SPIN

Przygotuj specjalne okulary. Słońce będzie wyglądało jak „rogalik”

Beata Głozak czwartek, 19 marca 2015, 00:05 Aktualnie, Siedlce

W najbliższy piątek, 20 marca będziemy mogli zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Siedlczan na to niecodzienne wydarzenie zaprasza Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Miejsce: parking Wydziału Nauk Ścisłych UPH.

– Częściowe zaćmienie Słońca polega na tym, że Księżyc przykryje część tarczy słonecznej w związku z czym tego dnia nie będziemy oglądali jej w kształcie koła tylko będzie to taki ładnie widoczny „rogalik” – tłumaczy Sławomir Miernicki z STMA. –  Maksymalna faza tego zaćmienia nastąpi około godziny 10.48 i będzie wynosiła około 71 procent. To znaczy, że Księżyc przykryje tarczę słoneczną w taki sposób, że będzie widoczne jej 35 procent, a około 65 zostanie zakryte – dodaje.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wprawne oko powinno zauważyć, że zrobi się trochę ciemniej.

Co zrobić żeby zobaczyć?

Do obserwacji zaćmienia wystarczą specjalne okulary lub specjalne filtry słoneczne.

– Filtry można naprawdę tanio kupić, ale można też używać szybek od maski spawalniczej numer 13 din, bo dosyć mocno tłumią światło słoneczne – poleca Miernicki i ostrzega, że jest bezwzględny zakaz używania lornetek, lunet i teleskopów bez specjalistycznego filtru.

Jeśli nie mamy pod ręką takiego zestawu wystarczy w najbliższy piątek przyjść na parking Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego przy ulicy 3 Maja. Od godz. 9.45 do 12 na obserwacje zaćmienia zaprasza Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Foto główne: Tak ma wyglądać maksymalna faza zaćmienia w Siedlcach, opr. Wojciech Otton/program Stellarium

2 komentarze

  1. Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

    Tylko w tym miejscu będzie to widoczne? 😉

  2. STMA SIEDLCE dodano 7 lat temu

    Tak, będzie widoczne, zdjęcie próbne znajduje się w tym wydarzeniu. Zapraszamy 🙂
    https://www.facebook.com/events/360839297434010/382524848598788/

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?