SPIN

Siedlce 2016: Przystanek między światem a Krakowem

Beata Głozak niedziela, 12 kwietnia 2015, 15:59 Siedlce

Nawet kilka tysięcy osób może odwiedzić diecezję siedlecką w lipcu przyszłego roku w drodze na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. To kilkudniowe spotkanie ludzi z różnych zakątków świata u nas przybierze nazwę „Jerycho”.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych katolików z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by w atmosferze radości, ale i zadumy wyznawać wiarę w Boga. Najbliższe ŚDM odbędą się w Krakowie od 25 do 31 lipca 2016. Wcześniej, bo od 20 do 25 lipca potrwa pierwsza ich część, czyli „Dni w Diecezjach”. Diecezja siedlecka od kilku miesięcy przygotowuje się do tego wydarzenia. Wczoraj poświęcono mu konferencję prasową.

U nas „Jerycho”

– Według szacunków podczas „Dni w Diecezjach” w całym kraju możemy spodziewać się około 200 tysięcy osób, ale nie wiadomo ile z nich odwiedzi naszą diecezję – mówi ks. Wojciech Hackiewicz, koordynator Centrum Diecezjalnego ŚDM w Siedlcach. – Już teraz wszyscy, którzy deklarują swój przyjazd podkreślają, że zależy im na kontakcie z mieszkańcami a nie na zwiedzaniu. Nasi goście chcą poznać naszą kulturę, zobaczyć co robimy w wolnych chwilach, jak spędzamy niedziele – dodaje.

konferencja3

Stąd też pomysł, aby pielgrzymi mieszkali jedynie z parafinami i nie byli lokowani w hotelach. Bliskość i skupienie się na drugiej osobie ma być tym co będzie wyróżniać diecezję siedlecką spośród innych. Podkreślić ma to też nazwa jaką na czas Światowych Dni Młodzieży przyjmie, czyli „Jerycho”.

W rodzinnej atmosferze

– Będzie to znakiem tego, że kiedyś padły tu mury podziału między katolikami a prawosławnymi i zawiązano rozpoznawalną na całym świecie unię. Chcieliśmy podkreślić, że ludzie tutaj potrafią żyć w zgodzie, budując pomiędzy sobą mosty a nie mury. Cały program pobytu w naszej diecezji będzie obracał się wokół tematu Jerycha – tłumaczy koordynator.

W świat już rozesłano kilkuminutowy film promujący Siedlce jako przystanek przed Krakowem. Sama diecezja podzieli się na 9 regionów, w których pielgrzymi zostaną zakwaterowani i otoczeni opieką.

konferencja2

– Oficjalne otwarcie XXXI Światowych Dni Młodzieży nastąpi w czwartek  21 lipca w Siedlcach. W programie zaplanowaliśmy spotkanie z władzami wszystkich dziewięciu regionów, zwiedzanie najciekawszych miejsc, a o godz. 18. inaugurację „Dni”. Chciałbym, aby ta nastąpiła w centrum miasta tak, aby goście i mieszkańcy Siedlec mogli się poznać, a pielgrzymi zaprezentować miejsca, z których pochodzą – wyjaśnia ks. Wojciech Hackiewicz. – Zakończenie pobytu w diecezji siedleckiej ma nastąpić w Kodniu. Wcześniej, w Kostomłotach zaplanowaliśmy spotkanie młodych katolików różnych obrządków, którzy wspólnie pomodlą się o jedność chrześcijan – dodaje.

Część pielgrzymów potwierdzona

Do tej pory obecność w diecezji siedleckiej zadeklarowały grupy pielgrzymów z Niemiec, Francji, Włoch, Białorusi, młodzież z Syberii, Szkocji, Ukrainy, ale system elektronicznego logowania podczas którego nastąpi wybieranie zakwaterowania ruszy dopiero w lipcu.  Wtedy też poznamy konkretne liczby. Diecezja zgłosiła gotowość przyjęcia 6 tysięcy osób.

– Ojciec święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Siedlcach powiedział, że nasza młodzież jest zawsze obecna na Światowych Dniach Młodzieży. Nadszedł czas i mamy okazję, aby pokazać, że nie tylko na nich jesteśmy, ale i potrafimy je przygotować – powiedział podczas konferencji biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

2 komentarze

  1. ŚWIĘTY dodano 6 lat temu

    Kombinują jak koń pod górę ,szukają jeleni jak zwykle.

  2. wow dodano 6 lat temu

    do ŚWIĘTY
    Z retoryki wynika, że jesteś wyborcą Gajowego lub zwolennikiem specjalisty od frajerów.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?