkować? Prywaciarz od razu by wyrzucił z pracy, a w państwowych ciągle chcą więcej i więcej i tylko strajki.

 6. pacjent dodano 6 lat temu

  Tylko, że pielęgniarki zasuwają na nocki a pan/pani doktor ŚPI. SKANDAL

  • a po nockach dodano 6 lat temu

   nie maja wolnego?
   Taki zawód – nie tylko pielęgniarki na noce pracują.

 7. . dodano 6 lat temu

  Juz to napisano ale co to za zwrot "siostry"? Czyje siostry, panie Głozak ma taka duza rodzine? Czasy siostr i sluzby zdrowia dawno minely. Sa pielegniarki, pielegniarze i uslugi zdrowotne lub opieka zdrowotna.

 8. Bronka dodano 6 lat temu

  Właśnie zobaczyłam w Wiadomościach jak "siostry" z łukowskiego szpitala opiekowały się Zosią z domu dziecka. Wstyd na całą Polskę. Mam nadzieję, że te "siostry" nie żądają większych pieniędzy i mam nadzieję, że ich nie dostaną.

 9. była pacjentka dodano 6 lat temu

  Szanowne Panie pielęgniarki powinny najpierw sumiennie wykonywać swoje obowiązki a później myśleć o podwyżkach. Wiecznie naburmuszone i wściekłe, że chory pacjent ma czelność prosić np. o zmianę kroplówki.

 10. dodano 6 lat temu

  Sugeruję spróbować i popracować dzień – dwa na takim stanowisku. Gwarantuję, że każdy po takim czasie np. na Formińskiego żądałby pensji wyższych od tych lekarskich.

  • pacjentka dodano 6 lat temu

   Chyba wiadomo jaką pracę będzie się wykonywać po szkole pielęgniarskiej ….

   • dodano 6 lat temu

    Nie chodzi o rodzaj, tylko o ilość, tudzież warunki.

 11. ~~alles dodano 6 lat temu

  niech się do roboty wezmą "Siostry " . Na podwyżki trzeba zasłużyć. Ja tutaj nie widzę zasadności aby spełnić ich życzenia .

  • maniek dodano 6 lat temu

   tia! zasłużyć, jak niewolnice u pana … ogarnij się!

 12. niania dodano 6 lat temu

  Z komentarzy wynika że niewiele osób wie na czy polega wykonywanie tych zawodów,niestety im mniej ktoś wie, tym więcej ma negatywnego do powiedzenia , zresztą o innych zawodach też nie potrafią nic pozytywnego powiedzieć.

  • Anonim dodano 6 lat temu

   lepiej bym tego nie ujęła

 13. monika dodano 6 lat temu

  Ja to się zastanawiam dlaczego jest tak mało młodych pielęgniarek. Czy dlatego, że młode nie chcą przyjść do pracy, czy dlatego, że te starsze nie chcą odchodzić na emerytury. Bo faktycznie ich mało. aż strach pomyśleć co będzie za 10 lat. Z drugiej strony mając te 25-28 lat, małe dziecko w domu, dyżury na nocną zmianę i pensję, która dla innych jest warta tyle, co telefon, ciężko jest tryskać radością. Nie ma więc co się dziwić, że lepiej za tę samą kwotę pracować w sklepie do 18:00, odebrać dziecko od babci i spędzić z nim parę chwil.

 14. WAX dodano 6 lat temu

  Mnie nie interesuje jak się do mnie zwracasz pacjencie i tak muszę swoją robotę wykonać, staram się jak mogę,aby taki pacjent jak Ty był zadowolony- nie wszystko jednak zależy tylko od mojej osoby. Między mną a potrzebami pacjenta występuje taka kompetentna osoba,którą jest nie Pan Doktor——tylko Lekarz,Lekarz, LEKARZ- zwyczajny zwrot, więc proszę szanownego pacjenta, aby też odnosił się stosownie do tej osoby w formie–Panie LEKARZU. W naszym szpitalu raczej nie ma doktorów, są tylko lekarze.

 15. pacjentk dodano 6 lat temu

  W szpitalu miejski na chiurgii pielegniarki sa bardzo mile i uwazam ze zasluguja na uznanie nie mozna tak powiedziec o tej samej grupe zawodowej w szpitalu wojewodzkim moze to zalezy od dyrekcji szpitala

 16. Krzysztof Świątek/Papież dodano 6 lat temu

  mówimy o pielegniarkach poruszmy sprawę lekarzy Ordynatorów np. psychiatrii w Siedlcach jak Pana (…) który się boj swych pracowników człowieka który modlił się pomagał Ks. Kapelanom szpitala zawsze zwala się po schodach choć ludzie chcieli by przychodził i Rozważał z nimi Ewangelię i taki człowiek może być Ordynatorem. Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus+

 17. Krzysztof/ Papież dodano 6 lat temu

  wcale się nie dziwie naszym pielgniarkom że mówią stop bo na prawdę trzeba przy tym zawodzie się na pracować o godne zarobki bo ci ordynatorzy tak jak p. (…) na psychiatrycznym oddziale co robią tyłeczki w stołeczki tytuł do główki uderza że z ludzi tak np. jak ja mam doświadczenie stałem się dla niego śmieciem dla tego bo jestem niepełnosprawną osobą próbowałem mu to wczoraj wyjaśnić ale ten człowiek to nie ma serca lecz kamień, od dawna pomagałem Księżom Kapelanom i w soboty wieczorem na tym oddziale czytałem jako lektor czytania a on sobie wymyślił że kogoś tam spowiadałem od tego jest ksiądz ten człowiek obrósł w piórka i to on potrzebuje się leczyć, lecz tym się nie przejmuje SURSUM CORDA+

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?