SPIN

Czarne chmury nad onkologią? Urząd analizuje sprawę

Beata Głozak piątek, 3 kwietnia 2015, 11:45 Siedlce

Nadal nie ma decyzji zarząd województwa ws. budowy Ośrodka Onkologicznego przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Wicemarszałkini Mazowsza Janina Orzełowska przyznała dzisiaj, że badana jest zasadność jego powstania.

– Będziemy robili analizę potrzeb  i mapę potrzeb czy faktycznie ten zespół onkologiczny w Siedlcach będzie spełniał swoje warunki, a to dlatego,  że dowiedzieliśmy się, że w Lublinie powstaje ogromny kompleks onkologiczny – stwierdziła podczas swojej wizyty w Siedlcach. – Zastanawiamy się czy w ogóle taki przyszpitalny kompleks będzie miał rację bytu, ale według nas taki oddział się zmieści – dodała.

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa dodała, że ani ona, ani Orzełowska nie kwestionują zasadności budowy ośrodka w Siedlcach i są głęboko przekonane, że taka placówka musi tutaj być, ale z drugiej strony należy pamiętać, że chodzi o inwestycję rzędu 100 ml zł.

– Około pięćdziesięciu milionów ma pochłonąć budowa obiektu, a drugie tyle wyposażenie w związku z tym wniosek musi być poparty badaniami. Przede wszystkim jeśli chodzi o potrzeby, bo ważniejszy niż sama budowa będzie potem kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, żeby nie dokładać do tego przedsięwzięcia – stwierdziła Elżbieta Lanc.

Analiza  ma potrwać około 3 tygodni i mają być wykonane przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu marszałkowskiego. Precyzyjne informacje mają pojawić się z końcem kwietnia.

– Ze wstępnych danych z ministerstwa zdrowia, z mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że ta inwestycja jest w naszym regionie potrzebna, bo potrzeby w zakresie onkologii są bardzo duże – podkreśliła Lanc.

Z relacji Lanc wynika, że marszałek Mazowsza na dniach skieruje listy do ministra zdrowia i prezesa NFZ, aby od pierwszego dowiedzieć się w jakich konkursach (z programów unijnych – od red.) może wziąć udział Mazowiecki Szpital Wojewódzki, a od drugiego jakie są perspektywy pozyskania kontraktu.

tekst zmieniony

9 komentarzy

 1. Jasiek dodano 9 lat temu

  Coś w tym jest!!! Basen też jest w Tatralandi !

 2. Chyba się rozchoruję dodano 9 lat temu

  Nowy OIOM miał ruszyć, po uroczystym otwarciu i nie ruszył.

 3. . dodano 9 lat temu

  To szerokiej drogi do lublina, komunikacją zbiorową to chyba najszybciej przez Warszawę.

 4. PO i PSL znowu oszukują Siedlczan dodano 9 lat temu

  znowu obietnice dla miasta i regionu i znowu PO i PSL ma w nosie Siedlce a później się dziwią ,że tylu ludzi z Siedlec głosuje tu na PiS

  • obserwator dodano 9 lat temu

   To niech Wam szpital postawi PiS

 5. wxw dodano 9 lat temu

  To bardzo ciekawe. To po co bylo robic wszystkim osobom z regionu siedleckiego nadzieje ze centrum onkologii powstanie. A paniom ktore sie zastanawiaja zycze leczenia w centrum onkologii w naszej pieknej stolicy gdzie czas zatrzymal sie 30 lat temu a leczenie oczywiscie w procedurach nfz a nie po znajomosciach. Ciekawe czy by doczekaly szczesliwego konca leczenia. Dajazd do stolicy moze byc ale do lublina jest beznadziejny jeden autobus dziennie i kilka kursow busow.
  Pani lanc to juz powinna byc na emeryturze a orzylowska bez komentarza kaaariera i czubek wlasnego nosa a tym ooxniej

 6. Bolo dodano 9 lat temu

  Miał być w czasie kampanii samorządowej. Szpital kilka milionów wydał na projekt. Teraz, gdy jest po kampanii i obie panie znalazły się we władzach województwa, to po co budować. Wybory dopiero za cztery lata.

  • obserwator dodano 9 lat temu

   Zrobiliście Marcinowi niedźwiedzią przysługę. A Wy nosiliście ulotki Lancowej.

 7. wyborca PO dodano 9 lat temu

  Jeśli to centrum nie powstanie, zamierzam przekazać sprawę znajomym z PO na szczeblu centralnym. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?