SPIN

Adam Jarubas w Siedlcach: Bezpieczeństwo, demografia, ziemia

Beata Głozak wtorek, 14 kwietnia 2015, 17:28 Aktualnie, Siedlce

jarubas

Bezpieczeństwo, pakiet demograficzny i ochrona polskiej ziemi to główne filary dzisiejszego wystąpienia Adama Jarubasa. Kandydat PSL-u na prezydenta Polski spotkał się z sympatykami i członkami partii w NoveKino Siedlce.

W sali zasiedli głównie samorządowcy z regionu. Jarubas zaczął swoje wystąpienie od wspomnień z dzieciństwa spędzonego na wsi przechodząc do współczesnych bolączek w rolnictwie. Za jedną z nich kandydat PSL-u uznał brak zaufania między producentami.

– Ten indywidualizm działa w drugą stronę, bo nie mamy skłonności do współpracy, a przecież razem jest lepiej konkurować na globalnym rynku – stwierdził oddając, że region siedlecki jest wyjątkiem. – Jesteście na etapie, że wiecie, że razem można lepiej – dodał.

W dalszej części przemówienia Jarubas skupił się na funkcji prezydenta podkreślając, że jego rolą nie jest „strzec żyrandol” choć jak zaznaczył ten jest „bardzo duży” i „byłoby czego strzec”.

– W niektórych rzeczach prezydent może być kapitanem, który nie dzieli Polaków, nie jest też reprezentantem żadnej opcji politycznej, ale potrafi domagać się od rządu realizacji rzeczy ważnych dla Polaków jak ochrona zdrowia, lepsze warunki do pracy – stwierdził.

Jego zdaniem prezydent powinien wybrać kilka najważniejszych obszarów i korzystać w nich z inicjatywy ustawodawczej co do tej pory kulało. Jako filary swojego wyborczego programu Adam Jarubas wymienił bezpieczeństwo, pakiet  demograficzny i ochronę ziemi. W kwestii bezpieczeństwa nie mogło zabraknąć tematu Ukrainy i wojny jaka trwa u naszego wschodniego sąsiada.

– Patrząc pragmatycznie na rolę polskich polityków w tym co się zadziało to nie zawaham się powiedzieć, że my mieliśmy trochę większą wyobraźnię i my na Majdan nie jeździliśmy, bo wiedzieliśmy jakie mogą być konsekwencje – stwierdził zaznaczając, że dla Polski ważna jest niezależna terytorialnie Ukraina. – Ale nie jesteśmy za wysyłaniem tam broni i wojska. Działania powinny być podejmowane na płaszczyźnie dyplomatycznej. Z drugiej strony musimy patrzeć na ten konflikt z punktu widzenia gospodarczego. Kiedy się dowiaduję, że mamy inne cło na nasze mięso niż Niemcy i mamy gorsze warunki to pojawia się pytanie na jakiej zasadzie się to różnicuje? Już nie mówię o tym, że 2 godziny po wizycie prezydenta Polski parlament ukraiński podejmuje uchwałę gloryfikującą UPA.

W kwestii obronności kraju kandydat PSL-u pochwalił natomiast działania zwiększające wydatki na obronność i mające umocnić jednostki we wschodniej części Polski. – Być może na stałą obecność wojsk NATO warto byłoby wykorzystać infrastrukturę na wschodzie Polski chociażby lotnisko w Białej Podlaskiej – stwierdził.

Ważnym elementem jest pakiet demograficzny, a ten można realizować zdaniem Jarubasa na kilka sposobów.

– Musimy ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, a w tej chwili brakuje dobrego klimatu dla przedsiębiorczości. Często nasza administracja wymaga tego, czego nie powinna wymagać – powiedział. – Młodzi zakładający firmę najbardziej boją się ZUS-u i stąd pomysł pięcioletniego dochodzenia do pełnej stawki. To nie wszystko. Moim zdaniem rodziny z więcej niż dwójką dzieci powinny być zwolnione z podatku dochodowego – stwierdził.

Kolejne działania powinny dotyczyć gwarancji ochrony polskiej ziemi, „żeby ta nie stała się łatwym łupem dla cudzoziemców”. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o lasy. – Uważam, że powinna być wpisana gwarancja konstytucyjna chroniąca przed prywatyzacją polskich lasów. I kiedy była ku temu okazja i propozycja to Prawo i Sprawiedliwość było termu przeciwne – podkreślił Jarubas.

Ograniczeniu jego zdaniem wymaga też inna kwestia: pozycja dużych sieci handlowych. – Należy doprowadzić do tego, abyśmy ustanowili partnerskie relacje z hipermarketami, które wymuszają długie płatności i narzucają dostawcom pewne warunki.

Kandydat PSL-u podczas dzisiejszego spotkania odniósł się także do ostatniej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

– Jakoś nieprzypadkowo pojawiały się teraz kolejne zapisy z czarnych skrzynek. W czyimś interesie było żeby na nowo rozpoczynać taką wojnę polsko–polską i moim zdaniem PiS i Platforma umówiły się, zaryzykuję takie twierdzenie, żeby toczyć taką wojnę, żeby odbijać tego ping-ponga, a nie zajmować się poważnymi problemami. Nie kopmy jeszcze większych rowów pomiędzy nami, Polakami – zaapelował.

zdjęcie dzięki uprzejmości MT

10 komentarzy

 1. ZORRO dodano 7 lat temu

  ZSL JAK ZWYKLE CHOWA OGON POD PUPE .NIE OŚMIESZAJCIE SIĘ APARATCZYKI OD STOŁKÓW. AMEN

  • Leszek Myśliński dodano 7 lat temu

   Masz rację Zorro, ZSL=PSL

 2. dzik dodano 7 lat temu

  A czemu nie piszecie o frekwencji ???

  • ~siedlczanin dodano 7 lat temu

   Chyba nie trzeba pisać, widać na zdjęciu – 5 osób, prawie pełna sala 🙂 A poza tym, podoba mi się retoryka PSL odnośnie co to by oni nie zrobili jak by mieli prezydenta. Mają jeszcze więcej niż prezydenta – koalicję rządzącą i co … i jeszcze aby miesiąc, dwa…

 3. siedlczanka dodano 7 lat temu

  ale wiocha pl

 4. Andy dodano 7 lat temu

  Parówkowym skrytożercom, mówimy, stanowcze nie !!!

 5. młody dodano 7 lat temu

  chyba już dość się narządzili i doprowadzili POLAKÓW DO nędzy a Polskę do ruiny

 6. młody dodano 7 lat temu

  a ten po lewej to niech najpierw o swoich pracowników zadba a nie harówa za psie pieniądze na dwóch dosłownie etatach a nie mówiąc o jakimkolwiek zapleczu socjalnym i zdrowotnym-wielki pan Borkowski

 7. papa dodano 7 lat temu

  a jak łapki sobie ściskają

 8. Andrzej dodano 6 lat temu

  Rzeczywiście ty Jarubas ty stoisz w towarzystwie tego Borkowskiego, to już wygrałeś wybory ale na fujarce. Co ty człowieku możesz obiecywać, jak PSL jest w koalicji i rządzi, i co mam pracować do 67 lat a mam 58 i juz padam na ryj, w dzieci wykształcone, mądre i sprytne nie maja pracy. PSL wybierać to wstyd, grzech i hańba, za wiek emerytalny, za likwidacje stanowisk pracy, za zakup samolotów we Francji a nie w Polsce i wiele innych działań godzących w Polaka.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?