SPIN

Tak wygląda OIOM w szpitalu wojewódzkim

Beata Głozak środa, 11 marca 2015, 23:09 Siedlce

To jedna z największych i najważniejszych inwestycji Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach na przestrzeni ostatnich lat. Nowoczesny oddział anestezjologii i intensywnej terapii jutro zostanie oficjalnie otwarty, a pierwsi pacjenci trafią na niego za kilka dni.

OIOM zamiast dotychczasowych 6 łóżek będzie miał ich 15: 6-łóżkową salę chorych, 7-osobową salę łóżkową, dwie tzw. izolatki i pokój diagnostyczno-zabiegowy. Wyposażenie sal stoi na bardzo wysokim poziomie.

– Mamy najnowocześniejsze respiratory, specjalistyczne łóżka z możliwością terapii oddechowej zapobiegające odleżynom i ułatwiające fizykoterapię, a będziemy mieć jeszcze systemy do leczenia pacjentów po zatrzymaniu krążenia – wylicza Emilia Węgrzyniak–Blicharz, ordynatorka oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. – Przypuszczam, że obłożenie na oddziale będzie pełne – dodaje.

oiom_4

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej to także pełna komputeryzacja. W każdej z dwóch sal znajduje się stanowisko pielęgniarsko–lekarskie pozwalające on-line obserwować parametry życiowe pacjentów.

– Dzięki temu mamy możliwości diagnostyczno–terapeutyczne, będziemy mogli podglądać  wyniki badań obrazowych, laboratoryjnych, mikrobiologicznych, zlecać leki i prowadzić dokumentację – wyjaśnia Węgrzyniak–Blicharz i dodaje, że systemy łączności ze specjalistyczną aparaturą znajdującą się przy każdym z łóżek są w każdym pomieszczeniu gdzie przebywają lekarze. – Możemy zareagować, można nas przywołać w czasie rzeczywistym. Konsola i podgląd parametrów życiowych są w pokoju lekarskim i w gabinetach lekarzy dyżurnych – podkreśla ordynatorka.

oiom_3

Przy każdym z 13 łóżek przygotowano taborety, na których najbliżsi pacjentów będą mogli spędzać z nimi czas. Dodatkowo dla odwiedzających zaplanowano tzw. pokój rodzinny. Uwagę oddziału przykuwa także strona wizualna. Beżowe, stonowane kolory ścian i fototapety z lasem – wszystko po to, aby pacjenci siedleckiego OIOMu mogli w jak najbardziej komfortowych warunkach powracać do zdrowia.

– Chcieliśmy, aby ten oddział był przyjazny dla nas – pracowników, dla pacjentów i dla ich rodzin. Chodziło nam o to, aby to miejsce nie nosiło znamion czegoś co się wspomina traumatycznie do końca życia – twierdzi Węgrzyniak–Blicharz.

OIOM został powiększony dzięki zaadaptowaniu pomieszczeń po dawnej stacji dializ. Jego otwarcie opóźniło się o kilka miesięcy.

oiom_2

11 komentarzy

 1. Chyba się rozchoruję. dodano 7 lat temu

  Fototapety z lasem to coś zachęcającego do pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Zawsze myślałem, że na tym OIOMie leczy się ludzi nieprzytomnych lub ledwo żywych. Cud malina w kolorze beżu.

 2. obserwator konserwator dodano 7 lat temu

  SPIN pierwszy, brawo dziewczyny! 🙂 Aż miło.. 🙂

  • piwerwszy, ostatni dodano 7 lat temu

   A Twój komentarz po 9 godzinach się pokazał.

   • Chyba się rozchoruję dodano 7 lat temu

    Redakcja nie chciała psuć radości z otwarcia i z bufetu.

 3. obserwator Hanna dodano 7 lat temu

  Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach
  Sp. z o.o. ma swoją wysoką jakość, nie tylko w zakresie wyposażenia ale również
  w zakresie realizowanych świadczeń zdrowotnych , dzięki temu, że zatrudnia wspaniały personel lekarzy, pielęgniarki, położne. Gratulacje Prezesowi i Dyrektor Annie Garuckiej

 4. młody dodano 7 lat temu

  picu glancu tylko skąd pan prezes i pani Garucka wezma tyle pielęgniarek no tak ma się OIT bo PŁO-PSL MA Z TEGO KORZYŚCI a opieka pod psem

 5. Anonim dodano 7 lat temu

  Opieka pod psem szpital miejski ma bardzo wspanialych lekarzy pielegniarki oddzil zwlaszcza chirurgia

 6. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  Zmiana kolorystyki nic nie pomoże. Trzeba zmienić podejście personelu, szczególnie lekarzy, którzy chyba zapomnieli co znaczy "Służba". Byłem tam niedawno z córką, to wiem. Tragedia!!!

 7. Siedlczanin dodano 7 lat temu

  Zwracam honor OIOM-owi, moje przykre doświadczenia miałem na SORze.

  • Anonim dodano 7 lat temu

   OCHRONA!!!!!!!!!!!!!!!!!NIE SŁUŻBA ILE RAZY MOŻNA POWTARZAĆ.

 8. obserwator dodano 7 lat temu

  Jednak Platforma robi konkretne rzeczy w przeciwieństwie do PiS, które podnosi opłaty za wodę ścieki tylko dlatego, że od dawna opłaty nie była podnoszone.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?